Γενικά Προορισμοι Ρημαδια στην Ευρωπη

tripakias

Member
Μηνύματα
8.029
Likes
12.137
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Αν τα σχολικα βιβλια αποτυπωνουν τις αλλαγες του 21ου αιωνα στην Γεωγραφια ως οφειλουν, εχει αλλαξει αυτο. Εχει αλλαξει και η λιστα των ψηλοτερων ευρωπαικων οροσειρων βαζοντας τον Καυκασο μεσα.
Συνηθως αυτες οι αλλαγες οφειλονται σε νεα γεωλογικα δεδομενα και οχι στην εικονα που εχουμε οι απλοι θνητοι για το που βρισκεται μια χωρα.
Δεν γνωρίζω, δεν επιμένω, απλά με αυτήν τη λογική ίσως θα έπρεπε να εντάξουν και το ασιατικό τμήμα της Τουρκίας στην Ευρώπη.
 

MVSylvia

Member
Μηνύματα
592
Likes
2.392
Στη Βιεννη σε προαστιο που εχω παει πολυ κοντα στο κεντρο, λιγες στασεις συγκοινωνιας μακρια, υπηρχε παρακμη, κατοικιες εργατικου τυπου, δεν υπηρχε βρωμια κ εγκαταλειψη αλλα παρακμη ναι.
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.029
Likes
12.137
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Στη Βιεννη σε προαστιο που εχω παει πολυ κοντα στο κεντρο, λιγες στασεις συγκοινωνιας μακρια, υπηρχε παρακμη, κατοικιες εργατικου τυπου, δεν υπηρχε βρωμια κ εγκαταλειψη αλλα παρακμη ναι.
Δεν είναι ανάγκη να πας πολύ μακριά στη Βιέννη για να δεις την παρακμή. Αρκεί να περάσεις από την άλλη μεριά του Δούναβη. Λίγο δύσκολο να μην τη δει ένας τουρίστας, εκτός ίσως κι αν ταξιδεύει με οργανωμένο γκρουπ.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.029
Likes
41.018
Δεν γνωρίζω, δεν επιμένω, απλά με αυτήν τη λογική ίσως θα έπρεπε να εντάξουν και το ασιατικό τμήμα της Τουρκίας στην Ευρώπη.
Η λογικη ειναι οτι εξεταζουν κινησεις λιθοσφαιρικων πλακων και στρωματογραφια καθως και τη γεωλογικη προιστορια. Προφανως δεν βρηκαν κοινα χαρακτηριστικα με την υπολοιπη ηπειρο στην τουρκικη χερσονησο.
 

McElk

Member
Μηνύματα
1.029
Likes
1.589
Ταξίδι-Όνειρο
Novaya Zemlya
Δεν γνωρίζω, δεν επιμένω, απλά με αυτήν τη λογική ίσως θα έπρεπε να εντάξουν και το ασιατικό τμήμα της Τουρκίας στην Ευρώπη.
Είχα γράψει παλαιότερα μία ακραία περίπτωση με την χερσόνησο Καμτσάτκα. Γεωγραφικά ανήκει στην Ασία. Πολιτικά στην Ευρώπη (Ρωσία γαρ). Γεωλογικά στην πλάκα βορείου Αμερικής!
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.029
Likes
12.137
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Παρακμή με την έννοια της μιζέριας παρουσιάζουν και πάρα πολλές ανατολικοευρωπαικες πόλεις όπως Βουδαπέστη, Μπρατισλάβα, Βαρσοβία, Ρίγα κλπ. και φυσικά σχεδόν όλες οι Βαλκανικές, που αναφέρθηκαν άλλωστε.

Αλλά και αρκετές πόλεις της Βόρειας Πορτογαλίας και της Γαλικίας όπως Μπράγκα, Γκιμαράες, Κοιμπρα, Βιγο, Λα Κορούνια, Σαντιάγο ντε Κομποστέλα κλπ. που δεν μπορώ να πω όμως πως βρήκα κάτι ελκυστικό σε αυτές για να θέλω να τις ξαναεπισκεφθω.
 
Last edited:

underwater

Member
Μηνύματα
2.712
Likes
11.263
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική
[
Παρακμή με την έννοια της μιζέριας παρουσιάζουν και πάρα πολλές ανατολικοευρωπαικες πόλεις όπως Βουδαπέστη, Μπρατισλάβα, Βαρσοβία, Ρίγα κλπ.
Συμφωνώ απόλυτα, όπως και το Βίλνιους. Παρ' όλα αυτά νομίζω ότι είναι σε πιο περιορισμένο επίπεδο σε σχέση με άλλες πόλεις που αναφέρθηκαν, ενώ στη Βουδαπέστη πχ αυτό το στοιχείο "πουλιέται" κιόλας (βλ. ruin bars).

Γενικά παρακμή λίγο-πολύ σε κάθε πόλη θα βρεις, αλλού περισσότερο, αλλού λιγότερο. Και σε κάτι Ηνωμένα Βασίλεια, Ιρλανδίες κλπ χαμός γίνεται λίγο να βγεις από το κέντρο. Κι επίσης για μένα υπάρχει η "γοητευτική" παρακμή, αλλά και η ανυπόφορη. Επειδή αναφέρθηκαν κάποια μέρη της Ιταλίας, να πω ότι καθώς ερωτεύτηκα την παρακμή του Παλέρμο, όταν πήγα Νάπολη θεωρούσα ότι θα ένιωθα το ίδιο. Και όμως την βρήκα απάλευτη και ελεεινή, ενώ ακόμα απορώ για το πώς κατάφερα και γύρισα χωρίς να με πατήσει αμάξι/βέσπα (κάτι που ούτε Μέση Ανατολή, ούτε Αφρική, ούτε Βαλκάνια έχω αισθανθεί).
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.029
Likes
12.137
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
[

Συμφωνώ απόλυτα, όπως και το Βίλνιους. Παρ' όλα αυτά νομίζω ότι είναι σε πιο περιορισμένο επίπεδο σε σχέση με άλλες πόλεις που αναφέρθηκαν, ενώ στη Βουδαπέστη πχ αυτό το στοιχείο "πουλιέται" κιόλας (βλ. ruin bars).

Γενικά παρακμή λίγο-πολύ σε κάθε πόλη θα βρεις, αλλού περισσότερο, αλλού λιγότερο. Και σε κάτι Ηνωμένα Βασίλεια, Ιρλανδίες κλπ χαμός γίνεται λίγο να βγεις από το κέντρο.
Για Ιρλανδία δεν έχω άποψη αλλά στο ΗΒ έχω ζήσει και επισκεφθεί παρά πολλές περιοχές εκτός πόλεων. Δεν θα έλεγα πως είδα πουθενά χαμό. Περισσότερο θα έλεγα είναι οι τελείως απεριποιητες αυλές των Βρετανών. Στους δημόσιους χώρους επικρατεί συνήθως μια τάξη και σχετική καθαριότητα. Επίσης τα κτίρια έχουν συγκεκριμένα αρχιτεκτονικά χαρακτηριστικά και περιορισμούς που μάλλον δίνουν μια όμορφη και τακτοποιημένη εικόνα στο μάτι. Στις πίσω αυλές επικρατεί το χάος, παράγκες...
 

underwater

Member
Μηνύματα
2.712
Likes
11.263
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική
Για Ιρλανδία δεν έχω άποψη αλλά στο ΗΒ έχω ζήσει και επισκεφθεί παρά πολλές περιοχές εκτός πόλεων. Δεν θα έλεγα πως είδα πουθενά χαμό. Περισσότερο θα έλεγα είναι οι τελείως απεριποιητες αυλές των Βρετανών. Στους δημόσιους χώρους επικρατεί συνήθως μια τάξη και σχετική καθαριότητα. Επίσης τα κτίρια έχουν συγκεκριμένα αρχιτεκτονικά χαρακτηριστικά και περιορισμούς που μάλλον δίνουν μια όμορφη και τακτοποιημένη εικόνα στο μάτι. Στις πίσω αυλές επικρατεί το χάος, παράγκες...
Εγώ Γλασκώβη την περιόδο που έζησα εκεί για σπουδές είδα σε αρκετές γειτονιές εκτός κέντρου και West End παρακμή και μιζέρια. Σε κάποιες από αυτές είχαν γίνει αξιόλογες προσπάθειες αναδιαμόρφωσης με πολυχώρους τέχνης κλπ, αλλά όχι παντού. Αντίστοιχες εικόνες θυμάμαι είχα δει και σε κάποια σημεία στο Birmingham. Αλλά είναι και υποκειμενικά αυτά.
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.029
Likes
12.137
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Εγώ Γλασκώβη την περιόδο που έζησα εκεί για σπουδές είδα σε αρκετές γειτονιές εκτός κέντρου και West End παρακμή και μιζέρια. Σε κάποιες από αυτές είχαν γίνει αξιόλογες προσπάθειες αναδιαμόρφωσης με πολυχώρους τέχνης κλπ, αλλά όχι παντού. Αντίστοιχες εικόνες θυμάμαι είχα δει και σε κάποια σημεία στο Birmingham. Αλλά είναι και υποκειμενικά αυτά.
Γλασκώβη δεν γνωρίζω. Στο Birmingham όντως υπάρχουν κάποιες γειτονιές αλλά δεν είναι ο κανόνας. Έπιασες κι εσύ την με διάφορα χειρότερη αγγλική πόλη
 

underwater

Member
Μηνύματα
2.712
Likes
11.263
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική
Γλασκώβη δεν γνωρίζω. Στο Birmingham όντως υπάρχουν κάποιες γειτονιές αλλά δεν είναι ο κανόνας. Έπιασες κι εσύ την με διάφορα χειρότερη αγγλική πόλη
Τι να κάνω, όλο σε κάτι τέτοια μέρη με βγάζει ο δρόμος μου! :haha:
 

duty_free

Member
Μηνύματα
903
Likes
3.226
Διαβασα για Σαραγεβο και Τυφλιδα!

Το σαράγεβο ακομα και γεμάτο να ηταν από ΧΥΤΑ ή μαλλον ΧΑΔΑ (=χώροι ανεξελέγκτου διαθεσεως απορριμάτων - προφανως παράνομοι και βυσσοδομούντες τα πάντα όλα της δημοσίας υγιεινης) μονον και μονον για την οδον Ferhadija (απο Bascarsija μεχρι Hamze Hume) κατατασσεται στη μπρώτη θεση των βαλκανικων πρωτευουσών.

Αντιστοιχως, η υπαρξη των Royal Baths στην Τυφλίδα , την κανει σουπερ όσο κι αν ο Καύκασος μας παραπέμπει σε στερεοτυπικες κατά τ’άλλα εικονες.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.190
Μηνύματα
883.445
Μέλη
38.897
Νεότερο μέλος
Ρεκομπα

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom