Προορισμός: Βόρειος Έβρος...

Pandora

Member
Μηνύματα
2.803
Likes
961
Επόμενο Ταξίδι
θα δείξει...
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία
Ολοκληρώθηκε και δημοσιεύτηκε και το 4ο μέρος των ανακαλύψεων-αναζητήσεων του ταξιδιού μου στον Βόρειο Έβρο.Έχει αναρτηθεί σαν 4η σελίδα για να μπορεί πλέον να διαβάζεται πιο ολοκληρωμένα.Ζητάω συγνώμη για τα μεγάλα χρονικά κενά αλλά το επιβάλλει η γνωριμία με έναν ενταλώς καινουριο τόπο.Μάλλον θα ακολουθήσουν ακόμα μία ή δύο δημοσιεύσεις(για να μην πάει μακριά η βαλίτσα)αφού όπως και εδώ κάθε τόπος έχει πολυάριθμα μικρά μυστικά και "διαμαντάκια".:xmas_biggrin:
Απόψε ολοκλήρωσα την ιστορία σου...Μπράβο, που δεν έχασες καθόλου το ρυθμό, έφτιαξες έναν οδηγό, εξαιρετικό για την περιοχή :xmas_biggrin:
 

dmdoc

Member
Μηνύματα
1.413
Likes
899
dmdoc κάνεις μια πολύ ευχάριστη καταγραφή εντυπώσεων της ευρύτερης περιοχής που με ξεσήκωσες!,όπως φαντάζομαι και πολλούς άλλους ,για να προγραμματίσω ταξιδάκι προς τα κεί!
Μου άρεσε και η αποτύπωση των συναισθημάτων σου στο χωριό Καστανιές...στα σύνορα,σκέψεις που ομολογουμένως δε μας περνάν ποτέ από το μυαλό βρισκόμενοι στις πόλεις μας...
Για το Σουφλί καθηγητής εξαδέλφης μου που σπούδαζε στο τμήμα εθνολογίας στην Κομοτηνή,ανέφερε ότι οι Σουφλιώτες πιθανόν να κατάγονται από το Σούλι και για να κρυφτούν από τους Τούρκους μετοίκησαν εκεί αλλάζοντας μάλιστα το όνομα ελαφρώς.Δεν ξέρω αν αυτό το έλεγε αποδεδειγμένα...Και ναι,ζουν κάπως "γκετοποιημένα", σα να μην είναι Θράκες.
Όσο για τα συναισθήματα που περιγράφεις για τις Καστανιές-ξένα σε μένα-μου θυμίζουν τις πρώτες αντιδράσεις του άντρα μου όταν ανεβαίναμε με λεωφορείο από Αλεξ/πολη για πάνω για πρώτη φορά και μας σταμάτησαν συνοριοφύλακες,έπαθε κάτι.Όταν επίσης συνειδητοποίησε πως οι λόφοι που φαίνονται από το σπίτι μου το πατρικό δεν είναι Ελληνικοί αλλά της διπλανής χώρας...γελάσαμε πολύ.

Αναφερόμενος και στις δύο,τα μηνύματά σας εκφράζουν ακριβώς αυτή την διαφορά των δύο "κόσμων".Ήθελα να καταγράψω το δέος της "άκρης",αυτό που ένας μεγαλωμένος Αθηναίος δεν έχει νιώσει κ ίσως του προκαλεί κ λίγο φόβο.Και από την άλλη τους ακρίτες που έχουν εντάξει αυτή την "απειλή" στην αρμονική τους καθημερινότητα.Γεννήθηκαν εδώ και δεν το αλλάζουν με τίποτα.
Όσο για τους Σουφλιώτες,την ίδια ιστορία έχω ακούσει και εγώ,δεν την παρέθεσα όμως γιατί θεωρώ οτι ανήκει στο πλαίσιο της μικρής τους έπαρσης.Να σημειώσω οτι μιλάνε και δική τους ξεχωριστή διάλεκτο,ξένη προς τις υπόλοιπες της περιοχής.
 

dmdoc

Member
Μηνύματα
1.413
Likes
899
Μετά από κάποιες επανειλλημένες επισκέψεις στα γειτονικά κράτη(Αδριανούπολη για καφέ,φαγητό,γλυκό ή απλή βόλτα στην αγορά-Harmanli,Stara Zagora,Φιλιππούπολη για ημερήσιες εκδρομές,Pamporovo για σκι,Svilengrad για τζόγο)βρήκα χρόνο να ανακαλύψω και άλλα μέρη αυτού του τόπου.Είναι γεγονός οτι η κομβική θέση της περιοχής επιτρέπει να το κάνεις όχι "δίπορτο" αλλά "τρίπορτο" (αν προσθέσω και την Αλεξ/πολη που είναι ένα μικρό ταξίδι μακριά 100 χλμ).

ΤΥΧΕΡΟ-ΦΥΛΑΚΤΟ
Αφορμή για την επίσκεψή μου αποτέλεσαν οι πληροφορίες για τα απολιθωμένα ευρήματα που ανακαλύφθηκαν εκεί.
Οφείλω να ομολογήσω οτι αποτελεί μια μικρή απογοήτευση,αφενός γιατί το κέντρο υποδοχής επισκεπτών ήταν για άγνωστο λόγο κλειστό,αφετέρου γιατί τα ευρήματα είναι το εξής ένα:ένας απολιθωμένος κορμός δέντρου στη μέση ενός χωραφιού.
Βέβαια το τουριστικό περίπτερο βρίσκεται μπροστά σε μια μικρή λίμνη και διαθέτει και αναψυκτήριο (για τους θερινούς μήνες),ένα μικρό κολυμβητήριο,αμφιθέατρο καθώς και κατάστημα με τοπικά προιόντα.Μακάρι να υπάρχουν και περισσότερα εκθέματα εντός του περιπτέρου.

ΔΑΔΙΑ
Τα λόγια περιττεύουν.Δεν είναι περίεργο που είναι γνωστή για το Δάσος της σε όλη την Ελλάδα."Χαθείτε" στα μονοπάτια του δάσους και μην παραλείψετε το παρατηρητήριο απ'όπου θα δείτε πολλά είδη αρπακτικών κυρίως πουλιών.Καλό είναι η απο πριν ενημέρωση στο τουριστικό περίπτερο.

ΖΩΝΗ-ΧΕΛΙΔΟΝΑ-ΜΙΚΡΗ Κ ΜΕΓΑΛΗ ΔΟΞΙΠΑΡΑ
Ένα μικρό διαμάντι η αρχαιολογική ανασκαφή του ταφικού τύμβου που βρέθηκε στην περιοχή.
5 τετράτροχες άμαξες,15 σκελετοί αλόγων,1 σκελετός σκύλου,4 τάφοι,σκεύη,κοσμήματα,ένα νόμισμα,κεραμικά,γυάλινα δοχεία και πλήθος άλλων κτερισμάτων ανακαλύφθηκαν στην περιοχή και μάλιστα καλοδιατηρημένα και ηλικίας;2000 χρόνων!!!!!!!!!
Οποιαδήποτε μέρα και ώρα οι αρχαιολόγοι της βάρδιας ευχαρίστως θα προσφέρουν στον επισκέπτη μια μικρή ξενάγηση στα ευρήματα...και μάλιστα αφιλοκερδώς!!Ο Γιάννης,που ανέλαβε την δική μου,με την γλαφυρότητα και την επιστημονική του κατάρτιση,κατάφερε να με ταξιδέψει σε άλλα μέρη,να βλέπω όλα αυτά τα άψυχα ευρήματα να ζωντανεύουν μπροστά μου αναπαραγάγοντας τις πιθανές συνθήκες ζωής εκείνης της εποχής.Είναι μοναδική η εικόνα ενός δοχείου,ενός σκελετού αλόγου,ενός χρυσού κοσμήματος να αναδύονται από το χώμα(η ανασκαφή συνεχίζεται ακόμα).Τα βλέπεις μπροστά σου σα κρυμμένο θησαυρό,αλλά είναι τα αντικείμενα καθημερινότητας ενός κόσμου 2000 ετών παλαιότερο από μας.Κανείς δεν πρέπει να χάσει μια τόσο ζωντανή ανασκαφή.Για του λόγου το αληθές...
amikridoxipara_zoni.gr_excavation_images_img007.jpeg.medium.jpeg


amikridoxipara_zoni.gr_findings_WagonsAndHorses_images_img006.jpeg.medium.jpeg


amikridoxipara_zoni.gr_findings_WagonsAndHorses_images_img008.jpeg.medium.jpeg


amikridoxipara_zoni.gr_findings_WagonsAndHorses_images_img001.jpeg.medium.jpeg


amikridoxipara_zoni.gr_images_Replica_27s_wagon_B_01.jpg


Αν όλα αυτά κίνησαν το ενδιαφέρον κάποιων υπάρχει και το επίσημο site
Mikri Doxipara-Zoni Excavation
Σταθείτε λίγο στα σχέδια ανακατασκευής του χώρου για την δημιουργία μουσείου.

ΜΕΤΑΞΑΔΕΣ-ΜΙΚΡΟ ΔΕΡΕΙΟ-ΡΟΥΣΣΑ
Χωρίς Σαββατιάικο ξενύχτι η Κυριακή φαίνεται τεράστια.Έχοντας λοιπόν ξυπνήσει νωρίς αποφάσισα να κάνω μια από τις γνωστές μου εξορμήσεις στα περίχωρα της περιοχής.Ο καιρός βοηθούσε πολύ.Μεγάλα γκρι σύννεφα είχαν σκεπάσει τον ουρανό,ο ήλιος όμως πίσω τους έλαμπε δυνατά δίνοντας μια περίεργη φωτεινότητα στην ατμόσφαιρα.Κάτι μοναδικό που είχα ξαναδεί μόνο στην παραλία της Θεσ/νίκης όταν το γκρι ένωνε ουρανό και θάλασσα και εξαφάνιζε τον ορίζοντα.
Ο δρόμος προς Μεταξάδες δεν προσφέρει κάτι,ούτε και η ίδια αυτή κωμόπολη.Μεγάλο της ατού η αμφιθεατρική της θέση γιαυτό επιβάλλεται ένα stop για καφεδάκι στη Ρέμβη.Εντάξει,όχι και ο καλύτερος καφές που έχω πιεί,αλλά η θέα αποζημιώνει.
Θέλοντας να γνωρίσω κάθε γωνιά αυτού του τόπου πήρα τον περιφερειακό για Μικρό Δέρειο.Ένα μικρό χωριό που στο χάρτη φαίνεται να ακουμπάει τα ΕλληνοΒουλγαρικά σύνορα(μα τι μανία κι αυτή να κυνηγάω τις άκρες του χάρτη!!!).Ο δρόμος στενός επαρχιακός αλλά με διαδρομή που την απολαμβάνεις.Αρχικά ανάμεσα σε χαμηλά δέντρα,με τις ακτίνες του ήλιου να γλιστρούν ανάμεσά τους και να προσδίδουν απίστευτες αποχρώσεις στο φορεμένο χειμωνιάτικο καφεκόκκινό τους φύλλωμα.Και μετά μικρά οροπέδια,με λιβάδια άλλοτε άλλου χρώματος,που προσπαθούν να απομυζήσουν το νερό της βροχής και την υγρασία και να πρασινίσουν.Και εκεί που χάνεται το μάτι σου στην φυσική ομορφιά,ξανά ένας "στενωπός" δέντρων...και ξανά οροπέδια.Το εκπληκτικό της διαδρομής είναι οτι κινείται στην κορυφογραμμή των ομαλών βουνών.Δεν είναι ανάβαση.Και σου δίνει την αίσθηση οτι πετάς,είσαι σε υψόμετρο και το μάτι χάνεται.Και αποπροσανατολίζεται.Με τόσα χλμ θέας και την ομαλή ομοιομορφία του τοπίου δεν ξέρεις που είναι Ελλάδα,που Βουλγαρία,που Τουρκία.Το μόνο σημείο αναγνώρισης τα ψηλά βουνά της Ροδόπης στο βάθος...που πλησιάζουν.
Καθώς το τοπίο αγριεύει και τα βουνά ψηλώνουν,γλιστρώντας μεταξύ δύο λόφων βγαίνω σε μια "κρυψώνα".Ένα καλά κρυμμένο οροπέδιο που το αγκαλιάζουν στοργικά τα βουνά και το προστατεύουν ακόμα και από αμθρώπου μάτι.Και στη μέση το χωριό,να απλώνεται αισθανόμενο ασφάλεια στην κρυψώνα του.Για κάθε "κακόβουλο",ένα ποτάμι αποτελεί το τελευταίο εμπόδιο για να βρεθείς ανάμεσα στα σπίτια.Η διάβασή του γίνεται μέσω μιας πολύ στενής παλιάς σιδερένιας γέφυρας,απομεινάρι των έργων του μηχανικού του στρατού.Αναρωτιέμαι σε ποια εποχή να ζουν οι κάτοικοι.Σύντομα θα έπαιρνα την απάντηση.
Κάνοντας μια μικρή διερευνητική βόλτα κολλάω στην πινακίδα "Βραχογραφίες Ρούσσας".Άλλο πάλι και τούτο!!!.Σαν μικρός εξερευνητής,στρίβω δεξιά και ακολουθώ την μικρή ανηφόρα.Πίσω μου εκκωφαντικά κορναρίσματα τραβήξαν την προσοχή μου,αλλά τα αγνόησα καθώς θεώρησα οτι πρόκειται για κάποιον γάμο.Η επόμενη ταμπέλα έγραφε "Ρούσσα 11χλμ".Κι άλλο ελληνικό χωριό;και πιο μακριά;ή μήπως πλέον μπαίνω Βουλγαρία;Σαστισμένος για λίγο,συνέχισα να οδηγώ.Η διαδρομή πιο τραχιά,πιο άγρια,μεταξύ των βουνών πλεόν.Και καθώς δεν υπάρχει πουλί πετούμενο γύρω-γύρω,αισθάνομαι οτι πάω στο τέλος του κόσμου.Φευ όμως προβάλλει μπροστά μου η Ρούσσα.Τοποθετημένη αμφιθεατρικά σε οροπέδιο και αυτή και περιτριγυρισμένη από καταπράσινα(;;;;;;;) μικρά λιβάδια.Όπου και αν κοίταξα δεν είδα δείγμα ανθρώπινου πολιτισμού στον ορίζοντα,κάποιες τηλεπικοινωνιακές κεραίες μόνο,στο βάθος....στο πολύ βάθος.Παρότι τόσο μακριά και απομονωμένη,διέθετε αρκετούς κατοίκους,όπως άλλωστε όλα τα χωριά σ'αυτό τον τόπο.
Παρά την περιήγησή μου δυστυχώς δεν βρήκα τις βραχογραφίες,αλλά ο προορισμός δεν είναι πάντα που μετράει.Στο δρόμο του γυρισμού είχα ήδη αποφασίσει να σταματήσω για φαγητό στο Δέρειο,η ώρα περασμένη γαρ και οι καφέδες είχαν αρχίσει να διαβρώνουν το στομάχι μου.Σταματώντας στη "Βασιλική" στην κεντρική πλατεία διαπίστωσα την αιτία των κορναρισμάτων.Είχαν γυρίσει οι κυνηγοί.Και είχαν συγκεντρωθεί στην ταβέρνα.Κάθισα στην "γωνιά" μου και πριν παραγγείλω με πλησιάζει ένας παππούς...απ'αυτούς...τους κυνηγούς.
-Δεν είσαι από εδώ παλικάρι!!!
Και το λέω την μικρή μου ιστορία.
-Έλα να φας μαζί μας.
Προσπαθώντας να ξεφύγω απο την πρόσκληση του εξήγησα οτι ήταν δικό τους γλέντι.Εγώ μια μικρή στάση έκανα.
-Τέτοιο κυνήγι δεν έχεις ξαναφάει,και εξάλλου ένα στόμα παραπάνω.Πόσο τέλος πάντων τρώς;
"Στρατηγέ αργείς,φέρε το παλικάρι στο τραπέζι"ακούστηκε μια φωνή.
-Είδες θα με αποτάξουν αν δεν σε καταφέρω.
Σηκώθηκα,τον ακολούθησα και πήρα μια θέση δίπλα του.
"Γιατί στρατηγός;" τον ρώτησα.
-Μεγάλη ιστορία φίλε μου.Τρώγε όμως...και πίνε.Το κρασί είναι δικιάς μου σοδειάς.
Και άρχισε να εξιστορεί...
Για το '40 που ήταν κοντά 15 χρονών.Που δεν μπόρεσε να πάει να πολεμήσει,που έτρεχε κρυφά στα βουνά,που κρυβόντουσαν από τον εχθρό,που πεινούσαν,που τελικά τα κατάφερε.Και με μάγεψε.Και είδα στο βλέμμα του την ώρα που μιλούσε όλη αυτή την Οδύσσεια,αυτό το Έπος.Και πως τελικά το "στρατηγός" είναι το χαιδευτικό του επειδή είναι άσσος στο σημάδι...και επειδή επιβίωσε.
"Με το Μ1 ρίχνει καλύτερα,παρά με την μπερέτα" τον πειράζουν οι υπόλοιποι και ξεκαρδίζονται.
-Και αυτό το G3 πολύ με δυσκολεύει παιδάκι μου...και δεν ξέρω γιατί!!!
G3;Μα αυτό το έχει ο στρατός,σημειώνω.
-Εθνοφύλακας είμαι.Από τότε που απολύθηκα.
Και αρχίζει ιστορίες για εκπαίδευση,για βολές,για διάφορα ευτράπελα.
Δηλαδή το '87 γυάλισες το όπλο σου; τον πειράζω.
Συνοφρυώνεται και απαντάει σοβαρά,
-Το όπλο μου είναι ΠΑΝΤΑ σε καλύτερη κατάσταση και από το σπίτι μου!!!
αντιλαμβάνεται την ένταση της φωνής του και χαλαρώνει,
-Όχι οτι έχω και κανά σπουδαίο σπίτι...και χαμογελάει.
Και περιγράφει το '87,έτσι όπως το έζησαν αυτοί...οι ακρίτες.
Και ακούω για επιστρατεύσεις,για τανκς,για επιφυλακές,για κλεισίματα σπιτιών,για ένταξη στα τάγματα.Για πολεμικές καταστάσεις.Και την δίψα του να αποδείξει οτι έστω και τώρα μπορεί να υπερασπίσει την χώρα του,να κάνει αυτό που δεν μπόρεσε νέος...και δακρύζει.
-Σήμερα γλεντάμε όμως φίλε μου.Φάε,πιές.
Και τότε γίνεται το μαγικό.Φέρνει την πίπιζα και αρχίζει να παίζει.Και έγινε της κακομοίρας.Δώσ'του χορός,δώσ'του κρασί.
Μετά από κάποια λίτρα κρασιού και μετά από διπλό καφεδάκι,χαιρετιστήκαμε,υποσχέθηκα οτι θα τους ξαναδώ σύντομα και έφυγα.
Πόσο πιο "πολιτισμένοι",πιο άνθρωποι,είναι αυτοί οι απλοί κάτοικοι;Που δεν έχουν περιπλέξει την ζωή τους,απλά μόνο την χαίρονται;
Βυθισμένος στις σκέψεις μου πήρα τον δρόμο του γυρισμού στην βάση μου,με ένα χαμόγελο να σχηματίζεται στο πρόσωπό μου για την εμπειρία που έζησα.
dmdoc.
Αφιερώνω την ιστορία μου σε όλους τους ακρίτες που έχω γνωρίσει και σε όλους αυτούς που έχουν φροντίσει να γνωρίσουν την μαμά πατρίδα πριν ανοίξουν φτερά για άλλες αγκαλιές.
 

japetus

Member
Μηνύματα
580
Likes
1.072
Φευ όμως προβάλλει μπροστά μου η Ρούσσα
Στον τεκέ των μπεκτασήδων δεν πήγες; Ήσουν πολύ κοντά..
Επίσης κάθε χρόνο πάνω εκει στη θέση Χίλια, γινεται το πανηγυρι και οι παλαιστικοί αγώνες το καλοκαίρι με καλεσμενους αθλητες απο Τουρκία και Βουλγαρία..
 

dmdoc

Member
Μηνύματα
1.413
Likes
899
Στον τεκέ των μπεκτασήδων δεν πήγες; Ήσουν πολύ κοντά..
Επίσης κάθε χρόνο πάνω εκει στη θέση Χίλια, γινεται το πανηγυρι και οι παλαιστικοί αγώνες το καλοκαίρι με καλεσμενους αθλητες απο Τουρκία και Βουλγαρία..

-Για τον τεκέ...δεν είχα πληροφόρηση
-Αν το καλοκαίρι είμαι ακόμα εδώ,θα πάω σίγουρα στους αγώνες.

Ευχαριστώ για τις πληροφορίες
 

SARAH

Member
Μηνύματα
221
Likes
27
Αυτό το '87 ήταν για όλους μας εκεί πάνω άσχημη εμπειρία...και βλέπαμε στην τηλεόραση τους "νότιους" να αδειάζουν τα σούπερ μάρκετ και γελούσαμε...
 

Pandora

Member
Μηνύματα
2.803
Likes
961
Επόμενο Ταξίδι
θα δείξει...
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία
Απίθανες οι φωτο και οι πληροφορίες :clap:

Σημειώνω επιμελώς...;):)
 

dmdoc

Member
Μηνύματα
1.413
Likes
899
Αυτό το '87 ήταν για όλους μας εκεί πάνω άσχημη εμπειρία...και βλέπαμε στην τηλεόραση τους "νότιους" να αδειάζουν τα σούπερ μάρκετ και γελούσαμε...
Και αυτά τα άκουσα...
Η "ώρα του παιδιού" λέγανε,να βλέπουμε τον πανικό στα super market στις ειδήσεις.:clap::clap:
 

Christianna

Member
Μηνύματα
7
Likes
4
Επόμενο Ταξίδι
Ρουμανία
Ταξίδι-Όνειρο
Αυστραλία μετά το πτυχίο!
Χμ... Προσπάθησα να στείλω προσωπικό μήνυμα αλλά δε γίνεται΄δεν ξέρω το λόγο.. Λοιπόν, είμαι από Αλεξανδρούπολη και επισκέφτηκα το μέρος πέρσυ το Πάσχα. Από όσο ξέρω πρόκειται για σπάνιο εύρημα και γι' αυτό, άλλωστε, το έβαλα στο παιχνίδι. Το θεωρούσα αδύνατον να το γνωρίζει κάποιος, εκτός κι αν ήταν από την περιοχή. Διαψεύστηκα όμως!!
Για να πώ την αλήθεια, τη διήγηση σου δε τη διάβασα ολόκληρη αλλά αποσπασματικά. Πάντως μου κάνει εντύπωση ο διαφορετικός τρόπος που προσεγγίζει τον Έβρο ένας ξένος. Ο νομός, βέβαια, είναι πιο όμορφος την Άνοιξη που όλα είναι καταπράσινα. Αυτό, όμως, δεν κρύβει και την εγκατάλειψη που υπάρχει...

Στο Ορμένιο πήγες? Θεωρείται νομίζω το βορειότερο χωριό της Ελλάδας (δε χάνεις τίποτα αν δεν πας.. είναι ερημωμένο..). Αν σε ενδιαφέρουν οι αρχαιλογικοί χώροι ίσως κάποιο ενδιαφέρον να παρουσιάζει η Μεσημβρία - Ζώνη (δυτικά της Αλεξανδρούπολης) όπως επίσης και στη Μαρώνεια (νομός Ροδόπης - εκεί υπάρχει και το σπήλαιο του Πολύφημου). Βέβαια, αυτά αξίζει να πας να τα δεις μόνο σε περίπτωση που δεν έχεις κάτι να κάνεις... Πάντως αυτό που δεν πρέπει να χάσεις με τίποτα νομίζω είναι μια βόλτα στα Πομάκικα χωριά του Έβρου και της Ροδόπης και, φυσικά, μια επίσκεψη στη Σαμοθράκη.
Για ό,τι πληροφορίες θέλεις σχετικά με Έβρο - Ροδόπη - Ξάνθη ρώτα πάντως! :D
 

Glosoli

Member
Μηνύματα
403
Likes
314
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Ζηλανδία
Τι τέλεια περιγραφή!!! Πολλά μπράβο!!! Τέλος...θα το κάνω και εγώ αυτό το ταξίδι γιατί φαίνεται να αξίζει. Ειδικά αυτό το τρίπορτο αφού είσαι ανάμεσα σε δύο χώρες είναι τέλειο. Είδα και κάτι φωτογραφίες στα φυλάκια από το google earth και τρελάθηκα. Θα ήθελα να ξέρω αν θα μπορεί κάποιος να περάσει τα σύνορα με ποδήλατο και ξανά πίσω το βράδυ!!!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.215
Μηνύματα
883.863
Μέλη
38.904
Νεότερο μέλος
pstrougaris@yahoo

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom