Γενικά Προορισμός για φοιτητές

misha19

Member
Μηνύματα
359
Likes
1.274
Επόμενο Ταξίδι
Ολλανδία-Θεσσαλονίκη
Ταξίδι-Όνειρο
Round the world
Εγώ πάλι προτείνω Βουκουρέστι!! Πολύ φθηνά με πολύ καλή νυχτερινή ζωή ! Ξέρω δεν έχει απο Θεσσαλονίκη έχει όμως απο Αθήνα σε λογική τιμή. Πάρτε και ενα βραδινό τρενάκι ;)
 

tupacgr13

Member
Μηνύματα
283
Likes
597
Επόμενο Ταξίδι
Άγνωστο!
Ταξίδι-Όνειρο
Νεπάλ
Η Μπρατισλάβα είναι πιο φθηνή απλά κατά τη γνώμη μου είναι η πιο μουντή από όλες τις άλλες. Άλλωστε και ένα χόστελ στη Βαρκελώνη κοστίζει 15-20 ευρώ το άτομο την περίοδο που αναφέρεις. Στην Μπρατισλάβα θα πληρώσετε γύρω στα 10-12 ευρώ το βράδυ. Είναι εκείνο το έξτρα 50άρικο που αναφέρεις η Βαρκελώνη. Απλά να έχεις στο μυαλό σου ότι η Βαρκελώνη έχει πάντα και ωραίο χαβαλέ στους δρόμους κοντά στην παραλία όπου δε χρειάζεται να ξοδέψεις πολλά χρήματα καθώς μπορείς να πάρεις το αλκοόλ σου από ένα σουπερμάρκετ για παράδειγμα. Επίσης η Βαρκελώνη έχει πάντα πολύ κόσμο και είναι μία πόλη που έχει έναν ωραίο ρυθμό. Η Μπρατισλάβα είναι άλλο πράγμα τελείως. Πιο κρύος κόσμος, πιο κρύος καιρός για δύο τρεις μέρες θα περάσετε καλά και εκεί. Απλά εγώ θα την άφηνα τελευταία επιλογή σε σχέση με όλες τις άλλες.
 

giorgtsi

Member
Μηνύματα
291
Likes
220
Επόμενο Ταξίδι
Μιλάνο
Ταξίδι-Όνειρο
New York
Σας ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις σας.Νομίζω πως έχω καταλήξει ανάμεσα σε Βαρκελώνη και Κρακοβία γιατί ανεξάρτητα από την νυχτερινή ζωή είναι 2 πόλεις που θέλω επισκεφθώ καιρό.Θα κάνω μια έρευνα για το ποιο απ τα 2 πλάνα βγαίνει πιο οικονομικό και θα πράξω ανάλογα.Γράψτε κ άλλοι σ αυτό το θέμα τις δικέ σας απόψεις ή προσωπικές εμπειρίες για νυχτερινή ζωή στην Ευρώπη και γενικά για ιδανικούς προορισμούς για νέους για να με εμπνέυσετε εμένα και τα υπόλοιπα μέλη του φόρουμ για μελλοντικά ταξίδια.Αν τελικά καταφέρουμε και πάμε κάπου θα σας γραψω την εμπειρία μου.Καλή συνέχεια :)
 

tupacgr13

Member
Μηνύματα
283
Likes
597
Επόμενο Ταξίδι
Άγνωστο!
Ταξίδι-Όνειρο
Νεπάλ
Τα άρθρα στο περιοδικό δεν τα διαβάζετε, ε;
https://www.travelstories.gr/kalyteri-poli-ston-kosmo-gia-nightlife/
Νιώθω ότι θα μπορούσα να μετρήσω πάνω από 30 πόλεις με καλύτερη νυχτερινή ζωή από την Πράγα. Εκεί κυριαρχεί ο σεξοτουρισμός και έχει στριπτιτζάδικα ανά δύο μέτρα. Είναι άλλου είδους η νυχτερινή διασκέδαση στην Πράγα και ίσως πολύς κόσμος να συγχέει πράγματα και καταστάσεις.
 

isavella

Member
Μηνύματα
133
Likes
29
Επόμενο Ταξίδι
Φλωρεντία - Τοσκάνη
Ταξίδι-Όνειρο
ΝYC - ΠΕΡΟΥ
Καλησπέρα και από μένα!

Επειδή με ενδιαφέρει το θέμα, εγώ έχω σκεφτεί το Άμστερνταμ πάει από Θεσσαλλονίκη απευθείας μεσω της transavia με 90€
Οι Μέρες που μας ενδιαφέρουν ειναι 7-8 με 11 του Φλεβάρη. Τι λέτε το Άμστερνταμ ενδεικνυται ή ειναι αρκετό το κρύο και δεν θα ευχαριστηθούμε βόλτες;
Ψάχνουμε κυρίως μια μικρή πόλη για 3-4 μέρες , να βολτάρουμε στο κέντρο, να έχει πράγματα να δούμε, με φτηνά εισητήρια από Θεσσαλλονίκη.
 

Triplover

Member
Μηνύματα
1.189
Likes
4.046
Σας ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις σας.Νομίζω πως έχω καταλήξει ανάμεσα σε Βαρκελώνη και Κρακοβία γιατί ανεξάρτητα από την νυχτερινή ζωή είναι 2 πόλεις που θέλω επισκεφθώ καιρό.Θα κάνω μια έρευνα για το ποιο απ τα 2 πλάνα βγαίνει πιο οικονομικό και θα πράξω ανάλογα.Γράψτε κ άλλοι σ αυτό το θέμα τις δικέ σας απόψεις ή προσωπικές εμπειρίες για νυχτερινή ζωή στην Ευρώπη και γενικά για ιδανικούς προορισμούς για νέους για να με εμπνέυσετε εμένα και τα υπόλοιπα μέλη του φόρουμ για μελλοντικά ταξίδια.Αν τελικά καταφέρουμε και πάμε κάπου θα σας γραψω την εμπειρία μου.Καλή συνέχεια :)
Μεταξύ των δύο επιλογών και έχοντας ως σημαντικό παράγοντα τον εισοδηματικό περιορισμό νομίζω ως βέλτιστη επιλογή είναι η Κρακοβία. Είναι εξαιρετικά πιο φθηνή στα πάντα. Μπύρες, ποτά, φαγητό, διαμονή. Επίσης, και οι δύο πόλεις έχουν καλή νυχτερινή ζωή αλλά οι ισπανοκαταλανές δεν είναι πολωνέζες;).
 

giorgtsi

Member
Μηνύματα
291
Likes
220
Επόμενο Ταξίδι
Μιλάνο
Ταξίδι-Όνειρο
New York
Για νυχτερινή ζωή στην Ρώμη ποια είναι η άποψή σας;; Λόγω οικονομικών εισιτηρίων κλείνουμε προς τα εκει
 
Μηνύματα
1.992
Likes
6.323
Για νυχτερινή ζωή στην Ρώμη ποια είναι η άποψή σας;; Λόγω οικονομικών εισιτηρίων κλείνουμε προς τα εκει
Ε, όχι ρε φίλε. Ειλικρινά, δεν ξέρω τι θα πουν οι Λατινολάγνοι, αλλά φοιτητές, με επιθυμία για νυχτερινή ζωή, αμαρτία.. Καλή για πολλά άλλα μπορεί να είναι η Ρώμη, αλλά νέα παιδιά είστε, ψαχτείτε με Ζορπίδη και πηγαίνετε Βελιγράδι να σας φύγουν τα σαγόνια.;)
Φθηνά αεροπορικά όντως έχει για Ρώμη, αλλά οκ, μπορεί και να είχε για όπερα Βιεννης τζάμπα, θα πηγαίνατε;;
 

giorgtsi

Member
Μηνύματα
291
Likes
220
Επόμενο Ταξίδι
Μιλάνο
Ταξίδι-Όνειρο
New York
Ε, όχι ρε φίλε. Ειλικρινά, δεν ξέρω τι θα πουν οι Λατινολάγνοι, αλλά φοιτητές, με επιθυμία για νυχτερινή ζωή, αμαρτία.. Καλή για πολλά άλλα μπορεί να είναι η Ρώμη, αλλά νέα παιδιά είστε, ψαχτείτε με Ζορπίδη και πηγαίνετε Βελιγράδι να σας φύγουν τα σαγόνια.;)
Φθηνά αεροπορικά όντως έχει για Ρώμη, αλλά οκ, μπορεί και να είχε για όπερα Βιεννης τζάμπα, θα πηγαίνατε;;
Χαχαχαχα η αλήθεια είναι πως έχεις δίκιο.Προσωπικά εγώ όταν κάνω ταξίδια στο εξωτερικό με ενδιαφέρει περισσότερο να τριγυρνάω στην πόλη και να εξερευνώ και μετά το βραδύ σχεδόν ποτέ δεν μένουν δυνάμεις για έξω.Τώρα η παρέα αποφάσισε για νυχτερινή ζωή.
 

Triplover

Member
Μηνύματα
1.189
Likes
4.046
Για νυχτερινή ζωή στην Ρώμη ποια είναι η άποψή σας;; Λόγω οικονομικών εισιτηρίων κλείνουμε προς τα εκει
Τραγωδία φίλε. Δεν πας καλύτερα εδώ στη παλαιοχωρα στη Κρήτη. Μια από τα ίδια θα είναι. Και αν βολέψει ο καιρός κάνεις και μια βουτιά.
 
Μηνύματα
1.992
Likes
6.323
Τραγωδία φίλε. Δεν πας καλύτερα εδώ στη παλαιοχωρα στη Κρήτη. Μια από τα ίδια θα είναι. Και αν βολέψει ο καιρός κάνεις και μια βουτιά.
Στην Παλαιόχωρα, Φεβρουάριο...χμμ, οριακά καλύτερα θα έλεγα. :D Ανάλογα τον αέρα θα έχει και πάντα την επιλογή απανεμης παραλίας.
Δεν ήθελα να γίνω τόσο προκλητικός η αλήθεια είναι. :rolleyes:
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.219
Μηνύματα
884.012
Μέλη
38.908
Νεότερο μέλος
Apostolos88

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom