Προσοχή, αρπαχτή!

Μηνύματα
1
Likes
2
Η αρπαχτή

Το Νοέμβριο διαφημιζόταν με τον τίτλο «6 μέρες Πανόραμα Ελβετίας +Αλπικό τρένο». Αργότερα μετονομάστηκε σε «5 μέρες Ελβετία +1 δώρο» για να καταλήξει σε 4 μέρες στην Ελβετία, αφού το υπόλοιπο κάλυψε η αναγκαστική χιλιομετράδα από και προς το Μιλάνο. Φυσικά η τιμή απαράλλαχτη, το δε δώρο δεν το είδε κανείς. Εξήντα ταλαίπωροι Έλληνες τουρίστες έζησαν μια Πρωτοχρονιάτικη αρπαχτή άνευ προηγουμένου. Τι να πρωτοπούμε; Ότι τα ωραιότερα κομμάτια της διαδρομής με πούλμαν (αεροδρόμιο Μιλάνο-Γενέβη και πίσω μέσω Λουκέρνης) έγιναν νύχτα; Ότι τα ξενοδοχεία βρίσκονταν σε απαγορευτική απόσταση από την επόμενη πόλη; Ότι η αξιότιμη πελατεία διένυσε πάνω από 250 άσκοπα χιλιόμετρα για ύπνο στη Γαλλία! Ότι τα δυο «καλά δείπνα της αλλαγής του χρόνου» έγιναν στο φαστφουντάδικο «Ιπποπόταμος» της Γαλλίας; Ότι ζητήθηκαν έξτρα χρήματα για να πάνε τον κόσμο να δει τα πυροτεχνήματα της Πρωτοχρονιάς; Όπως και να΄χει, πάνω από 3000 Ευρώ εισπράχτηκαν επιπλέον για το αλπικό τρένο, το οποίο αποτελούσε προγραμματισμένη διαδρομή (μόνο το Σαμονί ήταν προαιρετική επίσκεψη) και για την «ξεπέτα» μέχρι το Σιγιόν. Ίσως το χειρότερο ήταν η 4 ώρες νωρίτερα αναχώρηση, την οποία ο υπεύθυνος ανακοίνωσε 200 χιλιόμετρα έξω από το αεροδρόμιο του Μιλάνο, ισχυριζόμενος ότι ήταν πρωτοβουλία της AIR ONE. Όπως αποδείχτηκε, ένα ψέμα ακόμα. Προσοχή, διότι τώρα την πουλούν με τα ίδια χρήματα για «7 μέρες Ελβετία + 1 δώρο»!
 

North66

Member
Μηνύματα
4.309
Likes
5.065
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία
Eκτός από την ευθύνη του πρακτορείου, υπάρχει και η ευθύνη του πελάτη που προτού κλείσει ένα ταξίδι δεν ανοίγει ένα χάρτη να δει που προσγειώνεται, που πάει, που διανυκτερεύει και από που φεύγει.
 

villi

Member
Μηνύματα
1.088
Likes
2.789
ταξιδιωτική ιστορία είναι αυτη; ;
Ταξιδιωτική ταλαιπωρία είναι αυτή,μπορείς να το πεις και η ιστορία μιας οδύσσειας!!!
Πρώτο μήνυμα ίσως δεν ήξερε στη σύγχυση της που να το γράψει η γυναίκα και μετά το ταξίδι κόλαφο δικαιολογείται!
Μετά μου λέτε για πρακτορεία και υπηρεσίες...συμφωνώ με North66 ότι πρέπει να το ψάχνεις αλλά μήπως άλλα τους έταξαν κι άλλα έγιναν?
Γιατί να πιαστεί ένας κότσο ΟΚ,αλλά 60 σαν πολλοί να είναι!
 

_antonis_

Member
Μηνύματα
3.357
Likes
1.237
Μπορεί να είναι όντως ιστορία...

Αρπαχτή πάντως δε λές τίποτα! Αν σκεφτώ ότι βάση πιθανοτήτων έχεις ξεχάσει και 1-2 περιστατικά....άστα!!
 

NIKOLETA05

Member
Μηνύματα
556
Likes
446
Επόμενο Ταξίδι
Αλσατία
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη
Αν θελεις μας λες με πμ το ονομα του πρακτορειου γιατι κατι μου θυμιζει?

Παντως αυτο με την Ελβετια και μενα μου την ειχε βιδωσει απιστευτα και τους την ειπα στα πρακτορεια και γι αυτο πηγαμε σολο...Εκδορμη στην Ελβετια σου λεει και προσγειωνεται Μιλανο. Σορυ δεν παω Ιταλια τους λεω...Τρως 4 ωρες οδικως για να πας μετα που? Στο Λουγκανο.

Γιατι να παρω αεροπορικη ρε παιδια τους λεω αν ειναι να φαω μια μερα στο πουλμαν για να φτασω Ελβετια? Δεν απαντανε...Μηπως επειδη μονο Μιλανο προσγειωνεται η οικονομικοτατη easy jet? Δεν απαντανε αλλα τα ματια τους απαντησαν καταφατικα.... Αλλα η τιμη τιμη....

Τα σιχαινομαι τα πρακτορεια.Σε τσουβαλιαζουν σαν προβατο και σε πανε οπου να ναι.
 

elenara88

Member
Μηνύματα
1.789
Likes
1.817
Επόμενο Ταξίδι
Πορτογαλία
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική, Περού, Ινδία
Γιατι να παρω αεροπορικη ρε παιδια τους λεω αν ειναι να φαω μια μερα στο πουλμαν για να φτασω Ελβετια? Δεν απαντανε...Μηπως επειδη μονο Μιλανο προσγειωνεται η οικονομικοτατη easy jet? Δεν απαντανε αλλα τα ματια τους απαντησαν καταφατικα.... Αλλα η τιμη τιμη....
δεν ηξερα οτι τα πρακτορεια πετουν με easyjet
 

NIKOLETA05

Member
Μηνύματα
556
Likes
446
Επόμενο Ταξίδι
Αλσατία
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη
Εγω δεν καταλαβαινω πως δεσμευουν τα πρακτορεια εισιτηρια με easyjet χωρις να τα εχουν αγορασει....:xmas_rolleyes: Κανουν μαζικη κρατηση κουτουρου με την ελπιδα οτι θα πουληθουν ολες οι θεσεις?
 

_antonis_

Member
Μηνύματα
3.357
Likes
1.237
Αν θελεις μας λες με πμ το ονομα του πρακτορειου γιατι κατι μου θυμιζει?
Τώρα που το ανέφερες κι εγώ θυμάμαι (αν δε με απατά η μνήμη μου) μια κοπέλα νομίζω που έγραψε για Ελβετία και διάφορα παρόμοια για το πρακτορείο.
 
Μηνύματα
1.620
Likes
782
Επόμενο Ταξίδι
Χονγκ Κονγκ
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος του κόσμου
Εγω δεν καταλαβαινω πως δεσμευουν τα πρακτορεια εισιτηρια με easyjet χωρις να τα εχουν αγορασει....:xmas_rolleyes: Κανουν μαζικη κρατηση κουτουρου με την ελπιδα οτι θα πουληθουν ολες οι θεσεις?
Δε μπορείς να το κάνεις αυτό όμως ούτως ή άλλως, καθώς χρειάζεσαι τα ονόματα των επιβατών κατά τη διάρκεια της κράτησης.
 

traveladdict

Member
Μηνύματα
1.380
Likes
1.341
Επόμενο Ταξίδι
Λος Άντζελες
Ταξίδι-Όνειρο
ΣριΛάνκα,Βενεζουέλα ξανά!
1. Είναι σοφότατο που δεν αναφέρεται το όνομα του πρακτορείου.

2. Ότι πληρώνεις παίρνεις. Καλό θα ήταν να μας πει η φίλη ΠΟΣΟ πλήρωσε για το συγκεκριμένο προϊόν που αγόρασε.
Γιατί για να κάνεις Πρωτοχρονιές στην Ελβετία και να μείνεις σε κεντρικά ξενοδοχεία σε τέτοια περίοδο και να έχεις όλα αυτά που εσύ φαντασιώνεσαι ότι θα έχεις, τότε θα πρέπει να υπολογίζεις από 1000 μέχρι 1500 ευρώ το άτομο για τις 5 μέρες. Υποπτεύομαι ότι οι τιμές ήταν γύρω στα 500 - 600 το άτομο όμως. Ε δεν κάνεις τέτοια ταξίδια με φραγκοδίφραγκα λυπάμαι. Για να ζήσεις το όνειρο της χριστουγεννοπρωτοχρονιάτικης Ελβετίας, όπως το βλέπεις στο σινεμά, πρέπει να πληρώσεις.

3. Όπως πολύ σωστά είπε ο north πιο πάνω, διαβάζεις το πρόγραμμα, βάζεις ένα χάρτη κάτω και μετά αποφασίζεις. Προς τι λοιπόν, τα μετέπειτα παράπονα?

4. Υπάρχουν και εξαιρετικά πρακτορεία, τα οποία όμως κοστολογούν ανάλογα τις υπηρεσίες τους, που γιαυτό όλο αυτό το πλήθος των αδικημενο-αγανακτησμένων ποτέ δεν θα τα επισκεφθεί, παρά θα συμβιβάζεται σε μετριότατες υπηρεσίες φτηνογραφείων που με κάθε τρόπο προσπαθούν να επιβιώσουν στη σημερινή κρίση.

5. Τέλος επειδή ο ανταγωνισμός σήμερα είναι ανελέητος, υπάρχουν πολλές "καταγγελίες", που ουδεμία σχέση έχουν με την πραγματικότητα. Θέλω να πιστεύω ότι η συγκεκριμένη δεν είναι μια τέτοια, καθότι δεν δημοσιεύεται όνομα, άρα τηρεί τον κανονισμό του φόρουμ.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.266
Μηνύματα
885.754
Μέλη
38.947
Νεότερο μέλος
GThan

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom