Προσοχή, αρπαχτή!

traveladdict

Member
Μηνύματα
1.380
Likes
1.341
Επόμενο Ταξίδι
Λος Άντζελες
Ταξίδι-Όνειρο
ΣριΛάνκα,Βενεζουέλα ξανά!
αν λαβουμε σοβαρα τα λεγομενα της κυριας στο πρακτορειο που εκλεισε ειναι αν μη τι αλλο αντιεπαγγελματιες και ερασιτεχνες..
Αντιεπαγγελματίες θα ήταν αν άλλα υπόσχονταν και άλλα παρείχαν. Δεν φαίνεται να έγινε κάτι τέτοιο όμως.
Και μια χαρά ξέρουν τη δουλειά τους, γιατί έχουν πιάσει τον νεοέλληνα πελάτη και του προσφέρουν το προϊόν που ζητά: ΦΤΗΝΟ.
Γνωρίζουν πολύ καλά ότι ο μέσος πελάτης θα πάει σε 10 πρακτορεία και δεν θα συγκρίνει προγράμματα, αλλά τιμές και τέλος θα αποφασίσει να πάει στο φτηνότερο. Γιατί σίγουρα θα υπήρχαν και γραφεία που θα πρόσφεραν καλύτερες υπηρεσίες, κεντρικότερα ξενοδοχεία και περισσότερες παροχές, αλλά θα ήταν ακριβότερα.
Προχτές μιλούσα με τον διευθυντή πωλήσεων μιας πολύ μεγάλης αεροπορικής εταιρείας και μου είπε κάτι που κάποιοι από μας γνωρίζουμε εδώ και χρόνια:
Ότι η τουριστική αγορά της Ελλάδας είναι στην κυριολεξία πρωτόγονη για τα διεθνή δεδομένα και την κατευθύνει η πελατιακή ζήτηση.
Οι επαγγελματίες απλά προσαρμόζονται.
 

North66

Member
Μηνύματα
4.309
Likes
5.065
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία
Mε μια μικρή έρευνα ο κοντινότερος Ιπποπόταμος στη Γενεύη είναι στη γαλλική πόλη Chambery, άρα να υποθέσω ότι κάπου εκεί κοντά έμεινε η Σοφία αντί για τη Γενεύη. Κοιτώντας επίσης ένα πρόγραμμα με την ίδια ονομασία που μας έδωσε η Σοφία είδα ότι πράγματι αναφέρεται κατά λέξη ότι η τακτοποίηση σε ξενοδοχείο στη Γενεύη θα γίνει στην ευρύτερη περιοχή.

LES RESTOS HIPPO
 

giannismits

Member
Μηνύματα
3.494
Likes
11.728
Επόμενο Ταξίδι
?
Αντιεπαγγελματίες θα ήταν αν άλλα υπόσχονταν και άλλα παρείχαν. Δεν φαίνεται να έγινε κάτι τέτοιο όμως.
ναι αλλα αυτο δεν το ξερουμε αφου δεν μπορουμε να κανουμε καμια ερωτηση στην κυρια η οποια εξαφανιστηκε..

αν στο προγραμμα εγραφαν ξεκαθαρα και αναλυτικα ολες τις παροχες οι οποιες και πραγματοποιηθηκαν ειναι ακομα πιο λυπηρο το οτι εκλεισαν τελικα εκει την εκδρομη..δηλαδη με κλειστα ματια.

ουτε να δουν σε ποιες περιοχες ειναι τα ξενοχοχεια,τι ειναι μεσα στην τιμη,τις διαδρομες κτλ..

οποτε αυτοι εκαναν τη δουλεια τους..πουλανε ενα πακετο που απλα απευθυνεται στους ανιδεους τουριστες..που απ οτι φαινεται υπαρχουν πολλοι..
 

traveladdict

Member
Μηνύματα
1.380
Likes
1.341
Επόμενο Ταξίδι
Λος Άντζελες
Ταξίδι-Όνειρο
ΣριΛάνκα,Βενεζουέλα ξανά!
Kαι κάτι που ξέχασα να αναφέρω είναι ότι τα συγκεκριμένα ρεστοράν δεν είναι φαστφουντάδικα, όπως λέει η κυρία, είναι κάτι σε στυλ Fridays ή Applebees.
Απέχουν βέβαια από το να είναι πολυτελή ρεστοράν, αλλά φαστφουντάδικα δεν τα λες.
Είναι μεσοαστικά οικογενειακά εστιατόρια με καλό φαγητό - φημίζονται για τα κρεατικά τους. Έχω χρησιμοποιήσει τέτοιο στην Τουλούζη και ήταν μια χαρά. Προφανώς, θα ήθελε να δειπνήσει με το φως των κεριών και τον ήχο του πιάνου, Πρωτοχρονιά στην Ελβετία είναι αυτή, δεν είναι παίξε γέλασε. Αλλά είπαμε, ότι πληρώνεις παίρνεις.
 

North66

Member
Μηνύματα
4.309
Likes
5.065
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία
Πολύ σωστά το αντίστοιχο Hippo του Παρισιού δεν έχει και άσχημες κριτικές στο virtualtourist ή στο tripadvisor. Eπίσης, η όλη αισθητική σίγουρα είναι κάτι καλύτερο από McDonald's.

Hippo, Paris, France - Restaurants - VirtualTourist
 

soudianos

Member
Μηνύματα
3.708
Likes
6.339
Ταξίδι-Όνειρο
Βερακρούζ
Kαι κάτι που ξέχασα να αναφέρω είναι ότι τα συγκεκριμένα ρεστοράν δεν είναι φαστφουντάδικα, όπως λέει η κυρία, είναι κάτι σε στυλ Fridays ή Applebees.
Απέχουν βέβαια από το να είναι πολυτελή ρεστοράν, αλλά φαστφουντάδικα δεν τα λες.
Είναι μεσοαστικά οικογενειακά εστιατόρια με καλό φαγητό - φημίζονται για τα κρεατικά τους. Έχω χρησιμοποιήσει τέτοιο στην Τουλούζη και ήταν μια χαρά. Προφανώς, θα ήθελε να δειπνήσει με το φως των κεριών και τον ήχο του πιάνου, Πρωτοχρονιά στην Ελβετία είναι αυτή, δεν είναι παίξε γέλασε. Αλλά είπαμε, ότι πληρώνεις παίρνεις.
κι εγώ αυτό ξέρω. μάλιστα ήμουν τακτικός πελάτης στο Παρίσι
 

danev

Member
Μηνύματα
519
Likes
251
Επόμενο Ταξίδι
Αυστρια-Τσεχια-Σλοβακια.
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΟΡΒΗΓΙΚΑ ΦΙΟΡΔ
Από την στιγμή που δεν προκύπτει η τιμή του πακέτου που αγόρασε, τότε νομίζω ότι δεν μπορείς να καταλήξεις αν δικαιούται να νοιώθει οτι εξαπατήθηκε η όχι. Πολλοί νέοι ταξιδιώτες αγοράζουν πακέτα έχοντας σαν κριτήριο μόνο την τιμή.
Ισως η κυρία θα έπρεπε να καταλάβει για το επίπεδο του πακέτου αφού οπως είπε συμπεριελήφθη και το <Σαμονί>. :xmas_cheesygrin:
 

fantasia13

Member
Μηνύματα
163
Likes
86
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινικη Αμερικη
Γιατι να μην ξερουμε και το ονομα του πρακτορειου?
 

dik-7

Member
Μηνύματα
1.527
Likes
2.059
Επόμενο Ταξίδι
Θα δειξει!
Ταξίδι-Όνειρο
Νησια μπορα μπορα
Συνήθως αυτοί που δημιουργούν προφίλ για να κάνουν μια καταγγελία, δεν ξαναμπαίνουν. Ειδικά άμα φάνε "πόρτα".
Υπάρχουν αρκετά παραδείγματα τέτοιων στο παρελθόν, που μπήκαν στο φόρουμ με φανφάρες και τυμπανοκρουσίες - και καλά ότι γουστάρουν τα ταξίδια - ενώ απώτερος σκοπός ήταν να κάνουν καταγγελία, ενώ ξέρουν ότι αυτό απαγορεύεται από τον κανονισμό.
Και όταν είδαν ότι η καταγγελία δεν έπιασε τόπο, δεν ξαναμπήκαν γιατί απλούστατα δεν τους ενδιέφερε το φόρουμ.
Γιατί αν πραγματικά τους άρεσαν τα ταξίδια, δεν θα έμπαιναν στον κόπο να δημιουργήσουν ένα προφίλ για να καταγγείλουν κάποιον.
Θα το είχαν δημιουργήσει πολύ πιο πριν.

Συμφωνώ απόλυτα.
Όπως είπα και σε προηγούμενο ποστ μου είμαι βέβαιος απλά η φίλη μας δεν μπηκε στον κοπο να ψάξει το πρόγραμμα της εκδρομής, ούτε καν το πιο απλό, το που βρίσκονται τα ξενοδοχεία.
 

chrisbd

Member
Μηνύματα
2.678
Likes
16.470
Συμπέρασμα .....Με τα τουριστικά γραφεία θα πρέπει να έχετε το πρόγραμμα και να διευκρινήσετε οποιαδήποτε λεπτομέρεια του ταξιδιού.....ειδικά ξενοδοχεία, αποστάσεις, ώρες στο λεωφορείο, εστιατόρια, μουσεία, τι ακριβώς θα δείτε και φυσικά τι ακριβώς πληρώνετε....και μετά να απαιτήσετε να τηρηθούν όλα μέχρι κεραίας....
πάρτε και κάποιες πληροφορίες απο το ρημάδι το διαδίκτυο (πρέπει να αφιερώσεις λίγο χρόνο) για τιμές σε ξενοδοχεία, εστιατόρια κάποιες κριτικές κλ...δείτε και κανα τουριστικό οδηγό ....και κάποιους χάρτες google map η ότι άλλο(για μένα το αγαπημένο μου)...
Εδώ την ψάχνουμε και πάλι κάπου, κάτι θα μας διαφύγει....
Αν δεν κάνεις Σοφία τίποτε απο τα παραπάνω τότε .....είσαι υποχρεωμένη να φας ότι σου σερβίρουν....

ΥΓ για τα Hippo συμφωνώ με Traveladdict...
 

dik-7

Member
Μηνύματα
1.527
Likes
2.059
Επόμενο Ταξίδι
Θα δειξει!
Ταξίδι-Όνειρο
Νησια μπορα μπορα
Γιατι να μην ξερουμε και το ονομα του πρακτορειου?

Γιατί απαγορεύεται από τους όρους χρησης του φορουμ.
Και γιατί απαγορεύεται;
Γιατί μπορεί το πρακτορείο να κάνει μήνυση στους διαχειριστές για δυσφημηση και τότε η φίλη μας, εσύ και τα λοιπά μέλη ούτε θα καλύψουμε τα έξοδα των δικαστηρίων κι ούτε θα πάμε μάρτυρες υπεράσπισης.
 

traveladdict

Member
Μηνύματα
1.380
Likes
1.341
Επόμενο Ταξίδι
Λος Άντζελες
Ταξίδι-Όνειρο
ΣριΛάνκα,Βενεζουέλα ξανά!
Γιατι να μην ξερουμε και το ονομα του πρακτορειου?
Γιατί οι κανονισμοί του φόρουμ απαγορεύουν τη δυσφήμιση.

Και γιατί από τα λεγόμενα της καταγγέλουσας - αν τα δεις ένα-ένα - δεν προκύπτει πουθενά ότι το πρακτορείο την εξαπάτησε, αλλά το ότι η ίδια περίμενε άλλα από αυτά που πλήρωσε.
Και συνήθως όταν τα γεγονότα μας διαψεύδουν, έχουμε την τάση να ρίχνουμε το φταίξιμο στους άλλους και όχι στον εαυτό μας.

Ο θυμός και η αντεκδίκηση δεν είναι η λύση, γιατί τότε δεν βρίσκεις και το δίκιο σου, παράδειγμα το θάψιμο του Hippo και η υποβάθμιση του σε φαστφουντάδικο, κάτι που φυσικά και δεν είναι, σύμφωνα με εμπειρίες μελών - και της δικής μου.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.269
Μηνύματα
885.814
Μέλη
38.947
Νεότερο μέλος
GThan

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom