Προσοχή, αρπαχτή!

Bahari

Member
Μηνύματα
1.848
Likes
1.482
είμαι βέβαιος απλά η φίλη μας δεν μπηκε στον κοπο να ψάξει το πρόγραμμα της εκδρομής, ούτε καν το πιο απλό, το που βρίσκονται τα ξενοδοχεία.
2.Κατα κανονα,οταν ταξιδευεις με πρακτορειο,με λιγες εξαιρεσεις μαθαινεις λιγες μερες πριν,ποια ειναι τα ξενοδοχεια,αρα προφανως δεν παιζει αυτο που λες πιο πανω για την ενημερωση.
Διαβάζοντας τα παραπάνω μου δημιουργήθηκε μια απορία. Παλιότερα που είχα ταξιδέψει με πρακτορείο, μου είχαν πει ότι τα ξενοδοχεία που θα μέναμε θα τα γνώριζαν λίγες μέρες πριν το ταξίδι και δεν μπορούσαν να με ενημερώσουν για αυτά την ημέρα που έκλεισα την εκδρομή. Τελικά είναι "υποχρεωμένοι" να ενημερώνουν τους πελάτες τους για τα ξενοδοχεία που θα χρησιμοποιηθούν ή όχι; Δηλαδή μπορούν να πουλήσουν μια εκδρομή δίνοντας ελλιπή στοιχεία;
 

ANNA-PANOS

Member
Μηνύματα
2.001
Likes
2.094
Επόμενο Ταξίδι
........................
Ταξίδι-Όνειρο
Τώρα, απλά ένα ταξίδι...
Διαβάζοντας τα παραπάνω μου δημιουργήθηκε μια απορία. Παλιότερα που είχα ταξιδέψει με πρακτορείο, μου είχαν πει ότι τα ξενοδοχεία που θα μέναμε θα τα γνώριζαν λίγες μέρες πριν το ταξίδι και δεν μπορούσαν να με ενημερώσουν για αυτά την ημέρα που έκλεισα την εκδρομή. Τελικά είναι "υποχρεωμένοι" να ενημερώνουν τους πελάτες τους για τα ξενοδοχεία που θα χρησιμοποιηθούν ή όχι; Δηλαδή μπορούν να πουλήσουν μια εκδρομή δίνοντας ελλιπή στοιχεία;
Ειναι υποχρεωμενοι να σου πουν ποσων αστερων θα ειναι το ξενοδοχειο. Συνηθως λενε π.χ Χιλτον 5* η αλλο παρομοιο. Δηλ 5* και το αλλο, αλλα δεν σου λενε ποιο μπορει να ειναι.
 

Bahari

Member
Μηνύματα
1.848
Likes
1.482
Ειναι υποχρεωμενοι να σου πουν ποσων αστερων θα ειναι το ξενοδοχειο. Συνηθως λενε π.χ Χιλτον 5* η αλλο παρομοιο. Δηλ 5* και το αλλο, αλλα δεν σου λενε ποιο μπορει να ειναι.
Ναι, οκ, αυτό το ξέρω, αλλά συνήθως το θέμα της απόστασης από το κέντρο είναι το μεγάλο πρόβλημα. Γιατί πολλές φορές χρησιμοποιούν ξενοδοχεία αρκετά μακριά από το κέντρο, οπότε και οι μετακινήσεις στον ελεύθερο χρόνο για πχ είναι λίγο "προβληματικές".
 

wotan1975

Member
Μηνύματα
879
Likes
129
Επόμενο Ταξίδι
Πότε θα κάνει ξαστεριά...
Ταξίδι-Όνειρο
Η.Π.Α.
Aν ψάξεις στο internet για το συγκεκριμένο πρόγραμμα που μιλάμε στο παρόν θέμα, θα δεις ότι εξηγούνται τα πάντα (ξενοδοχεία, πρόγραμμα, μετακινήσεις κτλ).
Εγω ανοιξα 3-4 τετοια προγραμματα,σε ενα μονο ειχε το αλπικο τρενο προαιρετικο και το Σαμονι,προγραμματισμενο.Στα αλλα,το αλπικο ειναι μεσα στο προγραμμα.Πουθενα δε λεει ονομα ξενοδοχειου,τα προγραμματα υπαρχουν παντου,δε μιλησα εγω για αυτο.Εκτος αν μου πεις ποιο πρακτορειο ειναι,αφου τι εψαξες σε βαθος,ωστε να εχω ιδια αποψη
Δεν ξερω αν εχεις ποτε ταξιδεψει με γκρουπ (ισως οχι) αλλα σε εμενα,αρκετες φορες,ειχαν γινει αλλαγες σε ξενοδοχεια κατα τη διαρκεια του ταξιδιου,με ενημερωση την τελευταια στιγμη.
Και πολλες φορες στα φυλλαδια,ακομα και στα ενημερωτικα δεν αναφερουν ποσο κοστιζει η προαιρετικη εκδρομη σε πολη.
Μπορω να αναφερω και αλλα παραδειγματα απο αντιστοιχα που συνεβησαν σε γνωστους,που ηταν αντιθετα με τα προγραμματα.
Η αποψη μου,ειναι οτι στο χωρο υπαρχουν καποιοι που δε λειτουργουν θεμιτα και οι υπηρεσιες δεν τους ελεγχουν.
 

traveladdict

Member
Μηνύματα
1.380
Likes
1.341
Επόμενο Ταξίδι
Λος Άντζελες
Ταξίδι-Όνειρο
ΣριΛάνκα,Βενεζουέλα ξανά!
διαβαζοντας ολα τα σχολια αισθανθηκα σαν να βρισκομαι σε φορουμ ιδιοκτητων η εργαζομενων στις δημοσιες σχεσεις τουριστικων γραφειων -πρακτορειων. (προφανως δεν αναφερομαι σε ολα τα σχολια αλλα μερικα κανουν μπαμ).

ενω απαγορευεται (και σωστα ισως) να αναφερθει το ονομα του πρακτορειου αρα και να δουμε το κοστος και λεπτομερειες του ταξιδιου, πως ακριβως καταλαβατε μερικοι οτι το ταξιδι της ηταν καποιο φτηνο και οχι πανακριβο?
και το κυριοτερο, πως ακριβως ξερετε τι της παρουσιασαν οταν το εκλεινε?
γιατι ξαφνικα για ολα φταιει ο αγοραστης και ο πωλητης εγινε αθωο περιστερακι, και σπευδετε μερικοι να το υπερασπιστειτε τοσο ευκολα?
λιγα ειναι τα πρακτορεια που εκλεισαν επειδη ΕΞΑΠΑΤΗΣΑΝ τους πελατες τους η δεν υπαρχουν αλλα τετοια στην πιατσα?
οσοι ταξιδεψατε με πρακτορειο (και για να τα υπερασπιζεστε με τοση ευκολια σημαινει οτι τα εχετε χρησιμοποιησει πολλες φορες για να ειναι αντικειμενικη η αποψη σας)
ολα τα βρηκατε τελεια σε ολα τα ταξιδια σας, τιποτε δεν βρηκατε χειροτερο αποτι σας το περιεγραψαν ανεξαρτητα απο την τιμη που το αγορασατε?
και γιατι ειναι φτηνο ενα ταξιδι 600 ευρω (εκει εφτασε ή φτανει ο μεσος μισθος στον ιδιωτικο τομεα ΑΝ καποιος εργαζεται). αν ταξιδεψε μια τετραμελης οικογενεια για πειτε μου το συνολικο κοστος και αν τελικα ειναι λιγα η πολλα τα λεφτα που ξοδεψε.

και τελικα γιατι παραβλεπετε τα αυτονοητα στην προσπαθεια σας να υπερασπισθειτε μερικοι τα πρακτορεια?
δεν ξερετε μηπως οτι οι διοργανωτες ειναι για καθε εκδρομη ειναι 1,2 αντε 3 διαφορετικα πρακτορεια και ας πουλουν την εκδρομη ΣΑΝ διαφορετικη 103 πρακτορεια?
δεν ξερετε οτι το προγραμμα με τα ξενοδοχεια (αυτα που θα χρησιμοποιησουν στην πραξη και οχι αυτα που διαφημιζουν) το δινουν 2 ή 3 μερες πριν ταξιδεψεις και πλεον δεν μπορεις να κανεις κατι?
δεν ξερετε οτι καποιος πηγαινει στο πρακτορειο γιατι βαριεται-δεν θελει-δεν μπορει-δεν προλαβαινει να δημιουργησει μονος του ενα προγραμμα αλλα απευθυνεται στο πρακτορειο και τους πληρωνει για αυτο?
προσωπικα εχω κανει αρκετα ταξιδια που ετοιμασα μονος αλλα και αρκετα με πρακτορεια.
εχω μεινει απο ΠΟΛΥ ευχαριστημενος μεχρι ΠΟΛΥΥΥΥ δυσαραστημενος, και αυτο ΑΣΧΕΤΩΣ αν πληρωσα το "φτηνιαρικο" η το "ακριβο" προγραμμα και ΑΝΕΞΑΡΤΗΤΩΣ αν εψαξα με χαρτες τα ξενοδοχεια τις διαδρομες κλπ κλπ, και θα συνεχισω να τα χρησιμοποιω.
και επειδη ουτε πιτσιρικας ειμαι, ουτε βλακας, ξερω ποτε με ΔΟΥΛΕΨΑΝ πουλωντας φυκια για μεταξωτες κορδελες, οση προεργασια και να ειχα κανει.
δεν ριχνω στην πυρα τα πρακτορεια, αλλα δεν θα τα εκθειασω κιολας σαν να ειναι ο μονος αγνος κλαδος στην ελλαδα και για να ολα φταινε οι κακοβουλοι-ασχετοι-φτηνιαρηδες-τεμπεληδες πελατες τους.
αυτα τα ολιγα :)
Υ.Γ. για easyjet δεν ξερω ,παντως εχω πεταξει με ryanair με εκδρομη πρακτορειου (εν γνωσει μου φυσικα)
Γκούγκλαρε 4 ημέρες Ελβετία + 1, ή 5 ημέρες Ελβετία + 1 και θα πάρεις όλες τις απαντήσεις.

Όσο για το φτηνό, ε ναι ρε φίλε, 600 ευρώ Πρωτοχρονιά στην Ελβετία είανι φτηνό, πως να το κάνουμε! Τι ανακατεύεις μειώσεις μισθών και τετραμελείς οικογένειες (λες και οι τετραμελείς οικογένειες όταν ταξιδεύουν γίνονται ως δια μαγείας διμελείς και πρέπει να πληρώνουν για 2 άτομα!) Τι λογική είναι αυτή!!!!

Τώρα για την υποστήριξη πρακτορείων και συναφών - ο φιλέας κατηγορούσε χτες τον τράβελερ για αντιπρόσωπο ιδιοκτητών αεροπορικών εταιρειών - κανένας δεν υποστηρίζει τα πρακτορεία, απλά στηλιτεύουμε την εκ του ασφαλούς διαπόμπευση ενός ολόκληρου κλάδου.
Όταν ΑΠΟΔΕΔΕΙΓΜΕΝΑ υπάρχει απάτη, τότε τη στηλιτεύουμε επίσης, είναι απειρα τα παραδείγματα εδώ μέσα. Απλά - και μιλάω για τον εαυτό μου - επειδή έχω δουλέψει με τα μεγαλύτερα πρακτορεία, έχω δει ανεκδίηγητες καταστάσεις υστερίας από ημιμαθείς κάφρους, που όπως σωστά τόνισε η φένια πιο πάνω, νομίζουν ότι επειδή πληρώνουν ένα ποσό για ένα προϊόν, δικαιούνται δέκα. Αυτό λέμε. Όποιος κατάλαβε, κατάλαβε.
 

wotan1975

Member
Μηνύματα
879
Likes
129
Επόμενο Ταξίδι
Πότε θα κάνει ξαστεριά...
Ταξίδι-Όνειρο
Η.Π.Α.
Διαβάζοντας τα παραπάνω μου δημιουργήθηκε μια απορία. Παλιότερα που είχα ταξιδέψει με πρακτορείο, μου είχαν πει ότι τα ξενοδοχεία που θα μέναμε θα τα γνώριζαν λίγες μέρες πριν το ταξίδι και δεν μπορούσαν να με ενημερώσουν για αυτά την ημέρα που έκλεισα την εκδρομή. Τελικά είναι "υποχρεωμένοι" να ενημερώνουν τους πελάτες τους για τα ξενοδοχεία που θα χρησιμοποιηθούν ή όχι; Δηλαδή μπορούν να πουλήσουν μια εκδρομή δίνοντας ελλιπή στοιχεία;
Να εισαι σιγουρη οτι πουλανε,παντως.Εγω τα μαθαινα 2-3 μερες πριν την εκδρομη και παρολ'αυτα,στην πορεια,μπορουσαν να αλλαξουν.Εδω ευγνωμονω τους συμφορουμιτες που με εβαλαν στο σωστο δρομο :xmas_cheesygrin:
 

dik-7

Member
Μηνύματα
1.527
Likes
2.060
Επόμενο Ταξίδι
Θα δειξει!
Ταξίδι-Όνειρο
Νησια μπορα μπορα
Πραγματικα,δεν μπορω να καταλαβω γιατι ορισμενοι ειστε τοσο κατηγορηματικοι,σε σημειο εμπαθειας,χωρις καν να ξερετε ολες τις λεπτομερειες.
Συμφωνω και εγω για τα περιεργα των πρακτορειων,τα θετικα και τα αρνητικα τους,κλπ.

Επειδη εκανα και εγω το Αλπικο τρενο με γραφειο (η εκδρομη ηταν αψογη,στην περιπτωση μου).
Η κυρια λεει σαφως, ''πάνω από 3000 Ευρώ εισπράχτηκαν επιπλέον για το αλπικό τρένο, το οποίο αποτελούσε προγραμματισμένη διαδρομή(μόνο το Σαμονί ήταν προαιρετική επίσκεψη) ''.
1.Αφου ηταν προγραμματισμενη,δεν θα επρεπε να της παρουν ουτε ενα ευρω.Και σε μας,ηταν μεσα στο προγραμμα και φυσικα δεν πληρωσαμε ουτε ενα ευρω.Για το Σαμονι,φυσικα και πληρωσαμε αφου ηταν προαιρετικο.
2.Κατα κανονα,οταν ταξιδευεις με πρακτορειο,με λιγες εξαιρεσεις μαθαινεις λιγες μερες πριν,ποια ειναι τα ξενοδοχεια,αρα προφανως δεν παιζει αυτο που λες πιο πανω για την ενημερωση.Τα προγραμματα δεν αναφερουν ωρες στο λεωφορειο,αποστασεις κλπ οπως αναφερει καπου ο chrisbd.Συνηθως ειναι γενικα σχολια,με ωραιες φωτο-κραχτες.
3.Αυτο που λες περι Συνηγορου του Πολιτη,θα ηταν καλη σκεψη αλλα ολα τα πρακτορεια εχουν καλυφθει νομικα,οποτε δεν μπορεις να κανεις τιποτα.Σε μενα,οπως εχω ξαναπει παλιοτερα,μου ειχαν πει ''ειμαστε 40 χρονια γραφειο,δε μας κλεινει κανενας'' :xmas_evil:
4.Χαλαρωστε ορισμενοι και μην ισοπεδωνετε τα παντα.Η κυρια,αμφιβαλλω αν ξαναμπει,με τετοια αντιμετωπιση.
5.Dik-7,το 4 παει σε ολους που ειναι λιγο εριστικοι,σ'αυτο το θεμα.
1. Ειπα προγραμματισμενη είναι και η ξενάγηση στο λούβρο αλλά πληρώνεις το εισιτηριο ή επίσκεψη στην disneyland αλλά επίσης πληρωνεις το εισιτηριο. Εψαξα στο ιντερνετ για εκδρομές για το αλπικό τρενο και βρηκα προγραμματα που λενε ρητώς ότι στην τιμή περιλαμβανεται το εισιτηριο και προγραμματα που δεν το περιλαμβανουν. Και επειδη έχω την αμυδρη υποψία οτι κατάλαβα με ποιο πρακτορειο έκλεισε και εκει δεν περιλαμβανεται. Συγνώμη αλλά για αυτό είμαι βέβαιος δεν παίζει να λεει το προγραμμα ¨περιλαμβάνεται εισιτηριο" και να σου παίρνουν εξτρα χρηματα.
2. Ξενοδοχεια σχεδόν πάντα σε ενημερώνουν εγκαίρως. Προσωπικά δεν έχω κλεισει ποτε με γκρουπ χωρις να ξερω σε ποιο ξενοδοχείο θα μείνω και σε κάθε περίπτωση δε θα έκλεινα. Χιλιομετρικες αποστασεις αρκετα πρακτορεια αναφερουν σε κάθε δε περίπτωση είναι πανεύκολο να τις βρεις στο διαδίκτυο.
Όταν μαθαίνεις ότι προσγειώνεσαι βρασυ στο Μιλάνο δεν είναι λογικό να ταξιδέψεις βραδι στην Ελβετια; Και αν δεν ρώτησε ούτε ωρες πτήσεων κακό του κεφαλιού της.
3. Θεμα συνηγορου καταναλωτη. Τα τελευταία χρονια προσφευγει και η κουτση μαρία. Στις περιπτώσεις που ο καταναλωτής έχει δίκιο, δικαιώνεται. Το γνωρίζω εκ πείρας.
4. Χαλαρός είμαι και ούτε νομιζω ότι προσέβαλε κανείς την κυρία. Πολύ απλά δεν είναι η πρωτη φορά που κάποιο μελος για πρώτο μήνυμα έγραψε μια καταγγελία. Και συγνώμη αλλά δε θυμάμαι καποιο από αυτά τα μελη να έγραψε σε αλλο τοπικ
 

_antonis_

Member
Μηνύματα
3.357
Likes
1.237
Διαβάζοντας τα παραπάνω μου δημιουργήθηκε μια απορία. Παλιότερα που είχα ταξιδέψει με πρακτορείο, μου είχαν πει ότι τα ξενοδοχεία που θα μέναμε θα τα γνώριζαν λίγες μέρες πριν το ταξίδι και δεν μπορούσαν να με ενημερώσουν για αυτά την ημέρα που έκλεισα την εκδρομή. Τελικά είναι "υποχρεωμένοι" να ενημερώνουν τους πελάτες τους για τα ξενοδοχεία που θα χρησιμοποιηθούν ή όχι; Δηλαδή μπορούν να πουλήσουν μια εκδρομή δίνοντας ελλιπή στοιχεία;
Πάντως εγώ μιά φορά πήγα με πρακτορείο (με σοβαρό πρακτορείο για να είμαι ακριβής). Το πακέτο δε μου φάνηκε καθόλου ακριβό γι'αυτά που πρόσφερε και πιστεύω το άξιζε.

Γι'αυτό που ρωτάς, εγώ επέλεξα ακριβώς το ξενοδοχείο που θα έμενα, έτσι ήταν σε λίστα. Δεν είχε σημειώσεις του τύπου πχ Hilton ή παρόμοιο. Είχε ακριβώς τα διαθέσιμα ξενοδοχεία.

Όσο για το πρόγραμμα που αναφέρθηκε κάπου, έγραφαν το πρόγραμμα με αρκετές λεπτομέρειες και 3-5 ημέρες πρίν την αναχώρηση μας το έστειλαν με λεπτομέρειες (δεν άλλαζε τίποτα απ'ότι θυμάμαι απο το αρχικό).

Με μόνο ένα ταξίδι με πρακτορείο ως εμπειρία, αν ξαναέκλεινα με πρακτορείο, θα έψαχνα βάση της προηγούμενής μου εμπειρίας. Αν δηλαδή έβλεπα ''Hiltol ή παρόμο'' θα το έψαχνα περισσότερο το θέμα...
 

wotan1975

Member
Μηνύματα
879
Likes
129
Επόμενο Ταξίδι
Πότε θα κάνει ξαστεριά...
Ταξίδι-Όνειρο
Η.Π.Α.
Οντως οι τιμες,σε μερικα προγραμματα,ειναι περιεργα χαμηλες οπως το λεει ο traveladdict.Οπως επισης,συμφωνω οτι καποιοι μεσα σε ενα γκρουπ ειναι σπαστικοι με τις απαιτησεις τους,σαν να πληρωσαν μια περιουσια.Να αναφερω παραδειγμα,ενος γνωστου του αδερφου μου που ειχε δωσει 300 ευρω για 7ημερο οδικο και ναι μεν,συνεβησαν γεγονοτα κακης οργανωσης εξαιτιας του πρακτορειου αλλα,μιλουσε σαν να περιμενε πολυτελεια και ολες τις ανεσεις.
Αυτη ομως,ειναι η μια οψη του νομισματος.

Dik-7,εμενα σε ολες τις περιπτωσεις ποτε δε μου ειχαν πει το ξενοδοχειο,παρα 2-3 μερες πριν το ταξιδι και 2 φορες το αλλαξαν στην πορεια.Σχεδον παντα με διαφορετικα γραφεια.
Ως προς το αλπικο τρενο,υπαρχουν διαφορες στα προγραμματα,οντως.Να ειπε η κυρια οτι στο προγραμμα ελεγε προγραμματισμενο,με την εννοια οτι πουθενα δεν ελεγε πως ειναι προαιρετικο;Αν δε το δω,δεν μπορω να πω.
 

traveladdict

Member
Μηνύματα
1.380
Likes
1.341
Επόμενο Ταξίδι
Λος Άντζελες
Ταξίδι-Όνειρο
ΣριΛάνκα,Βενεζουέλα ξανά!
Διαβάζοντας τα παραπάνω μου δημιουργήθηκε μια απορία. Παλιότερα που είχα ταξιδέψει με πρακτορείο, μου είχαν πει ότι τα ξενοδοχεία που θα μέναμε θα τα γνώριζαν λίγες μέρες πριν το ταξίδι και δεν μπορούσαν να με ενημερώσουν για αυτά την ημέρα που έκλεισα την εκδρομή. Τελικά είναι "υποχρεωμένοι" να ενημερώνουν τους πελάτες τους για τα ξενοδοχεία που θα χρησιμοποιηθούν ή όχι; Δηλαδή μπορούν να πουλήσουν μια εκδρομή δίνοντας ελλιπή στοιχεία;
Ο έλληνας πελάτης δηλώνει συμμετοχή πολύ αργά - πολλές φορές και 2 μέρες πριν την αναχώρηση. Τα ξενοδοχεία στο εξωτερικό ζητάνε προκαταβολές και ονόματα πελατών 2 μήνες πριν πάει το γκρουπ. Οπότε είναι αδύνατον για το πρακτορείο να κάνει κράτηση και να την διατηρήσει μέχρι το τέλος, χωρίς να πληρώσει προκαταβολές που δεν επιστρέφονται. Γιαυτό δεν λέει το όνομα του ξενοδοχείου, γιατί αν σου πει ότι θα σε πάει στο Α και σε πάει στο Β εσύ θα γκρινιάζεις. Από το νόμο είναι υποχρεωμένο να αναφέρει την κατηγορία του ξενοδοχείου όμως.
Αυτό για να ξέρεις ότι τις περισσότερες φορές οι κρατήσεις γίνονται την τελευταία στιγμή.
Πάνε οι εποχές που οι πράκτορες προπλήρωναν τα ξενοδοχεία μήνες πριν και μετά έκλαιγαν τα λεφτά τους, επειδή οι πελάτες αποφάσιζαν να μη ταξιδέψουν.
Αυτό βέβαια δεν ισχύει στις άλλες χώρες. Εκεί τα πρακτορεία προπληρώνουν πολύ καιρό πριν τα ξενοδοχεία, αλλά έχουν τις προκαταβολές των πελατών, που είναι δεσμευμένοι με αυστηρότατες ρήτρες και αν ακυρώσουν ακόμα και 3 μήνες πριν, χάνουν τα χρήματα τους.
Αυτό κάνει την κατάσταση στην Ελλάδα με τους πελάτες που πληρώνουν όποτε θέλουν και όταν ακυρώνουν ζητάνε και τα χρήματα πίσω, τουλάχιστον αστεία.
 

dik-7

Member
Μηνύματα
1.527
Likes
2.060
Επόμενο Ταξίδι
Θα δειξει!
Ταξίδι-Όνειρο
Νησια μπορα μπορα
Αυτό που λες Traveladdict συμβαίνει κυρίως σε εκδρομές με αλλαγή ξενοδοχειων. Οσες φορές έχω ταξιδεψει με γκρουπ σε μια πόλη ξερω ακριβώς σε ποιο ξενοδοχείο θα μεινω
 

traveladdict

Member
Μηνύματα
1.380
Likes
1.341
Επόμενο Ταξίδι
Λος Άντζελες
Ταξίδι-Όνειρο
ΣριΛάνκα,Βενεζουέλα ξανά!
Kαι φυσικά ενώ εμείς μαλλιοτραβιόμαστε, η καταγγέλουσα ούτε έκανε τον κόπο να ξαναμπεί στο φόρουμ και να υποστηρίξει τη γνώμη της!!!:xmas_lol::xmas_lol::xmas_lol:
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.271
Μηνύματα
885.855
Μέλη
38.949
Νεότερο μέλος
anthger

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom