Προσοχή, αρπαχτή!

_antonis_

Member
Μηνύματα
3.357
Likes
1.237
Αυτό που έχω να παρατηρήσω πάντως είναι ότι τα περισσότερα παράπονα/καταγγελίες γίνονται περιόδους εορτών (και χριστούγεννα και πάσχα).
Εκτός του ότι βρίσκουν ευκαιρία όλοι οι ''απατεώνες'', ακόμη και τα καλά πρακτορεία μπορεί να μη τηρήσουν στο ακέραιο το πρόγραμμα ή (φυσικά) να υπάρχουν καθυστερήσεις/μικροαλλαγές. Προσωπικά, αποφεύγω να κάνω ταξίδια εορταστικές περιόδους. Λίγο πρίν ή λίγο μετά ναι, αλλά ακριβώς μεσα στις γιορτές όχι.
 

harilander

Member
Μηνύματα
559
Likes
462
Επόμενο Ταξίδι
βλέπουμε...
Ταξίδι-Όνειρο
χώρα του ποτέ
δυστυχώς άλλη μια περίπτωση "ανύποπτων καταναλωτών" που δεν ξέρουν τι αγοράζουν και πέφτουν θύματα "επιδέξιων πωλητών".
Γενικά, οχι μόνο στα ταξίδια, πρέπει να είμαστε πολύ προσεκτικοί και ενημερωμενοι στο τι αγοράζουμε ωστε να μην μας πουλάνε φύκια για μεταξωτές κορδέλλες. Βέβαια το οτι υπάρχει κόσμος που δεν είναι ενημερωμένος και είναι ευκολοπιστος δεν πρέπει να γίνετε αφορμή εκμετάλευσης απο επιτήδειους και πρέπει αυτές οι περιπτώσεις να καταγγέλονται για να περιοριστούν.
 

traveladdict

Member
Μηνύματα
1.380
Likes
1.341
Επόμενο Ταξίδι
Λος Άντζελες
Ταξίδι-Όνειρο
ΣριΛάνκα,Βενεζουέλα ξανά!
δυστυχώς άλλη μια περίπτωση "ανύποπτων καταναλωτών" που δεν ξέρουν τι αγοράζουν και πέφτουν θύματα "επιδέξιων πωλητών".
Γενικά, οχι μόνο στα ταξίδια, πρέπει να είμαστε πολύ προσεκτικοί και ενημερωμενοι στο τι αγοράζουμε ωστε να μην μας πουλάνε φύκια για μεταξωτές κορδέλλες. Βέβαια το οτι υπάρχει κόσμος που δεν είναι ενημερωμένος και είναι ευκολοπιστος δεν πρέπει να γίνετε αφορμή εκμετάλευσης απο επιτήδειους και πρέπει αυτές οι περιπτώσεις να καταγγέλονται για να περιοριστούν.

Μάλλον δεν τους πουλήθηκαν φύκια για μεταξωτές κορδέλες.
Απλά δεν διάβασαν το πρόγραμμα.
Έριξα μια ματιά στα προγράμματα της Ελβετίας (όλα τα γραφεία πάνω-κάτω τα ίδια προγράμματα έχουν) και είναι σαφέστατα.
Μένουν έξω από τη Γενεύη - αναφέρεται και η περιοχή - έχουν προαιρετική εκδρομή στο Σαμονί και πετάνε προς/από Μιλάνο. Το Μιλάνο βρίσκεται σε ΑΛΛΗ χώρα! Δεν το ξέρουν αυτό? Είναι ευκολόπιστος κάποιος αν δεν ξέρει ότι το Μιλάνο είναι στην Ιταλία?
Άλλωστε η κυρία δεν παραπονιέται για κακά ξενοδοχεία, κακές ξεναγήσεις και μη τήρηση του προγράμματος. Παραπονιέται ότι από τις 6 μέρες (5+1) χάρηκαν την Ελβετία μόνο τις 4. Εκεί είναι που έπρεπε να διαβάσει το πρόγραμμα. Όταν πετάς στο Μιλάνο - άρα κάνεις μεγάλες διαδρομές - είναι λογικό να κάνεις διαδρομές με σκοτάδι ( είναι μικρές και οι μέρες).
Παραπονιέται επίσης, ότι ήθελε να πάει να δει τα πυροτεχνήματα στις 12 τα μεσάνυχτα και της ζήτησαν χρήματα για να την πάνε. Δηλαδή δεν έπρεπε να πληρώσει αυτή την υπηρεσία? Ας πήγαινε με ένα ταξί αν ήθελε τόσο πολύ να τα δει.
Για το φαγητό στη Γαλλία δεν γνωρίζω, οπότε δεν εκφέρω γνώμη, είναι το μόνο μελανό σημείο που εκεί ίσως έχει δίκιο, εκτός αν είχαν ενημερωθεί από πιο πριν. Αυτό το γνωρίζει εκείνη και το πρακτορείο.
Η λέξη αρπαχτή θα ίσχυε αν πλήρωνε 1000 ευρώ και έπαιρνε υπηρεσίες των 600. Αλλά ότι πλήρωσε πήρε.
 

dik-7

Member
Μηνύματα
1.527
Likes
2.059
Επόμενο Ταξίδι
Θα δειξει!
Ταξίδι-Όνειρο
Νησια μπορα μπορα
Μάλιστα. Αναφορικά με τις διανυκτερεύσεις από τη στιγμή που η εκδρομή ήταν κυρίως οδική είναι λογικό να είναι περιορισμένες και όχι πλήρεις, όπως εσύ ονειρευόσουν.
Τα ξενοδοχεία προφανώς σε είχαν ενημερώσει πια είναι, οπότε μπορούσες να ψάξεις στο διαδίκτυο την χιλιομετρική τους απόσταση από την πόλη.
Για το Αλπικό Τρένο υποθέτω ότι δεν πρόσεξες στο πρόγραμμα ότι πληρώνεις το εισιτηριο. Και έγω έχω πάει Παρίσι με γραφείο, όπου περιλαμβανόταν η ξενάγηση, αλλά φυσικά όχι το εισιτήριο εισόδου.
Για τα εστιατόρια δεν σας ειχαν ενημερωσει;
Η δε τετράωρη αλλαγή πτήσης είναι εντός των προβλεπόμενων νόμων.

Σε γενικές γραμμές πιστεύω ότι δεν έψαξες πολύ καλά τι σου παρέχει το συγκεκριμένο πρόγραμμα και εντυπωσιάστηκες από την προφανώς χαμηλή τιμή.

Αν πάντως πιστεύεις οτι εξαπατήθηκες μπορείς να προσφύγεις στον Συνήγορο του καταναλωτή και σε άλλες αρμόδιες αρχές.

Ο κανονισμός του φορουμ απαγορεύει να αναφερθεί το όνομα του πρακτορείου.

Και τέλος καλώς ήρθες στην παρέα μας και ελπίζω να σε ξαναδιαβάσουμε και σε κανένα αλλο θέμα με πιο όμορφες αναμνήσεις από ταξίδια σου και να μην εξαφανιστείς όπως αλλα μέλη έκαναν που έγραψαν μια ανώνυμη καταγγελία και από τότε ουδεν.
 

harilander

Member
Μηνύματα
559
Likes
462
Επόμενο Ταξίδι
βλέπουμε...
Ταξίδι-Όνειρο
χώρα του ποτέ
δεν ξέρω για το συγκεκριμένο πρόγραμμα τι περιλάμβανε, τι έγραφε το διαφημιστικό ή τι τους είπαν απο το πρακτορείο , καθώς δεν αναφέρει και το ποσό που έδωσαν. Εαν θα ήθελε να μας δώσει και επιπλέον στοιχεία καλο θα ήταν.
 

pmaria

Member
Μηνύματα
90
Likes
44
εγω θεωρω καλη κινηση να γραψει την απογοητευση της απο το ταξιδι της σε φορουμ για ταξιδια.
υπαρχουν και λιγοτερο εμπειροι (εγω) που θελουν να μαθαινουν απο τις εμπειριες και τα λαθη αλλων για να μην την πατησουν.
αλλωστε ακολουθησαν μηνυματα απο αλλους πιο ψιλιασμενους και εμπειρους σχετικα με το πως να διαλεγουμε και οργανωνουμε ταξιδι.
ευχαριστω.
 

_antonis_

Member
Μηνύματα
3.357
Likes
1.237
Εγώ θεωρώ (και βλέπω) ότι το σοκ ήταν τόσο μεγάλο που ένας θεός ξέρει αν θα μας ξαναπαντήσει!! :rolleyes:
 

traveladdict

Member
Μηνύματα
1.380
Likes
1.341
Επόμενο Ταξίδι
Λος Άντζελες
Ταξίδι-Όνειρο
ΣριΛάνκα,Βενεζουέλα ξανά!
Εγώ θεωρώ (και βλέπω) ότι το σοκ ήταν τόσο μεγάλο που ένας θεός ξέρει αν θα μας ξαναπαντήσει!! :rolleyes:
Συνήθως αυτοί που δημιουργούν προφίλ για να κάνουν μια καταγγελία, δεν ξαναμπαίνουν. Ειδικά άμα φάνε "πόρτα".
Υπάρχουν αρκετά παραδείγματα τέτοιων στο παρελθόν, που μπήκαν στο φόρουμ με φανφάρες και τυμπανοκρουσίες - και καλά ότι γουστάρουν τα ταξίδια - ενώ απώτερος σκοπός ήταν να κάνουν καταγγελία, ενώ ξέρουν ότι αυτό απαγορεύεται από τον κανονισμό.
Και όταν είδαν ότι η καταγγελία δεν έπιασε τόπο, δεν ξαναμπήκαν γιατί απλούστατα δεν τους ενδιέφερε το φόρουμ.
Γιατί αν πραγματικά τους άρεσαν τα ταξίδια, δεν θα έμπαιναν στον κόπο να δημιουργήσουν ένα προφίλ για να καταγγείλουν κάποιον.
Θα το είχαν δημιουργήσει πολύ πιο πριν.
 

fenia42

Member
Μηνύματα
3.890
Likes
14.557
Επόμενο Ταξίδι
Азербайджан
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία,Σβάλμπαρντ
Εγώ πάλι νομίζω ότι ένα μεγάλο κομμάτι ανθρώπων που ταξιδεύει με πρακτορείο έχει την πεποίθηση ότι θα είναι όλα ειδυλλιακά & ότι εφόσον ξόδεψε ένα Χ ποσό πρέπει αυτομάτως να ικανοποιηθούν και όλες οι ανάγκες του από το γραφείο.
Δε μιλώ για τη συγκεκριμένη κυρία που έθεσε το θέμα, όμως εγώ αυτό παρατηρώ από το 'αγοραστικό κοινό' των ταξιδιωτικών πακέτων.
 

varioAthens

Member
Μηνύματα
5.542
Likes
8.158
Συμφωνώ ότι πρέπει να διαβάζουμε το πρόγραμμα της εκδρομής και τι ακριβώς προβλέπεται ΑΛΛΑ το πρακτορείο μπορεί να αλλάξει πτήσεις-ξενοδοχεία κ.λ.π. ισχυριζόμενο ευθύνη της αντίστοιχης αεροπορικής εταιρείας/ξενοδοχείου, οπότε μετά δεν έχεις και πολλά να κάνεις...
 

_antonis_

Member
Μηνύματα
3.357
Likes
1.237
Συνήθως αυτοί που δημιουργούν προφίλ για να κάνουν μια καταγγελία, δεν ξαναμπαίνουν. Ειδικά άμα φάνε "πόρτα".
Υπάρχουν αρκετά παραδείγματα τέτοιων στο παρελθόν, που μπήκαν στο φόρουμ με φανφάρες και τυμπανοκρουσίες - και καλά ότι γουστάρουν τα ταξίδια - ενώ απώτερος σκοπός ήταν να κάνουν καταγγελία, ενώ ξέρουν ότι αυτό απαγορεύεται από τον κανονισμό.
Και όταν είδαν ότι η καταγγελία δεν έπιασε τόπο, δεν ξαναμπήκαν γιατί απλούστατα δεν τους ενδιέφερε το φόρουμ.
Γιατί αν πραγματικά τους άρεσαν τα ταξίδια, δεν θα έμπαιναν στον κόπο να δημιουργήσουν ένα προφίλ για να καταγγείλουν κάποιον.
Θα το είχαν δημιουργήσει πολύ πιο πριν.
Συμφωνώ απόλυτα, ειδικά σε αυτά που έχω κάνει έντονο μαύρο.
Το προηγούμενό μου σχόλιο ήταν κάπως...ας το πώ, ειρωνικό (δεν ξέρω αν αυτή είναι η λέξη που αντιστοιχεί τώρα, αλλά δε μου'ρχεται άλλη).
 

giannismits

Member
Μηνύματα
3.494
Likes
11.728
Επόμενο Ταξίδι
?
αν λαβουμε σοβαρα τα λεγομενα της κυριας στο πρακτορειο που εκλεισε ειναι αν μη τι αλλο αντιεπαγγελματιες και ερασιτεχνες..

και εδω θα συμφωνησω με ολους..δεν εκανε ερευνα αρχικα για το συγκεκριμενο πρακτορειο?πηγε με κλειστα ματια λογω τιμης?

κανενας δεν επιτιθεται στην κυρια..το θεμα ειναι απ τη στιγμη που καποιος αποφασιζει να παει ταξιδι με γκρουπ να κανει μια ερευνα,να μελετησει το προγραμμα να δει τα ξενοδοχεια,τις διαδρομες και να μη τα δει ολα εκει τελευταια στιγμη..εγω αν ποτε πηγαινα με γκρουπ θα εκανα χιλιες ερωτησεις μεχρι να σιγουρευτω για τα παντα..

οσον αφορα το ονειρικο γευμα στο φαστ φουντ ''ιπποποταμος'' δεν εχω να πω τιποτα..kult καταστασεις..

και εννοειται οτι δεν θα ξαναεμφανιστει η κυρια..μακαρι να διαψευτω..
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.269
Μηνύματα
885.796
Μέλη
38.947
Νεότερο μέλος
GThan

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom