Προσοχή, αρπαχτή!

wotan1975

Member
Μηνύματα
879
Likes
129
Επόμενο Ταξίδι
Πότε θα κάνει ξαστεριά...
Ταξίδι-Όνειρο
Η.Π.Α.
Kαι φυσικά ενώ εμείς μαλλιοτραβιόμαστε, η καταγγέλουσα ούτε έκανε τον κόπο να ξαναμπεί στο φόρουμ και να υποστηρίξει τη γνώμη της!!!:xmas_lol::xmas_lol::xmas_lol:
Οποτε ας το σταματησουμε εδω,να δουμε και τη Μπαρτσα σε 10 λεπτα !!:xmas_cheesygrin::xmas_cheesygrin:
 

dik-7

Member
Μηνύματα
1.527
Likes
2.064
Επόμενο Ταξίδι
Θα δειξει!
Ταξίδι-Όνειρο
Νησια μπορα μπορα
Kαι φυσικά ενώ εμείς μαλλιοτραβιόμαστε, η καταγγέλουσα ούτε έκανε τον κόπο να ξαναμπεί στο φόρουμ και να υποστηρίξει τη γνώμη της!!!:xmas_lol::xmas_lol::xmas_lol:

Mπορεί και να μπήκε χωρίς να κάνει log in να διάβασε τι γράφουμε και να μην ξαναμπεί με τον λογαριασμό της. Τι λέγαμε;
 

tham

Member
Μηνύματα
62
Likes
62
Γκούγκλαρε 4 ημέρες Ελβετία + 1, ή 5 ημέρες Ελβετία + 1 και θα πάρεις όλες τις απαντήσεις.

Όσο για το φτηνό, ε ναι ρε φίλε, 600 ευρώ Πρωτοχρονιά στην Ελβετία είανι φτηνό, πως να το κάνουμε! Τι ανακατεύεις μειώσεις μισθών και τετραμελείς οικογένειες (λες και οι τετραμελείς οικογένειες όταν ταξιδεύουν γίνονται ως δια μαγείας διμελείς και πρέπει να πληρώνουν για 2 άτομα!) Τι λογική είναι αυτή!!!!

Τώρα για την υποστήριξη πρακτορείων και συναφών - ο φιλέας κατηγορούσε χτες τον τράβελερ για αντιπρόσωπο ιδιοκτητών αεροπορικών εταιρειών - κανένας δεν υποστηρίζει τα πρακτορεία, απλά στηλιτεύουμε την εκ του ασφαλούς διαπόμπευση ενός ολόκληρου κλάδου.
Όταν ΑΠΟΔΕΔΕΙΓΜΕΝΑ υπάρχει απάτη, τότε τη στηλιτεύουμε επίσης, είναι απειρα τα παραδείγματα εδώ μέσα. Απλά - και μιλάω για τον εαυτό μου - επειδή έχω δουλέψει με τα μεγαλύτερα πρακτορεία, έχω δει ανεκδίηγητες καταστάσεις υστερίας από ημιμαθείς κάφρους, που όπως σωστά τόνισε η φένια πιο πάνω, νομίζουν ότι επειδή πληρώνουν ένα ποσό για ένα προϊόν, δικαιούνται δέκα. Αυτό λέμε. Όποιος κατάλαβε, κατάλαβε.
καταρχην εμεινα πολυ προσφατα ελβετια και ξερω ποσο ακριβη ειναι.
με αυτο που λεω για τους μισθους εννοω οτι αυτο το ταξιδι μπορει να κοστισε 2-3-4 μηνιατικια σε καποιον και να εχει αναλογες απαιτησεις με αυτα που του ΥΠΟΣΧΕΘΗΚΑΝ τα οποια δεν ειναι δυνατον να γνωριζουμε εσυ ή εγω παρα μονο ο αγοραστης και ο πωλητης. (απορω γιατι δεν σκεφτεσαι την περιπτωση να αγορασε το προγραμμα απο μεσαζοντα που να του ειπε οτι τον βολευε για να το πουλησει).
οταν ενα πρακτορειο βγαζει ενα ΦΘΗΝΟ προγραμμα το απευθυνει σε αγοραστες με αναλογες τσεπες, αν ξεκαθαριζει απο την αρχη οτι: παιδακια με τοσα λιγα λεφτα στην ελβετια θα σας βαλω να κοιμηθειτε σε παγκακι και θα τρωτε απο συσσιτιο τοτε no problem!, αλλα με τη δικαιολογια οτι ειναι φτηνο να υποσχονται τα παντα (ΑΝ τα υποσχονται) και να μπορουν να δικαιολογηθουν εκ των υστερων τα παντα ειναι ΑΠΑΤΗ.
αν δεν μπορουν να βγαλουν φτηνο πακετο ας μην βγαλουν.
και μια και δουλεψες στα μεγαλυτερα πρακτορεια ειμαι σιγουρος οτι θα σου εχει τυχει, καποια φορα να στελνετε τους πελατες σε διαφορετικο ξενοδοχειο απο αυτο που εχουν κλεισει και να το μαθαινουν μολις φτασουν στο ξενοδοχειο, και να ειστε και καλυμμενοι νομικα (αυτο αφορα προετοιμασια με χαρτες, στασεις μετρο κλπ κλπ).
οπως επισης και ενω ειναι γνωστο στο πρακτορειο οτι μια εκδρομη δεν θα πραγματοποιηθει λογω μικρης συμμετοχης, να ενημερωνονται οι πελατες 2-3 μερες πριν την αναχωρηση ωστε να αναγκαστουν να αγορασουν μια απο τις αλλες εκδρομες του πρακτορειου που θα γινουν στην ιδια ημερομηνια λογω ελλειψης χρονου.
και μιλω για ΜΕΓΑΛΑ πρακτορεια.
ειπα και πριν :οχι στην πυρα αλλα ουτε και αγιοποιηση των πρακτορειων και το φταιξιμο παντα στον πελατη.
Όποιος κατάλαβε, κατάλαβε.
 

traveladdict

Member
Μηνύματα
1.380
Likes
1.341
Επόμενο Ταξίδι
Λος Άντζελες
Ταξίδι-Όνειρο
ΣριΛάνκα,Βενεζουέλα ξανά!
καταρχην εμεινα πολυ προσφατα ελβετια και ξερω ποσο ακριβη ειναι.
με αυτο που λεω για τους μισθους εννοω οτι αυτο το ταξιδι μπορει να κοστισε 2-3-4 μηνιατικια σε καποιον και να εχει αναλογες απαιτησεις με αυτα που του ΥΠΟΣΧΕΘΗΚΑΝ τα οποια δεν ειναι δυνατον να γνωριζουμε εσυ ή εγω παρα μονο ο αγοραστης και ο πωλητης. (απορω γιατι δεν σκεφτεσαι την περιπτωση να αγορασε το προγραμμα απο μεσαζοντα που να του ειπε οτι τον βολευε για να το πουλησει).
οταν ενα πρακτορειο βγαζει ενα ΦΘΗΝΟ προγραμμα το απευθυνει σε αγοραστες με αναλογες τσεπες, αν ξεκαθαριζει απο την αρχη οτι: παιδακια με τοσα λιγα λεφτα στην ελβετια θα σας βαλω να κοιμηθειτε σε παγκακι και θα τρωτε απο συσσιτιο τοτε no problem!, αλλα με τη δικαιολογια οτι ειναι φτηνο να υποσχονται τα παντα (ΑΝ τα υποσχονται) και να μπορουν να δικαιολογηθουν εκ των υστερων τα παντα ειναι ΑΠΑΤΗ.
αν δεν μπορουν να βγαλουν φτηνο πακετο ας μην βγαλουν.
και μια και δουλεψες στα μεγαλυτερα πρακτορεια ειμαι σιγουρος οτι θα σου εχει τυχει, καποια φορα να στελνετε τους πελατες σε διαφορετικο ξενοδοχειο απο αυτο που εχουν κλεισει και να το μαθαινουν μολις φτασουν στο ξενοδοχειο, και να ειστε και καλυμμενοι νομικα (αυτο αφορα προετοιμασια με χαρτες, στασεις μετρο κλπ κλπ).
οπως επισης και ενω ειναι γνωστο στο πρακτορειο οτι μια εκδρομη δεν θα πραγματοποιηθει λογω μικρης συμμετοχης, να ενημερωνονται οι πελατες 2-3 μερες πριν την αναχωρηση ωστε να αναγκαστουν να αγορασουν μια απο τις αλλες εκδρομες του πρακτορειου που θα γινουν στην ιδια ημερομηνια λογω ελλειψης χρονου.
και μιλω για ΜΕΓΑΛΑ πρακτορεια.
ειπα και πριν :οχι στην πυρα αλλα ουτε και αγιοποιηση των πρακτορειων και το φταιξιμο παντα στον πελατη.
Όποιος κατάλαβε, κατάλαβε.
Tα προγράμματα που κυκλοφορούν στο ιντερνετ είναι σαφή. Τι να συζητήσουμε παραπάνω? Μπερδεύεις τα πρακτορεία που εξαπατούν τους πελάτες τους, με μια πελάτισσα που δεν διάβασε το πρόγραμμα. Δες για τι πράγματα παραπονιέται.
Πάω να στρωθώ στην τηλεόραση, όπως συμβουλεύει και ο wotan.
 

vagantos

Member
Μηνύματα
2.030
Likes
1.610
Επόμενο Ταξίδι
Θιβέτ, K.Aμερική ή Αφρική
Ταξίδι-Όνειρο
στου Ν.Καββαδία τα μέρη
Μερικές προσωπικές απόψεις ( Εχω υπάρξει μόνον πελάτης των πρακτορείων κατά το παρελθόν)
Σχετικά με τους πελάτες:

  • Συνήθως είναι απληροφόρητοι ή (σπανιότερα) λίγο πληροφορημένοι για το πρόγραμμα και τα λοιπά του ταξιδιού. Οπότε κάποιες φορές άλλα περιμένουν κι αλλα βρίσκουν.
  • Υπάρχουν φυσικά και οι μονιμως ανικανοποίητοι ή και γκρινιάρηδες, αλλά τους συναντας περισσότερο στα "εύκολα" ταξίδια
  • Yπάρχει και το travelstories, μπορουν να ενημερωνονται, να αναζητουν πληροφορίες, βεβαιως να κανουν και καταγγελίες και διάλογο πάνω σ αυτές
Σχετικά με τα πρακτορεία (εδω εχω να πω πολλά περισσότερα):

  • Ξέρουν τις συνήθειες των (ανενημέρωτων) πελατών και αρκετές φορές προσπαθουν να τους "ριξουν" είτε με "δηθεν" προσφορές (πολλα προαιρετικά, υπερβολικες εξτρα χρεωσεις για φορους αεροδρομίων κλπ) κινούμενοι στα πλαίσια της νομιμότητας ( ας διαβαζες μεγάλε..)
Κατανοητό οτι κάποιοι απο δω μέσα ίσως βγάζουν το ψωμάκι τους εργαζόμενοι σε πρακτορεία. Ειναι δύσκολο να κατηγορήσουν τα αφεντικά τους, αλλά ας παραδεχτουν τουλάχιστο πως και σ αυτον το χωρο υπάρχουν πολλοί κακοί επαγγελματίες.
Στο παρελθόν βέβαια κι απο δω εχουμε παινέψει - και δικαια- εξαιρετικούς αρχηγούς ομαδικών εκδρομών.Δεν κάνουμε ιδιαίτερη μνεία στα καλά πρακτορεια γιατι απλά αυτη ειναι η δουλειά τους και τους ευχαριστουμε γιατι αξιζαν τα λεφτά που δώσαμε.

  • Για τον traveladdict, τις συγκρίσεις με τους ξένους πελάτες κλπ., μια προσωπική (μου) ιστοριουλα :
Πριν αρκετά χρόνια είχαμε κλείσει και προπληρώσει εκδρομή στην Σρι Λάνκα.
Μια (1) μέρα πριν την αναχώρηση κι ενω ειχαμε κάνει ηδη 700 χλμ απο το σπίτι ( για να παρκάρουμε τα ανήλικα στους συγγενείς) μου τηλεφωνουν απ το πρακτορείο και μου λένε:

Ξέρετε απο λάθος μας δεν κλεισαμε τα εισιτηριά σας απο Ντουμπάι για Αθήνα. Οπότε ή θα μεινετε δυο μερες παραπανω στο Κολόμπο ή δυο μερες στο Ντουμπάι και πρέπει να πληρώσετε 200 ? επιπλέον για τα ξενοδοχεία.
Και δεν εφταιγα και επρεπε να πληρώσω...
Φυσικά δεν δέχτηκα, πηρα τα λεφτά μου πίσω και αρκέστηκα σε μια (επώνυμη) καταγγελία στο αρμοδιο υπουργειο.
Η απάντηση των αρμοδίων ηταν :
Θα ερευνησουμε την καταγγελία σας.
Προφανως το πηραν πολύ σοβαρα και το ερευνουν ακομη ( 8 χρόνια πέρασαν από τότε....)
Κατανοώ βέβαια πως δεν μπορω να πω το ονομα του πρακτορειου, μπορώ ομως να πω πως έδρευε στον Πειραια ( Ακτή Ποσειδώνος) και πως ο ιδιοκτήτης κυρ Βαγγέλης δεν "εβγαινε" ποτέ στο τηλέφωνο...
Ας γινονται λοιπον συγκρίσεις (με τους ευρωπαίους) οχι μονο σε επιπεδο πελατών, αλλά και πρακτορείων και απονομής δικαιοσύνης...
 

dik-7

Member
Μηνύματα
1.527
Likes
2.064
Επόμενο Ταξίδι
Θα δειξει!
Ταξίδι-Όνειρο
Νησια μπορα μπορα
Μα δεν είπε κανείς ότι δεν υπάρχουν γραφεία που κοροιδεύουν τον κόσμο και πουλάνε φυκια για μεταξωτές κορδέλες. Φυσικά υπάρχουν, όπως σε όλους τους κλάδους. Απλά επισημάναμε ότι στη συγκεκριμένη περίπτωση της τοπικ σταρτερ, δεν υφίσταται αρπαχτή ή απάτη, απλά η ίδια δεν φρόντισε να διαβάσει προσεκτικά το πρόγραμμα και τι της παρέχει. Και για τελευταία φορά λέω ότι όποιος εξοφλεί εκδρομή στην οποία δεν γνωρίζει σε ποια ξενοδοχεία θα μείνει, με ποια αεροπορική εταιρεία θα πετάξει και τι ώρες για μένα είναι συνυπεύθυνος για τις τυχόν προχειρότητες που θα συναντήσει μετά.
Υπάρχουν πάρα πολλά πρακτορεία που σε ενημερώνουν εγκαίρως για όλα τα ανωτέρω και έχουν ανταγωνιστικές τιμές.
Αντε όντως να το κλείνουμε το θέμα κάπου εδώ μιας και η φίλη μας μάλλον εξαφανιστηκε.
 

mad4paok

Member
Μηνύματα
414
Likes
63
Επόμενο Ταξίδι
ΑΠΩ ΑΝΑΤΟΛΗ
Ταξίδι-Όνειρο
ΤΟΥΜΠΑ-ΙΡΑΝ-ΚΑΜΠΟΤΖΗ-ΝΑΜ
διαβαζοντας ολα τα σχολια αισθανθηκα σαν να βρισκομαι σε φορουμ ιδιοκτητων η εργαζομενων στις δημοσιες σχεσεις τουριστικων γραφειων -πρακτορειων. (προφανως δεν αναφερομαι σε ολα τα σχολια αλλα μερικα κανουν μπαμ).

ενω απαγορευεται (και σωστα ισως) να αναφερθει το ονομα του πρακτορειου αρα και να δουμε το κοστος και λεπτομερειες του ταξιδιου, πως ακριβως καταλαβατε μερικοι οτι το ταξιδι της ηταν καποιο φτηνο και οχι πανακριβο?
και το κυριοτερο, πως ακριβως ξερετε τι της παρουσιασαν οταν το εκλεινε?
γιατι ξαφνικα για ολα φταιει ο αγοραστης και ο πωλητης εγινε αθωο περιστερακι, και σπευδετε μερικοι να το υπερασπιστειτε τοσο ευκολα?
λιγα ειναι τα πρακτορεια που εκλεισαν επειδη ΕΞΑΠΑΤΗΣΑΝ τους πελατες τους η δεν υπαρχουν αλλα τετοια στην πιατσα?
οσοι ταξιδεψατε με πρακτορειο (και για να τα υπερασπιζεστε με τοση ευκολια σημαινει οτι τα εχετε χρησιμοποιησει πολλες φορες για να ειναι αντικειμενικη η αποψη σας)
ολα τα βρηκατε τελεια σε ολα τα ταξιδια σας, τιποτε δεν βρηκατε χειροτερο αποτι σας το περιεγραψαν ανεξαρτητα απο την τιμη που το αγορασατε?
και γιατι ειναι φτηνο ενα ταξιδι 600 ευρω (εκει εφτασε ή φτανει ο μεσος μισθος στον ιδιωτικο τομεα ΑΝ καποιος εργαζεται). αν ταξιδεψε μια τετραμελης οικογενεια για πειτε μου το συνολικο κοστος και αν τελικα ειναι λιγα η πολλα τα λεφτα που ξοδεψε.

και τελικα γιατι παραβλεπετε τα αυτονοητα στην προσπαθεια σας να υπερασπισθειτε μερικοι τα πρακτορεια?
δεν ξερετε μηπως οτι οι διοργανωτες ειναι για καθε εκδρομη ειναι 1,2 αντε 3 διαφορετικα πρακτορεια και ας πουλουν την εκδρομη ΣΑΝ διαφορετικη 103 πρακτορεια?
δεν ξερετε οτι το προγραμμα με τα ξενοδοχεια (αυτα που θα χρησιμοποιησουν στην πραξη και οχι αυτα που διαφημιζουν) το δινουν 2 ή 3 μερες πριν ταξιδεψεις και πλεον δεν μπορεις να κανεις κατι?
δεν ξερετε οτι καποιος πηγαινει στο πρακτορειο γιατι βαριεται-δεν θελει-δεν μπορει-δεν προλαβαινει να δημιουργησει μονος του ενα προγραμμα αλλα απευθυνεται στο πρακτορειο και τους πληρωνει για αυτο?
προσωπικα εχω κανει αρκετα ταξιδια που ετοιμασα μονος αλλα και αρκετα με πρακτορεια.
εχω μεινει απο ΠΟΛΥ ευχαριστημενος μεχρι ΠΟΛΥΥΥΥ δυσαραστημενος, και αυτο ΑΣΧΕΤΩΣ αν πληρωσα το "φτηνιαρικο" η το "ακριβο" προγραμμα και ΑΝΕΞΑΡΤΗΤΩΣ αν εψαξα με χαρτες τα ξενοδοχεια τις διαδρομες κλπ κλπ, και θα συνεχισω να τα χρησιμοποιω.
και επειδη ουτε πιτσιρικας ειμαι, ουτε βλακας, ξερω ποτε με ΔΟΥΛΕΨΑΝ πουλωντας φυκια για μεταξωτες κορδελες, οση προεργασια και να ειχα κανει.
δεν ριχνω στην πυρα τα πρακτορεια, αλλα δεν θα τα εκθειασω κιολας σαν να ειναι ο μονος αγνος κλαδος στην ελλαδα και για να ολα φταινε οι κακοβουλοι-ασχετοι-φτηνιαρηδες-τεμπεληδες πελατες τους.
αυτα τα ολιγα :)
Υ.Γ. για easyjet δεν ξερω ,παντως εχω πεταξει με ryanair με εκδρομη πρακτορειου (εν γνωσει μου φυσικα)
Απλά καταπληκτική η απάντησή σου! Συμφωνώ 100% με όσα γράφεις!!
 

NIKOLETA05

Member
Μηνύματα
556
Likes
446
Επόμενο Ταξίδι
Αλσατία
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη
διαβαζοντας ολα τα σχολια αισθανθηκα σαν να βρισκομαι σε φορουμ ιδιοκτητων η εργαζομενων στις δημοσιες σχεσεις τουριστικων γραφειων -πρακτορειων. (προφανως δεν αναφερομαι σε ολα τα σχολια αλλα μερικα κανουν μπαμ).

ενω απαγορευεται (και σωστα ισως) να αναφερθει το ονομα του πρακτορειου αρα και να δουμε το κοστος και λεπτομερειες του ταξιδιου, πως ακριβως καταλαβατε μερικοι οτι το ταξιδι της ηταν καποιο φτηνο και οχι πανακριβο?
και το κυριοτερο, πως ακριβως ξερετε τι της παρουσιασαν οταν το εκλεινε?
γιατι ξαφνικα για ολα φταιει ο αγοραστης και ο πωλητης εγινε αθωο περιστερακι, και σπευδετε μερικοι να το υπερασπιστειτε τοσο ευκολα?
λιγα ειναι τα πρακτορεια που εκλεισαν επειδη ΕΞΑΠΑΤΗΣΑΝ τους πελατες τους η δεν υπαρχουν αλλα τετοια στην πιατσα?
οσοι ταξιδεψατε με πρακτορειο (και για να τα υπερασπιζεστε με τοση ευκολια σημαινει οτι τα εχετε χρησιμοποιησει πολλες φορες για να ειναι αντικειμενικη η αποψη σας)
ολα τα βρηκατε τελεια σε ολα τα ταξιδια σας, τιποτε δεν βρηκατε χειροτερο αποτι σας το περιεγραψαν ανεξαρτητα απο την τιμη που το αγορασατε?
και γιατι ειναι φτηνο ενα ταξιδι 600 ευρω (εκει εφτασε ή φτανει ο μεσος μισθος στον ιδιωτικο τομεα ΑΝ καποιος εργαζεται). αν ταξιδεψε μια τετραμελης οικογενεια για πειτε μου το συνολικο κοστος και αν τελικα ειναι λιγα η πολλα τα λεφτα που ξοδεψε.

και τελικα γιατι παραβλεπετε τα αυτονοητα στην προσπαθεια σας να υπερασπισθειτε μερικοι τα πρακτορεια?
δεν ξερετε μηπως οτι οι διοργανωτες ειναι για καθε εκδρομη ειναι 1,2 αντε 3 διαφορετικα πρακτορεια και ας πουλουν την εκδρομη ΣΑΝ διαφορετικη 103 πρακτορεια?
δεν ξερετε οτι το προγραμμα με τα ξενοδοχεια (αυτα που θα χρησιμοποιησουν στην πραξη και οχι αυτα που διαφημιζουν) το δινουν 2 ή 3 μερες πριν ταξιδεψεις και πλεον δεν μπορεις να κανεις κατι?
δεν ξερετε οτι καποιος πηγαινει στο πρακτορειο γιατι βαριεται-δεν θελει-δεν μπορει-δεν προλαβαινει να δημιουργησει μονος του ενα προγραμμα αλλα απευθυνεται στο πρακτορειο και τους πληρωνει για αυτο?
προσωπικα εχω κανει αρκετα ταξιδια που ετοιμασα μονος αλλα και αρκετα με πρακτορεια.
εχω μεινει απο ΠΟΛΥ ευχαριστημενος μεχρι ΠΟΛΥΥΥΥ δυσαραστημενος, και αυτο ΑΣΧΕΤΩΣ αν πληρωσα το "φτηνιαρικο" η το "ακριβο" προγραμμα και ΑΝΕΞΑΡΤΗΤΩΣ αν εψαξα με χαρτες τα ξενοδοχεια τις διαδρομες κλπ κλπ, και θα συνεχισω να τα χρησιμοποιω.
και επειδη ουτε πιτσιρικας ειμαι, ουτε βλακας, ξερω ποτε με ΔΟΥΛΕΨΑΝ πουλωντας φυκια για μεταξωτες κορδελες, οση προεργασια και να ειχα κανει.
δεν ριχνω στην πυρα τα πρακτορεια, αλλα δεν θα τα εκθειασω κιολας σαν να ειναι ο μονος αγνος κλαδος στην ελλαδα και για να ολα φταινε οι κακοβουλοι-ασχετοι-φτηνιαρηδες-τεμπεληδες πελατες τους.
αυτα τα ολιγα :)
Υ.Γ. για easyjet δεν ξερω ,παντως εχω πεταξει με ryanair με εκδρομη πρακτορειου (εν γνωσει μου φυσικα)
Δεν υπερασπιζεται κανεις κανεναν. Δεν ειπαμε οτι το πρακτορειο ειχε δικιο,αλλα ουτε και οτι την εξαπατησε.Απλα η ιδια δεν ενημερωθηκε επαρκως πριν την αγορα του πακετου.

Οταν σου λεει εκδρομη στην Ελβετια και το αεροπλανο θα προσγειωθει στο ΜΙΛΑΝΟ που ακριβως βρισκεται η εξαπατηση? Τι φανταστηκε δηλαδη οτι απο Μιλανο μεχρι την Ελβετια θα πηγαινε με διακτινισμο?

Επειδη μολις γυρισα απο Ελβετια ακριβως την ιδια εξυπναδα λεγανε και τα εδω πρακτορεια και μολις το ακουσα αυτο το ΜΙΛΑΝΟ οπως και κατι φορους αεροδρομιων 150 ευρω κ.α. εφριξα και πηγα μονη μου τελικα και καλως εκανα.

Αυτο για να μη νομιζεις οτι υπερασπιζεται κανεις τα πρακτορεια.
 

pmaria

Member
Μηνύματα
90
Likes
44
δεν ξερετε οτι καποιος πηγαινει στο πρακτορειο γιατι βαριεται-δεν θελει-δεν μπορει-δεν προλαβαινει να δημιουργησει μονος του ενα προγραμμα αλλα απευθυνεται στο πρακτορειο και τους πληρωνει για αυτο?
συμφωνω με αυτο.
αν ηθελε να προετοιμασει μονη της ενα ταξιδι, ισως και με τη βοηθεια του travelstories, δεν θα πηγαινε σε πρακτορειο να πληρωσει εξτρα χρηματα για τις υπηρεσιες τους αυτες!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.274
Μηνύματα
885.888
Μέλη
38.947
Νεότερο μέλος
anthger

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom