Ιταλία Προτάσεις για Ιταλία οδικώς!!!!

stayros

Member
Μηνύματα
78
Likes
181
Καλημέρα σε όλους...
Αποφασίσαμε (2 ζευγάρια) να πάμε μέσω Πατρών Ιταλία για μια εβδομάδα.
Θα έχω το δικό μου ιχ.Είναι η πρώτη μου φορά που ταξιδεύω οδικώς εκτός Ελλάδος.
Σας παρακαλώ...πείτε τις ιδέες και προτάσεις σας....
Ποιός είναι καλύτερος προρισμός? Αγκόνα ή Βενετία?
Τι δρομολόγιο θα μπορούσαμε να ακολουθήσουμε?
Δεν μας ενδιαφέρει η Ρώμη αλλά η Βενετία η λίμνη Γκάρνταλαν και ίσως να φτάναμε μέχρι και Μονακό.
Κάθε βοήθεια δεκτή....
Σταύρος και Πηνελόπη.
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.375
Likes
9.305
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Ποιός είναι καλύτερος προρισμός? Αγκόνα ή Βενετία?
Τι δρομολόγιο θα μπορούσαμε να ακολουθήσουμε?
Δεν μας ενδιαφέρει η Ρώμη αλλά η Βενετία η λίμνη Γκάρνταλαν και ίσως να φτάναμε μέχρι και Μονακό.
σαφώς Ανκόνα από οικονομικής άποψης (με τις προσφορές που τρέχουν ακόμα κ τώρα) αλλά κ από άποψη χρόνου. ανεπανάληπτη η είσοδος στη Βενετία διά θαλάσσης αλλά πολλές ώρες.
τον προορισμό δεν τον κατάλαβα. μήπως εννοείς Gardaland? καλά είναι εκεί μόνο για παιδιά 5-15 ετών. η λίμνη καλή.
 

stayros

Member
Μηνύματα
78
Likes
181
σαφώς Ανκόνα από οικονομικής άποψης (με τις προσφορές που τρέχουν ακόμα κ τώρα) αλλά κ από άποψη χρόνου. ανεπανάληπτη η είσοδος στη Βενετία διά θαλάσσης αλλά πολλές ώρες.
τον προορισμό δεν τον κατάλαβα. μήπως εννοείς Gardaland? καλά είναι εκεί μόνο για παιδιά 5-15 ετών. η λίμνη καλή.
σε ευχαριστώ για την απάντηση...ναι για την Gardaland λέω....όλοι μας είπαν ότι αξίζει μια επίσκεψη/διανυκτέρευση στη λίμνη.Αν κατέβουμε Αγκόνα ποιό δρομολόγιο θα μας πρότεινες? και σε ποιές πόλεις θα μας πρότεινες?
 

σαιτας

Member
Μηνύματα
696
Likes
372
Καλημέρα σε όλους...
Αποφασίσαμε (2 ζευγάρια) να πάμε μέσω Πατρών Ιταλία για μια εβδομάδα.
Θα έχω το δικό μου ιχ.Είναι η πρώτη μου φορά που ταξιδεύω οδικώς εκτός Ελλάδος.
Σας παρακαλώ...πείτε τις ιδέες και προτάσεις σας....
Ποιός είναι καλύτερος προρισμός? Αγκόνα ή Βενετία?
Τι δρομολόγιο θα μπορούσαμε να ακολουθήσουμε?
Δεν μας ενδιαφέρει η Ρώμη αλλά η Βενετία η λίμνη Γκάρνταλαν και ίσως να φτάναμε μέχρι και Μονακό.
Κάθε βοήθεια δεκτή....
Σταύρος και Πηνελόπη.
ποτε θα πατε , γιατι αν ειναι αυγουστος θα ειναι δυσκολη η προσβαση για μονακο.
αν θελεις βενετια, τοτε θα πας βερονα(λιμνη garda), τοσκανη, (σιενα,πιζα φλωρεντια) . και πισω γιατι μια βδομαδα ειναι πολυ λιγο.
 
Μηνύματα
607
Likes
115
Επόμενο Ταξίδι
βορεια ιταλια- ελβετια
Ταξίδι-Όνειρο
ιαπωνια
Συνονόματε φίλε Σταύρο. Νομίζω ότι πρέπει να ξεκαθαρίσετε το πρόγραμμα που θα ακολουθήσετε. Μία εβδομάδα δεν ερκεί για να δεις τα πάντα. Υποχρεωτικά πρέπει να διαλέξεις. Καλή ιδέα να επσικεφτείς την βενετία και να την συνδυάσεις και με λίγο Φλωρεντία ή Σιένα. Αν θέλεις πάλι να επισκεφτείς και το Μονακό- Νίκαια-Κάννες μία βδομάδα δεν βλέπω να σας καλύπτει. Εώ πέρσι προσγειώθηκα μιλάνο, νοίκιασα αυτοκίνητο, έφυγα αμέσω για μονακό- νικάι 4 ημέρες και μετά άλλες 3 γύρισα πίσω και πήγα στο Κόμο. Πέρασα υπέροχα. Ο δρόμος για μονακό όντως έχει πολύ κίνηση. Κοίταξε να αποφύγεις τα Σαββατοκύριακα και και είσαι Ο.Κ.
 

stayros

Member
Μηνύματα
78
Likes
181
Συνονόματε φίλε Σταύρο. Νομίζω ότι πρέπει να ξεκαθαρίσετε το πρόγραμμα που θα ακολουθήσετε. Μία εβδομάδα δεν ερκεί για να δεις τα πάντα. Υποχρεωτικά πρέπει να διαλέξεις. Καλή ιδέα να επσικεφτείς την βενετία και να την συνδυάσεις και με λίγο Φλωρεντία ή Σιένα. Αν θέλεις πάλι να επισκεφτείς και το Μονακό- Νίκαια-Κάννες μία βδομάδα δεν βλέπω να σας καλύπτει. Εώ πέρσι προσγειώθηκα μιλάνο, νοίκιασα αυτοκίνητο, έφυγα αμέσω για μονακό- νικάι 4 ημέρες και μετά άλλες 3 γύρισα πίσω και πήγα στο Κόμο. Πέρασα υπέροχα. Ο δρόμος για μονακό όντως έχει πολύ κίνηση. Κοίταξε να αποφύγεις τα Σαββατοκύριακα και και είσαι Ο.Κ.
Φίλε Σταύρο χαίρομαι που μιλάμε...
ευχαριστώ για τις προτάσεις σου....
Εμείς σχεδιάζουμε να φύγουμε απο Πάτρα στις 11 Σεπ και να επιστρέψουμε στις 19 Σεπ.
 

Traveller

Member
Μηνύματα
3.935
Likes
3.921
Ποιοί είναι δηλαδή αυτοί οι όλοι που σου είπαν για την Gardaland? Άντε πρωί πρωί με όλους τους άσχετους...

Βενετία 3 ή 4 βράδια με μια ημερίσια αν κάνεις κέφι στη Ραβένα... 1 βράδυ στη Βερόνα και 2 βράδυα στη λίμνη με βάση το Sirmeone... αν δεν θες να φας 4 βράδια στη Βενετία φτάσε και μείνε ένα βράδυ στο Bergamo... τα υπόλοιπα είναι ταλαιπορία και σάχλες...
 

nera_gr

Member
Μηνύματα
816
Likes
193
Επόμενο Ταξίδι
Ρώμη!
Ταξίδι-Όνειρο
Κεντρική Αφρική
Μήπως εννοείς στη λίμνη Γκάρντα και τα έχεις μπερδέψει;;;; Η Gardaland είναι ένα θεματικό πάρκο, τύπου μεγάλου λόυνα παρκ.
 
Μηνύματα
607
Likes
115
Επόμενο Ταξίδι
βορεια ιταλια- ελβετια
Ταξίδι-Όνειρο
ιαπωνια
Τώρα η αλήθεια είναι ότι όταν έχεις να διαλέξεις μέρη σε ολόκληρη την βόρεια ιταλία και επιλέγεις την Gardaland, τότε σίγουρα έχεις κάνει την χειρότερη επιλογή.
 

stayros

Member
Μηνύματα
78
Likes
181
Τώρα η αλήθεια είναι ότι όταν έχεις να διαλέξεις μέρη σε ολόκληρη την βόρεια ιταλία και επιλέγεις την Gardaland, τότε σίγουρα έχεις κάνει την χειρότερη επιλογή.
Φίλε Σταύρο μου είπαν για την λίμνη....δεν ξέρω αν ενοούσαν το πάρκο....
ή το ανάποδο...
αλλά αυτό που έχει σημασία για μένα είναι ότι δεν έχω κανένα απολύτως λόγο να επισκευθώ αυτό το συγκεκριμένο μέρος αν όπως λέτε δεν είναι μια καλή επιλογή....
γι αυτό και άνοιξα το θέμα για να αντλήσω πληροφορίες από γνώστες όπως είστε όλοι εσείς...και σας ευχαριστώ για τις πληροφορίες και κατευθύνσεις σας....
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.375
Likes
9.305
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
σε ευχαριστώ για την απάντηση...ναι για την Gardaland λέω....όλοι μας είπαν ότι αξίζει μια επίσκεψη/διανυκτέρευση στη λίμνη.Αν κατέβουμε Αγκόνα ποιό δρομολόγιο θα μας πρότεινες? και σε ποιές πόλεις θα μας πρότεινες?
αν εννοείς τη λίμνη αξίζει. το πάρκο όχι, είναι για παιδιά.
από πόλεις τα είπαν ωραία σαίτας κ ο συνονοματός σου. τέτοια εποχή λένε οι λίμνες κ τα cinque terre. όλη η ακτή δηλ από Γενοβα ως St tropez. μετά τα σύνορα όμως όπως πολύ σωστα ειπώθηκε, η κίνηση θα είναι μεγαλη.
 

astrah

Member
Μηνύματα
121
Likes
9
Επόμενο Ταξίδι
ταξίδι να'νε κ οπου να'νε
Ταξίδι-Όνειρο
το γυρο του κοσμου!
φιλε σταυρο εμεις θα κανουμε το ιδιο (4 ατομα+αυτοκινητο) το προγραμμα που εχουμε σκεφτει ειναι: φευγουμε απο ηγουμενιτσα 14/9 ...3 μερες φλωρεντια την μια θα παμε εκδρομη μεχρι την Σιενα(Siena) και το Σαν Τζιμινιανο(San Gimignano). μετα αλλες αλλλες 3 μερες στο μπελατζιο(Bellagio) στην λιμνη Como ... εκει σκευτομαστε αλλη μια μονοήμερη στην λιμνη maggiore. φευγοντας απο bellagio μενουμε μια μερα Μιλανο και την επομενη παλι πισω στην Ανκονα 22/9.
μια συμβουλη εαν τρεξεις ισως προλαβεις στα σουπερ φαστ 50% εκπτωση για δρομολογια ως τελος σεπτεμβριου οταν εκλεισα εγω ειχαν μεινει απο 14/9 και μετα μονο. υπολογισε 330 ευρω σε αεροπορικου τυπου μετ'επιστροφης(4ατομα+αυτοκινητο)
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.254
Μηνύματα
885.271
Μέλη
38.934
Νεότερο μέλος
msayath

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom