Ιταλία Προτάσεις για Ιταλία οδικώς!!!!

travel_mind

Member
Μηνύματα
52
Likes
32
Ταξίδι-Όνειρο
Νότιος Αφρική
Παιδιά σχεδιάζω ένα 7ήμερο ταξίδι μέσα Μαίου σε Ιταλία και χρειάζομαι τη βοήθεια σας. Η πτήση μας είναι για Μπολώνια όπου και θα διανυκτερεύσουμε την 1η νύχτα και έπειτα με ενοικιαζόμενο αυτοκίνητο θα πάμε Σαν τζιμιτσιάνο, Μοντεριτζιόνι, Βολτέρα, Σιένα όπου και θα έχομε μία διανυκτέρευση. Την επόμενη μέρα θα κινηθούμε βόρεια προς Φλωρεντία και θα επισκεφτούμε τα χωριά του Chianti.Φτάνοντας Φλωρεντία θα διανυκτερεύσουμε εκεί για δύο βράδια και την 5η μέρα κατευθυνόμενοι προς ιταλική Ριβιέρα θα επισκεφτούμε τον πύργο της Πίζας και την Λούκα.Tην ίδια μέρα θα πάμε Πορτοβενέρε και θα διανυκτερεύσουμε στην ευρύτερη περιοχή.Την επόμενη μέρα θα δούμε το πρωί τα Cinque terre και το απόγευμα θα κινηθούμε προς Portofino.Την τελευταία μέρα επιστροφή στην Μπολώνια μέσω Πάρμας. Εσείς τι λέτε θα προλάβω να τα δω όλα αύτα δίχως να πιέζομαι ή μήπως να κόψω κάτι? Άν δεν κλείσω ξενοδοχεία από το διαδίκτυο θα ειναι δύσκολο να βρω εκεί? Άν έχετε κάποιες προτάσεις είτε για ξενοδοχεία, είτε για μερή είτε για οτιδήποτε πρέπει να προσέξω εκεί θα το ακτιμήσω πολύ. Ευχαριστώ!:)
 

anny

Member
Μηνύματα
3.423
Likes
1.791
Επόμενο Ταξίδι
Ιστρια
Ταξίδι-Όνειρο
γύρος του κόσμου
Παιδιά σχεδιάζω ένα 7ήμερο ταξίδι μέσα Μαίου σε Ιταλία και χρειάζομαι τη βοήθεια σας. Η πτήση μας είναι για Μπολώνια όπου και θα διανυκτερεύσουμε την 1η νύχτα και έπειτα με ενοικιαζόμενο αυτοκίνητο θα πάμε Σαν τζιμιτσιάνο, Μοντεριτζιόνι, Βολτέρα, Σιένα όπου και θα έχομε μία διανυκτέρευση. Την επόμενη μέρα θα κινηθούμε βόρεια προς Φλωρεντία και θα επισκεφτούμε τα χωριά του Chianti.Φτάνοντας Φλωρεντία θα διανυκτερεύσουμε εκεί για δύο βράδια και την 5η μέρα κατευθυνόμενοι προς ιταλική Ριβιέρα θα επισκεφτούμε τον πύργο της Πίζας και την Λούκα.Tην ίδια μέρα θα πάμε Πορτοβενέρε και θα διανυκτερεύσουμε στην ευρύτερη περιοχή.Την επόμενη μέρα θα δούμε το πρωί τα Cinque terre και το απόγευμα θα κινηθούμε προς Portofino.Την τελευταία μέρα επιστροφή στην Μπολώνια μέσω Πάρμας. Εσείς τι λέτε θα προλάβω να τα δω όλα αύτα δίχως να πιέζομαι ή μήπως να κόψω κάτι? Άν δεν κλείσω ξενοδοχεία από το διαδίκτυο θα ειναι δύσκολο να βρω εκεί? Άν έχετε κάποιες προτάσεις είτε για ξενοδοχεία, είτε για μερή είτε για οτιδήποτε πρέπει να προσέξω εκεί θα το ακτιμήσω πολύ. Ευχαριστώ!:)

Κουράστηκα και μόνο που διάβασα το πρόγραμμα :haha:

Πέρα από την πλάκα, νομίζω ότι έχεις βάλει πολλά μέρη σε λίγες μέρες. Εντελώς πρόχειρα, δε βλέπω να αφιερώνεις καθόλου χρόνο στη Σιένα και στη Μπολώνια.
Την 5η και 6η μέρα έχεις βάλει όλα αυτά τα μέρη που δεν είμαι καθόλου σίγουρη ότι θα μπορέσεις να τα απολαύσεις.
Φαντάζομαι ότι γνωρίζεις ότι στα cinque terre θα κινηθείς μόνο με το τοπικό τρένο ή με το καραβάκι.

Και φυσικά το να μην έχεις κλείσει από πριν τις διανυκτερεύσεις σου, είναι επιπλέον χάσιμο χρόνου. Αντί να εκμεταλευτείς το χρόνο για να δεις τις περιοχές, θα ψάχνεις για κατάλυμα.

Και εμείς συνηθίζουμε να βάζουμε όσα περισσότερα μέρη μπορούμε στο πρόγραμμά μας, αλλά μήπως στη συγκεκριμένη περίπτωση πρέπει να το διαμορφώσεις κάπως αλλιώς?
 

travel_mind

Member
Μηνύματα
52
Likes
32
Ταξίδι-Όνειρο
Νότιος Αφρική
Έχω διαβάσει όλες τις πληροφορίες που υπάρχουν στο forum σχετικά με τα μέρη ΄που θα επισκεφτώ. Το θέμα είναι πως δεν γνωρίζω πόσο χρόνο πρέπει να διαθέσω στο κάθε μέρος για να το απολαύσω. Για παράδειγμα, για Μπολώνια είναι πολύ λίγες οι πληροφορίες που βρήκα και υπέθεσα ότι αξίζει να δώσω το χρόνο μου σε πιο πολυσυζητημένα μέρη.Τώρα όσον αφορά τα ξενοδοχεία έχεις απόλυτο δίκαιο,αλλα σκέφτομαι πως το πρόγραμμα μου ίσως αλλάξει όταν βρίσκομαι εκεί.Πες μου σε παρακαλώ πως πιστεύεις ότι είναι καλύτερα να το διαμορφώσω?
 

anny

Member
Μηνύματα
3.423
Likes
1.791
Επόμενο Ταξίδι
Ιστρια
Ταξίδι-Όνειρο
γύρος του κόσμου
Έχω διαβάσει όλες τις πληροφορίες που υπάρχουν στο forum σχετικά με τα μέρη ΄που θα επισκεφτώ. Το θέμα είναι πως δεν γνωρίζω πόσο χρόνο πρέπει να διαθέσω στο κάθε μέρος για να το απολαύσω. Για παράδειγμα, για Μπολώνια είναι πολύ λίγες οι πληροφορίες που βρήκα και υπέθεσα ότι αξίζει να δώσω το χρόνο μου σε πιο πολυσυζητημένα μέρη.Τώρα όσον αφορά τα ξενοδοχεία έχεις απόλυτο δίκαιο,αλλα σκέφτομαι πως το πρόγραμμα μου ίσως αλλάξει όταν βρίσκομαι εκεί.Πες μου σε παρακαλώ πως πιστεύεις ότι είναι καλύτερα να το διαμορφώσω?
Δεν έχω επισκεφθεί όλα τα μέρη που έχεις στο πρόγραμμά σου, έτσι ώστε να σου δώσω πιο σαφείς και ακριβείς πληροφορίες.

Η Σιένα σίγουρα αξίζει μια καλή επίσκεψη και όχι μόνο μια διανυκτέρευση και ένα απλό πέρασμα.
Στα cinque terre θα είμαι το Πάσχα οπότε περισσότερες λεπτομέρειες μετά την επιστροφή μου. :D

Η Φλωρεντία δε χρειάζεται ανάλυση. Έχουν γραφτεί ήδη πάρα πολλές πληροφορίες.

Στην Μπολώνια δεν έχω πάει (ακόμα :)), αλλά νομίζω ότι είναι αρκετά ενδιαφέρουσα και αξίζει περισσότερης προσοχής.

Από εκεί και πέρα, το πρόγραμμα εξαρτάται από τα γούστα και τις "ανάγκες" σου.
Πάντως νομίζω ότι είναι καλύτερα να υπολογίσεις αρχικά λιγότερα μέρη και ίσως βλέπεις και επί τόπου μικροαλλαγές.

Οι προκρατήσεις των ξενοδοχείων για μένα επιβάλλονται, γιατί σίγουρα θα είναι χάσιμο πολύτιμου χρόνου. Άσε που σε ορισμένα μέρη μπορεί να δυσκολευτείς κιόλας σε διαθεσιμότητες ή να μη βρεις αυτό που θα σου κάνει σε τιμή και ποιότητα.
 

travel_mind

Member
Μηνύματα
52
Likes
32
Ταξίδι-Όνειρο
Νότιος Αφρική
Αnny περιμένω πληροφορίες για ιταλική ριβιέρα.Αν έχεις ταξιδέψει εκεί το πάσχα οποιαδήποτε πληροφορία έχεις θα είναι χρήσιμη για μένα.Ευχαριστώ εκ των προτέρων.;)
 

anny

Member
Μηνύματα
3.423
Likes
1.791
Επόμενο Ταξίδι
Ιστρια
Ταξίδι-Όνειρο
γύρος του κόσμου
Αnny περιμένω πληροφορίες για ιταλική ριβιέρα.Αν έχεις ταξιδέψει εκεί το πάσχα οποιαδήποτε πληροφορία έχεις θα είναι χρήσιμη για μένα.Ευχαριστώ εκ των προτέρων.;)

Ναι, βρέθηκα στην περιοχή τις ημέρες του Πάσχα. Έτοιμάζω μια μικρή ιστοριούλα με κάποιες πληροφορίες και φωτογραφίες. Πιστεύω ότι μέσα στο Σ/Κ θα είναι σχεδόν έτοιμη.

Οπότε, παίρνεις τις πρώτες πληροφορίες με αυτόν τον τρόπο και για περισσότερες και πιο ειδικές λεπτομέρειες το ξανασυζητάμε. :D
 

jmallen3

Member
Μηνύματα
80
Likes
3
Καλησπέρα! Προσγειώνομαι 13 Αυγούστου στο Μπέργκαμο και η επιστροφή είναι προγραμματισμένη για τις 22 Αυγούστου από το ίδιο μέρος και πάλι. Θα είμαστε 2 άτομα στο ταξίδι και σκεφτόμαστε να ενοικιάσουμε αυτοκίνητο κατευθείαν από το αεροδρόμιο μέχρι την ημέρα της επιστροφής για να γυρίσουμε και να δούμε διάφορες πόλεις.
Σίγουρα θέλουμε να δούμε Μιλάνο, Φλωρεντία και λίμνη Κόμο. Θα μπορούσε κάποιος να μας προτείνει κάποιο πρόγραμμα σχετικά με τις πόλεις που αξίζει να επισκεφτούμε στο ταξίδι? Ποιες πόλεις αξίζουν σε απόσταση μέχρι την Φλωρεντία/Πίζα προς τα κάτω και πως να κανονίσουμε το ταξίδι (διανυκτερέυσεις, ημέρες σε κάθε πόλη κλπ) με βάση τις ημέρες που έχουμε ?

Ευχαριστώ
 

MAROULIA

Member
Μηνύματα
22
Likes
1
καλησπερα,

ειμαστε ζευγαρι και σκεφτομαστε το Δεκεμβριο να επισκεφτουμε την ιταλια δευτερη φορα!
θελουμε να γυρησουμε την βορεια ιταλια (μιλανο, βενετια, βερονα, σιενα, λιμνη κομο κτλ.), σκεφτομαστε να νοικιασουμε αυτοκινητο, δεν ξερω αν ειναι καλυτερα να παμε οδικως απο χαλκιδικη!

επισης προβληματιζομαστε για τον καιρο, επειδη θελουμε να γυρναμε με αυτοκινητο!

ευχαριστω πολυ!!!
 

ggonholidays

Member
Μηνύματα
574
Likes
1.164
Ταξίδι-Όνειρο
Νησιά Γκαλαπάγκος
Να πάω Τοσκάνη ή Νάπολη-Αμάλφι-Ματερα τέλος Σεπτεμβρίου;;;;;:confused: Βασανίζομαι να αποφασίσω...
 

Eftichia

Member
Μηνύματα
858
Likes
1.285
Επόμενο Ταξίδι
τοσκανη
Ταξίδι-Όνειρο
καραιβικη

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.599
Likes
12.420
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ν. Αμερική
Να πάω Τοσκάνη ή Νάπολη-Αμάλφι-Ματερα τέλος Σεπτεμβρίου;;;;;:confused: Βασανίζομαι να αποφασίσω...
Και οι δυο περιοχές νομίζω ότι ενδείκνυνται για τέλος Σεπτεμβρίου. Για το πολύ τουριστικό Αμάλφι ιδίως είναι ό,τι πρέπει.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.168
Μηνύματα
882.757
Μέλη
38.881
Νεότερο μέλος
Pavlosvalia

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom