Φιλιππίνες Προτάσεις για Φιλιππίνες...

fronimitis

Member
Μηνύματα
94
Likes
52
Επόμενο Ταξίδι
"Εκεί στις Μπραχάμες"
Ταξίδι-Όνειρο
Βραζιλία
Βρίσκω εισιτήρια για Μανίλα με επιστροφή στα 650 ευρώ !
Είναι φυσιολογική η τιμή για αυτήν την διαδρομή?
Γενικά, η Scoot είναι η πιο φτηνή, ιδίως αν ταξιδεύεις μόνο με τσάντα κάτω από το μπροστινό κάθισμα, και κάποιες υπάρχουν προσφορές όπως: Φτηνά αεροπορικά εισιτήρια και προσφορές | # Αθήνα ⇄ Φιλιππίνες από 410€

(Ναι, δύσκολο να κάνεις τόσο μακρινά και πολυήμερα ταξίδια μόνο με τσάντα, αλλά δεν χρειάζεσαι όλα τα ρουχα σου, ούτε βαριά, είναι καλοκαίρι. Αγοράζεις φτηνά από εκεί ότι θες...)
 

Apostolosm

Member
Μηνύματα
154
Likes
655
Επόμενο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική!
Γενικά, η Scoot είναι η πιο φτηνή, ιδίως αν ταξιδεύεις μόνο με τσάντα κάτω από το μπροστινό κάθισμα, και κάποιες υπάρχουν προσφορές όπως: Φτηνά αεροπορικά εισιτήρια και προσφορές | # Αθήνα ⇄ Φιλιππίνες από 410€

(Ναι, δύσκολο να κάνεις τόσο μακρινά και πολυήμερα ταξίδια μόνο με τσάντα, αλλά δεν χρειάζεσαι όλα τα ρουχα σου, ούτε βαριά, είναι καλοκαίρι. Αγοράζεις φτηνά από εκεί ότι θες...)
Καλησπέρα,
Το πάνε κλείστηκε από Αθήνα για cebu στα 400 ευρώ με etihad και cebu pacific τον νοέμβριο!
Επιστροφή το βλέπουμε γιατί μάλλον θα γυρίσουμε από Βιετνάμ !
Ναι μόνο με 40λιτρό backpack θα είμαστε και μια μικρή για καθημερινή! (ότι χρειαστεί θα το πλύνουμε, εύκολα πράγματα).
 

Apostolosm

Member
Μηνύματα
154
Likes
655
Επόμενο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική!
Καλησπέρα!
Γνωρίζει κάποιος να μου προτείνει εταιρεία για sim οταν φτάσω Φιλιππίνες??
 

hello_its_me

Member
Μηνύματα
75
Likes
17
Καλησπέρα

Σκεφτομαι (μονο σαν ιδεα υπαρχει για την ωρα στο κεφαλι μου, γενικα και αοριστα) ταξιδι την ανοιξη στις φιλιππινες.
Ειδα σχετικα καλα αεροπορικα (για μανιλα) κ σκεφτομαι να κλεισω, παρολα αυτα δεν εχω την παραμικρη ιδεα για το τι παιζει εκει

Οποτε κανω προκαταβολικα μερικες ερωτησεις, μηπως μπορειτε να με βοηθησετε

1) τι παιζει με το κοστος ζωης εκει? Φοβαμαι μην βγει ακριβη η ζωη, ειδικα για διαμονες κ μεταφορα. Αν μπορειτε να μου πειτε ενδεικτικα
2)δεν εχω καθολου εικονα των νησιων, περα απ το palawan κ siargao. Ποια μερη θεωρειται must γενικα? Κ πως γινεται η μεταφορα σ αυτα? Ποιοι ειναι καποιοι βολικοι/εφικτοι συνδυασμοι χωρις πολλα πηγαινε ελα κ εξοδα?

Αν μπορειτε ν με διαφωτισετε θ ειμαι πολυ ευγνωμων, να αποκτησω μια εικονα, ωστε αν κλεισω να μην ειμαι στ τυφλα!!
 

Georgitsa0707

Member
Μηνύματα
205
Likes
114
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία
Καλησπέρα

Σκεφτομαι (μονο σαν ιδεα υπαρχει για την ωρα στο κεφαλι μου, γενικα και αοριστα) ταξιδι την ανοιξη στις φιλιππινες.
Ειδα σχετικα καλα αεροπορικα (για μανιλα) κ σκεφτομαι να κλεισω, παρολα αυτα δεν εχω την παραμικρη ιδεα για το τι παιζει εκει

Οποτε κανω προκαταβολικα μερικες ερωτησεις, μηπως μπορειτε να με βοηθησετε

1) τι παιζει με το κοστος ζωης εκει? Φοβαμαι μην βγει ακριβη η ζωη, ειδικα για διαμονες κ μεταφορα. Αν μπορειτε να μου πειτε ενδεικτικα
2)δεν εχω καθολου εικονα των νησιων, περα απ το palawan κ siargao. Ποια μερη θεωρειται must γενικα? Κ πως γινεται η μεταφορα σ αυτα? Ποιοι ειναι καποιοι βολικοι/εφικτοι συνδυασμοι χωρις πολλα πηγαινε ελα κ εξοδα?

Αν μπορειτε ν με διαφωτισετε θ ειμαι πολυ ευγνωμων, να αποκτησω μια εικονα, ωστε αν κλεισω να μην ειμαι στ τυφλα!!

Καλησπέρα και απο εμενα! Τον Γεναρη του 2019 ειχα παει Φιλιππινες για δυο εβδομαδες! Ειχα τα ξιδεψει με Emirates αθηνα-ντουμπαι μανιλα. Εμεινα μανιλα ενα βραδυ (ηταν χαλια, φουλ κινηση δεν μ αρεσε καθολου) αν ξαναπηγαινα θα εμενα διπλα στο αεροδρομιο για να παρω την επομενη πρωινη πτηση για καποιο νησι.

Ειχα μεινει μια βδομαδα μπορακαι και μια Παλαουαν στο Ελ Νιντο. Απο μανιλα για μπορακαι κ μετα μπορακαι για ελ νιντο ειχα ταξιδεψει με την Air Swift. Ειχε μικρα αεροπλανα αλλα απ οτι θυμαμαι ηταν οκ μεσα. Τα ειχα κλεισει μονη μου απευθειας απο την αεροπορικη. Το αεροδρομιο του Μπορακαι ειναι το Caticlan το οποιο ειναι σε ενα αλλο νησι εκει διπλα κ παιρνεισ καραβακι για να πας στο μπορακαι. Νομιζω απ το ξενοδοχειο μας ειχαν κλεισει τρανσφερ κατι τυπου 20 ευρω. Αν πας κλεισε μεσω ξενοδοχειου να εισαι σιγουρος-η γιατι γινεται ενας ψιλοχαμουλης.

Μια βδομαδα μπορακαι ειχαμε μεινει στο Boracay Haven Suites κοστιζε περιπου 100 ευρω δικλινο την βραδια με πρωινο ΑΧΑΣΤΟ! Ηταν ακριβως διπλα απο την παραλια στο station 2, εκει γενικα ειναι ολα τα μαγαζια φαγαδικα, μπαρ κτλ. Δεν ειχε πολλα να κανεις εκει μονο αραγμα στην παραλια. μια κρουαζιερα θυμαμαι ειχαμε κανει τον γυρω του νησιου αλλα δεν ελεγε κ πολλα. Απο οικονομικης πλευρας ηταν μια χαρα τοτε,αρκετα οικονομικα. Μια βδομαδα εκει με μεσημεριανο βραδινο εξω και ποτα σουβενιρ κτλ κτλ ειχαμε ξοδεψει νομιζω 250 ευρω δυο ατομα.

Στο Ελ Νιντο μεναμε στο Lio Beach Resort το οποιο δεν ηταν μεσα στο κεντρο αλλα ειχε βανακι που σε πηγαινοεφερνε κατα την διαρκεια της ημερας δωρεαν. Δεν θυμαμαι τιμη παντως ηταν πολυ ομορφο. Εκει ειχε πολλα να κανεις, πηγαμε πολλες κρουαζιερες γυρω γυρω, δεν θυμαμαι ονοματα, ομως ειχε πολλες να διαλεξεις κ τιμες γυρω στα 20-25 ευρω το ατομο. Γενικα και εκει ολα πολυ οικονομικα κ εκει ξοδεψαμε περιπου 250 ευρω με φαγητα ποτα παγωτα κτλ.

Εχω γραψει κ ιστορια αν θες ριξε μια ματια ισως σε βοηθησει. Ειπα οτι θυμομουν! Μακαρι να πας, για εμενα αξιζει απειρα αυτο το ταξιδι κ θελω μολις μπορεσω να επιστρεψω καποια στιγμη για να δω κ αλλα νησακια! Οι ανθρβποι υπεροχοι χαμογελαστοι κ συμπαθητικοι ολοι!

Ευχομαι να πας και να μας γραψεις την ιστορια σου!
 

orestcrete

Member
Μηνύματα
2.607
Likes
9.864
Επόμενο Ταξίδι
Iceland
Ταξίδι-Όνειρο
New Zealand
Καλησπέρα

Σκεφτομαι (μονο σαν ιδεα υπαρχει για την ωρα στο κεφαλι μου, γενικα και αοριστα) ταξιδι την ανοιξη στις φιλιππινες.
Ειδα σχετικα καλα αεροπορικα (για μανιλα) κ σκεφτομαι να κλεισω, παρολα αυτα δεν εχω την παραμικρη ιδεα για το τι παιζει εκει

Οποτε κανω προκαταβολικα μερικες ερωτησεις, μηπως μπορειτε να με βοηθησετε

1) τι παιζει με το κοστος ζωης εκει? Φοβαμαι μην βγει ακριβη η ζωη, ειδικα για διαμονες κ μεταφορα. Αν μπορειτε να μου πειτε ενδεικτικα
2)δεν εχω καθολου εικονα των νησιων, περα απ το palawan κ siargao. Ποια μερη θεωρειται must γενικα? Κ πως γινεται η μεταφορα σ αυτα? Ποιοι ειναι καποιοι βολικοι/εφικτοι συνδυασμοι χωρις πολλα πηγαινε ελα κ εξοδα?

Αν μπορειτε ν με διαφωτισετε θ ειμαι πολυ ευγνωμων, να αποκτησω μια εικονα, ωστε αν κλεισω να μην ειμαι στ τυφλα!!
Μπορείς εύκολα να αποφύγεις την Μανίλα και να ταξιδέψεις απευθείας προς Cebu. Είναι μεγάλο και διεθνές αεροδρόμιο, εκεί το σύμπλεγμα των νησιών έχουν πάρα πολλές επιλογές να σου δώσουν. Και μετά από Oslob παίρνεις πτήση για El Nido.

Το κόστος ζωής είναι αρκετά πιο οικονομικά από εδώ, αρκετά καλά ξενοδοχεία ξεκινάνε από 50-60 ευρώ το βράδυ. Και στο φαγητό τα ίδια, μπορείς να φας street food από 1 ευρώ, μέχρι εστιατόρια με υπέροχο θαλασσινό φαγητό που δε θα υπερβαίνει τα 15 ευρώ το πιάτο.

Boracay δε θα ξαναπήγαινα. Πολύ τουριστικοποιημένο και αυτό που λένε ότι έχουν την ωραιότερη παραλία του κόσμου, ε όχι.. Έχει τόσες παραλίες να προσφέρει αυτή η χώρα που το Boracay είναι ανέκδοτο σε σχέση με τις υπόλοιπες.

Άμα επικεντρωθείς στο σύμπλεγμα των νησιών γύρω από το Cebu και στο Palawan θα είσαι μια χαρά.
 

hello_its_me

Member
Μηνύματα
75
Likes
17
Το "προβλημα" ειναι οτι φοβαμαι λιγο τος εσωτερικες πτησεις, κυριως γιατι πετανε τοπικες αεροπορικες που δεν γνωριζω κλπ, οποτε με κανει να μη νιωθω τοση ασφαλεια. Θα ηθελα οσο ειναι εφικτο να τις αποφυγω.
Απο οτι καταλαβαινω ειναι απαραιτητο το αεροπλανο για palawan (αρα ηδη 2 πτησεις, για να μπορεις κ να επιστρεψεις πισω για αναχωρηση για ελλαδα).
Αν επιλεξω το cebu που λετε ως αεροδρομιο αφιξης, υπαρχουν τριγυρω καλα νησακια που *δεν* χρειαζεσαι αεροπλανο? Αν ναι, ποια ειναι αυτα?

Γιατι περα απ το κολλημα μου με τις εσωτερικες πτησεις, αυξανουν κατα πολυ κ το κοστος της εκδρομης. Ηδη 2 πτησεις (προς κ απο το palawan) ειναι αρκετες

Επισης η περιοδος τελη απριλη αρχες μαιου ειναι καλη για φιλιππινες? Γιατι τοτε πεφτει πασχα κ 1μαγια κ βολευει λογω εξτρα ημερων αδειας
 

Georgitsa0707

Member
Μηνύματα
205
Likes
114
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία
Το "προβλημα" ειναι οτι φοβαμαι λιγο τος εσωτερικες πτησεις, κυριως γιατι πετανε τοπικες αεροπορικες που δεν γνωριζω κλπ, οποτε με κανει να μη νιωθω τοση ασφαλεια. Θα ηθελα οσο ειναι εφικτο να τις αποφυγω.
Απο οτι καταλαβαινω ειναι απαραιτητο το αεροπλανο για palawan (αρα ηδη 2 πτησεις, για να μπορεις κ να επιστρεψεις πισω για αναχωρηση για ελλαδα).
Αν επιλεξω το cebu που λετε ως αεροδρομιο αφιξης, υπαρχουν τριγυρω καλα νησακια που *δεν* χρειαζεσαι αεροπλανο? Αν ναι, ποια ειναι αυτα?

Γιατι περα απ το κολλημα μου με τις εσωτερικες πτησεις, αυξανουν κατα πολυ κ το κοστος της εκδρομης. Ηδη 2 πτησεις (προς κ απο το palawan) ειναι αρκετες
Η αλήθεια είναι ότι οι εσωτερικές πτήσεις είναι αρκετά οικονομικές.. δεν νομίζω ότι υπάρχει φόβος σε θέμα ασφαλείας.. έχω πετάξει με air swift κ ήταν τέλεια κ έχω πετάξει με Lufthansa από Μόναχο κ ήταν τραγικά.. επίσης εκεί ο καιρός γενικά είναι καλός όποτε δεν νομίζω ότι θα έχεις θέμα με αέρα κτλ. Νομίζω προς τα εκεί υψηλή σεζόν δηλαδή το καλοκαίρι τους είναι από Νοέμβριο μέχρι Απρίλη;! Δεν είμαι κ σίγουρη, εγώ είχα πάει Γενάρη κ ήταν φουλ σεζόν.

Για σεμπου δεν το έχω ψάξει να πω την αλήθεια, ίσως μπορεί να σε βοηθήσει κάποιος άλλος
 

go2dbeach

Member
Μηνύματα
5.968
Likes
9.383
Επόμενο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
Αν επιλεξω το cebu που λετε ως αεροδρομιο αφιξης, υπαρχουν τριγυρω καλα νησακια που *δεν* χρειαζεσαι αεροπλανο? Αν ναι, ποια ειναι αυτα?
Κι εγώ το Cebu είχα ως αεροδρομιο αφιξης/αναχώρησης και η μια πτήση που έκανα ήταν από/προς Μπορακάι (είχε ψηφιστεί το 2007 η ωραιότερη παραλία του κόσμου και φυσικά έπρεπε να πάω. Και ναι, το 2008 ήταν!)
Από κει και πέρα τα "κοντινά¨νησιά που πήγα εγώ ήταν τα Bohol, Negros, Bantayan.
Αν σε ενδιαφέρει υπάρχει ιστορία μου εδώ: Φιλιππίνες - Παμε Φιλιππινεs! Αλλά έχουν περάσει χρόνια. Εκτός από αυτά τα νησιά υπάρχει το Siquijor και το Camiguin (πιο μακριά αλλά φαίνεται να αξίζει) και αρκετά άλλα μικρότερα για ολοήμερο island hopping από Cebu.
 

hello_its_me

Member
Μηνύματα
75
Likes
17
go2thebeach, την διαβασα κ πλεον ειμαι σιγουρη οτι θελω απειρα να παω!!

Απ τα πιο μακρινα νησια που θελουν πτηση ειναι το palawan, ε?
Αυτο αξιζει πραγματι ή ειναι εντελως τουριστικο?

Επισης, οι εσωτερικες μετακινησεις στι φιλιππινες γενικα πώς γινονται? Και πόσο κοστιζουν? Γιατι αν θελουμε πχ κ 50€ τη μερα θα βγει ακριβο γενικα.

Βασικα, ποιο ειναι το πιο ακριβο στις φιλιππινες?

Τελος, υπαρχουν φυσικα τοπια, πχ ζουγκλες που να αξιζουν εκει ή ωραίοι ναοι? Θα με ενδιεφερε κ αυτο το κομματι δηλαδη

(Ααα και κατι ακυρο, πώς ειναι γενικα το ταξιδι με τα πλοια τους? Ρωταω επειδη ειναι καταμεσης του ωκεανου, αν ειναι safe η εχει πολυ κυμα κλπ)
 

orestcrete

Member
Μηνύματα
2.607
Likes
9.864
Επόμενο Ταξίδι
Iceland
Ταξίδι-Όνειρο
New Zealand
Επαναλαμβάνεις ερωτήσεις ενώ κάποια πράγματα έχουν απαντηθεί..

Οι μετακινήσεις με το φέρι είναι μια χαρά, στο σύμπλεγμα των νησιών στο Cebu μπορείς να πας πολύ εύκολα και οικονομικά, με φέρι διάρκειας 1-2 ωρών. Οικονομικά= 10-15 ευρώ εισιτήριο.

Άμα θες να πας Palawan το αεροπλάνο δεν αποφεύγεται, αλλά είναι τόσο οικονομικές οι πτήσεις (50 ευρώ last minute one way πλήρωσα τον Απρίλη που θεωρείται high season) και το ζήτημα ασφαλειας δε τίθεται καν, μια χαρά εταιρείες έχει (Philippines Airlines, Cebu Pacific, AirSwift, AirAsia), με Airbus 320 γίνονται οι περισσότερες πτήσεις.

Στο Bohol (Panglao), που είναι 2 ώρες με το φέρι από Cebu έχει πάρα πάρα πολλά πράγματα να κάνεις από φυσικά τοπία (chocolate hills, tarsiers sanctuary, man made forest κλπ), τουρ σε νησάκια γύρω γύρω (Balicasag island, whalesharks). Μετά μπορείς να πάρεις πτήση απευθείας για El Nido στο Palawan και να αποφύγεις το αεροδρόμιο του Puerto Princesa που είναι αρκετά μακριά.

8 μέρες στο σύμπλεγμα των νησιών του Cebu και 6-7 μέρες Palawan είναι υπεραρκετές. 2 πτήσεις εσωτερικού προς και από Palawan και είσαι μια χαρά. Το Boracay όπως προειπώθηκε, αχρείαστο ταξίδι.
 
Last edited:

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.205
Μηνύματα
883.763
Μέλη
38.903
Νεότερο μέλος
Akis2002

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom