Φιλιππίνες Προτάσεις για Φιλιππίνες...

LIK

Member
Μηνύματα
101
Likes
225
Επόμενο Ταξίδι
ΝΟΤΙΟΣ ΑΜΕΡΙΚΗ
Ταξίδι-Όνειρο
ΠΑΝΤΟΥ
Επέστρεψε κάποιος απο Φιλιππινες ; Προγραμματίζω ένα ταξίδι απο 5/8- 16/8. Έχουμε φρέσκα νέα ;solotraveler
 

fronimitis

Member
Μηνύματα
94
Likes
52
Επόμενο Ταξίδι
"Εκεί στις Μπραχάμες"
Ταξίδι-Όνειρο
Βραζιλία
Μας ξέχασε ο DrG :p

Βασικά, 10 μέρες είναι λίγες για Φιλιππίνες. Προλαβαίνεις μόνο 2-3 μέρη, πιστεύω. Τι έχεις κατά νου;
 
  • Like
Reactions: DrG

LIK

Member
Μηνύματα
101
Likes
225
Επόμενο Ταξίδι
ΝΟΤΙΟΣ ΑΜΕΡΙΚΗ
Ταξίδι-Όνειρο
ΠΑΝΤΟΥ
Καλημέρα ,θα με ενδιέφερε η διαδρομή απο Puerto princesa έως Coron. Και τo Cebu με το Bohol.
 

fronimitis

Member
Μηνύματα
94
Likes
52
Επόμενο Ταξίδι
"Εκεί στις Μπραχάμες"
Ταξίδι-Όνειρο
Βραζιλία
Όπως φαντάζομαι διάβασες παραπάνω, δεν είναι τόσο εύκολο να πηδήξεις από νησάκι σε νησάκι από Palawan προς Coron. Κι εγώ και άλλοι το σκέφτηκαμε, αλλά εγκαταλείψαμε την ιδέα. Σκέψου επίσης ότι και οι επίγειες μετακινήσεις είναι δύσκολες/αργές. Ήδη για την διαδρομή Puerto Princesa - El Nido θα φας σχεδόν μισή μέρα (κανά 5ωρο, δεν θυμάμαι καλά), εκτός βέβαια αν ταξιδέψεις νύχτα. Θέλεις να δεις και Cebu & Bohol... ε, δεν γίνονται όλα αυτά σε 10 μέρες.
 
  • Like
Reactions: DrG

LIK

Member
Μηνύματα
101
Likes
225
Επόμενο Ταξίδι
ΝΟΤΙΟΣ ΑΜΕΡΙΚΗ
Ταξίδι-Όνειρο
ΠΑΝΤΟΥ
Στην Ασία πολλά φαίνονται δύσκολα στην αρχή και όλα γίνονται τελικά ! Τον Ιανουαρίο σε 14 ημέρες έκανα Tona toraja (Sulawesi)- Kota Kinabalu (Sabah-Borneo)& Penang .
 

fronimitis

Member
Μηνύματα
94
Likes
52
Επόμενο Ταξίδι
"Εκεί στις Μπραχάμες"
Ταξίδι-Όνειρο
Βραζιλία
OK, αν αποδεχτείς το ρίσκο και δεν έχεις άγχος και μπορείς να βρεις εναλλακτικές.
Π.χ. Αν χάσεις κάποιο λεωφορείο ή φέρι, θα πληρώσεις κάποιον οδηγό ή βαρκάρη για να σε πάει (με το αντίστοιχο υψηλό κόστος βέβαια). Κάποτε δεν πήρα λεωφορείο επειδή τελικά δεν θα προλάβαινα, οπότε βρήκα κάποιον με ένα μικρό βανάκι εκεί παραπέρα και έτσι σαρδελοποιήθηκα μαζί με άλλους για κάποιες ώρες. Ή το άλλο, που δεν πρόλαβα το φέρι από το Bantay στο Bantayan. Ευτυχώς είχα φιλιππινέζικη παρέα και συνεννοήθηκε με έναν βαρκάρη (γιατί τα αγγλικά του... μηδέν). Άσχημη εμπειρία, για την τσέπη μου αλλά και λόγω της ταλαιπωρίας, αλλά τελικά έφτασα...
 
  • Like
Reactions: LIK

fronimitis

Member
Μηνύματα
94
Likes
52
Επόμενο Ταξίδι
"Εκεί στις Μπραχάμες"
Ταξίδι-Όνειρο
Βραζιλία
Υποθέτω γιατί υπάρχουν πολλές γυναίκες που ψάχνουν για άντρες, επί πληρωμή, ή ελπίζοντας να τους τυλίξουν για να έχουν μια καλύτερη ζωή, ή απλά επειδή τους αρέσουν οι δυτικοί. Βέβαια, αυτό συμβαίνει σε όλη την χώρα, αλλά το Cebu μου φαίνεται καλύτερη πόλη από Μανίλα (για παράδειγμα), και έχει πολλά ωραία μέρη και νησιά εκεί κοντά.
 

go2dbeach

Member
Μηνύματα
5.962
Likes
9.346
Επόμενο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
Ωωω, καλώς ήρθες! Ναι, γράψε μας καμιά ιστοριούλα από τα νησιά :clap:
 
  • Like
Reactions: DrG

LIK

Member
Μηνύματα
101
Likes
225
Επόμενο Ταξίδι
ΝΟΤΙΟΣ ΑΜΕΡΙΚΗ
Ταξίδι-Όνειρο
ΠΑΝΤΟΥ
Προσοχή οποίος πάει στις Φιλιππίνες για τουρισμό απο οποιοδήποτε αεροδρόμιο πετάει θα σας ζητήσουν να επιδείξετε και το εισιτήριο ΕΞΟΔΟΥ απο τη χώρα με ημερομηνία λιγότερο απο 30 ημέρες .
 

Georgitsa0707

Member
Μηνύματα
201
Likes
113
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία
Παιδια καλησπερα!θελω να παω φιλιππινες τον Ιανουάριο του 2019 με τον φιλο μου..λεμε για παλαουαν,σεμπου κ μποχολ.. μπορειτε να με βοηθησετε για το που θα μεινουμε?ωστε να ψαξω ξενοδοχεία κ μετα να δω τι παιζει με πτησεις κ καράβια! Εχω μπερδευτεί αρκετα με αυτα που εχω διαβασει...τα φωτα σας παρακαλω!!!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.167
Μηνύματα
882.722
Μέλη
38.879
Νεότερο μέλος
fanisfanisfanis

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom