Φιλιππίνες Προτάσεις για Φιλιππίνες...

DrG

Member
Μηνύματα
148
Likes
984
Επόμενο Ταξίδι
Μαλαισία - Σιγκαπούρη
Ταξίδι-Όνειρο
Μπόρα Μπόρα
Με ανταλλακτήρια τι γίνεται στα νησιά; Θα βρω (σε νορμάλ τιμή) π.χ. σε Bantayan, Panglao, Boracay ή να φορτώνω κάθε φορά που πάω σε μεγάλη πόλη; Στο αεροδρόμιο της Μανίλα γδέρνουν; Υπάρχει περίπτωση να πληρώσω τα τοπικά αεροπορικά εισιτήρια σε ευρώ; Και με τα κινητά τι παίζει; Τι κάρτα τοπική βάλατε; Με τις μπρίζες; Είναι στυλ Ταϊλάνδης (άρα παίρνει και ευρωπαϊκές) ή στυλ αμερικής (άρα θέλει αντάπτορα); Πολλά ρωτάω, ξέρω, συγγνώμη!!! Σας βρίσκω καλούς και σας εκμεταλλεύομαι! :innocent:
 

go2dbeach

Member
Μηνύματα
5.966
Likes
9.373
Επόμενο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
Ναι όντως έχει. 72 ευρώ με βαλίτσα 20 κιλά έχει
:):)
Πολύ χρήσιμη πληροφορία αυτή. Άρα μπορώ π.χ. να γυρίσω πίσω Caticlan στις 10 το βράδυ ή αν μείνω Boracay, να φύγω 7 το πρωί και να πάρω πτήση για Cebu 9 το πρωί.
Και προλαβαίνεις άνετα να πας και Bantayan την ίδια μέρα :) αυτό έκανα κι εγώ, μόνο που έφτασα βόρειο Νέγκρος την ίδια μέρα.

Απ'ότι κατάλαβα ψάχνεις για κάτι οικονομικό για διαμονή, οπότε ρίξε μια ματιά στα hostels του Μπορακάι έχει από dorms που μοιράζεσαι με άλλους, αλλά και δωμάτια οικονομικά εδώ:
http://www.hostelworld.com/search?s...aff]=tripadvisor.com|12693&aff2=GR_l4H1GUKX_d
 
Last edited:
  • Like
Reactions: DrG

fronimitis

Member
Μηνύματα
94
Likes
52
Επόμενο Ταξίδι
"Εκεί στις Μπραχάμες"
Ταξίδι-Όνειρο
Βραζιλία
Εγώ πάντως προτιμώ τις παραλίες του Malapascua από του Bantayan. Αυτές τις μέρες σκεφτόμουν να ανεβάσω φωτογραφίες, αλλά ήμουν άρρωστος μέχρι σήμερα.

Γενικά, δεν είναι καλό να ταξιδεύεις με όλα σου τα λεφτά σε μετρητά στην τσέπη, για ευνόητους λόγους. Καλύτερα να πληρώνεις ξενοδοχεία, εστιατόρια, κλπ. με πιστωτική ή χρεωστική κάρτα, η ισοτιμία νομίσματος που έδινε η κάρτα δεν θυμάμαι να ήταν πολύ κακή. Επίσης, μπορεις να κάνεις αναλήψεις μετρητών από ΑΤΜ. Για μένα, καλύτερα να χάνω λίγα ευρώ σε κάθε ανάληψη (να'ταν 3 ευρώ; δεν θυμάμαι) από το να έχω το άγχος και την αγωνία μήπως με κλέψουν ή χάσω τα μετρητά (και μετά, τι; )

Ανταλλακτήρια συναλλάγματος υπάρχουν πάρα πολλά, και σίγουρα στα τουριστικά μέρη. Στο αεροδρόμιο, φυσικά θα ανταλλάξεις μερικά χρήματα για να μπορέσεις να κινηθείς την πρώτη μέρα. Βέβαια, η τιμή που θα σου δώσουν δεν είναι η βέλτιστη, αλλά αν τα χρήματα είναι λίγα, π.χ. 50 ευρώ, δεν είναι τόσο "τραγική" η χασούρα.

Δεν ξέρω αν οι αεροπορικές εταιρίες δέχονται ευρώ, φαντάζομαι πως όχι. Ξενοδοχεία ίσως δέχονται, κατά την κρίση του ξενοδόχου. Πλήρωσα σε ευρώ στο ξενοδοχείο στην Μανίλα, έβγαλαν το κομπιουτεράκι και υπολόγισαν πόσο βγαίνει το ποσό σε ευρώ, αλλά δεν είχα ενημερωθεί πρόσφατα για την τελευταία ισοτιμία και δεν θυμάμαι αν έβαλαν τιμή αγοράς ή πώλησης, οπότε σε τελική ανάλυση δεν είμαι σίγουρος αν ήταν συμφέρουσα επιλογή, αλλά τέλος πάντων το ποσό ήταν μικρό. Γενικά, οι φιλιππινέζοι θέλουν $ και € γιατί είναι "σκληρό" νόμισμα, αλλά δεν μπορείς να είσαι σίγουρος ότι θα μπορείς να το κάνεις αυτό ανά πάσα στιγμή ή/και με συμφέρουσα για σένα τιμή.

Οι μεγαλύτεροι πάροχοι κινητής τηλεφωνίας, με την μεγαλύτερη κάλυψη είναι η Smart και η Globe. Συμβαίνει σε κάποιες περιοχές να πιάνει καλύτερα η μία από την άλλη, αλλά γενικά θα έχεις ικανοποιητικό σήμα για κλήσεις. Για ίντερνετ μην περιμένεις γρήγορες ταχύτητες, εκτός από εκεί που υπάρχει 3G, π.χ. Μανίλα και άλλες μεγάλες πόλεις, αλλά ακόμα κι αυτό είναι σχετικά αργό λόγω υπερφόρτωσης των δικτύων.

Οι πρίζες είναι αμερικάνικου τύπου, χωρίς γείωση. Δεν έτυχε να δώ άλλου τύπου, όπως αυτές που λέει εδώ: http://www.power-plugs-sockets.com/philippines/
 

DrG

Member
Μηνύματα
148
Likes
984
Επόμενο Ταξίδι
Μαλαισία - Σιγκαπούρη
Ταξίδι-Όνειρο
Μπόρα Μπόρα
Απ'ότι κατάλαβα ψάχνεις για κάτι οικονομικό για διαμονή, οπότε ρίξε μια ματιά στα hostels του Μπορακάι έχει από dorms που μοιράζεσαι με άλλους
Hostel και Dorms όχι. Ένα νορμάλ δωμάτιο ταϊλάνδης με 15 - 20 ευρώ θα ήθελα. Απλά το πήρα από φόβο το Boracay, γιατί διαβάζω ότι έχει πολύ ακριβές τιμές. Βέβαια βλέπω έχει και δωμάτια με 15 - 20 ευρώ. Θα τα σημειώσω, αν και νομίζω ότι θα πάω εκεί να ψάξω επί τόπου. Η λογική μου λέει ότι δωμάτια προς τη Bulabog θα είναι φτηνότερα. Διάβασα και για τη Diniwid. Γενικά, έτσι όπως το είδες το νησί, από που θα έλεγες να ξεκινήσω το ψάξιμο;
 

fronimitis

Member
Μηνύματα
94
Likes
52
Επόμενο Ταξίδι
"Εκεί στις Μπραχάμες"
Ταξίδι-Όνειρο
Βραζιλία
Εχμ, τι σχέση έχει το El Nido Boutique & Artcafe στην παρούσα συζήτηση; Δεν είναι καν ξενοδοχείο...

DrG, πότε πετάς; ετοιμάστηκες;
 

DrG

Member
Μηνύματα
148
Likes
984
Επόμενο Ταξίδι
Μαλαισία - Σιγκαπούρη
Ταξίδι-Όνειρο
Μπόρα Μπόρα
DrG, πότε πετάς; ετοιμάστηκες;
Στις 9 Απριλίου. Εισιτήριο με Cathay Pacific 590 ευρώ. Ψάχνω γενικώς. Θα επανέλθω με νέες απορίες εν καιρώ!

Άσχετο, στην αναχώρηση από Φιλιππίνες πληρώνεις κάτι στο αεροδρόμιο ως τέλος αναχώρησης (όπως π.χ. στην Κούβα?). Κάπου διάβασα ότι πληρώνεις
 
Last edited by a moderator:

DrG

Member
Μηνύματα
148
Likes
984
Επόμενο Ταξίδι
Μαλαισία - Σιγκαπούρη
Ταξίδι-Όνειρο
Μπόρα Μπόρα
@go2dbeach νέο πρόγραμμα, για δες και πες (άφησα απ' έξω Palawan - Coron για του χρόνου). Οπότε πάμε ως εξής:
1. Μανίλα - πτήση για Cebu - Malapascua (4 μέρες)
2. Malapascua - Bantayan (4 μέρες)
3. Bantayan - Cebu - Bohol (Panglao) (5 μέρες)
4. Bohol - Cebu - πτήση για Caticlan - Boracay (6 μέρες)
5. Boracay - Ferry για Mindoro (έχει από Caticlan για Bulalacao στο Mindoro - 3 ώρες)
6. Mindoro - Puerto Galera (4 μέρες)
7. Puerto Galera - Ferry για Batangas - Manila - νυχτερινό λεωφορείο για Banaue (4 μέρες)
8. Banaue - Επιστροφή Manila με λεωφορείο (1 μέρα)

Έτσι έχω μόνο 2 εσωτερικές πτήσεις (Manila - Cebu και Cebu - Boracay) και δεν πάω και στην αρχή στο Boracay που δεν ήθελα να είμαι εκεί τις πρώτες μέρες.

Βέβαια θυσιάζεται το Palawan - El Nido - Coron, αλλά δεν γινόταν αλλιώς, γιατί επί ένα μήνα θα έτρεχα όλη τη μέρα χωρίς να χαλαρώσω
 

go2dbeach

Member
Μηνύματα
5.966
Likes
9.373
Επόμενο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
Εμένα μου φαίνονται πολλές 8 μέρες σε Malapascua - Bantayan αλλά εσύ ξέρεις καλύτερα τι θέλεις να κάνεις και πόσο χρόνο χρειάζεσαι στο κάθε μέρος.
Μετά το Μπορακάι δεν έχω άποψη, έχω ακούσει για το Puerto Galera οτι είναι γνωστός τουριστικός προορισμός.
Κρίμα που θα μείνει το Palawan έξω γιατί είναι ότι καλύτερο διαθέτει η χώρα..
Λίγες μέρες έμειναν ε? Θα περιμένω τις εντυπώσεις σου μόλις επιστρέψεις :)
 
  • Like
Reactions: DrG

DrG

Member
Μηνύματα
148
Likes
984
Επόμενο Ταξίδι
Μαλαισία - Σιγκαπούρη
Ταξίδι-Όνειρο
Μπόρα Μπόρα
Ε, ουσιαστικά, οι πρώτες μέρες σε Malapascua - Bantayan θα πάνε χαμένες, λόγω του ταξιδιού (θα φτάσω απόγευμα). Στο Malapascua η μία μέρα θα πάει σε daytrip στο Kalanggaman island, που είναι top προορισμός.
Όντως κρίμα για το Palawan - Coron (έχω φάει πολλές ώρες στο ψάξιμο), αλλά δεν μου βγαίνει το πρόγραμμα. Καλύτερα να πάω του χρόνου, που ελπίζω να οργανώσω ένα τρίμηνο tour σε Ασία (Ταϊλάνδη, Καμπότζη, Βιετνάμ, Φιλιππίνες) και να το γυρίσω ένα 20ήμερο, πηγαίνοντας όχι μόνο στο βορρά (El Nido), αλλά και στο νότιο Palawan, που κι εκεί έχει αρκετά ακατέργαστα διαμάντια (Balabac). Και να δω και ότι μείνει από Φιλιππίνες (ΒΑ Mindanao - Siargao - Βόρειο Luzon - Leyte και Sorgoson - Caramoan - Calaguas)
 

go2dbeach

Member
Μηνύματα
5.966
Likes
9.373
Επόμενο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
  • Like
Reactions: DrG

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.188
Μηνύματα
883.387
Μέλη
38.895
Νεότερο μέλος
tsala

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom