Φιλιππίνες Προτάσεις για Φιλιππίνες...

go2dbeach

Member
Μηνύματα
5.968
Likes
9.384
Επόμενο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
@go2dbeach θέλω τα φώτα σου! Όπως έχω γράψει και σε άλλη ιστορία, αρχές Απριλίου έχω πλάνο για Φιλιππίνες, για ένα μήνα. Η άφιξη θα είναι Μανίλα. Θα ήθελα κατευθείαν να φύγω για Visayas από εκεί για Palawan - Coron και στο τέλος επιστροφή Μανίλα για τα βουνά και τα ρύζια και μετά επιστροφή. Με αυτή τη λογική, θέλω τη βοήθειά σου για τον προγραμματισμό της σειρά που θα επισκευτώ τα μέρη στα Visayas, ξεκινώντας από Μανίλα και καταλήγοντας Palawan. Το πλάνο είναι για Bantayan (3-4 μέρες), Bohol - Panglao (4-5 μέρες) και Boracay (4-5 μέρες). Negros δεν θα πάω. Στο Cebu δεν με τράβηξε κάτι ιδιαίτερα. Για Malapascua το σκέφτομαι, αλλά μάλλον δεν βγαίνουν οι μέρες. Και για Siquijor, αν και έχω ακούσει καλά λόγια, με τις φωτογραφίες που είδα δεν ενθουσιάστηκα.

Εγώ σκέφτομαι μόλις φτάσω Μανίλα (10 το πρωί), να πάρω πτήση για Bohol (δεν ξέρω αν υπάρχει ή αν έχει μόνο για Cebu, Boracay), από Bohol να πάρω ένα combo ticket (bus + ferry) για Bantayan (δεν ξέρω καν αν υπάρχει τέτοιο combo ticket) και από εκεί να πάω Boracay με κάποιον τρόπο (ελπίζω πάλι με bus + ferry ελπίζω να αποφύγω το να πάω Mactan και να πάρω αεροπλάνο). Τώρα όσο θα είμαι Bantayan ίσως πεταχτώ και Malapascua 2 μέρες.

Εναλλακτικά σκέφτομαι από Μανίλα κατευθείαν πτήση για Cebu, από εκεί κατευθείαν Bantayan (με bus + ferry combo ticket), από Bantayan (+ Malapascua για 2 μέρες) να κανονίσω για Bohol - Panglao και από εκεί για Boracay (ελπίζοντας πάντα να αποφύγω το αεροπλάνο και να βρω combo εισιτήριο από Bohol μέχρι Boracay.
Το αεροπλάνο θέλω να το αποφύγω γιατί το θεωρώ δεσμευτικό (θέλω ελεύθερο πρόγραμμα) και δεν ξέρω κατά πόσο μπορώ π.χ. στο Bantayan να κλείσω εισιτήριο για Boracay 2 μέρες μετά. Οπότε προτιμώ πλοία και λεωφορεία για μετακινήσεις σε όχι πάρα πολύ μακρινές αποστάσεις. Αυτοκίνητο επίσης δεν θέλω να πάρω - μπλέξω.

Επειδή λοιπόν έχεις πάει εκεί γύρω, θα ήθελα να μου προτείνεις με ποια σιερά να πάρω σβάρνα τα νησιά ξεκινώντας από Μανίλα και καταλήγοντας Boracay και με τι μεταφορικά μέσα, από το ένα νησί στο άλλο.
Ευχαριστώ εκ των προτέρων!
Στο χάρτη δείχνουν κοντά, αλλά είναι πάνω από 600 χλμ η απόσταση. Πλοίο για Παλαουάν από Μπορακάι δεν υπάρχει, όπως και απευθείας πτήση..θα πρέπει αναγκαστικά να πας από Σεμπού ή Μανίλα.
Σου απάντησα στο άλλο θέμα σχετικά με τα Βισάγιας, αλλά τώρα σκέφτομαι ίσως είναι καλύτερα το πρόγραμμα να αλλάξει ως εξής:
Πτήση από Μανίλα για Μπορακάι, από κει πτήση για Σεμπού, bus+ferry Malapascua, banca to Banayan, ferry + bus επιστροφη στο Σεμπού, (βγάζεις αεροπορικό για Puerto Princessa για 3-4 μέρες μετά) φεύγεις με το φέρυ για Μποχόλ και επιστρέφεις στο Μακταν για την πτήση σου για Παλαουάν.
 
Last edited by a moderator:
  • Like
Reactions: DrG

DrG

Member
Μηνύματα
148
Likes
985
Επόμενο Ταξίδι
Μαλαισία - Σιγκαπούρη
Ταξίδι-Όνειρο
Μπόρα Μπόρα
Ζωή καταρχήν σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση και τις πληροφορίες. Βασικά, ως παραλιόπληκτος, πάντα ακολουθώ τις δικές σου κατευθύνσεις. Ειδικά στον Άγιο Δομίνηκο σε έκανα copy paste!

Ναι, ένα μήνα, γιατί χρόνος διαθέσιμος υπάρχει και τη στιγμή που το μεγαλύτερο κόστος του ταξιδιού είναι το αεροπορικό εισιτήριο, όπου πάω (Ταϊλάνδη, Φιλιππίνες, Άγιο Δομίνηκο, Κούβα κλπ.) φροντίζω να εξαντλώ το μήνα.

Φυσικά και με νοιάζει να μην φάω 2 μέρες στο δρόμο! Εννοείται ότι κουράστηκα και μόνο που διάβασα τη διαδρομή που μου περιέγραψες (αντί της αεροπορικής μετάβασης). Εννοείται ότι μόνος μου (ταξιδεύοντας ανεξάρτητα) δεν υπάρχει περίπτωση να κάνω τη συγκεκριμένη διαδρομή. Απλώς υπολόγιζα ότι θα υπάρχει ένα combo tiket (στυλ από Πουκέτ για Σαμούι) που θα σε αναλαμβάνουν, θα σε βαζοβγάζουν σε λεωφορεία και πλοία και θα φτάνεις στον προορισμό σου με απώλεια μιας μόνο μέρας.

Αυτό που μου πρότεινες με βάση το Cebu νομίζω είναι καλή πρόταση. Οπότε, συγκεντρώνω τις απορίες μου σε αυτή την πρόταση:

1. Πτήση Μανίλα - Cebu. Την κανονίζω μόλις φτάσω στο αεροδρόμιο της Μανίλας; Την έχω κανονίσει από Ελλάδα; Θεωρητικά θα φτάσω στη Μανίλα το πρωί (στις 10) με πτήση Θεσσαλονίκη - Μανίλα - Θεσσαλονίκη (όχι απευθείας εννοείται). Θα ήθελα να πάρω το πρώτο αεροπλάνο για Cebu και να φτάσω στον τελικό μου προορισμό (Bantayan ή Malapascua) την ίδια μέρα. Θα προτιμούσα φυσικά να φτάσω εκεί μέρα (4 - 5 το απόγευμα) για να ψάξω να βρω και δωμάτιο.

2. Άφιξη Cebu. Στο Mactan φαντάζομαι. Από εκεί δεν έχει κάποιο combo ticket να με πάει κατευθείαν Bantayan ή Malapascua? Πρέπει να τα κάνω μόνος μου; Δηλαδή ταξί για bus terminal, λεωφορείο και μετά πλοίο;

3. Πόση ώρα είναι το πλοίο για Bantayan? Και πόσο απέχει η Kota beach που έμεινες εσύ από τη Santa Fe?

4. Γιατί λες πρώτα Malapascua και μετά Bantayan? Είναι πιο εύκολη η μετάβαση στο Malapascua, άρα καλύτερα για την πρώτη μέρα; Και μετά από Malapascua για Bantayan είναι εύκολη η μετάβαση; Έχει απευθείας ή πάλι πίσω Cecu και άλλο πλοίο για Bantayan?

5. Στο Cebu, που θα βγάλω αεροπορικό για Boracay? Έχει τουριστικά γραφεία - κιόσκια; Τα βρίσκεις εύκολα; Το εισιτήριο έχει πάνω κάτω φιξ τιμές ή επειδή είναι last minute γδέρνουν; Πτήση υποθέτω έχει κάθε μέρα.

6. Για τα νησιά, διαμονή, τιμές κλπ. θα σε ξαναρωτήσω σε λίγες μέρες, αφού πρώτα ρίξω ένα διάβασμα στο υλικό που έχω μαζέψει. Για να ξέρω τι θα ρωτάω και να μην ρωτάω ότι να 'ναι.

7. Πάλι από Bantayan για Bohol ή από Cebu για Bohol δεν έχει κάνα combo ticket? Μόνος μου θα πρέπει να ψάχνω σταθούς, λιμάνια, δρομολόγια;

8. Τέλος (για σήμερα!) όσο ήσουν στο Boracay, μήπως πήρε το μάτι σου τουριστικά γραφεία που να βγάζουν αεροπορικά εισιτήρια για Palawan ή Coron? Υπάρχει τέτοια πτήση ή θα πρέπει να επιστρέψω Cebu (άρα να βγάλω μετ' επιστροφής Cebu - Boracay - Cebu) και από Cebu να πάω Palawan? Και μήπως πήρε το μάτι σου κάνα ferry που να πηγαίνει από Boracay (ή από το λιμάνι του Panay στο οποίο περνάς στο Boracay) για Coron - Busuanga??? Στο χάρτη φαίνονται να είναι "στην ευθεία" και θα με διευκόλυνε και να αποφύγω το αεροπλάνο (όσο λιγότερα, τόσο καλύτερα), αλλά και να μη χάνω χρόνο με πισωγυρίσματα (να πηγαίνω δηλαδή κατευθείαν από τον έναν προορισμό στον άλλον χωρίς να επιστρέφω πίσω στον προηγούμενο κλπ.)

ΑΥΤΑ (μόνο) για σήμερα. Συγγνώμη για τις πολλές ερωτήσεις και ευχαριστώ εκ των προτέρων για τις απαντήσεις!

Υ.Γ. Που να δεις τι τράβηξε ο καημένος ο @Yorgos πέρσι με τις ερωτήσεις μου για την Κούβα, όπου πάλι το βασικό ερώτημα είναι πώς στο καλό μετακινείσαι από το ένα μέρος στο άλλο!!! (Άσχετο, Γιώργο, άνετες τελικά οι μετακινήσεις. Πειρατικό - πλέον νόμιμο - ταξάκι από το σταθμό του Viazul και στην τιμή του Viazul)!

Στο χάρτη δείχνουν κοντά, αλλά είναι πάνω από 600 χλμ η απόσταση. Πλοίο για Παλαουάν από Μπορακάι δεν υπάρχει, όπως και απευθείας πτήση..θα πρέπει αναγκαστικά να πας από Σεμπού ή Μανίλα.
Σου απάντησα στο άλλο θέμα σχετικά με τα Βισάγιας, αλλά τώρα σκέφτομαι ίσως είναι καλύτερα το πρόγραμμα να αλλάξει ως εξής:
Πτήση από Μανίλα για Μπορακάι, από κει πτήση για Σεμπού, bus+ferry Malapascua, banca to Banayan, ferry + bus επιστροφη στο Σεμπού, (βγάζεις αεροπορικό για Puerto Princessa για 3-4 μέρες μετά) φεύγεις με το φέρυ για Μποχόλ και επιστρέφεις στο Μακταν για την πτήση σου για Παλαουάν.
Ευχαριστώ και πάλι. Ενδιαφέρουσα και αυτή η πρόταση. Αν δεν υπάρχει πλοίο για Coron ή πτήση για Palawan (από Boracay) παρά μόνο από Cebu ή Μανίλα, νομίζω ότι αυτό το πρόγραμμα που προτείνεις εδώ είναι πιο βολικό. Θα τα βάλω κάτω και τα δύο και θα επανέλθω. Ευχριστώ και πάλι!

Λοιπόν, το πρόγραμμα αυτό βγαίνει ως εξής:

1. Μανίλα - Μπορακάι (αεροπλάνο 1)
2. Μπορακάι - Cebu (αεροπλάνο 2)
3. Cebu - Malapascua (bus + ferry)
4. Malapascua - Bantayan (Banca)
5. Bantayan - Cebu (bus + ferry) - εισιτήριο για Palawan
6. Cebu - Bohol (ferry)
7. Bohol - Cebu (ferry)
8. Cebu - Palawan (αεροπλάνο 3)
9. Palawan - El Nido (bus)
10. El Nido - Coron (ferry)
11. Coron - Manila (αεροπλάνο 4 ή ferry)

Πλεονεκτήματα:
1. Την πτήση για Boracay και από Boracay για Cebu μπορώ να τις έχω κλείσει από Ελλάδα, καθώς ξέρω π.χ. ότι στο Boracay θα μείνω 4 ή 5 μέρες, άρα το να έχω κλεισμένα αυτά τα δύο εισιτήρια δεν με δεσμεύει σε κάτι.
2. Γλιτώνω μία πτήση (την πτήση επιστροφής στο Cebu του άλλου προγράμματος.

Μειονεκτήματα:
Δεν ήθελα να πάω κατευθείαν στο Boracay για πολλούς λόγους (να έχει τελειώσει το Πάσχα των Καθολικών, να έχω πάρει λίγο χρώμα πρώτα κλπ.). Ήθελα να το αφήσω για το τέλος των Visayas, πριν φύγω για Palawan.
Αλλά δυστυχώς, τώρα που κοιτάζω και τις δύο προτάσεις σου, αυτή φαίνεται καλύτερη!
 
Last edited by a moderator:

go2dbeach

Member
Μηνύματα
5.968
Likes
9.384
Επόμενο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
Ζωή καταρχήν σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση και τις πληροφορίες. Βασικά, ως παραλιόπληκτος, πάντα ακολουθώ τις δικές σου κατευθύνσεις. Ειδικά στον Άγιο Δομίνηκο σε έκανα copy paste!

Ναι, ένα μήνα, γιατί χρόνος διαθέσιμος υπάρχει και τη στιγμή που το μεγαλύτερο κόστος του ταξιδιού είναι το αεροπορικό εισιτήριο, όπου πάω (Ταϊλάνδη, Φιλιππίνες, Άγιο Δομίνηκο, Κούβα κλπ.) φροντίζω να εξαντλώ το μήνα.

Φυσικά και με νοιάζει να μην φάω 2 μέρες στο δρόμο! Εννοείται ότι κουράστηκα και μόνο που διάβασα τη διαδρομή που μου περιέγραψες (αντί της αεροπορικής μετάβασης). Εννοείται ότι μόνος μου (ταξιδεύοντας ανεξάρτητα) δεν υπάρχει περίπτωση να κάνω τη συγκεκριμένη διαδρομή. Απλώς υπολόγιζα ότι θα υπάρχει ένα combo tiket (στυλ από Πουκέτ για Σαμούι) που θα σε αναλαμβάνουν, θα σε βαζοβγάζουν σε λεωφορεία και πλοία και θα φτάνεις στον προορισμό σου με απώλεια μιας μόνο μέρας.

Αυτό που μου πρότεινες με βάση το Cebu νομίζω είναι καλή πρόταση. Οπότε, συγκεντρώνω τις απορίες μου σε αυτή την πρόταση:

1. Πτήση Μανίλα - Cebu. Την κανονίζω μόλις φτάσω στο αεροδρόμιο της Μανίλας; Την έχω κανονίσει από Ελλάδα; Θεωρητικά θα φτάσω στη Μανίλα το πρωί (στις 10) με πτήση Θεσσαλονίκη - Μανίλα - Θεσσαλονίκη (όχι απευθείας εννοείται). Θα ήθελα να πάρω το πρώτο αεροπλάνο για Cebu και να φτάσω στον τελικό μου προορισμό (Bantayan ή Malapascua) την ίδια μέρα. Θα προτιμούσα φυσικά να φτάσω εκεί μέρα (4 - 5 το απόγευμα) για να ψάξω να βρω και δωμάτιο.

2. Άφιξη Cebu. Στο Mactan φαντάζομαι. Από εκεί δεν έχει κάποιο combo ticket να με πάει κατευθείαν Bantayan ή Malapascua? Πρέπει να τα κάνω μόνος μου; Δηλαδή ταξί για bus terminal, λεωφορείο και μετά πλοίο;

3. Πόση ώρα είναι το πλοίο για Bantayan? Και πόσο απέχει η Kota beach που έμεινες εσύ από τη Santa Fe?

4. Γιατί λες πρώτα Malapascua και μετά Bantayan? Είναι πιο εύκολη η μετάβαση στο Malapascua, άρα καλύτερα για την πρώτη μέρα; Και μετά από Malapascua για Bantayan είναι εύκολη η μετάβαση; Έχει απευθείας ή πάλι πίσω Cecu και άλλο πλοίο για Bantayan?

5. Στο Cebu, που θα βγάλω αεροπορικό για Boracay? Έχει τουριστικά γραφεία - κιόσκια; Τα βρίσκεις εύκολα; Το εισιτήριο έχει πάνω κάτω φιξ τιμές ή επειδή είναι last minute γδέρνουν; Πτήση υποθέτω έχει κάθε μέρα.

6. Για τα νησιά, διαμονή, τιμές κλπ. θα σε ξαναρωτήσω σε λίγες μέρες, αφού πρώτα ρίξω ένα διάβασμα στο υλικό που έχω μαζέψει. Για να ξέρω τι θα ρωτάω και να μην ρωτάω ότι να 'ναι.

7. Πάλι από Bantayan για Bohol ή από Cebu για Bohol δεν έχει κάνα combo ticket? Μόνος μου θα πρέπει να ψάχνω σταθούς, λιμάνια, δρομολόγια;

8. Τέλος (για σήμερα!) όσο ήσουν στο Boracay, μήπως πήρε το μάτι σου τουριστικά γραφεία που να βγάζουν αεροπορικά εισιτήρια για Palawan ή Coron? Υπάρχει τέτοια πτήση ή θα πρέπει να επιστρέψω Cebu (άρα να βγάλω μετ' επιστροφής Cebu - Boracay - Cebu) και από Cebu να πάω Palawan? Και μήπως πήρε το μάτι σου κάνα ferry που να πηγαίνει από Boracay (ή από το λιμάνι του Panay στο οποίο περνάς στο Boracay) για Coron - Busuanga??? Στο χάρτη φαίνονται να είναι "στην ευθεία" και θα με διευκόλυνε και να αποφύγω το αεροπλάνο (όσο λιγότερα, τόσο καλύτερα), αλλά και να μη χάνω χρόνο με πισωγυρίσματα (να πηγαίνω δηλαδή κατευθείαν από τον έναν προορισμό στον άλλον χωρίς να επιστρέφω πίσω στον προηγούμενο κλπ.)

ΑΥΤΑ (μόνο) για σήμερα. Συγγνώμη για τις πολλές ερωτήσεις και ευχαριστώ εκ των προτέρων για τις απαντήσεις!

Υ.Γ. Που να δεις τι τράβηξε ο καημένος ο @Yorgos πέρσι με τις ερωτήσεις μου για την Κούβα, όπου πάλι το βασικό ερώτημα είναι πώς στο καλό μετακινείσαι από το ένα μέρος στο άλλο!!! (Άσχετο, Γιώργο, άνετες τελικά οι μετακινήσεις. Πειρατικό - πλέον νόμιμο - ταξάκι από το σταθμό του Viazul και στην τιμή του Viazul)!
Πέστο οτι είσαι παραλιόπληκτος να ξέρουμε τι λέμε :haha::bleh: Ελπίζω να σου άρεσε ο Δομίνικος! Για τις ερωτήσεις σου τώρα, είχα πάει το 2008 έτσι, απέχω κομματάκι από τις up to date πληροφορίες του Yorgos για Κούβα ο οποίος μένει στο νησί αλλά θα βοηθήσω όπως μπορώ.

1. Πτήση Μανίλα - Cebu. Την κανονίζω μόλις φτάσω στο αεροδρόμιο της Μανίλας; Την έχω κανονίσει από Ελλάδα;
Καλύτερα την πρώτη πτήση για όπου και ναναι, να την κλείσεις από δω, αφού θα φύγεις κατευθείαν, δεν έχει νόημα να φτάσεις και να ψάχνεσαι..

2. Άφιξη Cebu. Στο Mactan φαντάζομαι. Από εκεί δεν έχει κάποιο combo ticket να με πάει κατευθείαν Bantayan ή Malapascua? Πρέπει να τα κάνω μόνος μου; Δηλαδή ταξί για bus terminal, λεωφορείο και μετά πλοίο;
Απ' όσο ξέρω δεν έχει αλλάξει κάτι, ναι θα πας με ταξί από Mactan στο bus terminal και το λεωφορείο θα σε πάει στο λιμανάκι ακριβώς.

3. Πόση ώρα είναι το πλοίο για Bantayan? Και πόσο απέχει η Kota beach που έμεινες εσύ από τη Santa Fe?
Το φέρυ για Bantayan κάνει μια ώρα και κάτι και για Malapascua μισή, αλλά την ώρα που γλιτώνεις από τη βάρκα για Malapascua την κάνεις στη διαδρομή οδικώς για Maya port, ενώ το λιμάνι για Bantayan είναι πιο κοντά.
Η Kota beach είναι πολύ κοντά στη Santa Fe. Πιο κοντά από το λιμάνι που είχα βγει εγώ. Εσύ από Santa Fe port και με τα πόδια πας που λέει ο λόγος..τόσο κοντά είναι.

4. Γιατί λες πρώτα Malapascua και μετά Bantayan? Είναι πιο εύκολη η μετάβαση στο Malapascua, άρα καλύτερα για την πρώτη μέρα; Και μετά από Malapascua για Bantayan είναι εύκολη η μετάβαση; Έχει απευθείας ή πάλι πίσω Cecu και άλλο πλοίο για Bantayan?
Το είπα για λόγους παραλίας..είναι καλύτερες στο Bantayan ενώ το Malapascua υπερέχει σε βυθό. Βασικά είμαι άρρωστη παραλιόπληκτη και δεν έχει σημασία σε ποιό θα πας πρώτα. Το Banatyan είναι μια ώρα πιο λίγη η διαδρομή του λεωφορείου και μισή ώρα και κάτι πιο πολύ η διαδρομή του φέρυ. Τα ίδια σε χρόνο δλδ.
Από Malapascua για Bantayan ή τούμπαλιν είναι εύκολη η μετάβαση, το κάνουν οι πιο πολλοί τουρίστες. Είτε πας πίσω Σεμπού Maya port, λεωφορείο για Hangaya port και ξανα φέρυ για Bantayan (κουράστηκα ήδη!). Είτε πας στο λιμάνι του νησιού που θα είσαι και ζητάς banca για το άλλο νησί, η οποία κοστίζει αρκετά, αλλά μπορείς να βρεις άλλα άτομα και να μαζευτείτε να μοιραστείτε το κόστος. Γενικά παζάρευε...

5. Στο Cebu, που θα βγάλω αεροπορικό για Boracay? Έχει τουριστικά γραφεία - κιόσκια; Τα βρίσκεις εύκολα; Το εισιτήριο έχει πάνω κάτω φιξ τιμές ή επειδή είναι last minute γδέρνουν; Πτήση υποθέτω έχει κάθε μέρα.
Αυτά δε μπορώ να τα απαντήσω, την είχα κανονίσει από δω την πτήση. Ναι έχει κάθε μέρα και όχι μόνο μία πτήση.

6. Για τα νησιά, διαμονή, τιμές κλπ. θα σε ξαναρωτήσω σε λίγες μέρες, αφού πρώτα ρίξω ένα διάβασμα στο υλικό που έχω μαζέψει. Για να ξέρω τι θα ρωτάω και να μην ρωτάω ότι να 'ναι.
Οκ θα απαντήσω σε οτι μπορώ.

7. Πάλι από Bantayan για Bohol ή από Cebu για Bohol δεν έχει κάνα combo ticket? Μόνος μου θα πρέπει να ψάχνω σταθούς, λιμάνια, δρομολόγια;
Ναι. Ε, από Cebu απλά θα πας στο λιμάνι και θα περάσεις Tagbilaran, ανέβα σε κανένα τρίκυκλο και πες να σε πάει Alona beach να μείνεις.

8. Τέλος (για σήμερα!) όσο ήσουν στο Boracay, μήπως πήρε το μάτι σου τουριστικά γραφεία που να βγάζουν αεροπορικά εισιτήρια για Palawan ή Coron? Και μήπως πήρε το μάτι σου κάνα ferry που να πηγαίνει από Boracay (ή από το λιμάνι του Panay στο οποίο περνάς στο Boracay) για Coron - Busuanga???
Δεν υπάρχει πτήση απευθείας ούτε φέρυ.
 
Last edited by a moderator:

DrG

Member
Μηνύματα
148
Likes
985
Επόμενο Ταξίδι
Μαλαισία - Σιγκαπούρη
Ταξίδι-Όνειρο
Μπόρα Μπόρα
Πέστο οτι είσαι παραλιόπληκτος να ξέρουμε τι λέμε :haha::bleh: Ελπίζω να σου άρεσε ο Δομίνικος!
Καταρχήν ευχαριστώ για τις πληροφορίες. Θα μελετήσω και θα επανέλθω!
Παραλιόπληκτος εντελώς, καθώς μεγάλωσα σε νησί δηλαδή 6 μήνες μέσα στη θάλασσα. Και τώρα που ζω Θεσσαλονίκη, προσπαθώ να μην πέφτω κάτω από 100 μπάνια (ημέρες) το χρόνο.
Μου άρεσε ο Άγιος Δομίνικος. Πιο πολύ η περιοχή Bayahibe - Isla Saona - Punta Cana - Bavaro - Playa Juanillo, παρά στη Samana (λόγω καφέ άμμου και όχι γαλάζιων νερών)

@fronimitis επειδή πάω σε κάνα μήνα, δώσε ότι tips έχεις. Ειδικά για μετακινήσεις από το ένα μέρος στο άλλο και για τιμές!
 
Last edited by a moderator:

fronimitis

Member
Μηνύματα
94
Likes
52
Επόμενο Ταξίδι
"Εκεί στις Μπραχάμες"
Ταξίδι-Όνειρο
Βραζιλία
Ωπα! Έχεις ήδη σχεδιάσει κάποια διαδρομή; Έχεις καταλήξει σε κάποια μέρη που θέλεις να δεις, ή θέλεις προτασεις; Πόσες μέρες διαθέτεις;

Λόγω της γεωγραφίας της χώρας, και των διάφορων δυνατοτήτων μετακίνησης από νησί σε νησί, είναι απαραίτητο να μελετήσεις καλά τις επιλογές σου. Φαντάσου π.χ. κάποιον που θέλει να κάνει island hopping στο Αιγαίο, πρέπει να μάθει τις ακτοπλοϊκές και αεροπορικές συνδέσεις, τι υπάρχει, τι βολεύει, πόσο κοστίζει.
 
  • Like
Reactions: DrG

DrG

Member
Μηνύματα
148
Likes
985
Επόμενο Ταξίδι
Μαλαισία - Σιγκαπούρη
Ταξίδι-Όνειρο
Μπόρα Μπόρα
Λοιπόν, καλέ μου φίλε. Έχω ένα μήνα στη διάθεσή μου.
Στο μυαλό μου το πρόγραμμα είναι Boracay - Bantayan - Bohol-Panglao - Palawan - Coron - Manila (όσο λιγότερο τόσο καλύτερα) - Banaue (ρύζια γενικώς) και πίσω Μανίλα για επιστροφή.

Εγώ ήθελα να ακολουθήσω την εξής σειρά:
Φτάνω Μανίλα το πρωί στις 10 και ήθελα να την κοπανίσω κατευθείαν. Λογικά για Cebu, για να πάω Bantayan. Μετά από κει για Bohol - Panglao. Μετά για Boracy (ήλπιζα για κάποιο bus + ferry ticket, αλλά η @go2dbeach με προσγείωσε ανώμαλα). Από Boracay ήλπιζα με κάποιο ferry να περάσω στο Coron που φαίνεται "στην ευθεία" στο χάρτη (αλλά και πάλι η @go2dbeach με προσγείωσε απότομα). Μετά Palawan. Μετά Μανίλα. Και από εκεί ελπίζω να βρω ένα πρακτορείο και να κλείσω ένα πακέτο 4 μέρες/ 3 βράδια για τα ρύζια (Banaue - Batad - Sagada), γιατί από ότι κατάλαβα είναι σχεδόν αδύνατον να πάω από μόνος μου (ταξιδεύοντας ανεξάρτητα). Μετά επιστροφή Μανίλα και αναχώρηση για Ελλάδα κατά τις 10 το βράδυ.

Κατόπιν συζητήσεων με την @go2dbeach το πρόγραμμα στα Visayas τείνει να διαμορφωθεί ως ακολούθως:
1. Από Μανίλα, κατευθείαν πτήση για Boracay (λογικά κλεισμένη από Ελλάδα) - 5 μέρες (Η χαμένη πρώτη + 3 + 1 για Carabao).
2. Από Boracay για Cebu (λογικά και αυτή κλεισμένη από Ελλάδα) και λεωφορείο + πλοίο για Bantayan (3 μέρες).
3. Από Bantayan πίσω Cebu και πλοίο για Bohol - Panglao (4 ή 5 μέρες - Η χαμένη πρώτη, 1 για Chocolate hills, tarsiers, loboc river και 2-3 για Panglao και island hopping).
4. Επιστροφή Cebu και πτήση για Palawan (Puerto Princesa). Διαμονή ένα βράδυ αναγκαστικά. Την επόμενη μέρα Underground river. Μετά λεωφορείο για El Nido (4 - 5 μέρες).
5. Από El Nido, ελπίζω να υπάρχει πλοίο για Coron. Διαμονή στο Coron 3 - 4 μέρες.
6. Από Coron πτήση ή πλοίο για Μανίλα (πρέπει να έχει και πτήση και πλοίο, αλλά λεπτομέρειες δεν ξέρω.
7. Διαμονή ένα βράδυ στη Μανίλα (που;;; ). Με ενδιαφέρει να είναι κάπου κεντρικά, για να δω Intramuros και Makati city και να βρω πρακτορεία για να κλείσω ένα tour 3-4 μέρες για Banaue - Batad - Sagada. Ήθελα και Vigan, αλλά ο @10900km είπε ότι δεν αξίζει την ταλαιπωρία (ένας δρόμος μόνο είναι).
8. Από εκεί πίσω Μανίλα, διαμονή ένα βράδυ (και πάλι που;;; ). Ο @10900km είπε για Malate. Και την άλλη μέρα επιστροφή.

Πιθανόν οι μέρες σε αυτό το πρόγραμμα να ξεπερνούν τις 30, αλλά θα το προσαρμόσω ώστε να βγαίνουν 30.

Όλο αυτό το ωραίο πρόγραμμα είναι στο μυαλό μου. Μόνο από τη μελέτη που έκανα στα μέρη που υποτίθεται ότι είναι τα καλύτερα. Αντιλαμβάνομαι ότι από το μυαλό μου μέχρι την πράξη, μεσολαβεί άβυσσος, με δρομολόγια αεροπλάνων ή πλοίων που δεν βολεύουν ή είναι πολύ ακριβά ως last minute, κακοί δρόμοι, αναξιόπιστα πλοία και ένα σωρό άλλες αναποδιές, λόγω του ότι θα υπάρχει η σχετική ανοργανωσιά.

Οπότε, μιας και έχεις πάει ήδη 3 φορές αν κατάλαβα καλά και νομίζω έχεις πάει και σε όλα αυτά τα μέρη, θέλω ότι πληροφορίες θα μπορούσες να μου δώσεις, κυρίως για τρόπους μετακίνησης και τιμές και γενικά κάθε βοήθεια για το πως μπορώ να προσαρμόσω το πρόγραμμα ώστε να βγει σε 30 μέρες (28 ουσιαστικά).

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!
 
Last edited:

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.636
Likes
12.458
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ν. Αμερική
@DrG Μετέφερα όλα τα μηνύματα με τις ερωτήσεις σου για το ταξίδι σου στις Φιλιππίνες, καθώς και τις απαντήσεις των συνομιλητών σου σε ένα θέμα (αυτό εδώ). Έτσι οι πληροφορίες που θα συγκεντρωθούν θα είναι πιο εύκολο να αξιοποιηθούν και από άλλα μέλη. Οι συνομιλητές σου θα ειδοποιηθούν.
 
  • Like
Reactions: DrG

DrG

Member
Μηνύματα
148
Likes
985
Επόμενο Ταξίδι
Μαλαισία - Σιγκαπούρη
Ταξίδι-Όνειρο
Μπόρα Μπόρα
Μετέφερα όλα τα μηνύματα με τις ερωτήσεις σου για το ταξίδι σου στις Φιλιππίνες, καθώς και τις απαντήσεις των συνομιλητών σου σε ένα θέμα
Ευχαριστώ πολύ. Κι εγώ είχα σκοπό να ανοίξω ένα νέο θέμα, αλλά το ξεκίνησα άναρχα, γράφοντας από δω κι από κει!
 

fronimitis

Member
Μηνύματα
94
Likes
52
Επόμενο Ταξίδι
"Εκεί στις Μπραχάμες"
Ταξίδι-Όνειρο
Βραζιλία
Ένας μήνας είναι πολύ καλή διάρκεια, θα ευχαριστηθείς αρκετά μέρη... Αλλά μεγαλύτερος χρόνος και διαδρομές σημαίνει και μεγαλύτερη ταλαιπωρία και αναποδιές. Πάντα να έχεις εναλλακτικές λύσεις στο μυαλό σου.

Η διαδρομή που περιγράφεις είναι λίγο ζιγκ-ζαγκ. Βέβαια, αν πρόκειται να ταξιδέψεις με αεροπλάνο, όπου μπορείς και είναι φτηνό το εισιτήριο, κάν'το χωρίς να υπολογίζεις ζιγκ-ζαγκ και τυχόν μετεπιβιβάσεις. Απόφυγε λεωφορεία όταν μπορείς, δεν υπάρχουν μεγάλοι δρόμοι και το ταξίδι παίρνει περισσότερες ώρες από όσες ίσως φαντάζεσαι.

Ελπίζω να έχουν επανακάμψει αρκετά τα Visayas μετά από τον τυφώνα Haiyan το 2013, και οι υποδομές και το φυσικό περιβάλλον. Δεν έχω ενημερωθεί τελευταία. Ψάξε για πρόσφατες φωτογραφίες, μη τυχόν πας και απογοητευτείς.

Το Boracay είναι το πιο τουριστικό νησί, και έχει τα πάντα. Ωραία (και σχετικά ακριβή) διαμονή, ωραίες παραλίες, ωραίες εκδρομές με βαρκάκια, ωραίο ηλιοβασίλεμα, ωραία νυχτερινή ζωή. Αλλά αυτή η πολυκοσμία με χαλάει λίγο, δεν έκατσα πολλές μέρες. Να περάσεις από το ελληνικό εστιατόριο Cyma Greek Taverna και ίσως πετύχεις το φιλιππινέζικο προσωπικό να φωνάζει "ώπα!", οι τιμές εκεί είναι σε επίπεδα Ελλάδας και παραπάνω, και το φαγητό καλό αλλά όχι κάτι εξαιρετικό. Δεν έχει καλό μέρος για snorkeling όπως άλλα νησιά, λένε ότι φταίει (και) η μόλυνση από την τουριστική δραστηριότητα.

Στο Bantayan να νοικιάσεις σκούτερ και να κάνεις το γύρο του νησιού. Να πας και στο mangrove garden. Και στο Ogtong Cave Resort που έχει μια μικρή σπηλίτσα με νερό (τίποτα σπουδαίο για τα δικά μας στάνταρ) και είναι όμορφο σαν Resort αλλά ακριβό. Έμεινα κάπου στην παραλία βόρεια του λιμανιού της Santa Fe, αλλά και μέσα στην πόλη Bantayan.

Αφού θα πας Bantayan, πετάξου και μέχρι το Malapascua (με βάρκα από το Maya, βόρειο Cebu), είναι ένα νησάκι-διαμαντάκι όπου δεν πηγαίνει πολύς κόσμος. Ησυχία, φοβερές παραλίες, πολύ ωραία ψάρια και κοράλλια για snorkeling, έχει και κάτι καρχαριάκια αν θέλεις να δεις (φαντάζομαι άκακα...) αλλά δεν πήγα γιατί ήταν άλλη εκδρομή και δεν ήταν σίγουρο ότι θα βλέπαμε κάποιο/α. Δεν υπάρχουν δρόμοι, μόνο μονοπάτια. Οι αποστάσεις είναι πολύ μικρές, αν έχεις χρόνο μπορείς να περπατήσεις όλο το νησί. Αλλιώς, πλήρωσε κάποιον να σου κάνει τον γύρο του νησιού με το παπάκι του, σε όλες τις παραλίες. Πιθανότατα δεν θα υπάρχει ψυχή, θα νιώθεις σαν να πέθανες και πήγες στον παράδεισο. Έμεινα στο πολύ συμπαθητικό Purple Snapper Dive Resort.

Στο Bohol, δυστυχώς δεν πήγα chocolate hills. Το Panglao είναι περίπου ένα μίνι Boracay, από τουριστική άποψη. Πάει αρκετός κόσμος εκεί. Έχει επίσης ωραίες εκδρομές για snorkeling και κανα δυο νησάκια εκεί κοντά. Έμεινα κοντά στην πανέμορφη λευκή παραλία Alona beach. Έμεινα παραπάνω από ότι υπολόγιζα γιατί άρπαξα κάτι απροσδιόριστο, ίωση φαντάζομαι, και έβραζα με υψηλό πυρετό για μέρες. Μόλις κατάφερα να σταθώ όρθιος, πήγα με ταξί στο νοσοκομείο της πόλης Tagbilaran.

Στο Palawan πήγα μόνο στο El Nido, δεν είχα χρόνο για underwater river και άλλα. Το El Nido είναι μαγευτικό μέρος και υπό τουριστική ανάπτυξη, όταν πήγα πριν 3-4 χρόνια δεν ήταν αρκετά τουριστικό αλλά όχι πάρα πολύ ευτυχώς. Θα ευχαριστηθείς την βόλτα με το βαρκάκι στα νησάκια, και βασικά αυτό είναι που αξίζει περισσότερο και όχι η πόλη.
Δεν πήγα στο Coron, από ότι θυμάμαι ήταν πολύ δύσκολο έως αδύνατο να βρω τρόπο για να πάω από το El Nido.

Πάντως, αν το θέλεις πολύ και σε συμφέρει οικονομικά, ή αν δεν υπάρχει άλλη επιλογή, μπορείς να πληρώσεις κάποιον με βάρκα για να σε πάει όπου θες. Βέβαια, θα πρέπει να παζαρέψεις πάρα πολύ, κατά προτίμηση να κάνει τα παζάρια κάποιος φιλιππινέζος για σένα, άλλωστε οι βαρκάρηδες μιλάνε λίγα έως καθόλου αγγλικά. Αυτό το έκανα όταν έχασα το -καθόλου συχνό- ferry από Panay στο Bantayan. (Παρεμπιπτόντως, υπάρχουν κάτι φανταστικά μέρη στο βορειοανατολικό Panay, νησάκια κοντά Estancia και Concepcion αλλά δύκολο να βρεις τουριστική οργάνωση και εκδρομές). Πλήρωσα περίπου 40-50€ αν θυμάμαι καλά, και ήμουν σε μια banca για 4 ώρες και στα ανοιχτά μας χτυπούσαν τα κύματα και με έπιασε μια πολύ άσχημη ζαλάδα και κρύο, ενώ ο βαρκάρης ήταν με το μπλουζάκι ανέκφραστος και χαλαρός. Αλλά κατάφερα και έφτασα στο Bantayan.

Δεν πήγα στα rice fields, είναι πολλές ώρες δρόμος από Μανίλα, και δεν είχα τον χρόνο.

Στην Μανίλα αξίζει το Intramuros ως μνημείο των ισπανών αποίκων-κατακτητών, καλό για βόλτα αλλά όχι κάτι συνταρακτικό, βέβαια μιας και δεν έχει κάτι άλλο ενδιαφέρον η Μανίλα, θα πας. Πήγαινε και μια βόλτα στο Mall of Asia, ένα τεράστιο mall για να ψωνίσεις ή να χαζέψεις τον κόσμο και τα πυροτεχνήματα κάθε Σάββατο βράδυ. Να κάνεις και την βόλτα σου σε διάφορα παζάρια στην πόλη, βέβαια όπως σε όλες τις μεγαλουπόλεις φρόντισε σε φτωχά ή/και πολύβουα μέρη να κυκλοφορείς χωρίς πολλά λεφτά στην τσέπη, χωρίς ρολόι-κοσμήματα, χωρίς ακριβή φωτογραφική μηχανή και κινητό (ή καλύτερα χωρίς καθόλου).
Απόφυγε να μείνεις στο κέντρο (δεν θυμάμαι σε ποια ακριβώς περιοχή με πήγε ο ταξιτζής όταν του είπα να με πάει σε ένα φτηνό ξενοδοχείο). Τα φτηνά ξενοδοχεία εκεί είναι άθλια και βρώμικα (σε ένα από τα δωμάτια που έριξα μια ματιά, περπατούσαν κανά δυο απροσδιόριστα έντομα σαν κατσαρίδες στο πάτωμα). Οι δρόμοι είναι γεμάτοι άθλια μπαράκια, και ιερόδουλες που κάνουν πεζοδρόμιο.
Τελικά έμεινα στο Raf Mansion, με 40€, και πάλι δεν ήταν τίποτα σπουδαίο. Τουλάχιστον ήταν σχετικά κοντά στο Mall of Asia. Όταν είναι να πας για το αεροδρόμιο για την επόμενη πτήση σου, φρόντισε να ξεκινήσεις νωρίς, γιατί η κίνηση στους δρόμους είναι πολύ μεγάλη.

Αυτά... προς το παρόν...
 
  • Like
Reactions: DrG

DrG

Member
Μηνύματα
148
Likes
985
Επόμενο Ταξίδι
Μαλαισία - Σιγκαπούρη
Ταξίδι-Όνειρο
Μπόρα Μπόρα
Η διαδρομή που περιγράφεις είναι λίγο ζιγκ-ζαγκ. Βέβαια, αν πρόκειται να ταξιδέψεις με αεροπλάνο, όπου μπορείς και είναι φτηνό το εισιτήριο, κάν'το χωρίς να υπολογίζεις ζιγκ-ζαγκ και τυχόν μετεπιβιβάσεις.
Σε ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις.

Το ζιγκ - ζαγκ οφείλεται στο ότι δεν έχω ψάξει καθόλου τις μετακινήσεις ακόμα. Ο σχεδιασμός έγινε επί χάρτου.
Πάντως, αν έχεις κάποια πρόταση για λιγότερο ζιγκ-ζαγκ, ευπρόσδεκτη.
Βασικά θα ήθελα να αποφύγω το αεροπλάνο όσο περισσότερο μπορώ. Θα προτιμούσα πλοία και λεωφορεία, αλλά από ότι κατάλαβα είναι ταλαιπωρία και δεν είναι αξιόπιστα.

Άσχετο, ερώτηση για όσους έχουν ταξιδέψει με αεροπλάνο, οι εταιρίες που πετούν εκεί (π.χ. Cebu Pacific) σε χρεώνουν έξτρα πέρα από το εισιτήριο, π.χ. για βαλίτσες ή κάτι άλλο; Και εισιτήρια που βγάζεις; (δεν βγάζω μέσω ίντερνετ και δεν έχω πιστωτική κάρτα)
 

DrG

Member
Μηνύματα
148
Likes
985
Επόμενο Ταξίδι
Μαλαισία - Σιγκαπούρη
Ταξίδι-Όνειρο
Μπόρα Μπόρα
Κάτι άλλο που μου προέκυψε είναι σχετικά με το διαβατήριο. Αν δεν κάνω λάθος, έχεις visa exception 30 ημερών. Η μία απορία είναι, η ημέρα αναχώρησης υπολογίζεται; Αναχωρώ (από Μανίλα) στις 10 το βράδυ. Το ρωτάω, γιατί στις ημερομηνίες που θέλω, έχει (κατά σατανική σύμπτωση) καλές τιμές στις 31 μέρες ή στις 29. Στις 30 μέρες είναι 100 ευρώ παραπάνω. 29 μέρες δεν θέλω, γιατί θέλω να εκμεταλλευτώ κάθε μέρα. Οπότε τι παίζει με την 31η μέρα;
Η δεύτερη και βασικότερη απορία είναι σχετικά με τη λήξη του διαβατηρίου. Διαβάζω θέλουν λήξη 6 μήνες μετά. Ναι αλλά ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΤΙ; Μετά από την ημερομηνία άφιξης; Ή μετά από την ημερομηνία αναχώρησης - επιστροφής σε Ελλάδα. Ρωτάω γιατί είμαι οριακά. Έχω λήξη διαβατηρίου 11 Νοεμβρίου. Έχω σκοπό να πάω μεταξύ 4-5-6 Απριλίου με 4-5-6 Μαϊου. Αν το εξάμηνο αφορά από την ημέρα άφιξης στις Φιλιππίνες είμαι οκ. Αν αφορά από την ημέρα αναχώρησης από Φιλιππίνες είμαι εκτός και θέλω καινούριο διαβατήριο
 

DrG

Member
Μηνύματα
148
Likes
985
Επόμενο Ταξίδι
Μαλαισία - Σιγκαπούρη
Ταξίδι-Όνειρο
Μπόρα Μπόρα
Τελικά έμεινα στο Raf Mansion, με 40€, και πάλι δεν ήταν τίποτα σπουδαίο.
Μπορείς να μου δώσεις ένα κόστος διαμονής σε όλα τα μέρη που έμεινες (εννοώ σε αυτά που θα πάω και εγώ). Στο περίπου αν δεν θυμάσαι. Γιατί διαβάζω ότι γενικά η διαμονή στις Φιλιππίνες είναι ακριβότερη από αντίστοιχα ξενοδοχεία/δωμάτια/guesthouses στην Ταϊλάνδη. Στην Ταϊλάνδη γενικά δεν έχω δώσει πάνω από 1000 μπατ πουθενά. Συνήθως σε δωμάτιο με κλιματισμό πλήρωνα 600-700 μπατ (τελευταία φορά πήγα πρόπερσι).
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.220
Μηνύματα
884.132
Μέλη
38.912
Νεότερο μέλος
Aza

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom