Προτάσεις για βιβλία

James

Member
Μηνύματα
1.001
Likes
5.328
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Μόλις τέλειωσα το "Τέταρτη Ρομφαία" του Σαντιάγο Ρονκαλιόλο. Έπεσε στην αντίληψή μου διαβάζοντας την τελευταία ιστορία του @Yorgos .

Εξαιρετικά ενδιαφέρον, καταπιάνεται με ένα θέμα για το οποίο είχα παντελή άγνοια, την ιστορία του Φωτεινού Μονοπατιού αλλά και του κεντρικού πρωταγωνιστή, του Αμπιμαέλ Γκουσμάν. Απίστευτο το πού μπορεί να φτάσουν οι άνθρωποι υπακούοντας τις εντολές ενός και μόνο ατόμου. Ειδικά αν το τελευταίο δεν στέκει και πολύ καλά στα μυαλά του.
Το βιβλίο βέβαια μου θύμισε πιο πολύ μεγάλο ρεπορτάζ, αλλά και πάλι δεν χάνει καθόλου το ενδιαφέρον του.
 

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.138
Likes
20.417
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ταξίδι-Όνειρο
Γη του Πυρός

soudianos

Member
Μηνύματα
3.700
Likes
6.314
Ταξίδι-Όνειρο
Βερακρούζ
Από το βιβλίο του Antonio Tabucchi : 'Ταξίδια και άλλα ταξίδια"

"ένας τόπος δεν είναι ποτέ "ένας" τόπος: εκείνος ο τόπος είμαστε λιγάκι και εμείς. Κατά κάποιο τρόπο χωρίς να το ξέρουμε, τον κουβαλούσαμε μαζί μας και μια μέρα , τυχαία, φτάσαμε σ' αυτόν. Φτάσαμε τη σωστή ή τη λάθος μέρα; Γι αυτό δεν ευθύνεται ο τόπος, εξαρτάται από εμάς. Από το πως διαβάζουμε εκείνον τον τόπο, από τη διαθεσιμότητα μας να τον δεχτούμε στα μάτια και στην ψυχή μας, από το αν είμαστε εύθυμοι ή μελαγχολικοί,σε ευφορία αν νοιώθουμε καλά ή αν έχουμε πονόκοιλο. Εξαρτάται από το ποιοι είμαστε τη στιγμή που φτάνουμε στον τόπο.."

"..Κάποιος επιστρέφει σ' ένα τόπο που γνώρισε σε άλλους καιρούς (...) και ζητάει από τον αέρα (το πνεύμα του τόπου) να τον αναγνωρίσει, διότι αυτός δεν αναγνωρίζει πλέον εκείνο τον τόπο. Αυτό που κάποτε κοίταζε ή εκείνο που τότε ένιωσε, τις συγκινήσεις του, τις φιλίες, τις γνωριμίες τον τότε εαυτό του. απογοήτευση .......Συχνά βγάζουμε φωτογραφίες με την ψευδαίσθηση ότι παίρνουνε κάτι μαζί μας. Αλλά οι εικόνες είναι μονάχα το δέρμα, μια απλή επίφαση: όσα ο τόπος αυτός προκαλεί μέσα μας καθώς τον κοιτάζουμε και τον ζούμε, δεν μπορούν να φωτογραφηθούν....
Το σημαντικό δεν είναι να περιγράφεις ένα τόπο αλλά να καταφέρεις να μεταδόσεις, έστω και ελάχιστα, τις συγκινήσεις που σου έχει προκαλέσει....."
 

soudianos

Member
Μηνύματα
3.700
Likes
6.314
Ταξίδι-Όνειρο
Βερακρούζ
"Θέλω να σου πως ότι η Νάπολη είναι η πιο όμορφη πόλη του κόσμου. όχι τόσο σαν πόλη αλλά λόγω των ανθρώπων της, που είναι οι πιο ωραίοι του κόσμου" Antonio Tabucchi, "Eίναι αργά όλο και πιο αργά" και παρακάτω: ' Η Θεσσαλονίκη είναι μια πόλη που μοιάζει με τη Νάπολη, δεν είναι ιδιαίτερα όμορφή, είναι γεμάτη καλόψυχους ανθρώπους" .....
 

soudianos

Member
Μηνύματα
3.700
Likes
6.314
Ταξίδι-Όνειρο
Βερακρούζ
"Θέλω να σου πως ότι η Νάπολη είναι η πιο όμορφη πόλη του κόσμου. όχι τόσο σαν πόλη αλλά λόγω των ανθρώπων της, που είναι οι πιο ωραίοι του κόσμου" Antonio Tabucchi, "Eίναι αργά όλο και πιο αργά" και παρακάτω: ' Η Θεσσαλονίκη είναι μια πόλη που μοιάζει με τη Νάπολη, δεν είναι ιδιαίτερα όμορφή, είναι γεμάτη καλόψυχους ανθρώπους" .....
κάτι τέτοια διαβάζουμε στα βιβλία και μας ξεσηκώνουν.....άκου οι πιο ωραίοι του κόσμου!!!!
 

Italitsa

Member
Μηνύματα
840
Likes
915
Επόμενο Ταξίδι
Γύρος Αυστρίας
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
κάτι τέτοια διαβάζουμε στα βιβλία και μας ξεσηκώνουν.....άκου οι πιο ωραίοι του κόσμου!!!!
Περιττό να σου πω ότι είδα το ποστ σου, έκανα αμέσως παραγγελία και κρατάω ήδη στα χέρια μου το βιβλίο! Τελειώνω ένα που διαβάζω και ξεκινάω!!
Είναι να τ'αφηνεις αυτά τα πράγματα να περνάνε έτσι?
 

soudianos

Member
Μηνύματα
3.700
Likes
6.314
Ταξίδι-Όνειρο
Βερακρούζ
Περιττό να σου πω ότι είδα το ποστ σου, έκανα αμέσως παραγγελία και κρατάω ήδη στα χέρια μου το βιβλίο! Τελειώνω ένα που διαβάζω και ξεκινάω!!
Είναι να τ'αφηνεις αυτά τα πράγματα να περνάνε έτσι?
όχι βέβαια, κι εγώ να δεις που το σκέφτομαι ολημερίς, μέχρι που θα μου τη δώσει.... να πάρω των αματιών μου να πάω να πιστοποιήσω επί τόπου το αληθές της παραγράφου...

εννοώ βέβαια τη Νάπολη, γιατί τούς Θεσσαλονικείς τους ξέρω και συμφωνώ...
 

Italitsa

Member
Μηνύματα
840
Likes
915
Επόμενο Ταξίδι
Γύρος Αυστρίας
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
όχι βέβαια, κι εγώ να δεις που το σκέφτομαι ολημερίς, μέχρι που θα μου τη δώσει.... να πάρω των αματιών μου να πάω να πιστοποιήσω επί τόπου το αληθές της παραγράφου...

εννοώ βέβαια τη Νάπολη, γιατί τούς Θεσσαλονικείς τους ξέρω και συμφωνώ...
Και πολύ καλά θα κάνεις!! Ελπίζω να σε ακολουθήσω και εγώ σύντομα στο ταξίδι "πιστοποίησης"!!
 

GTS

Member
Μηνύματα
6.783
Likes
18.174


Μετά το ΕΚΠΛΗΚΤΙΚΟ "History of the conquest of Mexico" του ιδίου συγγραφέως, άλλο ένα αριστούργημά του, γραμμένο περί το 1850 (μη σας τρομάζει, τα αγγλικά του είναι απλά), που με συναρπαστικό λόγο και τρόπο ξεδιπλώνει τον άθλο της κατάκτησης της Αυτοκρατορίας των Ίνκας, από το Κίτο του σημερινού Εκουαδόρ μέχρι τη Χιλή, από μια χούφτα κονκισταδόρες. Must read για όσους θα πάνε στη περιοχή, εγώ το ξεκοκάλισα στα υψίπεδα της Βολιβίας (το Alto Peru της εποχής).
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.024
Likes
12.125
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Ξεκίνησα το sapiens,ενδιαφέρον προσεγγίσεις που αφορούν τον άνθρωπο και την εξέλιξη του από την αρχη, όταν και διαχωρίστηκε από τους χιμπατζήδες και πως κατάφερε και κυριάρχησε το είδος homo sapiens σε ολόκληρο το πλανήτη.
Πολυ στο ντουκου περασε αυτο το βιβλιο που ο Bill Gates δηλωσε πως θα ηταν ενα απο τα 10 βιβλια που θα επαιρνε αν πηγαινε για παντα σε ενα ερημικο νησι. Δεν εχω διαβασει αλλο βιβλιο που παρουσιαζει την εξελιξη του ανθρωπου με τοσο απλο κατανοητο και επεξηγηματικο τροπο. Δεν εχω παρει τοσες πολλες απαντησεις για το πως γραφτηκε η ανθρωπινη ιστορια, για το πως φτασαμε στο σημερα. Ενα εξαιρετικο πολυδιαστατο βιβλιο επιστημης, ιστοριας, φιλοσοφιας. Φιλοσοφικη αναλυση της ιστοριας βασισμενη στις επιστημονικες ανακαλυψεις.

Απο την αλλη ο διασημος πλεον ιστορικος Yuval Noah Harari εγραψε ενα παγκοσμιο best seller που δεν μπορει να γινει αποδεκτο απο φανατικους που δεν τους αρεσει να διαβασουν ο,τι ερχεται σε αντιθεση με τους μυθους που πιστευουν.



Σημερα πηρα στα χερια μου το αδερφακι του Sapiens. Το επισης best seller Homo Deus (κι ελπιζω να ειναι το ιδιο συναρπαστικο). Προκειται για τη συνεχεια του Sapiens. Ο ιδιος ο Harari γραφει για το βιβλιο αυτο:

«Αγαπητοί αναγνώστες, το όνομά μου είναι Γιούβαλ Νώε Χαράρι και θα ήθελα να σας μιλήσω για το καινούργιο μου βιβλίο, το "Homo Deus: Μια σύντομη ιστορία του μέλλοντος". Στο προηγούμενο βιβλίο μου, το "Sapiens: Μια σύντομη ιστορία του ανθρώπου", εξηγούσα πώς η μοναδική μας ικανότητα να πιστεύουμε σε συλλογικούς μύθους –τον Θεό, τα ανθρώπινα δικαιώματα ή το χρήμα– μας επέτρεψε να κατακτήσουμε τον πλανήτη. Στο "Homo Deus" εξετάζω τι μπορεί να συμβεί όταν οι παλιοί μας μύθοι συνδυαστούν με επαναστατικές νέες τεχνολογίες. Πώς μπορεί το Ισλάμ να διαχειριστεί τη γενετική μηχανική; Πώς μπορεί να αντιμετωπίσει ο σοσιαλισμός την εμφάνιση της μη εργαζόμενης τάξης; Πώς μπορεί να συμβιβαστεί ο φιλελευθερισμός με την εμφάνιση ενός Μεγάλου Αδερφού που θα αντλεί τη δύναμή του από τα Μεγάλα Δεδομένα; Θα φτάσει άραγε η Σίλικον Βάλεϊ να παράγει και νέες θρησκείες, εκτός από νέες τεχνολογίες; Η τεχνητή νοημοσύνη ξεπερνάει με ταχύ ρυθμό τις δικές μας νοητικές ικανότητες. Τι θα απογίνει η δημοκρατία όταν η Google και το Facebook θα γνωρίζουν τα γούστα και τις πολιτικές μας προτιμήσεις καλύτερα από μας τους ίδιους; Τι θα απογίνει το κράτος πρόνοιας όταν οι υπολογιστές θα πετάξουν τους ανθρώπους έξω από την αγορά εργασίας, δημιουργώντας μια νέα τεράστια "άχρηστη τάξη"; Στο μεταξύ, η βιοτεχνολογία μπορεί να επεκτείνει σημαντικά τη διάρκεια της ανθρώπινης ζωής και να αναβαθμίσει το σώμα αλλά και το μυαλό μας. Οι βελτιώσεις αυτές θα είναι άραγε στη διάθεση όλων ή μήπως θα δούμε τη δημιουργία πρωτοφανών βιολογικών χασμάτων ανάμεσα στους πλούσιους και στους φτωχούς; Το χάσμα ανάμεσα στους τεχνολογικά βελτιωμένους υπερανθρώπους και στους απλούς ανθρώπους με σάρκα και οστά θα είναι πιθανώς μεγαλύτερο από εκείνο ανάμεσα στους χόμο σάπιενς και τους Νεάντερταλ. Η τεχνολογία δεν είναι ποτέ ντετερμινιστική. Μπορείς να χρησιμοποιήσεις τα ίδια εργαλεία για ριζικά διαφορετικούς σκοπούς».
 
Last edited:
Μηνύματα
138
Likes
937
Ταξίδι-Όνειρο
EBC Nepal
Πολυ στο ντουκου περασε αυτο βιβλιο που ο Bill Gates δηλωσε πως θα ηταν ενα απο τα 10 βιβλια που θα επαιρνε αν πηγαινε για παντα σε ενα ερημικο νησι. Δεν εχω διαβασει αλλο βιβλιο που παρουσιαζει την εξελιξη του ανθρωπου με τοσο απλο κατανοητο και επεξηγηματικο. Δεν εχω παρει τοσες πολλες απαντησεις για το πως γραφτηκε η ανθρωπινη ιστορια, για το πως φτασαμε στο σημερα. Ενα εξαιρετικο πολυδιαστατο βιβλιο επιστημης, ιστοριας, φιλοσοφιας. Φιλοσοφικη αναλυση της ιστοριας βασισμενη στις επιστημονικες ανακαλυψεις.

Απο την αλλη ο διασημος πλεον ιστορικος Yuval Noah Harari εγραψε ενα παγκοσμιο best seller που δεν μπορει να γινει αποδεκτο απο φανατικους που δεν τους αρεσει να διαβασουν ο,τι ερχεται σε αντιθεση με τους μυθους που πιστευουν.



Σημερα πηρα στα χερια μου το αδερφακι του Sapiens. Το επισης best seller Homo Deus (κι ελπιζω να ειναι το ιδιο συναρπαστικο). Προκειται για τη συνεχεια του Sapiens. Ο ιδιος ο Harari γραφει για το βιβλιο αυτο:

«Αγαπητοί αναγνώστες, το όνομά μου είναι Γιούβαλ Νώε Χαράρι και θα ήθελα να σας μιλήσω για το καινούργιο μου βιβλίο, το "Homo Deus: Μια σύντομη ιστορία του μέλλοντος". Στο προηγούμενο βιβλίο μου, το "Sapiens: Μια σύντομη ιστορία του ανθρώπου", εξηγούσα πώς η μοναδική μας ικανότητα να πιστεύουμε σε συλλογικούς μύθους –τον Θεό, τα ανθρώπινα δικαιώματα ή το χρήμα– μας επέτρεψε να κατακτήσουμε τον πλανήτη. Στο "Homo Deus" εξετάζω τι μπορεί να συμβεί όταν οι παλιοί μας μύθοι συνδυαστούν με επαναστατικές νέες τεχνολογίες. Πώς μπορεί το Ισλάμ να διαχειριστεί τη γενετική μηχανική; Πώς μπορεί να αντιμετωπίσει ο σοσιαλισμός την εμφάνιση της μη εργαζόμενης τάξης; Πώς μπορεί να συμβιβαστεί ο φιλελευθερισμός με την εμφάνιση ενός Μεγάλου Αδερφού που θα αντλεί τη δύναμή του από τα Μεγάλα Δεδομένα; Θα φτάσει άραγε η Σίλικον Βάλεϊ να παράγει και νέες θρησκείες, εκτός από νέες τεχνολογίες; Η τεχνητή νοημοσύνη ξεπερνάει με ταχύ ρυθμό τις δικές μας νοητικές ικανότητες. Τι θα απογίνει η δημοκρατία όταν η Google και το Facebook θα γνωρίζουν τα γούστα και τις πολιτικές μας προτιμήσεις καλύτερα από μας τους ίδιους; Τι θα απογίνει το κράτος πρόνοιας όταν οι υπολογιστές θα πετάξουν τους ανθρώπους έξω από την αγορά εργασίας, δημιουργώντας μια νέα τεράστια "άχρηστη τάξη"; Στο μεταξύ, η βιοτεχνολογία μπορεί να επεκτείνει σημαντικά τη διάρκεια της ανθρώπινης ζωής και να αναβαθμίσει το σώμα αλλά και το μυαλό μας. Οι βελτιώσεις αυτές θα είναι άραγε στη διάθεση όλων ή μήπως θα δούμε τη δημιουργία πρωτοφανών βιολογικών χασμάτων ανάμεσα στους πλούσιους και στους φτωχούς; Το χάσμα ανάμεσα στους τεχνολογικά βελτιωμένους υπερανθρώπους και στους απλούς ανθρώπους με σάρκα και οστά θα είναι πιθανώς μεγαλύτερο από εκείνο ανάμεσα στους χόμο σάπιενς και τους Νεάντερταλ. Η τεχνολογία δεν είναι ποτέ ντετερμινιστική. Μπορείς να χρησιμοποιήσεις τα ίδια εργαλεία για ριζικά διαφορετικούς σκοπούς».
Το διάβασα και αυτό πρόσφατα(Homo Deus) πολυ ενδιαφέρον συμφωνώ σε αρκετά που λέει ο Χαραρι για το μέλλον και εχει πολυ καλή πένα για μένα γιατί διαβάζετε πολυ εύκολα αν και απ τα καλύτερα του είδους που εχει προαναφερθει είναι το όπλα,μικρόβια και ατσάλι του Jared Diamond.
 
Last edited:

tripakias

Member
Μηνύματα
8.024
Likes
12.125
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Το διάβασα και αυτό πρόσφατα πολυ ενδιαφέρον συμφωνώ σε αρκετά που λέει ο Χαραρι για το μέλλον και εχει πολυ καλή πένα για μένα γιατί διαβάζετε πολυ εύκολα αν και απ τα καλύτερα του είδους που εχει προαναφερθει είναι το όπλα,μικρόβια και ατσάλι του Jared Diamond.
Εχω διαβασει και το guns, germs and steel αλλα δεν πηρα και καμια σοβαρη απαντηση. Τρομερα επαναλαμβανομενο. Με διαπιστωσεις προβλεψιμες ή αυθαιρετες χωρις να τις εξηγει επακριβως. Στην προσπαθεια του να προβαλει την ισοτητα των ανθρωπων και πως τα παντα ηταν θεμα τυχης για το που γεννηθηκαν οι ανθρωποι δινει κατα καποιο τροπο αφεση αμαρτιων στα εγκληματα των Δυτικων λευκων εναντιον αλλων λαων. Δεν πρεπει οι λευκοι να νιωθουν ασχημα που οι προγονοι τους εκμεταλλευτηκαν τους Αφρικανους και που σημερα εξαιτιας αυτης της εκμεταλλευσης απολαμβανουν μια ζωη πλουσια. Ετσι ετυχε. Εσυ να γεννηθεις στην Ευρωπη ο μαυρος στην Αφρικη. Τα παντα ειναι θεμα γεωγραφιας, ολοι ειμαστε ισοι και η ζωη συνεχιζεται.
Παρ' ολα αυτα αρκετα καλο βιβλιο.
 
Last edited:

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.181
Μηνύματα
883.243
Μέλη
38.891
Νεότερο μέλος
CrisPan

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom