Προτάσεις για βιβλία

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.666
Likes
50.508
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Εχω διαβασει και το guns, germs and steel αλλα δεν πηρα και καμια σοβαρη απαντηση. Τρομερα επαναλαμβανομενο. Με διαπιστωσεις προβλεψιμες ή αυθαιρετες χωρις να τις εξηγει επακριβως. Στην προσπαθεια του να προβαλει την ισοτητα των ανθρωπων και πως τα παντα ηταν θεμα τυχης για το που γεννηθηκαν οι ανθρωποι δινει κατα καποιο τροπο αφεση αμαρτιων στα εγκληματα των Δυτικων λευκων εναντιον αλλων λαων. Δεν πρεπει οι λευκοι να νιωθουν ασχημα που οι προγονοι τους εκμεταλλευτηκαν τους Αφρικανους και που σημερα εξαιτιας αυτης της εκμεταλλευσης απολαμβανουν μια ζωη πλουσια. Ετσι ετυχε. Εσυ να γεννηθεις στην Ευρωπη ο μαυρος στην Αφρικη. Τα παντα ειναι θεμα γεωγραφιας, ολοι ειμαστε ισοι και η ζωη συνεχιζεται.
Παρ' ολα αυτα αρκετα καλο βιβλιο.
Δε λέει κάτι τέτοιο το βιβλίο, προς Θεού. Όντως αποδίδει την τεχνολογική πρόοδο ορισμένων λαών σε γεωγραφικούς κυρίως παράγοντες, εξηγώντας ακριβώς πως δεν τίθεται θέμα γενετικής ανωτερότητας ή ευφυίας. Δεν υπάρχει ούτε μια γραμμή στο βιβλίο που να αγγίζει θέματα τύψεων ή ηθικής, εξηγεί γιατί κάποιοι λαοί είχαν τα μέσα για τη χύση μετάλλων, γιατί οι Ίνκας δεν είχαν γραφή ή δε χρησιμοποιούσαν τον τροχό κλπ.
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.025
Likes
12.128
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Δε λέει κάτι τέτοιο το βιβλίο, προς Θεού. Όντως αποδίδει την τεχνολογική πρόοδο ορισμένων λαών σε γεωγραφικούς κυρίως παράγοντες, εξηγώντας ακριβώς πως δεν τίθεται θέμα γενετικής ανωτερότητας ή ευφυίας. Δεν υπάρχει ούτε μια γραμμή στο βιβλίο που να αγγίζει θέματα τύψεων ή ηθικής, εξηγεί γιατί κάποιοι λαοί είχαν τα μέσα για τη χύση μετάλλων, γιατί οι Ίνκας δεν είχαν γραφή ή δε χρησιμοποιούσαν τον τροχό κλπ.
Δεν ειπα οτι λεει κατι τετοιο. Αυτο αφηνει να εννοηθει. Τουλαχιστον σε αυτο το συμπερασμα οδηγηθηκε το μυαλο μου.
 

taver

Member
Μηνύματα
12.487
Likes
28.954
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Τα συμπεράσματα του Diamond είναι εν πολοίς λογικά κι αναμενόμενα, ο τρόπος που τα παρουσιάζει και τα τεκμηριώνει είναι που χωλαίνει, κι εκεί είναι που εστιάζουν την κριτική τους οι επιστήμονες ανθρωπολόγοι.

Ως βιβλίο πάντως είναι λίγο βαρετό γιατί πλατιάζει πολύ.
 
Last edited:

fotast

Member
Μηνύματα
9.374
Likes
14.280
Τον Φίλιπ Κερ τον έμαθα απο αυτό το θέμα και πριν γίνει πολύ γνωστός με αλεπάλληλα βιβλία.Ορισμένα με τον αστυνομικό Γκούντερ ήταν πολύ καλά κατά την γνώμη μου.
Πέθανε χθές σε ηλικία 62 χρονών.
Το τελευταίο βιβλίο του,με Ελληνικό θέμα-κατοχή και διωγμοί Εβραίων Θεσσαλονίκης-θα κυκλοφορήσει στα Ελληνικά τον Απρίλιο.
 

Marlen123

Member
Μηνύματα
107
Likes
175
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Ζηλανδία
Τον Φίλιπ Κερ τον έμαθα απο αυτό το θέμα και πριν γίνει πολύ γνωστός με αλεπάλληλα βιβλία.Ορισμένα με τον αστυνομικό Γκούντερ ήταν πολύ καλά κατά την γνώμη μου.
Πέθανε χθές σε ηλικία 62 χρονών.
Το τελευταίο βιβλίο του,με Ελληνικό θέμα-κατοχή και διωγμοί Εβραίων Θεσσαλονίκης-θα κυκλοφορήσει στα Ελληνικά τον Απρίλιο.
Κρίμα...μου άρεσε και εμένα πολύ ο Φίλιπ Κερ.
 

hydronetta

Member
Μηνύματα
4.152
Likes
14.442
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
όπου δεν έχω πάει
Κρίμα όντως έχω διαβάσει ουκ ολίγα του αν τα αρχικά του βιβλία (τριλογία Βερολίνου κλπ κλπ) ήταν πολύ καλύτερα
 

duty_free

Member
Μηνύματα
903
Likes
3.223
Φιλιππε, αναπαυθητω εν ειρηνη η ψυχη σου αλλα σε γενικες γραμμες:

Οχι αλλη αστυνομικια λογοτεχνια!
 

fenia42

Member
Μηνύματα
3.880
Likes
14.420
Επόμενο Ταξίδι
Азербайджан
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία,Σβάλμπαρντ
Αυτό-τρολάρεται;
Την πιο ωραία μαρτυρία όμως έχει δώσει ενας αναγνώστης της.
Της έγραφε στο Facebook «Κυρία Δημουλίδου μου σας ευχαριστώ παρα πολύ. Τα βιβλία σας μου στάθηκαν πολύτιμη βοήθεια σε μια πολύ δύσκολη φάση της ζωής μου.
Με είχε πιάσει μια μέρα κόψιμο και καθως μου τελείωσε όλο το χαρτί υγείας χρησιμοποίησα το τελευταίο σας βιβλίο το οποίο βρήκε επιτέλους τη χρησιμότητα που του αξίζει»:haha::haha::xalara:
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.184
Μηνύματα
883.335
Μέλη
38.894
Νεότερο μέλος
mikesf

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom