Προτάσεις για βιβλία

buffon85

Member
Μηνύματα
594
Likes
1.560
Επόμενο Ταξίδι
Κολομβία
Ταξίδι-Όνειρο
Χιλή, Ιαπωνία, Αμερική
Πιστεύω να αστειεύεται!
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.030
Likes
41.021
Αυτό-τρολάρεται;
Οχι, την τρολάρουν. Το ξεκίνησε η ΠΑΕ Πανσερραικός πριν δυο χρόνια με το Νομπελ Λογοτεχνιας στον Μπομπ τον Ντυλαν, και φετος όλοι έφτιαξαν την εικόνα στο μυαλό τους με την είδηση.
https://www.huffingtonpost.gr/2016/10/14/panseraikos-dimulidoy-dilan_n_12483616.html
 

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.141
Likes
20.433
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ταξίδι-Όνειρο
Γη του Πυρός
Στρατιώτες της Σαλαμίνας
  • Συγγραφέας Χαβιέρ Θέρκας
  • Εκδοτικός οίκος Πατάκη

Απο το οπισθόφυλλο
Όταν κατά τη διάρκεια των τελευταίων μηνών του εμφύλιου πολέμου της Ισπανίας τα δημοκρατικά στρατεύματα υποχωρούν προς τα γαλλικά σύνορα, παίρνοντας το δρόμο της εξορίας, κάποιος παίρνει την απόφαση να εκτελέσει μια ομάδα φρανκικών κρατουμένων.
Ανάμεσά τους είναι και ο Ραφαέλ Σάντσεθ Μάθας, ιδρυτής και ιδεολόγος της Φάλλαγας, ίσως ένας από τους άμεσους υπεύθυνους του εμφύλιου σπαραγμού. Ο Σάντσεθ Μάθας δεν καταφέρνει απλώς να γλιτώσει την ομαδική εκτέλεση, αλλά, όταν ψάχνουν να τον βρουν, ένας ανώνυμος πολιτοφύλακας τον σημαδεύει με το όπλο του και την τελευταία στιγμή τού χαρίζει τη ζωή. Το καλό του άστρο τού επιτρέπει να ζήσει στο δάσος, προστατευμένος από μερικούς χωρικούς της περιοχής, αν και πάντα θα θυμάται εκείνο τον πολιτοφύλακα με το παράξενο βλέμμα που δεν τον κατέδωσε.
Ο αφηγητής αυτής της παράξενης περιπέτειας από τον πόλεμο είναι ένας νεαρός δημοσιογράφος που προσπαθεί να ανασυνθέσει το ιστορικό πλαίσιο των γεγονότων και να ξεδιαλύνει το μυστικό των αινιγματικών πρωταγωνιστών του.

Ο Θέρκας δημιουργεί ένα λογοτεχνικό είδος συναρμόζοντας το ιστορικό μυθιστόρημα με το ρεπορτάζ, θυμίζοντας αυτό που έκανε ο Τρούμαν Καπότε με το Εν ψυχρώ.
Το βιβλίο διηγείται την ιστορία της Ισπανίας από το 1939, μια εποχή σιωπής, ήττας, αβεβαιότητας: ήρωάς του -αντι-ήρωας- είναι ένας ακροδεξιός ιδεολόγος, συνιδρυτής της Φάλαγγας, με το ποιητικό όνομα Ραφαέλ Σάντσεθ Μάθας, ο οποίος, σαν από θαύμα, γλίτωσε την εκτέλεση στην οποία τον είχαν καταδικάσει οι εχθροί του. Η ιστορία της "Διάσωσης του στρατιώτη Μάθας" είναι στην πραγματικότητα μια απόπειρα διάσωσης της συλλογικής συνείδησης κάθε λαού που γνώρισε τον εμφύλιο σπαραγμό και τη δικτατορία, μια απόπειρα θεραπείας της λήθης....
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.609
Likes
12.427
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ν. Αμερική
Πέθανε ο Φίλιπ Ροθ.
Δεν έχω εντρυφήσει στο έργο του αλλά το "Αμερικανικό ειδύλλιο" που έχω διαβάσει μου έδωσε μια ιδέα του πόσο μεγάλος συγγραφέας ήταν.
Όσοι ασχολούνται είμαι σίγουρη ότι θα μονολογούν σήμερα: Πέθανε και δεν το πήρε (το Νόμπελ). Να προσθέσω: Και το πήρε ο Ντίλαν!
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.667
Likes
50.514
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Inside Central Asia¨
Must για όποιον πηγαίνει ταξιδάκι σε Τουρκί, Ιράν ή -κυρίως- τα 5 Σταν. Είναι μια ιστορική ανάλυση των χωρών ουσιαστικά από την Επανάσταση των Μπολσεβίκων κι έπειτα, με αρκετή έμφαση στα μετά του 1991. Ευκολοδιάβαστο και γρήγορο.

Σωκράτης: Η Ζωή του, ο Θάνατός του, Ρόμπιν Γουοτερφιλντ
Θεωρητικά πρόκειται γα ανάλυση του Σωκράτη, το γιατί ήπιε το κώνειο και της φιλοσοφίας του. Πρακτικά, στην προσπάθεια να αναλύσει την περιρρέουσα ατμόσφαιρα ο συγγραφέας πλατειάζει και αναλύει από τον Πελοποννησιακό πόλεμο και την εκστρατεία στη Σικελία μέχρι την προσωπικότητα του Αλκιβιάδη και τη δομή της σπαρτιατικής κοινωνίας. Ξεφεύγει πολύ από το θέμα, αλλά δε με χάλασε καθόλου.
 

duty_free

Member
Μηνύματα
903
Likes
3.226
Πέθανε ο Φίλιπ Ροθ.
Δεν έχω εντρυφήσει στο έργο του αλλά το "Αμερικανικό ειδύλλιο" που έχω διαβάσει μου έδωσε μια ιδέα του πόσο μεγάλος συγγραφέας ήταν.
Διάβαζα τό βυζί του κάποια στιγμή, διέκοπτα καί κύτταζα στο κενό μονολογών ὡς ο Σπ. Παπαδόπουλος (ὁ ὁποῖος μάλιστα ἐστράφη στήν ὀθόνη) στό 12ο ἐπεισόδιο τῶν ἀπαραδέκτων ὅταν ἀσχολεῖτο μέ ἕνα ἄρλεκιν γιά νά πάρει ἰδέες ἀπό τό φέρεσθαι τοῦ (ἥρωος στήν νουβέλα) Ὀμάρ, μήπως καί ξαναβάλει μπρός ἐκεῖνο τό ντουγάνι, τήν Δήμητρα.

«Τί ἔγινε ῤέ παιδιά, τί μαλακεῖες εἶναι αὐτές;»

Κἄτι τέτοιο ἔλεγα κἀγώ ὅταν διάβαζα τό ΒΥΖΙ τό ὁποῖο μέ τρόμαξε τόσο μέ τόν Ῥόθ, ὥστε δεν ξανασχολήθηκα μαζύ του (μέ τόν ῥόθ, ὄχι μέ τό βυζί) καί πάντα θαύμαζα καί ἀποροῦσα μέ τούς θαυμαστάς του, χωρίς ὅμως νά ψάξω τί εἶδον αὐτοί ὅπερ δεν εἶδον ὀ ἐγώ.

Ἄν βρῶ σέ κεντρικό βιβλοπωλεῖο, κἄνα ψιλομικρό πού νά μπορεῖ νά ἀπαλλοτροιωθεῖ, θά τόν ξαναπαλέψω.

Μέχρι τότες... Γαίαν ἔχοις ἐλαφράν, ἀξιομακάριστε Φίλιππε!
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.609
Likes
12.427
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ν. Αμερική
Διάβαζα τό βυζί του κάποια στιγμή, διέκοπτα καί κύτταζα στο κενό μονολογών ὡς ο Σπ. Παπαδόπουλος (ὁ ὁποῖος μάλιστα ἐστράφη στήν ὀθόνη) στό 12ο ἐπεισόδιο τῶν ἀπαραδέκτων ὅταν ἀσχολεῖτο μέ ἕνα ἄρλεκιν γιά νά πάρει ἰδέες ἀπό τό φέρεσθαι τοῦ (ἥρωος στήν νουβέλα) Ὀμάρ, μήπως καί ξαναβάλει μπρός ἐκεῖνο τό ντουγάνι, τήν Δήμητρα.

«Τί ἔγινε ῤέ παιδιά, τί μαλακεῖες εἶναι αὐτές;»

Κἄτι τέτοιο ἔλεγα κἀγώ ὅταν διάβαζα τό ΒΥΖΙ τό ὁποῖο μέ τρόμαξε τόσο μέ τόν Ῥόθ, ὥστε δεν ξανασχολήθηκα μαζύ του (μέ τόν ῥόθ, ὄχι μέ τό βυζί) καί πάντα θαύμαζα καί ἀποροῦσα μέ τούς θαυμαστάς του, χωρίς ὅμως νά ψάξω τί εἶδον αὐτοί ὅπερ δεν εἶδον ὀ ἐγώ.

Ἄν βρῶ σέ κεντρικό βιβλοπωλεῖο, κἄνα ψιλομικρό πού νά μπορεῖ νά ἀπαλλοτροιωθεῖ, θά τόν ξαναπαλέψω.

Μέχρι τότες... Γαίαν ἔχοις ἐλαφράν, ἀξιομακάριστε Φίλιππε!
Δεν το έχω διαβάσει, προφανώς. Διάλεξες (άντρες!) ένα από τα λιγότερα σημαντικά του βιβλία. Διαβάζοντας μια οποιαδήποτε νεκρολογία του θα το καταλάβεις.

υγ. Δεν σε παρακολούθησα με το τηλεοπτικό σίριαλ.
 

fenia42

Member
Μηνύματα
3.880
Likes
14.424
Επόμενο Ταξίδι
Азербайджан
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία,Σβάλμπαρντ
Inside Central Asia¨
Must για όποιον πηγαίνει ταξιδάκι σε Τουρκί, Ιράν ή -κυρίως- τα 5 Σταν. Είναι μια ιστορική ανάλυση των χωρών ουσιαστικά από την Επανάσταση των Μπολσεβίκων κι έπειτα, με αρκετή έμφαση στα μετά του 1991. Ευκολοδιάβαστο και γρήγορο..
Κυκλοφορεί στα ελληνικά Γιώργο ή μόνο στα αγγλικά; Που το βρήκες; Μου φαίνεται εξαιρετικά ενδιαφέρον.
Επίσης μιας και ανέφερες το Σωκράτη, ένα βιβλίο που έχω λατρέψει από τα παιδικά μου χρόνια είναι «ο κυριος μου ο Αλκιβιάδης».
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.667
Likes
50.514
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Κυκλοφορεί στα ελληνικά Γιώργο ή μόνο στα αγγλικά; Που το βρήκες; Μου φαίνεται εξαιρετικά ενδιαφέρον.
Επίσης μιας και ανέφερες το Σωκράτη, ένα βιβλίο που έχω λατρέψει από τα παιδικά μου χρόνια είναι «ο κυριος μου ο Αλκιβιάδης».
Στο bookdepository με δωρεάν μεταφορικά, όπως πάντα, μόνο Αγγλικά.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.195
Μηνύματα
883.530
Μέλη
38.899
Νεότερο μέλος
RDESPOINA

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom