Προτάσεις για βιβλία

soudianos

Member
Μηνύματα
3.695
Likes
6.289
Ονειρεμένο Ταξίδι
Βερακρούζ
Πριν λίγο ενημερώθηκα σε μια φυλλάδα περί βιβλίων για κάποιον Σοβιετικό μεγάλο συγγραφέα Βασσίλη Γκρόσμαν. Έχετε διαβάσει βιβλία του?
 

soudianos

Member
Μηνύματα
3.695
Likes
6.289
Ονειρεμένο Ταξίδι
Βερακρούζ

GTS

Member
Μηνύματα
6.767
Likes
18.143
Πριν περίπου 3 χρόνια, καθώς τριγυρνούσα στα στενά της Ταγγέρης, έπεσα τυχαία πάνω σε ένα μικρό μαυσωλείο. Ήταν το μαυσωλείο του Ιμπν Μπατούτα. Περίμενα το φύλακα να μου ανοίξει, να μπω να δω απο κοντά τον τάφο του.
Ο Αμπού Ανμπταλλάχ Μωχάμεντ Ιμπν Ιμπραχίμ, γνωστός με το οικογενειακό του όνομα Ιμπν Μπαττούτα, ξεκίνησε σε ηλικία εικοσιενός ετών από τη γενέθλια πόλη του, την Ταγγέρη, για το προσκύνημα στη Μέκκα. Το ταξίδι του όμως δεν σταμάτησε εκεί. Για τα επόμενα εικοσιπέντε χρόνια επισκέφτηκε την Αίγυπτο, τη Συρία, το Ιράκ, την Μικρά Ασία, την Κωνσταντινούπολη, τις περιοχές του Μεγάλου Χαν των Μογγόλων, την Ινδία. Ο σουλτάνος του Δελχί τον έστειλε σαν πρεσβευτή του στην Κίνα. Το 1349 διέφυγε τον θάνατο από την πανούκλα στη Συρία, και έφτασε μέχρι την Ανδαλουσία και κατόπιν επισκέφτηκε την Χώρα των Μαύρων, στον Νίγηρα ποταμό, που φημιζόταν για τον αμύθητο πλούτο της.
Αυτή είναι η ιστορία του.
unnamed.gif
 

Thalassaki

Member
Μηνύματα
767
Likes
4.751
Επόμενο Ταξίδι
........
Ίσως να σε ενδιαφέρει.
"Οι ΕΚΔΟΣΕΙΣ ΑΓΡΑ και τα ΒΙΒΛΙΟΠΩΛΕΙΑ IANOS σας προσκαλούν στη διαδικτυακή παρουσίαση του βιβλίου “Η ΚΟΛΑΣΗ ΤΗΣ ΤΡΕΜΠΛΙΝΚΑ” του ΒΑΣΙΛΙ ΓΚΡΟΣΣΜΑΝ την Πέμπτη 18 Φεβρουαρίου 2021. Για το βιβλίο θα μιλήσουν: Αλεξάνδρα Ιωαννίδου, συγγραφέας της εισαγωγής και μεταφράστρια του βιβλίου Οντέτ Βαρών Βασάρ, ιστορικός και Σάββας Μιχαήλ, συγγραφέας.
Την Πέμπτη 18/2 στις 18.00. Η εκδήλωση θα μεταδοθεί ζωντανά από το κανάλι YouTube του ΙΑΝΟΥ και τη σελίδα Facebook του ΙΑΝΟΥ και της ΑΓΡΑΣ

"Ακόμα και να διαβάζεις κάτι τέτοιο είναι ανείπωτα δύσκολο. Ας με πιστέψουν οι αναγνώστες, μου είναι εξίσου δύσκολο να το γράφω. Μπορεί κάποιος να ρωτήσει: "Για ποιο λόγο να τα γράφουμε, για ποιο λόγο να το θυμίζουμε όλ' αυτά;"
Το χρέος του συγγραφέα είναι να διηγείται τη φρικτή αλήθεια, το χρέος του πολίτη-αναγνώστη είναι να τη γνωρίζει. Όποιος στρέψει το βλέμμα από την άλλη, όποιος κλείσει τα μάτια και προσπεράσει, θα προσβάλει τη μνήμη των νεκρών".
Το κείμενο "Η Κόλαση της Τρεμπλίνκα" του Βασίλι Γκρόσσμαν είναι η πρώτη μαρτυρία στον κόσμο για στρατόπεδο συγκέντρωσης. Ο συγγραφέας είναι πολεμικός ανταποκριτής του ρωσικού στρατού που φτάνει στην Τρεμπλίνκα το καλοκαίρι του 1944. Ο Γκρόσσμαν προσπαθεί να περιγράψει στην Κόλαση της Τρεμπλίνκα το αδύνατο να ειπωθεί. Αγγίζει τα όρια της γραφής.
Εξετάζοντας τα αφηγηματικά χαρακτηριστικά της Κόλασης της Τρεμπλίνκα που καλούνται να υπογραμμίσουν το πρωτόγνωρο και ανίερο της εξόντωσης χιλιάδων ανθρώπων, παρατηρεί κανείς ότι οι πληροφορίες ξεδιπλώνονται σιγά σιγά, διαδοχικά, παράλληλα με την πορεία θανάτου των πρωταγωνιστών αυτής της τρομακτικής αφήγησης. Ξεκινώντας από το ήρεμο, ειδυλλιακό τοπίο του πευκόφυτου, "πληκτικού", καθώς λέει ο αφηγητής, τοπίου της πολωνικής επαρχίας, η πληροφόρηση του αναγνώστη ακολουθεί σαν σε κάποιου είδους θρίλλερ τη σταδιακή αποκάλυψη και συνειδητοποίηση της πραγματικότητας σε μια μαρτυρική διαδρομή προς το θάνατο και συγχρόνως προς την αλήθεια.
Στην Κόλαση της Τρεμπλίνκα ο Γκρόσσμαν παρατηρεί με ενάργεια και φρικιάζει με τη μεθοδικότητα και την οργάνωση της μαζικής δολοφονίας, την οποία παρομοιάζει επανειλημμένως με βιομηχανία: Πρόκειται, τονίζει, για το στρατόπεδο ως εργοστάσιο παραγωγής θανάτου, για "σφαγείο-ιμάντα παραγωγής".
Με τον τίτλο ήδη του κειμένου του, ο Γκρόσσμαν αναφέρεται στην Τρεμπλίνκα ως "κόλαση" μιλώντας για "κύκλους" σε μια σαφή σύνδεση με την Κόλαση του Δάντη: "Ας περιηγηθούμε λοιπόν στους κύκλους της κόλασης της Τρεμπλίνκα".
Λίγο αργότερα αυτή ακριβώς τη μετωνυμία θα χρησιμοποιήσει και ο Πρίμο Λέβι.
"Και όλοι αυτοί οι χιλιάδες, οι δεκάδες, οι εκατοντάδες χιλιάδες άνθρωποι, όλα αυτά τα φοβισμένα, γεμάτα ερωτηματικά μάτια, όλα αυτά τα νεανικά και τα γερασμένα πρόσωπα, οι καλλονές με τις μαύρες μπούκλες και τα χρυσά μαλλιά, οι καμπουριασμένοι και ακατάστατοι, οι καραφλοί γέροι, οι δειλοί έφηβοι - όλοι ενώνονταν σε ένα και μοναδικό ποτάμι που κατάπινε και τη λογική, και την υπέροχη ανθρώπινη επιστήμη, και την αγάπη των κοριτσιών, και την απορία των παιδιών, και το βήχα των γερόντων, και την ανθρώπινη καρδιά. [...] (Από την παρουσίαση στο οπισθόφυλλο του βιβλίου)
 

soudianos

Member
Μηνύματα
3.695
Likes
6.289
Ονειρεμένο Ταξίδι
Βερακρούζ
Ένα άρθρο της κυριακάτικης που ταιριάζει με το πνεύμα των ταξιδευτών μας. Ή όχι;

" Ταξιδεύουμε για να βρούμε το “αλλού” και το “άλλο” αλλά στην πραγματικότητα για να βρούμε τον εαυτό μας. "

Ταξίδι, ένας υπαρξιακός χάρτης | Η ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΗ
 

Smaragda53

Member
Μηνύματα
985
Likes
2.068
Επόμενο Ταξίδι
αχ, μακάρι νάξερα!
Ονειρεμένο Ταξίδι
Πολυνησία
Και έτσι ξαφνικά μου έφερε ο courrier το βιβλίο της Φένιας Τσαγανάκη-Νίκου Βαρδάκα "Ταξίδεψα για να σε βρω". Και μέσα σε δυο μέρες το ρούφηξα κυριολεκτικά.
΄Ενα βιβλίο 110 σελίδων που όμως δεν διαβάζεται εύκολα. ΄Εχει πολλά νοήματα και σου δημιουργεί πολλές σκέψεις. Δύο άτομα η Ευθυμία και ο Αλέξανδρος διασχίζουν τη μοναξιά τους που τους οδηγεί μέσα από τα ταξίδια τους στον έρωτα. Σ΄έναν έρωτα που εμπεριέχει τη μοναξιά που δεν πρέπει όμως να μας προκαλεί φόβο, αλλά να μας δίνει έναυσμα για να καταλάβουμε καλύτερα τον εαυτό μας.
Στο τέλος του βιβλίου υπάρχουν και δύο εξαιρετικά χρονικά για το Τσέρνομπιλ και το Ισραήλ.
Ευχαριστώ πολύ Φένια και ανυπομονώ για το επόμενο βιβλίο!
 

fenia42

Member
Μηνύματα
3.853
Likes
14.086
Επόμενο Ταξίδι
Азербайджан
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γροιλανδία,Σβάλμπαρντ
Και έτσι ξαφνικά μου έφερε ο courrier το βιβλίο της Φένιας Τσαγανάκη-Νίκου Βαρδάκα "Ταξίδεψα για να σε βρω". Και μέσα σε δυο μέρες το ρούφηξα κυριολεκτικά.
΄Ενα βιβλίο 110 σελίδων που όμως δεν διαβάζεται εύκολα. ΄Εχει πολλά νοήματα και σου δημιουργεί πολλές σκέψεις. Δύο άτομα η Ευθυμία και ο Αλέξανδρος διασχίζουν τη μοναξιά τους που τους οδηγεί μέσα από τα ταξίδια τους στον έρωτα. Σ΄έναν έρωτα που εμπεριέχει τη μοναξιά που δεν πρέπει όμως να μας προκαλεί φόβο, αλλά να μας δίνει έναυσμα για να καταλάβουμε καλύτερα τον εαυτό μας.
Στο τέλος του βιβλίου υπάρχουν και δύο εξαιρετικά χρονικά για το Τσέρνομπιλ και το Ισραήλ.
Ευχαριστώ πολύ Φένια και ανυπομονώ για το επόμενο βιβλίο!
Μου αρέσει πάρα πολύ να διαβάζω τις απόψεις των ανθρώπων για το "έργο μου", βλέπω αν έχω καταφέρει να περάσω στο κοινό αυτό που ήθελα. Μαζί σου σίγουρα το πέτυχα και χαίρομαι ιδιαίτερα που το βιβλίο μου έφτασε στα δικά σου χέρια γιατί είσαι άνθρωπος με ενσυναίσθηση. Να είσαι καλά <3
 

soudianos

Member
Μηνύματα
3.695
Likes
6.289
Ονειρεμένο Ταξίδι
Βερακρούζ
Mια μελέτη για το AirBnB, επιστημονική μεν αλλά προσιτή σε όλους. Τι μέτρα έχει πάρει η Αθήνα, και πως αντιμετωπίζεται στις πόλεις Βαρκελώνη, Μαδρίτη. Λισαβώνα Βερολίνο κ.α. Χρήσιμο βιβλίο για ιδιοκτήτες αλλά και ενοικιαστές.



airbnb_ex.jpg 29.01.2021.jpg
 

Sandy_b

New Member
Μηνύματα
4
Likes
15
Για τους λάτρεις του αστυνομικού προτείνω "Το κορίτσι με το τατουάζ", πραγματικά με είχε καθηλώσει.Και χαίρομαι που είναι σε τριλογία!
 

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.077
Likes
20.118
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γη του Πυρός
Για τους λάτρεις του αστυνομικού προτείνω "Το κορίτσι με το τατουάζ", πραγματικά με είχε καθηλώσει.Και χαίρομαι που είναι σε τριλογία!
Και τα τρία είναι πολύ ωραία!!! Επίσης και η μεταφορά στο κινηματογράφο για τη Σουηδική παραγωγή είναι πολύ καλή!!!
 

Sandy_b

New Member
Μηνύματα
4
Likes
15
Έχω ακούσει ξανά καλά λόγια για την σουηδική, αλλά επειδή έχω ακούσει και για την αμερικάνικη, μου φαίνεται θα δω και τις δύο.
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.114
Μηνύματα
880.689
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom