Προτάσεις για βιβλία

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.138
Likes
20.414
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ταξίδι-Όνειρο
Γη του Πυρός
Εγώ δεν έχω να προτείνω αλλά ψάχνω ένα βιβλίο που είναι σημαντικό για μια φίλη μου.


Αλίκη Εξομολογήσεις εκ βαθέων λίγο πριν φύγει

Ξέρει κανείς αν μπορώ να το βρω κάπου; Έχω φάει όλο τον κόσμο.
ΑΛΙΚΗ ΕΞΟΜΟΛΟΓΗΣΕΙΣ ΕΚ ΒΑΘΕΩΝ - Πουλάκης, Στέλιος | Evripidis.gr
 

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.138
Likes
20.414
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ταξίδι-Όνειρο
Γη του Πυρός
Αν δεις λέει δεν είναι διαθέσιμο προσωρινά αλλά μίλησα πριν μια εβδομάδα μαζί τους και δεν το έχουν
Όχι δεν το πρόσεξα, με συγχωρείς. Είδα όμως πρώτα στο Public και τη Πρωτοπορία, αλλά στο ένα είναι εξαντλημένο και στο άλλο δεν υπάρχει κάν....
Σαν μία λίγο πιο "ανορθόδοξη" λύση είναι τα μικρά βιβλιοπωλεία και τα second hand, όπου θα τους λες πιο βιβλίο θες, θα αφήνεις τηλέφωνο και όποιος το βρει θα σε ειδοποιήσει. Έχω βρει δύο βιβλία έτσι.
Τέλος μπορείς να κάνεις μια ερώτηση εδώ Λέσχη του Βιβλίου . Πιστεύω θα έχεις περισσότερη βοήθεια!
 

karfitsa

Member
Μηνύματα
4.546
Likes
8.035
Εγώ δεν έχω να προτείνω αλλά ψάχνω ένα βιβλίο που είναι σημαντικό για μια φίλη μου.


Αλίκη Εξομολογήσεις εκ βαθέων λίγο πριν φύγει

Ξέρει κανείς αν μπορώ να το βρω κάπου; Έχω φάει όλο τον κόσμο.
Υπάρχει αυτή η πλατφόρμα... για ρίξε μια ματιά.... μεταχειρισμένα η καινούργια από ιδιώτες.
Όλα τα βιβλία στο metabook
 

maria_va

Member
Μηνύματα
71
Likes
478
Διαβάζω αυτή την περίοδο το "Ταξίδια με τον Ηρόδοτο" του Ryszard Kapuscinski (μου είναι αδύνατο να καταλάβω πώς διαβάζεται αυτό το όνομα...) και το βρίσκω εξαιρετικά ενδιαφέρον. Δεν τον γνώριζα τον συγγραφέα, το βιβλίο είναι pocket version, το είχα αγόρασει σε κάποιο αεροδρόμιο για ελαφριά ανάγνωση αλλά είχα μείνει στην εισαγωγή. Το θυμήθηκα πάλι τώρα που τα μακρινά ταξίδια μόνο τα ονειρεύομαι. Ο Kapuscinski λοιπόν είναι Πολωνός ρεπόρτερ που ως ανταποκριτής του Πολωνικού Πρακτορείου Ειδήσεων έχει πάει σε πολλές χώρες ιδιαίτερα της Ασίας και της Αφρικής πριν την εποχή της παγκοσμιοποίησης στην οποία ταξιδεύουμε σήμερα. Ως ρεπόρτερ όπου πήγαινε προσπαθούσε να καταλάβει τον τρόπο ζωής των ανθρώπων και υπήρξε αυτόπτης μάρτυρα διάφορων πολιτικών και ιστορικών γεγονότων.

Το βιβλίο έχει αναφερθεί πάλι στο forum αλλά πάνω απο μια δεκαετία πριν οπότε ρωτάω εδώ μήπως κάποιος έχει διαβάσει και μπορεί να προτείνει άλλα βιβλία του συγγραφέα.

Ένας ρεπόρτερ ακολουθεί τον Ηρόδοτο
 

interted

Member
Μηνύματα
1.355
Likes
8.197
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ράφτινγκ στον Ουρουμπάμπα
Διαβάζω αυτή την περίοδο το "Ταξίδια με τον Ηρόδοτο" του Ryszard Kapuscinski (μου είναι αδύνατο να καταλάβω πώς διαβάζεται αυτό το όνομα...) και το βρίσκω εξαιρετικά ενδιαφέρον. Δεν τον γνώριζα τον συγγραφέα, το βιβλίο είναι pocket version, το είχα αγόρασει σε κάποιο αεροδρόμιο για ελαφριά ανάγνωση αλλά είχα μείνει στην εισαγωγή. Το θυμήθηκα πάλι τώρα που τα μακρινά ταξίδια μόνο τα ονειρεύομαι. Ο Kapuscinski λοιπόν είναι Πολωνός ρεπόρτερ που ως ανταποκριτής του Πολωνικού Πρακτορείου Ειδήσεων έχει πάει σε πολλές χώρες ιδιαίτερα της Ασίας και της Αφρικής πριν την εποχή της παγκοσμιοποίησης στην οποία ταξιδεύουμε σήμερα. Ως ρεπόρτερ όπου πήγαινε προσπαθούσε να καταλάβει τον τρόπο ζωής των ανθρώπων και υπήρξε αυτόπτης μάρτυρα διάφορων πολιτικών και ιστορικών γεγονότων.

Το βιβλίο έχει αναφερθεί πάλι στο forum αλλά πάνω απο μια δεκαετία πριν οπότε ρωτάω εδώ μήπως κάποιος έχει διαβάσει και μπορεί να προτείνει άλλα βιβλία του συγγραφέα.

Ένας ρεπόρτερ ακολουθεί τον Ηρόδοτο
Το Έβενος το χρώμα της Αφρικής μου άρεσε πιο πολύ και από το Ταξίδια με τον Ηρόδοτο. Αν και υπάρχει η υποψία ότι ο συγγραφέας προσέθετε σάλτσες στα γεγονότα (έχει γίνει μεγάλο θέμα στην Πολωνία), τελικά απολαμβάνεις το βιβλίο γιατί σου δίνει με ευχάριστο τρόπο μια εικόνα της πρόσφατης ιστορίας και συνθηκών σε πολλές χώρες της Αφρικής, το προτείνω.
 

Spark

Member
Μηνύματα
100
Likes
981
Διαβάζω το βιβλίο "Ένας καλύτερος κόσμος είναι εφικτός" που βρήκα σε προσφορά
ΕΝΑΣ ΚΑΛΥΤΕΡΟΣ ΚΟΣΜΟΣ ΕΊΝΑΙ ΕΦΙΚΤΟΣ

Στην αρχή γίνεται ιδεολογική σύγκριση των συστημάτων κομμουνισμού-σοσιαλισμού-καπιταλισμού και πως αυτά τα συστήματα επηρεάζουν τις κοινωνίες μέσα από τον έλεγχο και την ενέργεια.
Η ενέργεια είναι το κλειδί, μέσα από την ενέργεια χειραγωγούνται οι άνθρωποι καταναλωτές που είναι σκλάβοι της ενέργειας. Η ενέργεια είναι το πιο ισχυρό και πολύτιμο αγαθό αφού οι σύγχρονοι άνθρωποι δεν μπορούν να ζήσουν δίχως την ενέργεια σε όλες της μορφές της.
Πιο ενδιαφέρον βρήκα τα κείμενα του Γιώργου Στάμκου και του Κώστα Λάμπου που στοχάζονται έναν καλύτερο κόσμο με ελεύθερη ενέργεια - αυτό ήταν και το όραμα του μεγάλου εφευρέτη του εναλλασσόμενου ρεύματος του Νίκολα Τέσλα - που όμως είναι οράματα ουτοπικά τουλάχιστον για αυτό τον αιώνα, ίσως μια μεγάλη κοσμοϊστορική αλλαγή θα μπορούσε να αλλάξει το κατεστημένο λογικά μετά από καταστροφή του σημερινού κοινωνικού συστήματος, όμως στα όνειρα των επιστημόνων που στοχάζονται ελεύθερη ενέργεια ένας καλύτερος κόσμος είναι εφικτός..
 

soudianos

Member
Μηνύματα
3.700
Likes
6.314
Ταξίδι-Όνειρο
Βερακρούζ
Ο συγγραφέας Jose Oriol Martinez είναι πρόξενος της πρεσβείας της Κούβας στην Αθήνα. Αυτό το
βιβλίο παρουσίασε πριν λίγες μέρες στο Ηράκλειο.
Χοσέ Μαρτί, του οποίου η εικόνα είναι αποτυπωμένη στην μιά πλευρά του κουβάνικου πέσο, υπήρξε μεγάλος λάτρης της ελληνικής ιστορίας από τα παιδικά του χρόνια, στα έργα του αναφέρεται σε πρόσωπα μυθολογικά και υπάρκτα και σε τόπους της αρχαίας και σύγρονης Ελλάδας.
Αυτό περιγράφει σε 400 σελίδες ο συγγραφέας.

20220210_194133.jpg
 

fenia42

Member
Μηνύματα
3.880
Likes
14.415
Επόμενο Ταξίδι
Азербайджан
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία,Σβάλμπαρντ
Σε μια ομάδα βιβλιόφιλων είχε μπει μια κυρία και έγραψε ορθά κοφτά: «οποιος δεν έχει διαβάσει τη Σερενάτα του Λιβανελί δεν έχει διαβάσει τίποτα στη ζωή του». Αμάν, λέω. Τόσα χρόνια Καζαντζακη, Τολστόι, Ντοστογέφσκι, Τσβάιχ, Μάρκες και Κάφκα πήγαν χαμένα. Έπρεπε να διαβάσω το νέο έπος του Γκιλγκαμές που μου διέφευγε.

Στις 24 Φεβρουαρίου του 1942, 10 μίλια βόρεια του πορθμού του Βοσπόρου, χτυπήθηκε από τορπίλη και βυθίστηκε το φορτηγό πλοίο Στρούμα (Struma), το οποίο μετέφερε Εβραίους πρόσφυγες από χώρες της Αν. Ευρώπης και είχε προορισμό την τότε αγγλοκρατούμενη Παλαιστινη.
Από τη μια οι Γερμανοί, από την άλλη οι Σοβιετικοί επι Στάλιν που δεν άφηναν άγνωστο πλοίο να πλέει στα νερά της μαύρης θάλασσας, από την τριτη η Τουρκία που τα χε χαμένα.
Το πλοίο έφτασε σε άθλια κατάσταση στο Βόσπορο κι έμενε αγκυροβολημένο και έρμαιο για 2μηνες, όταν αποφασίστηκε να επιστρέψει πίσω προς τη μαύρη θάλασσα. Εκεί βρήκαν τραγικό θάνατο 791 ταλαιπωρημένες ψυχές και μόνο μια επέζησε.
Αυτή είναι η ιστορία που αποτέλεσε αφορμή για τη Σερενάτα, καθώς και η πικρή ιστορία αγάπης που τη συνοδεύει.
Ωραίο βιβλίο, αλλά όχι το καλύτερο που έχω διαβάσει so far για το νέο έτος. Λάτρεψα τη Μητέρα του σκύλου του Μάτεσι. Έπος.
 

Sam-chal

Member
Μηνύματα
867
Likes
1.915
Επόμενο Ταξίδι
Απρογραμμάτιστο
Ταξίδι-Όνειρο
Περού, Χιλή, Βολιβία
Ρίξτε μια ματιά στα πολύ αξιόλογα βιβλία του Ισπανού συγγραφέα Ιλδεφόνσο Φαλκόνες δε Σιέρρα
- Η Παναγιά της Θάλασσας
- Το χέρι της Φατίμα
- Οι κληρονόμοι της γης
 

karfitsa

Member
Μηνύματα
4.546
Likes
8.035
Ρίξτε μια ματιά στα πολύ αξιόλογα βιβλία του Ισπανού συγγραφέα Ιλδεφόνσο Φαλκόνες δε Σιέρρα
- Η Παναγιά της Θάλασσας
- Το χέρι της Φατίμα
- Οι κληρονόμοι της γης
Ενθουσιάστηκα με τα δύο που διάβασα πρόσφατα , την Παναγία και τους κληρονόμους.
Δεν περίμενα ότι διηγήματα χρονικά τοποθετημένα στον μεσαίωνα και στην Βαρκελώνη θα μου άρεσαν τόσο πολύ.Τα συνιστώ...
 

duty_free

Member
Μηνύματα
903
Likes
3.223
Σκεφτὴτε τώρα... Καλοκαίρι και ταξὶδι στο πλαίσιο τού μὴνα τοὺ μέλιτος – νταξ, όχι ακριβὼς μὴνας!

Στοὺς Παξοὶ.

Και ὴταν 1972! Υπὴρξα καγὼ νιὸς κάποτες!

Μάσες, ξάπλες και ραχὰτι - ὸπου ραχὰτι (αυτή η υπὲροχος αραβικιὰ λὲξις) ὶσον πὰλη σωμὰτων σὲ πρόβες αναπαραγωγικὴς διαδικασίας καὶτοι αγαποὺσα τὴν (τὸτενες) αρραβωνιάρα (νὺν συζυγὰτα) από μὲρη αναφανδὸν αντισυλληπτικὰ.

Σὲ τὲτοια σκηνικὰ ὰτινα θυμὰσαι με πὰσα λεπτομέρεια 50 χρὸνια μετα, χὼρεσα το Μαγικὸ Βουνὸ του Θωμὰ Μὰν! Τὴν ανάγνωσή του δηλαδὴ. Η αλὴθεια εὶναι ὸτι δεν ὺπαρχαν και πολλα κενὰ εν τω ημετερω προγράμματι. Αλλὰ διάβασα κάμποσο. Ενθυμοὺμαι να το πιανω ψυχαναγκαστικὼς για κὰμποσες σελὶδες ημερησίως ακὸμα κι αν ὴμανε βαρὺς ὲνεκα αλιμούσιες μὰσες ὴ χαυνωμὲνος αφροδισὶων περατωθὲντων. Και το τὲλειωσα ο απὶθανος! Το τὲλειωσα χωρὶς πολλὴ (=καθόλου) ευχαριστηση. Κι ὸταν διάβασα το σημεὶωμα του συγγραφὲως ὸστις ζητοὺσε ανάγνωση δὶς τοὺ ἐργου του (ὶνα προς καλλιτὲραν κατανὸησιν), γέλασα φωναχτά, λὲγων: «ρε δε' πὰ’να παντρευτείς κύριε Τόμας Μάν; Εδὼ μὲ μύρια ζὸρια, τελέψαμε ἂπαξ το βιβλίο, θες καὶ δευτὲρα;»

Πρὲπει να ομολογίσω ὸμως, ὸτι το σκεπτὸμην αρκετὰ συχνὰ ὸλα αυτὰ τὰ χρόνια. Δὲν ξερω τὶ σκὰλωμα ὲφαγα καὶ το ξεκίνησα πὰλι. Και τσουλὰ πολὺ καλά, πολὺ ευχὰριστα.

Δίκιο εὶχε ο ρooστης!

Προτιμήσατε την εκδοση τοὺ Εξάντα καίτοι εξαντληθείσα. Η μεταφρασις Δικταίου στον Ζαχαρόπουλα, είναι γτπκ.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.182
Μηνύματα
883.216
Μέλη
38.891
Νεότερο μέλος
CrisPan

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom