Σκιάθος Προτάσεις διασκέδασης, εστίασης, αξιοθέατων και παραλιών στη Σκιάθο

Thvagd

Member
Μηνύματα
32
Likes
9
Ταξίδι-Όνειρο
Καναδάς,Ισλανδία,Ιαπωνία
Δηλαδή περιμένεις από εδώ το OK ότι δεν έχει μπλόκα για να αλωνίζεις τα βράδια με ικανή ποσότητα αλκοόλ στο αίμα σου; Λίγη περισσότερη σοβαρότητα...
 

dinosthess7

Member
Μηνύματα
5
Likes
0
Δηλαδή περιμένεις από εδώ το OK ότι δεν έχει μπλόκα για να αλωνίζεις τα βράδια με ικανή ποσότητα αλκοόλ στο αίμα σου; Λίγη περισσότερη σοβαρότητα...
Το γεγονός ότι ρωτάω για μπλόκα δεν σημαίνει ότι πίνω κ αλωνίζω τα βράδια όπως μου γράφεις!!!!!! ΟΚ,,δεν με ξέρεις προσωπικά κ άμα είχες κάποιο πρόβλημα με την ερώτηση να μην έμπαινες καν στον κόπο να μου απαντήσεις... η σοβαρότητα φαίνεται στην απάντηση που μου έδωσες κ όχι στην ερώτηση που έκανα, γιατί έκανα κ άλλες όπως είδες...
 

Maria Lamprou

Member
Μηνύματα
41
Likes
32
Επόμενο Ταξίδι
NEW YORK ?
Ταξίδι-Όνειρο
ΠΕΡΟΥ - ΑΝΔΕΙΣ - ΑΜΑΖΟΝΙΟ
@dinosthess7
Ήμουν 7 μέρες Σκιάθο! Θα σου γράψω αυτά που είδα (δεν πήγα παντού αλλά το ψιλογύρισα το νησί)
Στη χώρα μόνο ξέρω για φαγητό (εκεί μέναμε), γράφω εντυπώσεις:
- Lo&La: ιταλικό, ξέρω δεν είναι πολύ νησιώτικο αλλά έχει φοβερό φαγητό, τέλεια θέα και αυτοί που το έχουν είναι πολύ εξυπηρετικοί! Είναι πάνω από το παλιό λιμάνι της Σκιάθου (στην ανηφόρα πάνω από τις μαξιλάρες) κι έχει φοβερή θέα
- Σκούνα: οπωσδήποτε!! είναι στον παραλιακό δρόμο (όπως βλέπεις το λιμάνι όοολο αριστερά προς τα clubs). Πιο κυριλάτη κατάσταση αλλά αξίζει
- Καρνάγιο (στην ίδια ευθεία): πολύ καλό φαγητό αλλά δε μας άρεσε η μουσική (ελληνικά '90s!)
- Εν πλω / Μαιστράλι (δε θυμάμαι ακριβώς): και τα 2 στην ίδια ευθεία, καλά ταβερνάκια αλλά όχι και να τρελαθείς
- Αλέξανδρος: μέσα στα σοκάκια, για τουρίστες, έχει και μπουζουκάκι live
- KOZIAKAΣ: μέσα σε στενό κοντά στο λιμάνι, ψητοπωλείο με τα όλα του!!
Για ψαράκι μας πρότειναν στη χώρα και το Αμφιλίκη,θέλει κράτηση γιατί έχει λίγα τραπέζια σε ένα μπαλκονάκι με θέα. Για θέα μας πρότειναν και το ΠΑΝΟΡΑΜΑ έξω από τη χώρα(πίτσα, ζυμαρικά).

Λοιπόν, για 5 μέρες που πάτε τα προλαβαίνετε τα περισσότερα. Το νησί έχει μικρές αποστάσεις. Οι παραλίες όλες μοιάζουν σχετικά, οι Κουκουναριές είναι τεράστια παραλία, με πολύ κόσμο ΟΛΩΝ των ειδών, πολύ οργανωμένη (προτείνω να νοικιάσετε κανό και να μπείτε μέσα στη λίμνη, και από την άλλη μεριά να πάτε στη διπλανή παραλία τα Αμπελάκια). Τα Αμπελάκια και τα Μάραθα είναι οι παραλίες δεξιά και αριστερά από τις Κουκουναριές, πιο ήσυχες και πιο στενές αλλά εξίσου ωραίες! Από το ίδιο μονοπάτι που πας Αμπελάκια περπατάς έναν κατσικόδρομο και φτάνεις Banana (party-beach). Αν θέλετε κάνετε και γυμνισμό δίπλα στη μικρή Banana . Μετά τις Κουκουναριές είναι η Αγία Ελένη, επίσης πιο ήσυχα μου άρεσε πολύ κι εκεί.
Στον Βρωμόλιμνο είναι σαν...την Ψαρού, ωραία παραλία με δυνατή μουσική αν κάθεσαι στο μπαράκι και αρκετό κόσμο. Πήγαμε και στον Τρούλο, πολύ ήσυχα και πιο οικογενειακά. Εκδρομή πήγαμε προς τα πάνω μόνο μικρό/μεγάλο Ασέληνο, αλλά είχε αέρα και δεν κάτσαμε, πολύ ωραίες και πιο παρθένες παραλίες!!!
Μπλόκα δεν ξέρω γιατί γυρίζαμε με τα πόδια, μέναμε στη Χώρα... Το ποτό στο BBC club είχε 8 ευρώ και μου άρεσε αρκετά, αλλά μετά τις 1 ο χαμός!!! Δεν ξέρω αν είστε τύποι "Μαξιλάρες" ή club, αλλά αξίζει!

Και για να μην ξεχάσω...για μένα η TOP παραλία ήταν η Τσουγκριά που πας με καραβάκι... Ένα πράσινο νησί με μια αμμουδιά...τι άλλο θες??? Στα Λαλάρια να πας μόνο αν βεβαιωθείς ότι δεν έχει αέρα (εμάς είχε και αέρα και συννεφιά και δεν το χαρήκαμε).
Α! Και αν διάβασες από εδώ για την pizza της Μαρίας (γιατί κι εγώ από εδώ ψάχτηκα!) εγώ έδωσα άκυρο...ήταν ΟΛΗ την ώρα γεμάτο με κόσμο που περίμενε να κάτσει (τουρίστες κυρίως), και στις 22.00 έκλεινε!!!
Καλά να περάσετε, είναι τέλειο νησί!
 

dinosthess7

Member
Μηνύματα
5
Likes
0
@dinosthess7
Ήμουν 7 μέρες Σκιάθο! Θα σου γράψω αυτά που είδα (δεν πήγα παντού αλλά το ψιλογύρισα το νησί)
Στη χώρα μόνο ξέρω για φαγητό (εκεί μέναμε), γράφω εντυπώσεις:
- Lo&La: ιταλικό, ξέρω δεν είναι πολύ νησιώτικο αλλά έχει φοβερό φαγητό, τέλεια θέα και αυτοί που το έχουν είναι πολύ εξυπηρετικοί! Είναι πάνω από το παλιό λιμάνι της Σκιάθου (στην ανηφόρα πάνω από τις μαξιλάρες) κι έχει φοβερή θέα
- Σκούνα: οπωσδήποτε!! είναι στον παραλιακό δρόμο (όπως βλέπεις το λιμάνι όοολο αριστερά προς τα clubs). Πιο κυριλάτη κατάσταση αλλά αξίζει
- Καρνάγιο (στην ίδια ευθεία): πολύ καλό φαγητό αλλά δε μας άρεσε η μουσική (ελληνικά '90s!)
- Εν πλω / Μαιστράλι (δε θυμάμαι ακριβώς): και τα 2 στην ίδια ευθεία, καλά ταβερνάκια αλλά όχι και να τρελαθείς
- Αλέξανδρος: μέσα στα σοκάκια, για τουρίστες, έχει και μπουζουκάκι live
- KOZIAKAΣ: μέσα σε στενό κοντά στο λιμάνι, ψητοπωλείο με τα όλα του!!
Για ψαράκι μας πρότειναν στη χώρα και το Αμφιλίκη,θέλει κράτηση γιατί έχει λίγα τραπέζια σε ένα μπαλκονάκι με θέα. Για θέα μας πρότειναν και το ΠΑΝΟΡΑΜΑ έξω από τη χώρα(πίτσα, ζυμαρικά).

Λοιπόν, για 5 μέρες που πάτε τα προλαβαίνετε τα περισσότερα. Το νησί έχει μικρές αποστάσεις. Οι παραλίες όλες μοιάζουν σχετικά, οι Κουκουναριές είναι τεράστια παραλία, με πολύ κόσμο ΟΛΩΝ των ειδών, πολύ οργανωμένη (προτείνω να νοικιάσετε κανό και να μπείτε μέσα στη λίμνη, και από την άλλη μεριά να πάτε στη διπλανή παραλία τα Αμπελάκια). Τα Αμπελάκια και τα Μάραθα είναι οι παραλίες δεξιά και αριστερά από τις Κουκουναριές, πιο ήσυχες και πιο στενές αλλά εξίσου ωραίες! Από το ίδιο μονοπάτι που πας Αμπελάκια περπατάς έναν κατσικόδρομο και φτάνεις Banana (party-beach). Αν θέλετε κάνετε και γυμνισμό δίπλα στη μικρή Banana . Μετά τις Κουκουναριές είναι η Αγία Ελένη, επίσης πιο ήσυχα μου άρεσε πολύ κι εκεί.
Στον Βρωμόλιμνο είναι σαν...την Ψαρού, ωραία παραλία με δυνατή μουσική αν κάθεσαι στο μπαράκι και αρκετό κόσμο. Πήγαμε και στον Τρούλο, πολύ ήσυχα και πιο οικογενειακά. Εκδρομή πήγαμε προς τα πάνω μόνο μικρό/μεγάλο Ασέληνο, αλλά είχε αέρα και δεν κάτσαμε, πολύ ωραίες και πιο παρθένες παραλίες!!!
Μπλόκα δεν ξέρω γιατί γυρίζαμε με τα πόδια, μέναμε στη Χώρα... Το ποτό στο BBC club είχε 8 ευρώ και μου άρεσε αρκετά, αλλά μετά τις 1 ο χαμός!!! Δεν ξέρω αν είστε τύποι "Μαξιλάρες" ή club, αλλά αξίζει!

Και για να μην ξεχάσω...για μένα η TOP παραλία ήταν η Τσουγκριά που πας με καραβάκι... Ένα πράσινο νησί με μια αμμουδιά...τι άλλο θες??? Στα Λαλάρια να πας μόνο αν βεβαιωθείς ότι δεν έχει αέρα (εμάς είχε και αέρα και συννεφιά και δεν το χαρήκαμε).
Α! Και αν διάβασες από εδώ για την pizza της Μαρίας (γιατί κι εγώ από εδώ ψάχτηκα!) εγώ έδωσα άκυρο...ήταν ΟΛΗ την ώρα γεμάτο με κόσμο που περίμενε να κάτσει (τουρίστες κυρίως), και στις 22.00 έκλεινε!!!
Καλά να περάσετε, είναι τέλειο νησί!
Σε ευχαριστώ πάραπολυ για τις πληροφορίες,, καλύτερες κ πιο κατατοπιστικές δεν θα μπορούσα να βρω, ειλικρινά!!!!
Αν κ με απογοητεύουν αρκετοί για την επιλογή μου,,για τον λόγο ότι θα πάω με την σχέση μου,,, ελπίζω να περάσω τόσο καλά όσο κ συ,, γιατί αυτό αισθάνθηκα από την περιγραφή σου,,κ φυσικά να προλάβω να τα κάνω στις 5 μέρες μου εκεί,, κ πάλι σε ευχαριστώ για τις πληροφορίες..
 

dinosthess7

Member
Μηνύματα
5
Likes
0
Για τον λόγω ότι είναι νησί για παρέες (σόλο),, αυτό μου έχουν αναφέρει αλλά δεν δίνω σημασία ιδιαίτερη να σου πω την αλήθεια..
Πάντως έχω ακούσει τα καλύτερα κ ανυπομονώ να πάω!!!
Εσύ έχεις επισκευτεί το νησί?? εντυπώσεις?
 

ANNA-PANOS

Member
Μηνύματα
2.001
Likes
2.094
Επόμενο Ταξίδι
........................
Ταξίδι-Όνειρο
Τώρα, απλά ένα ταξίδι...
Για τον λόγω ότι είναι νησί για παρέες (σόλο),, αυτό μου έχουν αναφέρει αλλά δεν δίνω σημασία ιδιαίτερη να σου πω την αλήθεια..
Πάντως έχω ακούσει τα καλύτερα κ ανυπομονώ να πάω!!!
Εσύ έχεις επισκευτεί το νησί?? εντυπώσεις?
Δεν πιστευω οτι το νησι ειναι μονο για παρεες... Πηγαινε και θα το δεις και συ.
 
Μηνύματα
1.620
Likes
782
Επόμενο Ταξίδι
Χονγκ Κονγκ
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος του κόσμου
Για τον λόγω ότι είναι νησί για παρέες (σόλο),, αυτό μου έχουν αναφέρει αλλά δεν δίνω σημασία ιδιαίτερη να σου πω την αλήθεια..
Πάντως έχω ακούσει τα καλύτερα κ ανυπομονώ να πάω!!!
Εσύ έχεις επισκευτεί το νησί?? εντυπώσεις?
Ναι έχω πάει δύο φορές - με παρέα είναι η αλήθεια, αλλά θα ξαναπήγαινα άνετα και ζευγάρι.
 

Maria Lamprou

Member
Μηνύματα
41
Likes
32
Επόμενο Ταξίδι
NEW YORK ?
Ταξίδι-Όνειρο
ΠΕΡΟΥ - ΑΝΔΕΙΣ - ΑΜΑΖΟΝΙΟ
Εμείς αν πηγαίναμε 7 μέρες σε ήσυχο νησί δε θα την παλεύαμε, μετά την 5η μέρα θα τσακωνόμασταν για να περάσει η ώρα! Σαν γνήσιοι Αθηναίοι το έχουμε το νευρόσπαστο μέσα μας και θέλουμε και λίγο τζέρτζελο...είναι βέβαια και στο τι αναζητάει καθένας στις διακοπές του! Πάντως το νησί έχει απ'όλα σαν κόσμο, δε βγάζεις άκρη...
 

isavella kressou

New Member
Μηνύματα
1
Likes
0
πηγαμε σκιαθο φετος το καλοκαιρι και ηταν πολυ καλυτερα απ οτι περιμεναμε, σχετικα καλες τιμες και καλο φαγητο, φυσικα πριν παμε συμβουλευτηκα το φορουμ και πηγα σε ολα τα προτεινομενα μερη! για μενα η καλυτερη παραλια ειναι η μαραθα. Αυτο που θα συμβουλευα σε οποιον προκειται να παει ειναι να μην παει στο μπαρακι rock and roll στις μαξιλαρες. Η σερβιτορα μας ειπε πως ειδικευονται στα κοκτειλς ετσι παραγγειλαμε ενα πολυ γνωστο κοκτειλ και ενα ποτο πληρωσαμε 28 ευρω και ηταν και τα 2 αθλια!!
 
Μηνύματα
1.620
Likes
782
Επόμενο Ταξίδι
Χονγκ Κονγκ
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος του κόσμου
Κολλητή φίλη επισκέφτηκε με 3 Ιταλούς τη Σκιάθο τον Αύγουστο και οι εντυπώσεις της ήταν....(ας το πω ευγενικά) διαφορετικές από τις δικές μου που έχω πάει μόνο με παρέα Ελλήνων. Ενώ εγώ το βρήκα μια χαρά το νησί, τα σκηνικά που μου περιέγραφε ότι αντιμετώπισαν ως αλλοδαποί τουρίστες (γιατί κανείς δεν ήξερε ότι η ίδια μιλάει ελληνικά) είναι για όσκαρ Ξένιου Δία..Εννοώ από διπλές τιμές για Έλληνες/ξένους μέχρι βρισιές μέσα από τα δόντια από σερβιτόρους κλπ κλπ. Ελπίζω πραγματικά να έτυχε. Μετά από μια βδομάδα τα μάζεψαν και πήγαν στη Σκόπελο όπου βρήκαν πολύ καλύτερη αντιμετώπιση.
 

john-data

Member
Μηνύματα
50
Likes
7
Επόμενο Ταξίδι
Λονδίνο
Εγω αν και πήγα στη Πάρο για μια εβδομάδα δεν άντεξα και πήγα για 3η χρονιά στη Σκιάθο!!!Πήγα 20 μέχρι 25 /8 έκλεισα δωμάτιο με 25e και κλασικά Φουλ παραλίες και Τσουγκριά...Σκιάθος κάθε χρόνο καλά να είμαστε και να έχουμε και κανα ευρώ....!!!
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.215
Μηνύματα
883.904
Μέλη
38.907
Νεότερο μέλος
Chrysostomos

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom