Προτάσεις

varsa

Member
Μηνύματα
1.291
Likes
128
Ταξίδι-Όνειρο
far away
μας ανεβασαν οι διακοπουλες βλεπω... μπράβο Δεφ! αρκετα χρησιμο...
 

ipanag

Member
Μηνύματα
316
Likes
151
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος του κόσμου
Nα προτείνω κάτι; Θα μπορούσαμε να έχουμε ένα χάρτη με χρωματική κλίμακα ανάλογα με το πόσα μέλη έχουν επισκεφθεί κάθε χώρα (όπως εδώ http://www.passportstamp.com/ ). Και επιπλέον να μπορούσαμε να δούμε μια λίστα με τους επισκέπτες κάθε χώρας (ειδικά για τις δύσκολες χώρες θα είχε κάποιο νόημα).
 

ipanag

Member
Μηνύματα
316
Likes
151
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος του κόσμου
Def, έκανα μια κίνηση στατιστικών. Έπρεπε να το είχαμε συζητήσει και χθες, αλλά τώρα μου ήρθε η όρεξη.

Κατανομή των μελών ανάλογα με το πόσες χώρες έχουν επισκεφθεί:

1-4 χώρες: 99
5-9 χώρες: 169
10-19 χώρες: 213
20-29 χώρες: 86
30-49 χώρες: 37
50-69 χώρες: 8
70-99 χώρες: 2
100- χώρες: 3


και μια λίστα με το πόσα μέλη έχουν επισκεφθεί κάθε χώρα:

0: Angola, Burundi, Central African Republic, Equatorial Guinea, Gambia, Guinea-Bissau, Guinee Conakry, Niger, Rwanda, Togo, Kiribati, Nauru, New Caledonia, Niue, Norfolk Island, Pitcairn Islands, Tuvalu, Monserrat, Saint Kitts and Nevis, Svalbard and Jan Mayen islands
1: Benin, Burkina Faso, Comoros, Gabon, Liberia, Malawi, Mauritania, Mozambique, Sao Tome and Principe, Sierra Leone, Somalia, Bangladesh, East Timor, Tajikistan, Turkmenistan, Micronesia, Northern Mariana Islands, Palau, Tonga, Vanuatu, Western Samoa, Anguilla, British Virgin Islands, Turks and Caicos Islands, Azerbaijan, Faroe Islands, Falkland Islands, Guyana, Suriname
2: Cameroon, Cape Verde, Chad, Congo Brazzaville, Congo Kinshasa, Djibouti, Ivory Coast, Mali, Reunion, Senegal, Uganda, Zambia, Bhutan, Brunei, American Samoa, Guam, Marshall Islands, Rarotonga & the Cook Islands, Dominica, El Salvador, Guadeloupe, Saint Lucia, Channel Islands, French Guiana, Unknown
3: Eritrea, Ghana, Lesotho, Nigeria, Kyrgyzstan, North Korea, Solomon Islands, Antigua and Barbuda, Grenada, Honduras, Martinique, Nicaragua, Virgin Islands, Greenland
4: Swaziland, Western Sahara, Afghanistan, Mongolia, Papua New Guinea, Cayman Islands
5: Algeria, Botswana, Namibia, Sudan, Kazakhstan, Trinidad and Tobago
6: South Korea, Fiji, French Polynesia, Aruba, Bermuda
7: Madagascar, Zimbabwe, Taiwan, Belize, Haiti, Netherlands Antilles, Armenia, Georgia, Moldova, Iraq
8: Uzbekistan, Barbados, Bahamas, Costa Rica, Guatemala, Panama, Belarus, Palestinian Authority
9: Tanzania, New Zealand
10: Ethiopia, Kuwait, Oman, Yemen, Ecuador
11: Philippines, Jamaica, Colombia
12: Puerto Rico, Saudi Arabia
13: Myanmar
14: Libya, South Africa, Pakistan
15: Seychelles, Laos
16: Paraguay
17: Japan, Sri Lanka
18: Iceland, Iran, Lebanon, Venezuela
19: Vietnam
20: Lithuania
21: Dominican Republic
22: Kenya
23: Cambodia, Uruguay
24: Mauritius, Nepal, Latvia
25: Ukraine
28: Malaysia
29: Bolivia
30: Andorra, Chile
31: Maldives, Australia
35: Syria
37: Estonia, Gibraltar
38: Argentina, Peru
39: Bosnia and Herzegovina, Qatar
40: Brazil
43: Liechtenstein, Bahrain
44: Ireland
45: Albania, Canada
46: Mexico
47: Jordan
49: India
50: Israel
57: China
58: Malta
61: Morocco, Slovakia
63: Poland
67: Norway
69: Cuba, Russia
71: Indonesia
72: Slovenia
73: Croatia
74: San Marino
75: Singapore, Romania
77: Finland
90: United Arab Emirates
91: Luxembourg
92: Portugal
98: Sweden
108: Tunisia, Denmark, Monaco
112: Macedonia
123: Serbia and Montenegro
128: United States
132: Thailand
141: Egypt
171: Cyprus
178: Belgium
193: Hungary
201: Vatican City
211: Bulgaria
230: Switzerland
232: Netherlands
252: Turkey
253: Czech republic
293: Spain
314: Austria
340: United Kingdom
370: Germany
380: France
445: Italy
547: Greece
 

Attachments

Μηνύματα
159
Likes
43
......έκανα μια κίνηση στατιστικών..................................
Κατανομή των μελών ανάλογα με το πόσες χώρες έχουν επισκεφθεί:..................
......και μια λίστα με το πόσα μέλη έχουν επισκεφθεί κάθε χώρα:...............
Πολύ καλή η στατιστική σου εργασία, ειδικά το τμήμα με το πόσα μέλη έχουν επισκεφθεί την κάθε χώρα. Βγαίνουν πολλά συμπεράσματα αν την μελετήσει κανείς. Το μόνο κακό είναι, όπως έχει αναφερθεί πολλές φορές στο παρελθόν, ότι δεν φαίνονται οι πόλεις που έχουν επισκεφθεί τα μέλη.
 

agelada

Member
Μηνύματα
59
Likes
7
Επόμενο Ταξίδι
??
Ταξίδι-Όνειρο
Β. Περού -Εκ-Γκαλάπαγκος
καταπληκτικόοοο!!!!!!!!

τι σημαίνει όμως -για εμάς τους αδαείς- "έκανα μια απλή χρήση της στατιστικής", δηλαδή πώς έγινε αυτό το μικρο θαυμα;
 

bloody mary

Member
Μηνύματα
527
Likes
42
Επόμενο Ταξίδι
Παρίσι
Ταξίδι-Όνειρο
Αμαζόνιος
Όταν κάνω αναζήτηση μέσω του εργαλείου στο κεντρικό μενού, μου βγάζει κάποια αποτελέσματα για τα οποία όμως δεν μου δίνει ολοκληρωμένο λινκ αλλά μου δίνει ολόκληρο το θέμα.
Ξέρω ότι σας μπέρδεψα γιαυτό να δώσω ένα παράδειγμα.
Ήθελα να βρω κάτι στο τόπικ "που είναι στον κόσμο"
Έδωσα τις λέξεις κλειδιά και το σχετικό forum για να περιοριστεί η αναζήτηση.
Το αποτέλεσμα ήταν το "που είναι στον κόσμο", για να βρω εγώ το συγκεκριμένο ποστ που ήθελα θα έπρεπε να ψάξω τις 120 σελίδες για να βρω που είναι.
Εκτός αν υπάρχει κάποιο λινκ που να σε οδηγεί κατευθείαν στο συγκεκριμένο ποστ και για ακόμα μια φορά τα μάτια μου κάνουν πουλάκια.
Αν είναι εύκολο μπορείτε να το φτιάξετε ή να με ξεστραβώσετε?
 

Defkalion

Administrator
Μηνύματα
11.400
Likes
17.206
Ταξίδι-Όνειρο
Αλάσκα
Βεβαίως. Όταν θες να ψάξεις κάτι ΜΕΣΑ σε ένα συγκεκριμένο θέμα, μπαίνεις στο θέμα, και επάνω υπάρχει κουμπί που λέει "αναζήτηση στο θέμα" :)
 

bloody mary

Member
Μηνύματα
527
Likes
42
Επόμενο Ταξίδι
Παρίσι
Ταξίδι-Όνειρο
Αμαζόνιος
Ευχαριστώ chief. Και για τις οδηγίες και που δεν σχολίασες τα ματάκια μου :).
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.663
Likes
50.503
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Εμένα με περιορίζει το όριο στις λέξεις που μπορούμε να γράφουμε. Θα ήταν καλό να υπήρχε μια ειδοποίηση για το πόσες λέξεις μας "απομένουν" ώστε να αποφεύγεται το φαινόμενο να χάνεις όλο σου το άρθρο επειδή υπερέβης το όριο λέξεων.
Επίσης, θα ήταν πολύ βολικό αν μπορούσαμε να έχουμε "δημιουργία φακέλων" στα προσωπικά μυνήματα ώστε να τα ταξινομεί ο καθένας ανάλογα με τις ανάγκες του.
Να σημειωθεί ότι δεν έχω ιδέα πόσος χρόνος ή τι είδους τεχνικά χαρακτηριστικά απαιτούνται για τις αλλαγές αυτές, προτάσεις άσχετες στον αέρα κάνω.
 

Defkalion

Administrator
Μηνύματα
11.400
Likes
17.206
Ταξίδι-Όνειρο
Αλάσκα
Πολύ καλά κάνεις και ρίχνεις προτάσεις. Το τεχνικό κομμάτι, εύκολο/δύσκολο είναι δική μου δουλειά να το παίξω μπάλα μετά. :)

Λοιπόν αυτό για τα προσωπικά μηνύματα υπάρχει ήδη, όταν μπεις στο χώρο των προσωπικών μηνυμάτων σου, αριστερά υπάρχει μια επιλογή που λέει "επεξεργασία φακέλων". Εκεί μπορείς να φτιάξεις νέους φακέλους, και μετά να μεταφέρεις μηνύματα κλπ. :)

Για το θέμα των άρθρων και του ορίου λέξεων δεν έχω πάρει κάτι πρέφα, οι επιλογές αυτές έχουν απενεργοποιηθεί, είχες κάποιο τέτοιο πρόβλημα; ενδεχομένως κάτι να μούχει ξεφύγει.
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.663
Likes
50.503
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Α, αυτό με τους φακέλους πρέπει να το τσεκάρω, πρόσθεσέ με στη λίστα με τους αλλοίθωρους.

Για το όριο των λέξεων, το πρόβλημα μου έχει παρουσιαστεί πολλές φορές στα προσωπικά μηνύματα, με αποτέλεσμα τελικά να τα παρατάω και να μην απαντάω καν ή να περιορίζομαι σε πολύ περιεκτικές απαντήσεις και στο να παραπέμπω τον άλλο στο κανονικό μου μέηλ. Δεν υπάρχει πλέον περιορισμός λέξεων στα προσωπικά μηνύματα; Όταν υπήρχε τέλος πάντων, χανόταν και όοοολο το μήνυμα, πράγμα ενοχλητικό. Αν εχει φτιαχτεί κι αυτό, τέλεια.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.184
Μηνύματα
883.292
Μέλη
38.893
Νεότερο μέλος
stefanoss

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom