Προτασεις για ελληνικα νησια!

Esperanza

Member
Μηνύματα
31
Likes
28
Αυτά ποιός ακριβώς τα λέει;
Συνήθως κάποιοι φαντασμένοι Θεσσαλονικείς που δεν έχουν κάνει βήμα παραέξω πέρα από τη Χαλκιδική άντε και καμιά Θάσο. Δε το λέω με κακία, ίσως να ήμουν κι εγώ τέτοιος πριν αρκετά χρόνια... Υπέροχες οι παραλίες στο δεύτερο και στο τρίτο πόδι δε το συζητώ (το πρώτο είναι για δυναμίτη και βούλιαγμα πλέόν) αλλά μη τρελαθούμε κιόλας. Μια βόλτα στη Μήλο, στα Κουφονήσια ή ακόμα ακόμα και στη Νάξο που αναφέρθηκε, σε κάνει να αναθεωρήσεις πολλά για το συγκεκριμένο ζήτημα.
Αρκεί να ξέρεις ότι δεν είναι το μόνο που πρέπει να κοιτάει κανείς από τις διακοπές του. Είναι σοβαρό δε λέω, ειδικά σε όσους είναι θαλασσόπληκτοι αλλά όχι το μόνο, ειδικά όταν μιλάμε για νησιά...
Εγω χωρίς να εχω ταξιδέψει παρα πολυ γνώριζα απλά οτι συγκεκριμένα οι Κυκλάδες - της Μήλου και εκτός από τα Κουφονήσια δεν εχουν τρομερές παραλίες. Ήξερα οτι στα Δωδεκάνησα, τις Σποραδες, τα επτανησα και τη Κρητη οτι εχουν φανταστικές παραλίες απλώς ειχα μια μικρη προκατάληψη για τις Κυκλαδες
 

Esperanza

Member
Μηνύματα
31
Likes
28
Καλησπέρα σας και παλι!
Αποφασισαμε τελικά να παμε Παρο Αντιπαρο, Ναξο, Κουφονησια(μαλλον εδώ χωρις διανυκτέρευση)
Αν εχετε να προτείνετε κατι που αξιζει να δούμε, να επισκεφθούμε, να γευτούμε σε αυτα τα νησια θα το εκτιμούσα πολυ!
Πραγματικά ελπιζω οταν παμε να μην γίνεται ο χαμος γιατί τα νησια αυτα ειναι πολυ τουριστικά και εμείς δεν είμαστε του beach bar οποτε θελουμε λιγο χωρο να απλώσουμε ψυγειακι, καρέκλες, τραπεζι, ομπρελες και το τεράστιο ταβλι μας
Να είστε ολοι καλα!
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.089
Likes
44.953
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Peru, Japan, Iceland
Καλησπέρα σας και παλι!
Αποφασισαμε τελικά να παμε Παρο Αντιπαρο, Ναξο, Κουφονησια
Πόσες μέρες σκοπεύετε να αφιερώσετε σε όλα αυτά; Με ένα πρόχειρο υπολογισμό χρειάζεστε το λιγότερο 12 για να πείτε ότι είδατε κάτι και δε τρέχατε πανικόβλητοι, πόσο μάλλον χωρίς αμάξι...
Όσο γι' αυτό που ρωτάς, θα βρειτε σίγουρα πολλές ''ελεύθερες΄΄ παραλίες για να τις χαρείτε όπως θέλετε!
 

Esperanza

Member
Μηνύματα
31
Likes
28
Πόσες μέρες σκοπεύετε να αφιερώσετε σε όλα αυτά; Με ένα πρόχειρο υπολογισμό χρειάζεστε το λιγότερο 12 για να πείτε ότι είδατε κάτι και δε τρέχατε πανικόβλητοι, πόσο μάλλον χωρίς αμάξι...
Όσο γι' αυτό που ρωτάς, θα βρειτε σίγουρα πολλές ''ελεύθερες΄΄ παραλίες για να τις χαρείτε όπως θέλετε!
Δυο εβδομάδες θα παμε αρχες Ιουλίου
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.089
Likes
44.953
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Peru, Japan, Iceland
Δυο εβδομάδες θα παμε αρχες Ιουλίου
Τέλεια, με καλό προγραμματισμό και σχέδιο θα δείτε και θα κάνετε πολλά πράγματα.
Η πρόταση μου είναι να αφιερώσετε και από μία νύχτα - 2 μέρες στα μικρά, Αντίπαρο και Κουφονήσια, καθώς είναι νησάκια που έχουν να δώσουν αρκετά και θα σας αρέσουν!
 

Esperanza

Member
Μηνύματα
31
Likes
28
Τέλεια, με καλό προγραμματισμό και σχέδιο θα δείτε και θα κάνετε πολλά πράγματα.
Η πρόταση μου είναι να αφιερώσετε και από μία νύχτα - 2 μέρες στα μικρά, Αντίπαρο και Κουφονήσια, καθώς είναι νησάκια που έχουν να δώσουν αρκετά και θα σας αρέσουν!
Αχ είστε εκεινος ο κυριος που γραφει για τα μικρα νησακια της άγονης γραμμης; Διαβαζα για την αγαπημενη Ψεριμο.
Αν και ειμαι και εγω μικρη παντα ηθελα να επισκέπτομαι αυτα τα νησια και ως μελλοντική δασκαλα να μείνω σε ενα τετοιο με την οικογένεια μου μακριά απο τις πολεις που με τρομάζουν
Άσχετα ολα αυτα βέβαια χαχα
Ηθελα πολυ να μείνουμε και στα μικρα αυτα νησάκια αλλα ακομα και απο τωρα Φεβρουάριο μηνα ειναι πανάκριβα και ηδη εχουν κλεισει πολλοι αλλοι οποτε μένουν λιγα στην πλατφόρμα που ψάχνω (την γνωστη)
Οπότε η τιμη θα ξεφυγει
στην Παρο για να γλυτώσουμε χρήματα θα μεινουμε τις 3 πρωτες μερες σε καμπινγκ. Πιστεύετε οτι θα γίνετε το αδιαχώρητο αρχές Ιουλίου;
Περσι που πηγα αμμουλιανη πραγματικά στην πιο φημισμένη της παραλια δεν είχε να σταθείς τυπου σε πιάνει πανικός
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.089
Likes
44.953
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Peru, Japan, Iceland
Αχ είστε εκεινος ο κυριος που γραφει για τα μικρα νησακια της άγονης γραμμης; Διαβαζα για την αγαπημενη Ψεριμο.
Είστε; Κύριος; Μας έκανες τη καρδιά περιβόλι μες τη νύχτα... :haha: Τελος πάντων. Εγώ είμαι αυτός που περιγράφεις και έγραψα για τη Ψέριμο. Πολύ καλά κάνεις και κοιτάς και τέτοια νησιά πάντως!


Ηθελα πολυ να μείνουμε και στα μικρα αυτα νησάκια αλλα ακομα και απο τωρα Φεβρουάριο μηνα ειναι πανάκριβα και ηδη εχουν κλεισει πολλοι αλλοι οποτε μένουν λιγα στην πλατφόρμα που ψάχνω (την γνωστη)
Οπότε η τιμη θα ξεφυγει στην Παρο για να γλυτώσουμε χρήματα θα μεινουμε τις 3 πρωτες μερες σε καμπινγκ. Πιστεύετε οτι θα γίνετε το αδιαχώρητο αρχές Ιουλίου;
Θέλει πολύ καλή έρευνα για να βρεις καλή τιμή στα Κουφονήσια κυρίως μέσω τηλεφώνου. Για Αντίπαρο θα βρεις και επιτόπου δωμάτιο, σου προτείνω να το ρισκάρεις. Σίγουρα θα γίνεται το αδιαχώρητο στο καμπινγκ της Πάρου, είναι η εποχή μετά τις πανελλήνιες που γεμίζει ασφυκτικά το νησί.

Περσι που πηγα αμμουλιανη πραγματικά στην πιο φημισμένη της παραλια δεν είχε να σταθείς τυπου σε πιάνει πανικός
Πέρυσι για το δεύτερο ΣΚ του Ιουλίου δε βρήκα ούτε ένα δωμάτιο, κάνοντας στη κυριολεξία 40 τηλέφωνα. Έχει ξεφύγει η κατάσταση στην Αμμουλιανή και φυσικά αυτό έχει άμεσο αντίκτυπο στις τιμές.
 

Esperanza

Member
Μηνύματα
31
Likes
28
Είστε; Κύριος; Μας έκανες τη καρδιά περιβόλι μες τη νύχτα... :haha: Τελος πάντων. Εγώ είμαι αυτός που περιγράφεις και έγραψα για τη Ψέριμο. Πολύ καλά κάνεις και κοιτάς και τέτοια νησιά πάντως!




Απο ευγένεια μιλάω στον πληθυντικό στους περισσότερους γιατί δουλευω και σε σχολη οδηγών και έρχονται παιδιά 18-20 χρόνων αλλα ειναι πελατες οποτε δεν μπορω να μιλάω στον ενικο και το εχω συνηθίσει. Πολυ θα το θελα να ξανα διαβάσω απο εσας για κάποιο απομακρυσμένο μικρο νησί της Ελλάδας. Να φανταστείτε οτι όταν έβλεπα στις ειδήσεις την δασκαλα που έφυγε απο την Γαύδο γιατί δεν άντεξε και ζητούσαν αναπληρωτή ζηλεψα παρα πολυ που δεν εχω ολοκληρώσει τις σπουδές μου και δεν ειμαι ηδη εκει. Η Θεσσαλονίκη που μένω ειναι λιγακι επικίνδυνη για την ιδιοσυγκρασία μου




Θέλει πολύ καλή έρευνα για να βρεις καλή τιμή στα Κουφονήσια κυρίως μέσω τηλεφώνου. Για Αντίπαρο θα βρεις και επιτόπου δωμάτιο, σου προτείνω να το ρισκάρεις. Σίγουρα θα γίνεται το αδιαχώρητο στο καμπινγκ της
Σχετικά με το κάμπινγκ
λεω να ψάξω δωμάτια γιατί δεν έχει και τρομερή διαφορά σε τιμή. Η σκηνή που διαθέτουν πάντως ειναι τύπου δωμάτιο χωρις μπάνιο.



Πέρυσι για το δεύτερο ΣΚ του Ιουλίου δε βρήκα ούτε ένα δωμάτιο, κάνοντας στη κυριολεξία 40 τηλέφωνα. Έχει ξεφύγει η κατάσταση στην Αμμουλιανή και φυσικά αυτό έχει άμεσο αντίκτυπο στις τιμές.
Στην αμμουλιανη μειναμε στο κάμπινγκ Αύγουστο μηνα και εχω τις χειρότερες εντυπώσεις. Ελεγα να γράψω και θεμα σχετικά με αυτο αλλα νομίζω οτι δεν επιτρέπεται να δυσφημω επιχειρήσεις
(Εχω απαντήσει και στα υπόλοιπα που μου γράψατε αλλα δεν ξερω αν εμφανίζονται πιο πανω, είμαι και καινούρια στο φορουμ)
 
Last edited:

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.552
Likes
12.363
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ν. Αμερική
Καλησπέρα σας και παλι!
Αποφασισαμε τελικά να παμε Παρο Αντιπαρο, Ναξο, Κουφονησια(μαλλον εδώ χωρις διανυκτέρευση)
Αν εχετε να προτείνετε κατι που αξιζει να δούμε, να επισκεφθούμε, να γευτούμε σε αυτα τα νησια θα το εκτιμούσα πολυ!
Καλημέρα. Για πληροφορίες για αυτά τα νησιά διάβασε εδώ:
https://www.travelstories.gr/community/forums/Νησιά-Αιγαίου.12/
και το τεράστιο ταβλι μας
ελπίζω να μην δημιουργεί και τεράστιο θόρυβο :rolleyes:
 

Esperanza

Member
Μηνύματα
31
Likes
28
Καλημέρα. Για πληροφορίες για αυτά τα νησιά διάβασε εδώ:
https://www.travelstories.gr/community/forums/Νησιά-Αιγαίου.12/

ελπίζω να μην δημιουργεί και τεράστιο θόρυβο :rolleyes:
Οχι καλε δεν κάνουμε φασαρια που να ακούγεται περισσότερο απο την βαβούρα στην παραλία. Αν μπορουσα να παρω επιτραπέζια θα έπαιρνα αλλα στην παραλια θα χαθουν εύκολα τα αντικείμενα που εχουν μεσα.
 

S1ckMel0dy

New Member
Μηνύματα
1
Likes
0
Καλησπέρα σε όλους.
Το φόρουμ με έχει βοηθήσει στο παρελθόν παρά πολύ αλλά ποτέ δεν ήμουν μέλος του οπότε τώρα να μαι.

Λοιπόν πέρυσι πήγα της πρώτες μου διακοπές σε νησί, στην μήλο συγκεκριμένα και περάσαμε απίστευτα μας έκατσε γάντι το νησί απο όλες της απόψεις ούτε πολυ ακριβό ούτε με πάααρα πολυ κόσμο, είχε και τα σοκάκια του και της απίστευτες αμμουδιές, τέλος πάντων να μην λέω πολλά ήταν ακριβώς αυτό που θέλαμε. Αλλά φέτος ψάχνουμε ξανά ψάχνουμε και δν βρήσκουμε κάτι που να μας τραβάει το ίδιο... έχετε να προτείνετε τίποτα? προς το παρόν είμαστε ενδιάμεσα σε κουφονήσια, αμοργό, σκιάθο, σέριφο μιας και θέλουμε να πάμε σε δύο νησιά φέτος σερί..
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.112
Μηνύματα
880.668
Μέλη
38.838
Νεότερο μέλος
Crimson_gr

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom