Γενικά Προταση για χειμερινο προορισμο

hamurabi

Member
Μηνύματα
246
Likes
13
Καλησπερα φιλοι μου. Ψαχνω χειμερινο προορισμο μαλλον προς γεναρη-φλεβαρη για 4βραδια...
θελω κατι ατμοσφαιρικο... μαρεσουν γενικα και μεσαιωνικα κτλ...

εχω παει Πραγα, Βουδαπεστη,Μπρατισλαβα,Ρωμη-λιμνη κομο,Bιεννη, Αμστερνταμ και περιξ, Παρισι, Αλσατια (Στρασβουργο κτλ), Φραιμπουργκ .

Σκεφτομουνα για Εδιμβουργο αλλα φοβαμαι οτι λογω λιρας θαναι πανακριβα...
προτασεις-ιδεες?

ευχαριστω
 

alma

Member
Μηνύματα
3.729
Likes
15.109
Αν δεν έχεις πάει Μαδρίτη είναι μια καλή επιλογή.Και όμορφη είναι και καλό φαγητό έχει και ατμοσφαιρική είναι.Αν είχες παραπάνω μέρες θα μπορούσες να την συνδιάσεις με εκδρομές Σεγκόβια και Τολέδο.
 

marquis

Member
Μηνύματα
1.284
Likes
898
Λόγω ατμόσφαιρας θα πρότεινα Πορτογαλία, Λισσαβώνα και Πόρτο.

Πάντως για το οικονομικό και τη Σκωτία, η πτώση της λίρα μετά το δημοψήφισμα του Ιουνίου κάνει το ταξίδι πιο οικονομικό σε σχέση με τα τελευταία 2 χρόνια τουλάχιστον.
 

evi01

Member
Μηνύματα
1.090
Likes
1.660
Ταξίδι-Όνειρο
Η γη ολάκερη!
Ιανουάριο-Φεβρουάριο δε θα επέλεγα Βόρ. Ευρώπη (Σκωτία) λόγω κρύου και μικρής διάρκειας της ημέρας.
 
Μηνύματα
252
Likes
383
Επόμενο Ταξίδι
καλοκαιρινές διακοπές!!!
Ταξίδι-Όνειρο
Αμερική
Εγώ θα σου προτείνω μια από τις ωραιότερες εκδρομές που έχω κάνει! Ρουμανία!!!στα βουνά της τρανσυλβανιας και μάλιστα στο μπρασοβ! Πολύ εύκολη μεταφορά με τρένο από την πρωτεύουσα! Γραφικό χωριό με χιόνια, δίπλα στο bran castle και στο παλάτι της σιναια.
Πολύ οικονομικά ως προς τα αεροπορικά,την διατροφή και την περιήγηση! Τρως πλουσιοπαροχα απίστευτα φαγητά με ελάχιστα χρήματα.οι είσοδοι στα αξιοθέατα πολύ νορμάλ.πηγαινε και θα περάσεις φανταστικά! Μοναδικές εικόνες μου έχουν μείνει από εκεί!!!
 

kill_bill

Member
Μηνύματα
183
Likes
261
Επόμενο Ταξίδι
Σικελία
Ταξίδι-Όνειρο
Αγία Πετρούπολη
Σκέψου την όμορφη μεσαιωνική Τοσκάνη που είναι και πολύ εύκολα προσβάσιμη και οικονομική!
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.043
Likes
41.049
Πέριξ της Μαδρίτης, πέριξ της Τουλούζ, πέριξ της Φλωρεντίας. Και μάλλον Μάλτα, θα σας πω σε λίγες μέρες. Πρωταρχικό θέμα η διάρκεια της μέρας- θα πήξεις στο σκοτάδι στο Εδιμβούργο.
 

hamurabi

Member
Μηνύματα
246
Likes
13
Παιδια επισης να σας πω μια λεπτομερια, ειμαι βορειοευρωπαιοφιλος (λολ).
Στην Ιταλια που εχω παει δυο φορες μου τη σπαει που βλεπω ανθρωπους που μοιαζουν με τους ελληνες, σκουπιδια στους δρομους,κορνες απτα αυτοκινητα.

μαρεσει πιο πολυ η κουλτουρα της βορειας ευρωπης, ολα καθαρα,στους δρομους δεν ακους κιχ, λιγο πιο ρομποτικα αλλα εκει νοιωθω οτι ξεφευγω τελιως απτην ελλαδα.

Η Ισπανια και η πορτογαλια που προτεινετε δεν ειναι λιγο πιο... καλοκαιρινοι προορισμοι?

εμενα υποψην μαρεσει το κρυο και το χιονι
 

hamurabi

Member
Μηνύματα
246
Likes
13
Εγώ θα σου προτείνω μια από τις ωραιότερες εκδρομές που έχω κάνει! Ρουμανία!!!στα βουνά της τρανσυλβανιας και μάλιστα στο μπρασοβ! Πολύ εύκολη μεταφορά με τρένο από την πρωτεύουσα! Γραφικό χωριό με χιόνια, δίπλα στο bran castle και στο παλάτι της σιναια.
Πολύ οικονομικά ως προς τα αεροπορικά,την διατροφή και την περιήγηση! Τρως πλουσιοπαροχα απίστευτα φαγητά με ελάχιστα χρήματα.οι είσοδοι στα αξιοθέατα πολύ νορμάλ.πηγαινε και θα περάσεις φανταστικά! Μοναδικές εικόνες μου έχουν μείνει από εκεί!!!
να σε ρωτησω εκει γενικα τι παιζει? τι εχεις να δεις να κανεις? ξερω για το καστρο εκει στο Μπρασοβ ,ελεγα απο μικρος να παω, αλλα γενικα εχει αλλα πραγματα να δεις?
 

alma

Member
Μηνύματα
3.729
Likes
15.109
Η Ισπανια και η πορτογαλια που προτεινετε δεν ειναι λιγο πιο... καλοκαιρινοι προορισμοι?
Και οι δύο είναι προορισμοί παντός καιρού. Μια μεγάλη και ενδιαφέρουσα χώρα σαν την Ισπανία με πολλές εναλλαγές τοπίου δεν μπορεί να είναι μόνο για χειμώνα ή μονο για καλοκαίρι. Ο καιρός έχει μεγάλες διαφορές μεταξύ βορρά και νότου.

Και η Πορτογαλία επίσης. Από την εξωτική Μαδέιρα με το υποτροπικό κλίμα και τα εξωτικά φρούτα, μέχρι πιο ψυχρές πόλεις στην ηπερωτική χώρα.

Τέλοσπαντων εγώ είμαι μεγάλη φαν των χωρών της Νότιας Ευρώπης και των ζεστών, φιλικών και ζωντανών ανθρώπων της, οπότε ίσως έχω και άλλα γούστα από εσένα.

Επίσης όπως είπε η @paefstra και η @evi01 έχω και το κριτήριο της διάρκειας της ημέρας. Δεν θα σύστηνα ένα μέρος που έχει φως μόνο για 3 ώρες την ημέρα το χειμώνα, εκτός και αν κάποιος δεν έχει τη δυνατότητα να πάει άλλη εποχή. Να καταλάβεις ακόμα και το αγαπημένο Λονδίνο το χειμώνα δεν το ευχαριστιέμαι τόσο, παρόλο που ειδικά για τις γιορτές είναι και υπέροχα στολισμένα.


Καλά να περάσεις όπου και να πας.:)
 
Last edited:
Μηνύματα
252
Likes
383
Επόμενο Ταξίδι
καλοκαιρινές διακοπές!!!
Ταξίδι-Όνειρο
Αμερική

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.214
Μηνύματα
883.820
Μέλη
38.904
Νεότερο μέλος
pstrougaris@yahoo

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom