Γενικά Προτυπο για Interrail

George288

New Member
Μηνύματα
4
Likes
1
Ειμαστε ολοι φοιτητες κατω των 27, απλα εγω μπαινοντας στην επισημη σελιδα του Interrail μου βγαινει κοστος 208€ στο εισητηριο που ανεφερα. Καλη ιδεα ακουγεται το flixbus, αν και τιθεται το θεμα της επιστροφης εφοσον οι 5 διαδρομες που προσφερει ειναι one way, αρα μετα θα πρεπει να επιστρεψουμε αεροπορικως απο οχι τοσο κοντινο μερος πχ.Βαρκελωνη οπου δυσκολα βρισκεις αεροπορικο φθηνο.
 

orestcrete

Member
Μηνύματα
2.593
Likes
9.770
Επόμενο Ταξίδι
Iceland
Ονειρεμένο Ταξίδι
New Zealand
@orestcrete μιλας για 170 υποθετοντας οτι ειναι μεχρι 27 ετων. Απο κει και πανω παει στα 270 και μαλιστα χωρις τα συμπληρωματα, οταν με 99 ευρω βγαζεις 5 μεγαλες διαδρομες με flixbus και αν θελεις μπορεις να συμπληρωσεις μικροποσα για φτηνα αεροπορικα η μικρες διαδρομες λεωφορειου. Νομιζω πια με τα μισα λεφτα μπορεις να κανεις το ιδιο ταξιδι και για περισσοτερες μερες.
Συμφωνουμε απολυτα και καλα κανεις και το επισημαινεις. Απλως θεωρησα οτι ο @George288 ειναι κατω των 27 γιαυτο και δεν το ξεχωρισα.

Για εμας πλεον ο,τι καναμε καναμε απο InterRail, μονο Flixbus και αεροπορικα. Αυτο που ηθελα να κανω απο InterRail και δεν το καταφερα ηταν οι Σκανδιναβικες χωρες. Ολα τα τρενα ειναι free of supplementary charge, οποτε με ενα πασο InterRail μπορεις να ελαφρυθεις πολυ σημαντικα απο το ηδη ακριβο κοστος ταξιδιου σε αυτες τις χωρες.

Update: Ειδα το προφιλ του George και λεει 19 χρονων, εχει ακομα μπολικα χρονακια να φτασει το οριο :clap::clap::clap:

Update2: George εαν κλεισεις το εισιτηριο απο εδω https://blog.rail.cc/interrail-discount θα εχεις 5% εκπτωση..
 
Last edited:

George288

New Member
Μηνύματα
4
Likes
1
Βασικα με δεδομενη την αρχη του ταξιδιου απο Μιλανο. Εστω οτι κλεινουμε flixbus, θελουμε σιγουρα να παμε Νικαια και Βαρκελωνη αρα 2 διαδρομες απο τις 5 λεμε οτι κλεινουν. Τι θα προτεινατε για τις υπολοιπες 3 ειτε για ενδιαμεσο σταθμο μεταξυ Νικαιας-Βαρκελωνη ειτε για μετα την Βαρκελωνη αρκει μετα την Βαρκελωνη να καταληγει σε οσο το δυνατον κοντινοτερο μερος ωστε να ειναι το τελευταιο και να υπαρχουν φθηνα αεροπορικα για την επιστροφη στην Θεσσαλονικη ;
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.552
Likes
12.363
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ν. Αμερική
Βασικα με δεδομενη την αρχη του ταξιδιου απο Μιλανο. Εστω οτι κλεινουμε flixbus, θελουμε σιγουρα να παμε Νικαια και Βαρκελωνη αρα 2 διαδρομες απο τις 5 λεμε οτι κλεινουν. Τι θα προτεινατε για τις υπολοιπες 3 ειτε για ενδιαμεσο σταθμο μεταξυ Νικαιας-Βαρκελωνη ειτε για μετα την Βαρκελωνη αρκει μετα την Βαρκελωνη να καταληγει σε οσο το δυνατον κοντινοτερο μερος ωστε να ειναι το τελευταιο και να υπαρχουν φθηνα αεροπορικα για την επιστροφη στην Θεσσαλονικη ;
Έτσι όπως σου τα λέει η @paefstra καταλήγεις Μιλάνο που έχει φθηνή επιστροφή.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
12.934
Likes
40.778
Επειδη θελετε και Cinque Terre (και καλα κανετε) θα εβαζα καταληξη Γενοβα. Απο Γενοβα για Μιλανο ειναι φτηνα τα τρενα και παμφθηνα τα λεωφορεια flixbus αν κλεισεις νωρις (κανενα 10ευρο) οποτε μη φας μια απο τις 5 διαδρομες σου.
Το μπερδεμα ειναι η Βερνη, Αν επιμενετε να πατε εκει, προφανως θα πρεπει να πατε Βαρκελωνη- Λυον(μια διαδρομη- σκοτωμα) και απο κει Λυον Βερνη.
Απο Λυον εχει για Γενοβα κατ ευθειαν.
Αν βγει η Βερνη απο το πλανο, μπορειτε να γυρισετε πολλη Γαλλια προσθετοντας και μικροποσα για λεωφορεια (Μπορντω, Τουλουζ, Μασσαλια κλπ. Εσεις επιλεγετε)
Αν το θεμα ειναι να βγαλετε 5 νυχτερινες διαδρομες για να γλιτωσετε κόστος 5 διανυκτερευσεων (που στα 19 εχετε αντοχες και δεν ειναι κακη ιδεα) δες τα βραδινα λεωφορεια εδω https://www.flixbus.com/overnight-bus
 
Last edited:

George288

New Member
Μηνύματα
4
Likes
1
Ναι η αληθεια ειναι οτι η Βερνη δεν πολυβολευει με βαση τις διαδρομες. Στην πρωτη σου απαντηση καταλαβα οτι εννοουσες Βαρκελωνη-Νικαια αεροπορικως, το οποιο εψαξα και επισης εχει χαμηλο σχετικα κοστος. Ετσι γλυτωνουμε και αρκετη ταλαιπωρια και κερδιζουμε μια διαδρομη. Δηλαδη απο Μιλανο σε Γενευη, αεροπορικως Βαρκελωνη, αεροπορικως Νικαια, απο Νικαια σε Γενοβα(με βαση την Γενοβα one-day trip σε Cinque Terre) και μετα εχουμε 3 ελευθερες διαδρομες, εκ των οποιων απλα η 3η να καταληγει Μιλανο. Μπορουμε να προσθεσουμε π.χ. Φλωρεντια/Τορινο/Μπολονια, επειδη θα προτιμουσαμε περισσοτερο Ιταλια, παρα αλλες Γαλλικες πολεις. Γενικα ακομα ειναι υπο συζητηση απλα καποιοι προορισμοι ειναι standard, παντως ευχαριστω για τις ιδεες και τις απαντησεις.
 
Last edited:

turms

Member
Μηνύματα
2.067
Likes
2.823
Επόμενο Ταξίδι
ΔΝΤ;;;
Ονειρεμένο Ταξίδι
Σκι στην Παταγονια
δεν ξέρω πως είναι σήμερα...interrail έκανα κάπου το 1996 και ξανά 1997 k 1998

η πρόταση μου είναι μια :
βγάλτε ειστήριο για την περιοχή που θέλετε (τότε πήγαινε με zones σήμερα δεν ξέρω)
έχετε λεφτά, καμια φωτογραφική, μερικές πληροφορίες για τις πόλεις που θα πάτε (αν πάτε) και όλα τα αλλα αφήστε τα κάπως στο flu...
και εγώ έτσι έκανα πλάνο όχι θα πάμε εδώ, όχι εκεί όχι παρακεί...
και στα 3 ταξίδια δεν έφτασα εκεί που λέγαμε
την πρώτη φορα οι άλλοι πήγανε ως Μαρόκο (τότε ήταν μέσα) και εγώ κόλλησα στην Ventimiglia (!!!!) να ζω τον ερωτα μου...
την δεύτερη φορα οι άλλοι κολλήσανε στο Amsterdam με σκοπό μετά βέλγιο, γαλλία και B. Ισπανία και εγώ έφτασα sto Aberdeen
την τρίτη φορα κόλλησα στην Austria

το ωραίο στο interrail είναι αυτό...μην χάνετe την μαγεία με πλανα, προγράμματα κλπ
 

maria91

Member
Μηνύματα
2.070
Likes
1.941
Καλησπερα ψαχνοντας επεσα πανω σ αυτο το θεμα και το σκεφτομαστε με το ταιρι για Interrail μιας και μας αρεσει η ιδεα ταξιδιου με τρενο..αν το επιλεξουμε λεγαμε για το τικετ 5 ταξιδιων μεσα σε 15 μερες...τι διαδρομες θα προτεινατε,βλεποντας 2-3 χωρες??επισης μεχρι περσυ που χα μιλησει με Οσε,ειχε δρομολογια απο Θεσ/νικη για Βουκουρεστι ή Βουδαπεστη το καλοκαιρι ξερουμε αν θα ισχυσει το ιδιο για φετος??
 

orestcrete

Member
Μηνύματα
2.593
Likes
9.770
Επόμενο Ταξίδι
Iceland
Ονειρεμένο Ταξίδι
New Zealand
Καλησπερα ψαχνοντας επεσα πανω σ αυτο το θεμα και το σκεφτομαστε με το ταιρι για Interrail μιας και μας αρεσει η ιδεα ταξιδιου με τρενο..αν το επιλεξουμε λεγαμε για το τικετ 5 ταξιδιων μεσα σε 15 μερες...τι διαδρομες θα προτεινατε,βλεποντας 2-3 χωρες??επισης μεχρι περσυ που χα μιλησει με Οσε,ειχε δρομολογια απο Θεσ/νικη για Βουκουρεστι ή Βουδαπεστη το καλοκαιρι ξερουμε αν θα ισχυσει το ιδιο για φετος??
Τα τρενα απο Θεσσαλονικη προς Βορρα παραμενουν απελπιστικα αργα και παλαιας τεχνολογιας.. Για παραδειγμα το Θεσσαλονικη-Βελιγραδι ειναι κοντα στις 15ωρες, οταν με το αμαξι ειναι κοντα στο 7ωρο-8ωρο.. Θα σας προτεινα να κοιταξετε φθηνα αεροπορικα προς Ευρωπη και απο εκει να ξεκινησετε το ταξιδι με το πασο του InterRail
 

Πολυτίμη

New Member
Μηνύματα
1
Likes
0
Καλησπέρα! Είμαι φοιτήτρια 19 ετών και μόλις χθες έμαθα για το interrail και τη δυνατότητα του να ταξιδέψεις σχεδόν σε ολόκληρη την Ευρώπη μέσω τρένου. Έχω ωστόσο μερικές ερωτήσεις. Τι ακριβώς ειναι; θέλω να πω, πως το χρησιμοποιώ; ας πούμε για παράδειγμα ότι θέλω να πάω μέχρι το Βερολίνο με τρένο αλλά μόνο μέχρι εκεί και όχι και κάπου αλλού. Τι ακριβώς κανω; μπορώ να κλείσω ένα εισιτήριο από κάποιο σταθμό εδώ στην Αθήνα μέσω interrail για βερολινο; μπορώ να επιλέξω μόνο έναν προορισμό ή το interrail προσφέρεται μόνο για άτομα που επιθυμούν κάποιου είδους τουρ σε διάφορες ευρωπαϊκές πολεις;
 

orestcrete

Member
Μηνύματα
2.593
Likes
9.770
Επόμενο Ταξίδι
Iceland
Ονειρεμένο Ταξίδι
New Zealand
Πριν 7 χρονια (7 χρονια!!!) ειχα γραψει ενα προτυπο "αρθρο" για το InterRail.

Διαβασε για αρχη το πρωτο ποστ στο παρακατω θεμα και πιστευω θα σου λυθουν οι περισσοτερες αποριες.. Παντως για να πας καρφι στο Βερολινο χωρις να σταματησεις πουθενα, δεν αξιζει, θα ταλαιπωρηθεις.

https://www.travelstories.gr/community/threads/Προτυπο-για-interrail.34586/

Καλο διαβασμα :)
 

happy_traveller

New Member
Μηνύματα
2
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Ν.Υόρκη
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ρωσία
Επειδη σημερα εχω αρκετο ελευθερο χρονο θα προσπαθησω να γραψω καποια βασικα πραγματα σαν προτυπο για οποιον ενδιαφερεται να κανει Interrail .

Καταρχην αρχιζουμε απο τα βασικα . Τι ειναι το Interrail τελοσπαντων;

To Interrail ειναι ενα πασο το οποιο σου προσφερει την δυνατοτητα να ταξιδεψεις με ολα τα τρενα σε 30 χωρες τις Ευρωπης .

Δευτερον: Γιατι να κανει καποιος ενα Interrail ταξιδι;;;
1) για να εξερευνησεις μια χωρα διασχιζοτας την και οχι απο το παραθυρο ενος αεροπλανου .
2) Ευελιξια κινησεων . Σταματας σε οποιον σταθμο θελεις,οποτε θελεις και κουβαλας μαζι σου οσα πραγματα θελεις χωρις οριο στο ποσες αποσκευες θα παρεις μαζι σου ή στο ποσα κιλα θα παρεις μαζι σου .
3) Φθηνα και οικολογικα !
4) Ειτε ταξιδευεις μονος σου ειτε με παρεα το σιγουρο ειναι οτι θα γνωρισεις πολυ κοσμο απο τα πιο
Να ρωτησω κατι; Και που μενεις οσο διαρκει το ταξιδι μεσα στο τραινο; Μπορεις να κατεβεισ για ψωνια στισ πολεις αν μενεις μεσα στο τραινο ή εστω και για βολτα
 
Last edited by a moderator:

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.112
Μηνύματα
880.675
Μέλη
38.838
Νεότερο μέλος
Crimson_gr

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom