Πρωτη επαφή των μελών του γκρουπ

taxidaki

Member
Μηνύματα
68
Likes
78
Ταξίδι-Όνειρο
Θιβέτ
Καλοι μου γερμανοφιλοι,θα ηθελα να σας ρωτησω,αν καποιος πηγε Γερμανια τον τελευταιο μηνα,αν διαπιστωσε αλλαγη συμπεριφορας οταν ακουνε οτι καποιος ειναι Ελληνας.Πιστευω οτι υπαρχει μια μονομερης επιθεση στην Ελλαδα,λογω των γνωστων οικονομικων προβληματων,απο μια μεριδα,τουλαχιστον, κιτρινης δημοσιογραφιας πχ bild,focus.
(Εγω ταξιδευω για Βερολινο σε λιγες μερες )
Εχει πεσει τιποτα στην αντιληψη σας?
Οι Γερμανοι, εχουν αντιληφθει την κατασταση μας, απο περυσι τον Σεπτεμβρη ήδη. Έτυχε σε έκθεση να συζητησω με συνεργατες προμηθευτες μου, και εβγαζαν την εφημεριδα και μου εδειχναν αρθρα για την κατασταση μας,τα οποια εδω ακομη δεν συζητουσαν καν. Θυμαμαι συγκεκριμενη φραση, οταν κοιταζα καποια νεα σχεδια φωτιστικων: "εσεις τωρα στην Ελλαδα δεν χρειαζεστε τα φωτιστικα, αλλα την λαμπα." Πραγματικα ενιωθα πολύ ασχημα.
Σιγουρα τωρα, θα υπαρχει καποιο ιχνος ειρωνιας μολις ακουνε πως εισαι Ελληνας, αλλά θεωρω πως οσοι ειναι λιγο πιο σοβαροι ανθρωποι, δεν θα βασιζονται στα γραφομενα του κιτρινου τυπου. Άλλωστε τωρα εχει παρει ο κατηφορος κι αλλες χωρες και δεν θα ειμαστε το επικεντρο ;)
Για το Βερολινο παντως θα ελεγα να μην το σκεφτεσαι, διοτι εχουν μια αλλη νοοτροπια λόγω της πρωτυτέρας τους καταστασης.
 

taxidaki

Member
Μηνύματα
68
Likes
78
Ταξίδι-Όνειρο
Θιβέτ
Και μόλις διαπίστωσα πως δεν εχω συστηθει στο φιλογερμανικο γκρουπ :D
Με αντρα ελληνογερμανο, πεθερα Γερμανιδα και συχνες επισκεψεις στη χωρα, δεν θα μπορουσα παρα να λατρεψω τα τοπια, την αρχιτεκτονικη, τη νοοτροπία, την κουζίνα και τους ίδιους τους Γερμανους.
Εχω ερθει πολλες φορες σε διαμαχες λογω της αντιληψης που υπαρχει στην Ελλαδα για τους Γερμανους(αυτη η πιπιλα περι ψυχροτητας και τυπικαδουρας, παει κι ερχεται)και δικαιώνομαι μόνο όταν καποιος επισκεφθει ο ιδιος καποια πόλη της.:cool:
 

thanosth

Member
Μηνύματα
3.370
Likes
6.861
Επόμενο Ταξίδι
Θάσος με ιστιοπλοϊκό!
Ταξίδι-Όνειρο
Happy Slam, AO
Καλοι μου γερμανοφιλοι,θα ηθελα να σας ρωτησω,αν καποιος πηγε Γερμανια τον τελευταιο μηνα,αν διαπιστωσε αλλαγη συμπεριφορας οταν ακουνε οτι καποιος ειναι Ελληνας.Πιστευω οτι υπαρχει μια μονομερης επιθεση στην Ελλαδα,λογω των γνωστων οικονομικων προβληματων,απο μια μεριδα,τουλαχιστον, κιτρινης δημοσιογραφιας πχ bild,focus.
(Εγω ταξιδευω για Βερολινο σε λιγες μερες )
Εχει πεσει τιποτα στην αντιληψη σας?
αλλαγή συμπεριφοράς σίγουρα υπάρχει...
η επίθεση που αναφέρεις, δεν συντελείται μόνο από την "κίτρινη" δημοσιογραφία, αλλά από το σύνολο της δημοσιογραφίας, ηλεκτρονικής και έντυπης.
σε πολλές εκπομπές της γερμανικής τηλεόρασης, κρατικής και ιδιωτικής, η ειρωνία, ο χλευασμός και τα συνεχή απαξιωτικά σχόλια ειναι τηλεοπτική καθημερινότητα
δεν ειναι μόνο η bild, δεν ειναι μόνο το φοκους που επί τη ευκαιρία θεωρείται καθόλου κίτρινος Τύπος εκει.,
 

wotan1975

Member
Μηνύματα
879
Likes
129
Επόμενο Ταξίδι
Πότε θα κάνει ξαστεριά...
Ταξίδι-Όνειρο
Η.Π.Α.
Φανταζομαι,οτι οσοι ενημερωνονται απο τις ειδησεις στη Γερμανια,εχουν ολο και καποια αρνητικη αποψη.Δεν ειναι μονο οι δημοσιογραφοι.
 

karfitsa

Member
Μηνύματα
4.546
Likes
8.035
Γενικα,θεωρω οτι οι Γερμανοι,ειναι απο τους λαους που αγαπουν τη χωρα μας και απο τους γνωστες της αρχαιας,τουλαχιστον, ιστοριας μας.Αλλα το κλιμα εχει αντιστραφει.Το κυριωτερο ειναι οτι τους εχουν περασει οτι σας κανουμε περικοπες για να δωσουμε λεφτα στους ...χαραμοφαηδες ελληνες!
Εχω καταστημα στην Αθηνα και πριν ενα μηνα,ηρθε μια Γερμανιδα και με κατι κουτσοαγγλικα μου ειπε οτι στο τουρ που πηγε στο κεντρο ειδε πολλα αυτοκινητα,κοσμο και γενικα,απο οτι καταλαβα,περιμενε να μας δει να σερνομαστε,να πειναμε η να εχουμε κανει το συνταγμα ...Ταχριρ!
 

maltakias

Member
Μηνύματα
2.538
Likes
3.226
Επόμενο Ταξίδι
Όπου λάχει
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Εγώ θα το θέσω αλλιώς.Όποιος Γερμανός παρακολουθεί και πιστεύει αυτά που τον ταϊζουν τα ΜΜΕ του,σε τι ακριβώς διαφέρει από τον Έλληνα που τρώει τα αντίστοιχα εγχώρια προϊόντα;
 

taver

Member
Μηνύματα
12.488
Likes
28.971
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
στο Βερολίνο γενικά δεν αντιμετωπίζω προβλήματα, αλλά γενικά και με Γερμανούς φίλους πού μιλάω πιστεύουν ότι μας δίνουν λεφτά πχ,
Κοίτα να δεις κάτι απίστευτα πράγματα που πάνε και νομίζουν....
 

North66

Member
Μηνύματα
4.303
Likes
5.039
Επόμενο Ταξίδι
Γεωργία
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία
Ε πού αλλού θα έβρισκαν κορόιδα να τους πουλάνε χρήμα με τετραπλάσιο επιτόκιο απ' αυτό που αυτοί δανείζονται?
Σε μια πραγματική οικονομική και όπως θέλουν στο μέλλον πολιτική ένωση θα έπρεπε τα ελλείμματα κάποιων χωρών να καλύπτονται με τα πλεονάσματα άλλων και το αντίστροφο (όπως στις ΗΠΑ) και όχι αυτό το μπάχαλο που γίνεται σήμερα.
 

taxidaki

Member
Μηνύματα
68
Likes
78
Ταξίδι-Όνειρο
Θιβέτ
Ε πού αλλού θα έβρισκαν κορόιδα να τους πουλάνε χρήμα με τετραπλάσιο επιτόκιο απ' αυτό που αυτοί δανείζονται?
Σε μια πραγματική οικονομική και όπως θέλουν στο μέλλον πολιτική ένωση θα έπρεπε τα ελλείμματα κάποιων χωρών να καλύπτονται με τα πλεονάσματα άλλων και το αντίστροφο (όπως στις ΗΠΑ) και όχι αυτό το μπάχαλο που γίνεται σήμερα.
Νομιζω North, πως ειναι γνωστα τα επιτοκια με τα οποια δανειζόμαστε, πριν τα δεχτουμε αυτα τα χρηματα...με αυτο που λες, μου θυμιζεις αλλόφρονες τύπους, που εχουν ξεφτυλίσει τις πιστωτικές κάρτες και εχουν παρει ό,τι καταναλωτικο δάνειο κυκλοφορεί, από διακοποδάνεια έως εορτοδάνεια και ωρύονται μετά για τα υψηλά επιτόκια...δεν το γνωριζουν απο πριν; Ας μην το έπαιρναν στο κατω κατω της γραφης...
 

maltakias

Member
Μηνύματα
2.538
Likes
3.226
Επόμενο Ταξίδι
Όπου λάχει
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Ας μην το έπαιρναν στο κατω κατω της γραφης...
Το ότι σε υποχρεώνουν να τα παίρνεις από αυτούς και εν συνεχεία να ψωνίζεις εξοπλισμούς και όχι πάλι από αυτούς μάλλον το παραβλέπεις.Αλλά δεν το συνεχίζω γιατί ήδη έχουμε ξεφύγει εντελώς.

Πάντως καλό είναι πριν την κριτική να έχεις γνώση για την πλήρη εικόνα και μετά να παίρνεις θέση.Μην κάνεις "λογικά" άλματα από την μερική αλήθεια ή από αυτήν που σε βολεύει να πιστεύεις.
 

taxidaki

Member
Μηνύματα
68
Likes
78
Ταξίδι-Όνειρο
Θιβέτ
Το ότι σε υποχρεώνουν να τα παίρνεις από αυτούς και εν συνεχεία να ψωνίζεις εξοπλισμούς και όχι πάλι από αυτούς μάλλον το παραβλέπεις.Αλλά δεν το συνεχίζω γιατί ήδη έχουμε ξεφύγει εντελώς.

Πάντως καλό είναι πριν την κριτική να έχεις γνώση για την πλήρη εικόνα και μετά να παίρνεις θέση.Μην κάνεις "λογικά" άλματα από την μερική αλήθεια ή από αυτήν που σε βολεύει να πιστεύεις.
Το "Ας μην το επαιρναν" αναφεροταν σε αυτους που παιρνουν δανεια και μετα γκρινιαζουν...οχι στο δανεισμό της Ελλάδας. Όσο για τις γνωσεις μου, επειδη 1ον δεν με γνωριζεις και 2ον όντως εχουμε ηδη ξεφυγει και δεν ηταν ο σκοπος μου η κοινωνικοπολιτικη αναλυση εδώ, δεν θα δωσω κι εγω συνεχεια. Απλά δεν εχω λόγο να με βολεύει το οτιδήποτε...ενα σχολιο σε σχεση με τη γκρίνια μας ήταν;)
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.195
Μηνύματα
883.533
Μέλη
38.899
Νεότερο μέλος
RDESPOINA

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom