Πρωτη επαφή των μελών του γκρουπ

dik-7

Member
Μηνύματα
1.527
Likes
2.044
Επόμενο Ταξίδι
Θα δειξει!
Ταξίδι-Όνειρο
Νησια μπορα μπορα
Από σήμερα και οι Γερμανόφιλοι αποκτήσαμε το δικό μας φόρουμ.
Θα έλεγα καταρχήν να αναφέρει ο καθένας μας ποια μέρη της χώρας έχει επισκεφθεί, για να γνωριστούμε καλύτερα.
Ξεκινάω λοιπόν και σας αναφέρω ότι στη μοναδική μου οχταήμερη επίσκεψη στη χώρα το καλοκαίρι του 2008 επισκέφθηκα το Μόναχο, τη Νυρεμβέργη, την καταπληκτική Βαυαρία (λίμνες και κάστρα), την περιοχή της λίμνης Κόστανζ (Λιντάου κλπ), Μέλανα Δρυμό, Χαιδελβέργη και για λίγες ώρες την Φρανκφούρτη.
Φυσικά έμεινα μαγεμένος από την ομορφιά των τοπίων και όχι μόνο.
Περιμένω ενεργό συμμετοχή από τα ήδη μέλη και φυσικά όλοι στο site είστε ευπρόσδεκτοι.:D

Υ.Γ. thanosth Οι ιστορίες σου για τη χώρα είναι πάρα πολύ καλές. Σε ευχαριστούμε.
 

taver

Member
Μηνύματα
12.487
Likes
28.956
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Από σήμερα και οι Γερμανόφιλοι αποκτήσαμε το δικό μας φόρουμ.
Θα έλεγα καταρχήν να αναφέρει ο καθένας μας ποια μέρη της χώρας έχει επισκεφθεί, για να γνωριστούμε καλύτερα.
Ξεκινάω λοιπόν και σας αναφέρω ότι στη μοναδική μου οχταήμερη επίσκεψη στη χώρα το καλοκαίρι του 2008 επισκέφθηκα το Μόναχο, τη Νυρεμβέργη, την καταπληκτική Βαυαρία (λίμνες και κάστρα), την περιοχή της λίμνης Κόστανζ (Λιντάου κλπ), Μέλανα Δρυμό, Χαιδελβέργη και για λίγες ώρες την Φρανκφούρτη.
Φυσικά έμεινα μαγεμένος από την ομορφιά των τοπίων και όχι μόνο.
Περιμένω ενεργό συμμετοχή από τα ήδη μέλη και φυσικά όλοι στο site είστε ευπρόσδεκτοι.:D

Υ.Γ. thanosth Οι ιστορίες σου για τη χώρα είναι πάρα πολύ καλές. Σε ευχαριστούμε.
Λοιπόν... Μόναχο, Φρανκφούρτη, Freiburg, Βερολίνο, Λειψία, Δρέσδη. Σε λίγες μέρες θα κάνω ένα νυκτερινό stop-over στη Φρανκφούρτη, και την πρωτομαγιά πάω για την 6η μου επίσκεψη στη χώρα, σε Στουτγκάρδη / Χαϊδελβέργη.
 

getxowoman

Member
Μηνύματα
2.207
Likes
1.289
Εχω παει 4 φορες γερμανια. 2 φορες ηταν στο goethe institut και εχω επισκεφτει : Ηeidelberg,Mannheim,Wiesbaden,Wurzburg,Schweinfurt,Aachen,Bonn,Koln,Dortmund,Dusseldorf,Munich.
Τα αγαπημενα μου ειναι Heidelberg,Mannheim kai Munchen.
 

latina

Member
Μηνύματα
1.414
Likes
298
Επόμενο Ταξίδι
??
Ταξίδι-Όνειρο
κούβα και ινδία
εγω εχω παει 3 φορες γερμανια!!!
εχω επισκεφτει την φρανκφουρτη(2 φορες μαλιστα!),την χαιλδεμβεργη, το μαινζ(φοιτητουπολη φοβερη, εχω μεινει εκει 20 μερες εκει σε youth house ενα καλοκαιρι),το
μαρμπουργκ(μολις μιση ωρα απο φρανκφουρτη!!σουπερ φοιτητουπολη και αυτη, αν και ειναι ορεινη και τον χειμωνα εχει πολυ πολυ κρυο!), το βερολινο, την δρεσδη και το ποτσνταμ!!
και να φανταστειτε οτι απο γερμανικα ξερω 5 λεξουλες ολες κι ολες!!!!!!:bleh::bleh:
 

dik-7

Member
Μηνύματα
1.527
Likes
2.044
Επόμενο Ταξίδι
Θα δειξει!
Ταξίδι-Όνειρο
Νησια μπορα μπορα
και να φανταστειτε οτι απο γερμανικα ξερω 5 λεξουλες ολες κι ολες!!!!!!:bleh::bleh:
Και εγώ μια από τα ίδια. Οπότε οι δύο μας μπορούμε να συνεννοηθούμε μια χαρά στα Γερμανικά:haha::haha:
 

dimosf

Member
Μηνύματα
2.302
Likes
5.885
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΟΡΒΗΓΙΑ-ΑΡΓΕΝΤΙΝΗ
Γεια κι από μένα!
Μέχρι τώρα μια φορά (καλοκαίρι 2008) πήγα Γερμανία για 10 μέρες και για λίγες ώρες στο Χριστουγεννιάτικο Μόναχο λίγες μέρες πριν τα περασμένα Χριστούγεννα (Μόναχο). Το καλοκαίρι ξεκίνησα από Νυρεμβέργη και τις γύρω πόλεις της Φραγκονίας (Φρανγκονία) Μπάμπεργκ, Rothenburg ob der Tauber και Ρέγκεσμπουργκ και μετά Βερολίνο, Πότσνταμ, Λειψία, Βάνζεε, Λούμπεν (εθνικό πάρκο Spreewald). Η εμπειρία ήταν μοναδική και η χώρα μπήκε στην καρδιά μου. Ίσως και φέτος προς Μέλανα Δρυμό (ελπίζω).
 
Last edited by a moderator:

dik-7

Member
Μηνύματα
1.527
Likes
2.044
Επόμενο Ταξίδι
Θα δειξει!
Ταξίδι-Όνειρο
Νησια μπορα μπορα
,Munich.
Τα αγαπημενα μου ειναι Heidelberg,Mannheim kai Munchen.
Πανέμορφη η Heidelberg, όπως και το χωριουδάκι Triberg στο Μέλανα Δρυμό. Αξιόλογο το Μόναχο, αλλά εγώ ξεχωρίζω τη φύση της Βαυαρίας. Απλά Μ-Ο-Ν-Α-Δ-Ι-Κ-Η.
 

turms

Member
Μηνύματα
2.070
Likes
2.831
Επόμενο Ταξίδι
ΔΝΤ;;;
Ταξίδι-Όνειρο
Σκι στην Παταγονια
εχω επισκεφθει Αννόβερο και Μανχαιμ λογω συγγενων κ αμετρητες φορες Μοναχο κ Φρανκφουρτη λόγω του οτι παντα πεταω για μακρυνους προορισμους απο εκει...

τι μου θυμισατε...ποσες κ ποσες φορες την βγαλαμε στις καρεκλες του αεροδρομιου...ειδικα στο Μοναχο σε εκεινο τον παγκο της Europcar...πολυ βολικος για υπνο....
 

Dorotija

Member
Μηνύματα
1.297
Likes
701
Επόμενο Ταξίδι
Να είναι η Κρακοβία?
Ταξίδι-Όνειρο
Yemen
8 ημέρες στο Βερολίνο και το λάτρεψα! :clap::clap::clap:

Επόμενος στόχος, ελπίζω για του χρόνου: Μόναχο Βαυαρικές Άλπεις (τη Romantische Strasse με αυτοκίνητο! ανάβαση στο Zugspitze προαιρετική!)
 

mary_a

Member
Μηνύματα
1.180
Likes
110
Ταξίδι-Όνειρο
Route 66
Γεια σας και από μένα! ο τίτλος "οι γερμανοί είναι φίλοι μας" τελικά είναι πετυχημένος!
έχω πάει 4 φορές στη Γερμανία, από τις οποίες η μία για δουλειά..
Πήγα πρώτα Βερολίνο, μετά πήγα Κολωνία και Ντύσεντορφ (δις) και τέλος πήγα Μόναχο.. στη Γερμανία περνάω πάντα πολύ καλά, δεν ξέρω αν είναι τυχαίο ή αν φταίει η χώρα. Σίγουρα έχω σκοπό να ξαναπάω πολλές φορές!
 

latina

Member
Μηνύματα
1.414
Likes
298
Επόμενο Ταξίδι
??
Ταξίδι-Όνειρο
κούβα και ινδία
στη Γερμανία περνάω πάντα πολύ καλά, δεν ξέρω αν είναι τυχαίο ή αν φταίει η χώρα. Σίγουρα έχω σκοπό να ξαναπάω πολλές φορές!
αυτο ακριβως σκεφτομουν τωρα και εγω!!!!!!!η γερμανια ειναι εγγυηση!!!
 

dik-7

Member
Μηνύματα
1.527
Likes
2.044
Επόμενο Ταξίδι
Θα δειξει!
Ταξίδι-Όνειρο
Νησια μπορα μπορα
Γεια σας και από μένα! ο τίτλος "οι γερμανοί είναι φίλοι μας" τελικά είναι πετυχημένος!!
Έκανα μια μικρή αλλαγή στην ιδέα που έριξες.
Σε ανακηρύσσω πάντος επίσημη νονά του γκρουπ.:clap::clap::clap:
Εμένα πάντως μου έκαναν πάρα πολύ καλή εντύπωση και οι Γερμανοί. Ευγενικοί και εξυπηρετικοί.
Έχει πάει κανείς Αμβούργο; Έχω ακούσει τα καλύτερα.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.190
Μηνύματα
883.447
Μέλη
38.897
Νεότερο μέλος
Ρεκομπα

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom