Πρωτη επαφή των μελών του γκρουπ

thanosth

Member
Μηνύματα
3.376
Likes
6.889
Επόμενο Ταξίδι
Θάσος με ιστιοπλοϊκό!
Ταξίδι-Όνειρο
Happy Slam, AO
Μία άλλη εξαιρετική γαστριμαργική απολαυση ειναι το σάσλικ! Aν και δεν είναι βαυαρικό εδεσμα, στην Φρανκονία είναι ιδιαίτερα δημοφιλές Και αυτό λίαν συντομως θα το τιμήσω κ θα το φωτογραφήσω!

Υ.Γ.@chrikky: Δεν είμαι μεγάλος φάν των γκρουπ γιατι με εχουν παιδέψει αρκετά με το πως λειτουργούν και για αυτο δεν εχω ανοιξει κάποιο σχετικό. Πάντως δικαιούται η ΚΙΚΗ με τις 6 επισκέψεις της στην BCN να το ανοίξει.. Η αφεντιά μου ειναι ακόμη στο 2.:haha:
 

axinos

Member
Μηνύματα
712
Likes
220
Επόμενο Ταξίδι
Βελιγραδι ισως...
Ταξίδι-Όνειρο
Νεα Υορκη
Εχω ενα εντυπο με τα καλυτερα εστιατορια σε ολη τη Γερμανια, οποτε αν χρειαστειτε μερος να φατε μπορειτε να με συμβουλευτειτε! Οσο για φαγητα, εγω τρελαινομαι για Leberkase στο νοτο και Flammkuchen (και σε γλυκια και σε αλμυρη εκδοχη) στο Βορρα! :bleh:
 

chrikky

Member
Μηνύματα
1.122
Likes
274
Επόμενο Ταξίδι
Στη Μόσχα αδερφές μου...
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη ξανά...
οκ θανο,

απλα προτεινω για εδω αυτα που λεμε να τα χωρισουμε σε θρεντακια αναλογα με το θεμα, αλλιως χανονται οι πληροφοριες... :)
 

taver

Member
Μηνύματα
12.492
Likes
29.048
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Εχω ενα εντυπο με τα καλυτερα εστιατορια σε ολη τη Γερμανια, οποτε αν χρειαστειτε μερος να φατε μπορειτε να με συμβουλευτειτε! Οσο για φαγητα, εγω τρελαινομαι για Leberkase στο νοτο και Flammkuchen (και σε γλυκια και σε αλμυρη εκδοχη) στο Βορρα! :bleh:
Ά, έχουν και στο Βορρά FlammeKuchen? Είχα την εντύπωση ότι ήταν τοπική σπεσιαλιτέ του Baden-Wurttermberg και της γειτονικής Alsace μόνο (και τα ήξερα και αλμυρά μόνο)!
 
Μηνύματα
4.099
Likes
1.797
Επόμενο Ταξίδι
Αμερικη
Ταξίδι-Όνειρο
Wuthering Heights
στο βερολινο σε μια μικρη ταβερνα κοντα στην Potsdamer platz εφαγα την ωραιοτερη φακη που εχω φαει ποτε.τιγκα στο τσιγαρισμενο μπεικον,πρασο σε μια τεραστια γαβαθα!!! αν θυμηθω την ονομασια του μαγαζιου θα την ποσταρω!!
 

CakeNet

Member
Μηνύματα
2.065
Likes
121
Επόμενο Ταξίδι
-
Γερμανία...για μένα είναι η δεύτερη πατρίδα μου μια και εκεί γεννήθηκα και έζησα μέχρι τα 12 μου! Από τότε έχω ταξιδέψει κάποιες φορές, αλλά και πάλι τα γνωρίζω τα πράγματα λίγο διαφορετικά χωρίς να θυμάμαι ονομασίες κλπ.

Έχουμε οργώσει πολλές πόλεις και περιοχές όσο ζούσαμε εκεί, μια και είχαμε συγγενείς και γνωστούς σε όλη σχεδόν (που λέει ο λόγος) την τότε Δυτική Γερμανία. Εμείς μέναμε στην περιοχή γύρω από την Στουτγάρδη, από εκεί και πέρα ταξιδεύαμε συχνά στον θείο μου στο Μόναχο, Κολονία, Φρανκφούρτη, Ντίσελντορφ...και όχι μόνο.

Οι αναμνήσεις μου είναι πάρα πολλές και ευχάριστες και συχνά μου λείπει!

Τώρα..για φαγητά, τι να σας πω! Το καλυτερότερο είναι στην κεντρική πλατεία της Στουτγάρδης που είναι το δημαρχείο (αν δεν κάνω λάθος), προχωράτε προς τα μέσα στον πεζόδρομο, θα δείτε ένα σημείο που έχει κάτι σκαλοπάτια και θα βρείτε μια παραδοσιακή γερμανική ταβέρνα που είναι κάπως σαν ημιυπόγειο! Εκεί θα φάτε το καλύτερο Σπέτσλε της ζωής ζωής σας! :clap:
 

latina

Member
Μηνύματα
1.414
Likes
298
Επόμενο Ταξίδι
??
Ταξίδι-Όνειρο
κούβα και ινδία
Εχω ενα εντυπο με τα καλυτερα εστιατορια σε ολη τη Γερμανια, οποτε αν χρειαστειτε μερος να φατε μπορειτε να με συμβουλευτειτε! Οσο για φαγητα, εγω τρελαινομαι για Leberkase στο νοτο και Flammkuchen (και σε γλυκια και σε αλμυρη εκδοχη) στο Βορρα! :bleh:
και εγω τρελαινομαι για leberkase!!
επισης, για λεμπκουχεν(κουλουρακια γλυκα) και για τα τσοκοφρουτε(καλαμακι με φρουτα
το οποιο βουτανε μεσα σε ζεστη σοκολατα, τρωγεται κρυο!!προτιμω αυτο με τις φραουλες!!)!
 

latina

Member
Μηνύματα
1.414
Likes
298
Επόμενο Ταξίδι
??
Ταξίδι-Όνειρο
κούβα και ινδία
(το γεγονός ότι διδάσκω γαλλικά αλλά είμαι μέλος στα γκρουπ "Ιταλόφιλοι" και"οι Γερμανοί είναι φίλοι μας"λέτε να είναι σοβαρό ;να κρύβει καμμιά τριχοτομημένη προσωπικότητα;θα πρέπει μαλλον να το κοιτάξω....)
χμ,,κεγω με τα γαλλικα και την γαλλια εχω ιδιαιτερη σχεση!!μηοως να ανοιγαμε και για την γαλλια μας ενα γκρουπακι???λεω εγω τωρα..;)
 

thanosth

Member
Μηνύματα
3.376
Likes
6.889
Επόμενο Ταξίδι
Θάσος με ιστιοπλοϊκό!
Ταξίδι-Όνειρο
Happy Slam, AO
τι ειναι αυτο; τι ειναι αυτό; aimg21.imageshack.us_img21_679_breze3622016.th.jpg
ειναι γερμανικό και νοστιμότατο!

συνήθως το τρώνε το πρωί
στην Βαυαρία πάει κ με Weiswurst μαζί!
 

latina

Member
Μηνύματα
1.414
Likes
298
Επόμενο Ταξίδι
??
Ταξίδι-Όνειρο
κούβα και ινδία
τι ειναι αυτο; τι ειναι αυτό; aimg21.imageshack.us_img21_679_breze3622016.th.jpg
ειναι γερμανικό και νοστιμότατο!

συνήθως το τρώνε το πρωί
στην Βαυαρία πάει κ με Weiswurst μαζί!
αχ!!!!τετοια ωρα τετοια λογια!!εγω το προτιμω με τυρι!!
προσφατως ανακαλυψα και στην αθηνα, αλλα αλλο πραγμα ειναι να το τρως εδω και αλλο εκει..:(
 
Μηνύματα
4.099
Likes
1.797
Επόμενο Ταξίδι
Αμερικη
Ταξίδι-Όνειρο
Wuthering Heights
το πρωτο πραγμα που αντικρυσα και φυσικα γευθηκα οταν κατεβηκα απο το αεροπλανο!!!!
:clap::clap::clap::clap:
 

CakeNet

Member
Μηνύματα
2.065
Likes
121
Επόμενο Ταξίδι
-
Αχ...μπρέτσελ!!! Κι ένα λάουγκεβέκλε θα ήταν τέλειο τώρα! :clap::clap::clap:

Έχουν στα Everest ένα ψωμάκι σε ένα από τα σάντουιτς τους....που βασίζεται σε αυτή τη ζύμη!
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.223
Μηνύματα
884.247
Μέλη
38.915
Νεότερο μέλος
katsanas1962@gmai

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom