Πρωτη επαφή των μελών του γκρουπ

Μηνύματα
4.099
Likes
1.797
Επόμενο Ταξίδι
Αμερικη
Ταξίδι-Όνειρο
Wuthering Heights
cakenet σταματα γιατι το everest ειναι πολυ μακρια απο εδω που μενω!!!!
και η γερμανια ακομα μακρυτερα!!!:klaps::harakiri:
 

CakeNet

Member
Μηνύματα
2.065
Likes
121
Επόμενο Ταξίδι
-
Να πάρουμε την συνταγή να τα φτιάχνουμε μόνοι μας τότε! :bleh:

Βέβαια...κάτι μου έλεγε ένας Γερμανός φούρναρης, ότι την ζύμη των μπρέτσελ την βάζουν μέσα στο οξύ κι ότι βγαίνει πάνω είναι αυτό με το οποίο τα παρασκευάζουν τελικά! Δεν είμαι σίγουρος αν είχα καταλάβει σωστά....αλλά νομίζω πως κάτι τέτοιο παίζει! :roll::roll::roll:
 

Leftris B

Member
Μηνύματα
1.784
Likes
1.111
Επόμενο Ταξίδι
τοσκάνη
Ταξίδι-Όνειρο
japan
μιάς και έχω πολύ καλό φίλο βαυαρό σίγουρα έπρεπε να γίνω μέλος, έτσι κι αλλιώς η Γερμανία με κέρδισε από την πρώτη φορά το 1994 όταν και έκανα και το πρώτο μου ταξίδι μόνος, έχω επισκεφτεί κολονία-ντισελντορφ-μόναχο-βερολίνο-λειψία-δρέσδη και πρόσφατα την νυρεμβέργη.
 

axinos

Member
Μηνύματα
712
Likes
220
Επόμενο Ταξίδι
Βελιγραδι ισως...
Ταξίδι-Όνειρο
Νεα Υορκη
Ά, έχουν και στο Βορρά FlammeKuchen? Είχα την εντύπωση ότι ήταν τοπική σπεσιαλιτέ του Baden-Wurttermberg και της γειτονικής Alsace μόνο (και τα ήξερα και αλμυρά μόνο)!
Τα γλυκα ειναι με μηλο και κανελα και την ιδια βαση με τα αλμυρα (νομιζω ειναι Rahm η Quark). Πολυ νοστιμα!:bleh:
Και εδω θα βρειτε μια συνταγη για Brezel!
http://www.sintagespareas.gr/sintages/brezel.html
 

dik-7

Member
Μηνύματα
1.527
Likes
2.044
Επόμενο Ταξίδι
Θα δειξει!
Ταξίδι-Όνειρο
Νησια μπορα μπορα
Μολις τωρα ανακαλυψα το γκρουπ! Ντροπη σας, επρεπε να μου κανετε ειδικη προσκληση και να με ανακηρυξετε επιτιμο μελος, αφου ειμαι καθηγητρια γερμανικων και εχω παει απειρες φορες Γερμανια, σχεδον σε ολη τη χωρα! Νομιζω οτι οσοι παιζουν στο "που ειναι στον κοσμο" εχουν καταλαβει τη λατρεια μου! Θα χαρω να δωσω πληροφοριες σε οποιον χρειαστει! Αχ, ειμαι τοσο χαρουμενη που επιτελους εχουμε και εμεις το γκρουπακι μας! :clap::clap::clap:
Ως ιδρυτής του γκρουπ ζητώ ταπεινά συγγνώμη, αλλά δεν είχα αντιληφθεί την λατρεία σου για τη Γερμανία :(.

Και μια γενική παρατήρηση, τα τελευταία μηνύματα είναι εκτός θέματος. Εδώ είπαμε να κάνουμε μια πρώτη επαφή και όχι να γράψουμε ό, τι θέλουμε για τη Γερμανία.
Παρακαλώ όποιος θέλει να δώσει πληροφορίες για φαγητά και εστιατόρια να ανοίξει νέο θέμα, ώστε να μη χάνονται οι πληροφορίες.
Thanks!
 

axinos

Member
Μηνύματα
712
Likes
220
Επόμενο Ταξίδι
Βελιγραδι ισως...
Ταξίδι-Όνειρο
Νεα Υορκη
Ως ιδρυτής του γκρουπ ζητώ ταπεινά συγγνώμη, αλλά δεν είχα αντιληφθεί την λατρεία σου για τη Γερμανία :(.

Και μια γενική παρατήρηση, τα τελευταία μηνύματα είναι εκτός θέματος. Εδώ είπαμε να κάνουμε μια πρώτη επαφή και όχι να γράψουμε ό, τι θέλουμε για τη Γερμανία.
Παρακαλώ όποιος θέλει να δώσει πληροφορίες για φαγητά και εστιατόρια να ανοίξει νέο θέμα, ώστε να μη χάνονται οι πληροφορίες.
Thanks!
Εχεις απολυτο δικιο. Ας ανοιξω λοιπον μερικα θεματα που εχω στο μυαλο μου!
 

chrikky

Member
Μηνύματα
1.122
Likes
274
Επόμενο Ταξίδι
Στη Μόσχα αδερφές μου...
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη ξανά...
ε μα το λεω κι εγω! εχεις δικιο! λοιπον, ανοιγω θεμα για εστιατορια αρχικα, γιατι δεν βλεπω να κινειται κανενας αλλος :)
 

chrikky

Member
Μηνύματα
1.122
Likes
274
Επόμενο Ταξίδι
Στη Μόσχα αδερφές μου...
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη ξανά...
Εχεις απολυτο δικιο. Ας ανοιξω λοιπον μερικα θεματα που εχω στο μυαλο μου!
ανοιγω μονο για γερμανικα εστιατορια axinos να μη συμπεσουμε ;)
 

marcrafin

Member
Μηνύματα
130
Likes
20
Επόμενο Ταξίδι
Ισπανία
Ταξίδι-Όνειρο
Ρωσία
Γειά σας και απο μένα, την ερωτευμένη με την Γερμανία. Λοιπόν έχω ταξιδέψει 3 φορές στη Γερμανία, την τελευταία φορά έμεινα περίπου 2 μήνες και με το ζόρι έφυγα. Αρχές Ιουνίου ξαναπάμε, αυτή τη φορά Μέλανα Δρυμό. Εχω επισκεφθεί τις περισσότερες πόλεις και χωριά της Βαυαρίας (από το Fussen ως το Wuzbourg ρομαντική οδός -ρομαντιτσε στράσσε- ) της Φρανκωνίας, της Σαξωνίας, της Θουριγγίας και το Βερολίνο με το ταίρι του το Ποτσδαμ. Επειδή μου αρέσουν οι μικρές πόλεις και τα χωριά που υπάρχουν από τον μεσαίωνα, λάτρεψα το Bamberg, το Nordlingen, το Bautzen, το Meissen ...αλλά ας σταματήσω εδώ γιατί αν γράψω όλα όσα μου άρεσαν μάλλον δεν θα αφήσω έξω κανένα. Αμαν πότε θα φτάσει ο Ιούνιος να ξαναπάω!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.233
Μηνύματα
884.409
Μέλη
38.920
Νεότερο μέλος
KoR

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom