Πρωτη επαφή των μελών του γκρουπ

thanosth

Member
Μηνύματα
3.377
Likes
6.894
Επόμενο Ταξίδι
Θάσος με ιστιοπλοϊκό!
Ταξίδι-Όνειρο
Happy Slam, AO
Καλώς σας βρίσκω λοιπόν γερμανόφιλοι ταξιδιωτες!
Και εγώ με την σειρά μου να πω πως την Βαυαρία την εχω ΅...οργώσει για τα καλά!
Να αναφέρω εδω οτι η Βαυαρία συγκεντρώνει τους περισσοτερους επισκεπτες πανγερμανικά! Κάτι λεει αυτό!
Υπάρχουν μέρη που αν και ειναι γνωστά και δημοφιλή στους Γερμανούς, ειναι αγνωστα σε μας και σε αλλοδαπούς ταξιδιώτες.
Π.χ πόσοι απο σας εχετε ακουστά τη νήσο Sylt? Ναι κ ομως η Γερμανία εχει κ νησί!
Sylt - Wikipedia, the free encyclopedia
Ειναι το αγαπημένο τους καλοκαιρινό θέρετρο.
Δεν εχω παει αλλα πολύ θα το ήθελα... οπως κ στο Αμβούργο που ειναι πολη κοσμοπολίτικη με λιμάνι κομβικό και ανθρωποι εξαιρετικοί!
Πριν πολλά χρονια ειχα κανει πρωτοχρονιά σε ενα χωριο κοντα στο Wilhemshaven κ περασα αξέχαστα. Οι παραλίες τους εκεί εχουν μια αλλη ομορφιά!
Ostfriesland: Home

Y.Γ.:mad:dik-7 κάνε οικονομία με τα κομπλιμέντα:haha: γιατί 1ον εχω γινει κατακόκκινος και 2ον υπαρχουν αλλοι συνφορουμίτες/ιτισσες που εχουν γράψει καλύτερες ιστορίες!
 

dik-7

Member
Μηνύματα
1.527
Likes
2.044
Επόμενο Ταξίδι
Θα δειξει!
Ταξίδι-Όνειρο
Νησια μπορα μπορα
Y.Γ.:mad:dik-7 κάνε οικονομία με τα κομπλιμέντα:haha: γιατί 1ον εχω γινει κατακόκκινος και 2ον υπαρχουν αλλοι συνφορουμίτες/ιτισσες που εχουν γράψει καλύτερες ιστορίες!
Καλά μην το παίρνεις και εσύ πάνω σου. Δε σε ανακήρυξα και Στήβεν Κινγκ του φόρουμ.:bleh::bleh::bleh:
Πάντως και μόνο που καταπιάνεσαι με θέματα (Νταχάου, Δίκη Νυρεμβέργης) που λίγοι θα το έκαναν είσαι αξιέπαινος
Άσε που τα βίντεο σου είναι πολύ προσεγμένα. :)
 

pinelopi

Member
Μηνύματα
265
Likes
43
Επόμενο Ταξίδι
Βρεττάνη , Λίγηρας
Ταξίδι-Όνειρο
Παντού..αρκεί να φεύγω
Λοιπόν κι εγώ έχω πάει 3 φορές στη Γερμανία . 2 φορές Μόναχο - Βαυαρία και μία στο Βερολίνο. Μας αρέσει πολύ οικογενειακώς . Ιδιαίτερα στον καλό μου που ονειρεύεται να σπουδάσει η κόρη μας Γερμανία για να πήγαίνει κι εκείνος όλη την ώρα. Το επόμενο ταξίδι στη γερμανία μάλλον θα είναι Δρέσδη - Λειψία ή Garmish - Partenkirchen , που το σχεδιάζαμε για φέτος τα Χριστούγεννα αλλά τελικά αρκεστήκαμε μόνο με το Βερολίνο.
 

Dafni

Member
Μηνύματα
984
Likes
598
Eχω πολύ καλές αναμνήσεις από την πρώτη φορά που πήγα στη Γερμανία,συγκεκριμένα στο Μόναχο για τέσσερις μέρες.Συμπεριλάβαμε το Μόναχο στο πλαίσιο ένός ταξιδιού στην Αυστρία κυρίως, και δεν είχα φανταστεί οτι θα με ενθουσίαζε τόσο.Κάναμε και μια όμορφη εκδρομή στο Landsberg για να δούμε λιγο τη φύση της Βαυαρίας.
Τη δέυτερη φορά που πήγαμε Γερμανία(πέρσυ το καλοκαίρι) είχα την εύκαιρία να μείνω σε αρκετές πολεις και οι αναμνήσεις μου είναι καταπληκτικές από Δρέσδη,Βερολίνο,Ααχεν ,Χαιδεμβέργη.Υπάρχουν σίγουρα πολλά μας κάνουν να θεωρούμε τη Γερμανία μια χώρα που αξίζει κανείς να την επισκεφθεί ξανα και ξανά.Καλορίζικο λοιπόν το γκρουπ.

(το γεγονός ότι διδάσκω γαλλικά αλλά είμαι μέλος στα γκρουπ "Ιταλόφιλοι" και"οι Γερμανοί είναι φίλοι μας"λέτε να είναι σοβαρό ;να κρύβει καμμιά τριχοτομημένη προσωπικότητα;θα πρέπει μαλλον να το κοιτάξω....)
 

chrikky

Member
Μηνύματα
1.122
Likes
274
Επόμενο Ταξίδι
Στη Μόσχα αδερφές μου...
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη ξανά...
καλως σας βρηκα! κι εγω με τα γερμανικα εχω τη σχεση που ανεφεραν οι προηγουμενοι! να ακουσω μια λεξη μετα δεν μπορω να την επαναλαβω, ποσο μαλλον να τη συγκρατησω...:haha:

στο προσφατο ταξιδι στο βερολινο με παρεα που μιλουσε γερμανικα ηταν η καλυτερη μου.. δε χρειαστηκε να συνεννοηθω με κανεναν... :p

κατα τα αλλα, εχω παει προς το παρον μονο βερολινο, φρανκφουρτη και ανοβερο, και θελω οταν μπορεσω να χτυπησω κι ενα μοναχο (και βλεπουμε)!

επισης, λατρευω τη γερμανικη κουζινα.. ευκαιρια να ανοιξουμε κι ενα θρεντακι με γερμανικα εστιατορια στην αθηνα η και αλλου :bleh:

(μη σας πω και με μαγαζια που πουλανε γερμανικα προιοντα.. :roll:)
 

turms

Member
Μηνύματα
2.076
Likes
2.844
Επόμενο Ταξίδι
ΔΝΤ;;;
Ταξίδι-Όνειρο
Σκι στην Παταγονια
μην ξεχναμε το event του Γερμανικου σχολειου στην Θεσνικη καθε ΦΘινοπωρο...μπυρα, λουκανικα κ μουσικη υποκρουση αναλογη
κ απεναντι σχεδον μαγαζι με γερμανικα προϊοντα
 

thanosth

Member
Μηνύματα
3.377
Likes
6.894
Επόμενο Ταξίδι
Θάσος με ιστιοπλοϊκό!
Ταξίδι-Όνειρο
Happy Slam, AO
Η Γερμανία γενικά ειναι ενας προορισμος all weather!
Δηλαδή οποια εποχή κ να πας, αν διαλέξεις τον κατάλληλο προορισμό, θα φύγεις με αναμνήσεις αξέχαστες!!!

Και μιας κ εγινε λογος για γερμανικά εστιατόρια oσοι βρεθούνε στην Νυρεμβέργη,
αξιζει να επισκεφτούνε το εστιατόριο Μιλερ (Restaurant Müller).
Εξαιρετική παραδοσιακή κουζίνα της Φρανκονίας(Franken), τιμές εξαιρετικές.
Μην παραλείψετε να δοκιμάσετε τα XXXLarge Knoedel, ειναι τοσο μεγάλα που μονο που τα βλέπεις χορταίνεις...
Σε λίγες μέρες θα τα τιμήσω δεόντως!:cool:
Ιδού περι τινος ο λόγος:
aimg26.imageshack.us_img26_2066_dsc036193507699.th.jpg , aimg14.imageshack.us_img14_8389_dsc036203512140.th.jpg

Το εστιατόριο ειναι 10 λεπτά με τα πόδια απο το σιδηροδρομικό σταθμο με κατεύθυνση βόρεια για Rathenauplatz, η παίρνεις τη γραμμή U2 του μετρό με κατεύθυνση αεροδρόμιο (Flughafen) και κατεβαίνει στη στάση Rathenauplatz
Η ακριβής διεύθυνση είναι:
Müller's Restaurant, Nürnberg

Keßlerstraße 4, 90489 Nürnberg
0911 555585


Εδώ υπαρχουν κ μερικές γερμανόφωνες κριτικές:
MΓΌller's Restaurant - NΓΌrnberg - Deutsche Restaurants - Qype
 

Dorotija

Member
Μηνύματα
1.297
Likes
701
Επόμενο Ταξίδι
Να είναι η Κρακοβία?
Ταξίδι-Όνειρο
Yemen
ωχ... όχι μην αρχίσουν να μας τρέχουν τα σάλια βραδιάτικα... περίμενε να ανοίξουμε το thread με τα εστιατόρια.... :cool:

(Πωπω, φωτιές μ ανάψατε! εκείνο το road trip μήπως να αρχίσω να το κανονίζω σιγά σιγά;)
 

chrikky

Member
Μηνύματα
1.122
Likes
274
Επόμενο Ταξίδι
Στη Μόσχα αδερφές μου...
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη ξανά...
ναι ναι θανο ως εκ των ιδρυτων του γκρουπ μηπως να ανοιξεις εσυ το θρεντ για τα εστιατορια? :p

(btw, γκρουπ για τη γερμανια καναμε, για τη βαρκελωνη ακομη!!! :mad:)
 

axinos

Member
Μηνύματα
712
Likes
220
Επόμενο Ταξίδι
Βελιγραδι ισως...
Ταξίδι-Όνειρο
Νεα Υορκη
Μολις τωρα ανακαλυψα το γκρουπ! Ντροπη σας, επρεπε να μου κανετε ειδικη προσκληση και να με ανακηρυξετε επιτιμο μελος, αφου ειμαι καθηγητρια γερμανικων και εχω παει απειρες φορες Γερμανια, σχεδον σε ολη τη χωρα! Νομιζω οτι οσοι παιζουν στο "που ειναι στον κοσμο" εχουν καταλαβει τη λατρεια μου! Θα χαρω να δωσω πληροφοριες σε οποιον χρειαστει! Αχ, ειμαι τοσο χαρουμενη που επιτελους εχουμε και εμεις το γκρουπακι μας! :clap::clap::clap:
 

chrikky

Member
Μηνύματα
1.122
Likes
274
Επόμενο Ταξίδι
Στη Μόσχα αδερφές μου...
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη ξανά...
ανοιγεις νεο θρεντ με μαθηματα γερμανικων λεξεων.. θα σε παιδεψουμε πολυυυυυυυυυ...:haha::haha::haha:
 

axinos

Member
Μηνύματα
712
Likes
220
Επόμενο Ταξίδι
Βελιγραδι ισως...
Ταξίδι-Όνειρο
Νεα Υορκη
ανοιγεις νεο θρεντ με μαθηματα γερμανικων λεξεων.. θα σε παιδεψουμε πολυυυυυυυυυ...:haha::haha::haha:
Αχ, παιδεψτε με με τα γερμανικα και με τους γερμανους και με τη Γερμανια και ολα! Ειμαι τρελη για ο,τιδηποτε σχετιζεται με αυτη τη χωρα!
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.224
Μηνύματα
884.313
Μέλη
38.917
Νεότερο μέλος
drsofika

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom