Ρουμανία Πρωτοχρονιά στη Ρουμανία!!

billvar

Member
Μηνύματα
132
Likes
166
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νέα Υόρκη
Γυρνώντας από ένα 8'ημερο road trip με το δικό μου αυτοκινητο στην Ρουμανία, με πρωτοχρονιά στο Βουκουρέστι, δεν μπορώ να πω ότι συνάντησα τέτοιες καταστάσεις. Σίγουρα ήταν πιο δύσκολο να βρεις να φας παραμονή και ανήμερα πρωτοχρονιάς αλλά σε γενικές γραμμές μου φάνηκε αρκετά φθηνή χώρα παρόλο την high season. Όσον αφορά την ευγένεια, με όσους χρειάστηκε να συναναστραφώ, ήταν από οκ μέχρι ευγενικοί. Και σίγουρα δεν αισθάνθηκα ότι μου έπιασαν τον κ@λο. Ο μέσος όρος ανά βραδιά ήταν τα 50 ευρώ που δώσαμε για διαμονή, ποσό που μου φάνηκε λογικό.
 

Christos1968

Member
Μηνύματα
144
Likes
54
Μόλις γυρίσαμε από το caru cu bere. Στο μαγαζί έχω ξαναπάει και περάσαμε υπέροχα. Εγώ θα σας πω τι φάγαμε 2 ενήλικες και παιδιά και ποσο πληρώσαμε και εσείς θα μου πείτε αν είναι ακριβά η φθηνά.
3 σούπες λαχανικών
1 σαλάτα
1 μπριζολα
2 Angus burgers
2 εμφιαλωμένο νερό
1φιαλη κρασί 85 RON
2 deserts
Total: 387,20
 

maria91

Member
Μηνύματα
2.070
Likes
1.941
@Christos1968 Δε θελω να σε στεναχωρησω αλλα και εγω πηγα Βουκουρεστι τα Χριστουγεννα και χαλασαμε 2 ατομα ουτε 600ε με φαγητα,αξιοθεατα,καφεδες,μετακινησεις και ψωνια..αν θες ανεσεις και εισαι και οικογενεια και λιγα χαλασες!αν ηθελες πιο οικονομικα υπαρχει κ η λυση του σπιτιου!ενδεικτικα φαγαμε σε 5στερο ξενοδοχειο ανημερα χριστουγεννων και παραμονη χριστουγεννων σε γκουρμε εστιατοριο και 2 ατομα με φαγητο και κρασι δε μας βγηκε πανω απο 30ε την φορα!ναι παμθηνα ειναι σα χωρα και καλο θα ταν αφου πηγαινες πρωτοχρονια να χες κλεισει καπου και να ξερες οτι θα το πληρωσεις ακριβα!α οσο αφορα το ξενοδοχειο αν ηθελες κατι πιο οικονομικο ας εκλεινες σε διαμερισμα μεσω airbnb(5 βραδια 135ε)και θα σας βολευε και παραπανω!οποτε πιστευω με το να σου λεμε τοσοι ανθρωποι οτι ειναι φθηνα,τοτε ισχυει!
 

Στάθης

Member
Μηνύματα
504
Likes
979
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ισλανδία
Πάντως βλέπω ότι οι απόψεις διίστανται! Αν και οι περισσότεροι λένε ότι είναι πάμφθηνα,ξέρω πολλούς που έχουνε πάει και λένε (ιδικά στο Βουκουρέστι αλλά και στο Μπρασόβ) ότι δεν έχει ιδιαίτερη διαφορά από την Αθήνα. Δεν ξέρω,θα σας πω σε κανα δίμηνο.
Παρεμπιπτόντως,μήπως ξέρετε κανα καλό παραδοσιακό αλλά οικονομικό εστιατόριο στο Βουκουρέστι?
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.552
Likes
12.363
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ν. Αμερική

Christos1968

Member
Μηνύματα
144
Likes
54
@Christos1968 Δε θελω να σε στεναχωρησω αλλα και εγω πηγα Βουκουρεστι τα Χριστουγεννα και χαλασαμε 2 ατομα ουτε 600ε με φαγητα,αξιοθεατα,καφεδες,μετακινησεις και ψωνια..αν θες ανεσεις και εισαι και οικογενεια και λιγα χαλασες!αν ηθελες πιο οικονομικα υπαρχει κ η λυση του σπιτιου!ενδεικτικα φαγαμε σε 5στερο ξενοδοχειο ανημερα χριστουγεννων και παραμονη χριστουγεννων σε γκουρμε εστιατοριο και 2 ατομα με φαγητο και κρασι δε μας βγηκε πανω απο 30ε την φορα!ναι παμθηνα ειναι σα χωρα και καλο θα ταν αφου πηγαινες πρωτοχρονια να χες κλεισει καπου και να ξερες οτι θα το πληρωσεις ακριβα!α οσο αφορα το ξενοδοχειο αν ηθελες κατι πιο οικονομικο ας εκλεινες σε διαμερισμα μεσω airbnb(5 βραδια 135ε)και θα σας βολευε και παραπανω!οποτε πιστευω με το να σου λεμε τοσοι ανθρωποι οτι ειναι φθηνα,τοτε ισχυει!
Καλή χρονιά και χρόνια πολλά
Δεν με στεναχωρείς καθόλου. Το Βουκουρέστι είναι η τρίτη φορά που το επισκέπτομαι και ξέρω τι γίνεται. Μειναμε στο Novotel City center με 65 ευρώ την βραδιά. Οι εργαζόμενοι στον τουρισμό μιλούν αγγλικά και είναι ευγενικοί. Καμιά σχέση με το Μπρασόβ όπως ανέφερα στην αρχή
 

Christos1968

Member
Μηνύματα
144
Likes
54
Για την ιστορια ¨:
Οταν εκανα check out απο το ξενοδοχείο Novotel city centre στο Βουκουρέστι ενω ειχα κανει την κράτηση στα 78€ τη βραδια ειδα ότι στο τιμολογιο με ειχαν χρεωσει σε RON 2€ παραπάνω. ( Το ιδιο ειχε κάνει και το rent a car Payless . ) Ειπα δεν βαριέσαι τι να ζητάω τωρα , ακρή δεν προκειτε να βγάλω και φυγαμε. Χτες χτυπαει το Bank alert στο τηλεφωνο μου και βλεπω το ξενοδοχείο να μου χρεωνει 6,25€. Τους πηρα τηλεφωνο και μου ειπαν ότι με χρεωσαν μια κοκα κολλα και ενα μπουκαλι νερό ( που δεν ηπια) απο το μινι μπαρ του ξενοδοχείου. Δεν αντεξα αλλο την μιζερια τους και την προθεση τους να κλεβουν τους πελάτες και μετα το ξεχεσμα μου επεστρεψαν τα χρηματα .
 

North66

Member
Μηνύματα
4.297
Likes
5.032
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γροιλανδία
Tέτοιες πρακτικές χρέωσης είναι απαράδεκτες αφού ο πελάτης έχει κάνει check out. Ας έλεγχαν το minibar τότε. Προσωπικά θα ενημέρωνα και την AccorHotels, ίσως το συγκεκριμένο ξενοδοχείο να είναι franchise και δε λειτουργεί με τα συνήθη στάνταρντς της αλυσίδας.
 

orestcrete

Member
Μηνύματα
2.593
Likes
9.770
Επόμενο Ταξίδι
Iceland
Ονειρεμένο Ταξίδι
New Zealand
Ο ανθρωπος ειπε την εμπειρια του για Πρωτοχρονια στην Ρουμανια, δεν μιλησε γενικως για την Ρουμανια.

Η δικη μου εμπειρια απο την Πρωτοχρονια του 2018 στο Βουκουρεστι ειναι οτι ηταν αδικαιολογητα ακριβα. Μαγαζια που ολες τις προηγουμενες μερες ειχαν φαγητο με 5 ευρω, την μερα της Πρωτοχρονιας το μενου δεν επεφτε κατω 250 lei (ητοι περιπου 60 ευρω).

Οσο για την νυχτερινη ζωη, τα μεγαλα clubs ηθελαν μονο για την εισοδο 300 lei (=60 ευρω)και απο εκει και περα ο,τι φας και ο,τι πιεις σε premium τιμες, άλλα μαγαζια ειχαν open bar με περιπου 100 ευρω, άλλα ειχαν ελαχιστη καταναλωση 120 ευρω ανα ατομο και τα περισσοτερα μπαρ της παλιας πολης ειχαν είσοδο το μινιμουμ 150 lei (30-35 ευρω). Και όλα αυτα σε μαγαζια που τις προηγουμενες μερες οι τιμες ηταν 3-4 ευρω το ποτο και δεν πληρωνες πουθενα για εισοδο.

Δηλαδη στα ιδια μερη οι υπηρεσιες μονο για την μερα της Πρωτοχρονιας ηταν σε σχεδον 10πλασια τιμη σε σχεση με ολες τις υπολοιπες μερες του χρονου. Ε δεν το λες και λογικο.

Για να το συγκρινουμε ειναι σαν να πληρωνεις για φαγητο 4 ατομων 1000 ευρω το 15Αυγουστο σε μια ψαροταβερνα της Ελλαδος, οταν την προηγουμενη μερα εφαγες με 100..
 

maria91

Member
Μηνύματα
2.070
Likes
1.941
Ο ανθρωπος ειπε την εμπειρια του για Πρωτοχρονια στην Ρουμανια, δεν μιλησε γενικως για την Ρουμανια.

Η δικη μου εμπειρια απο την Πρωτοχρονια του 2018 στο Βουκουρεστι ειναι οτι ηταν αδικαιολογητα ακριβα. Μαγαζια που ολες τις προηγουμενες μερες ειχαν φαγητο με 5 ευρω, την μερα της Πρωτοχρονιας το μενου δεν επεφτε κατω 250 lei (ητοι περιπου 60 ευρω).

Οσο για την νυχτερινη ζωη, τα μεγαλα clubs ηθελαν μονο για την εισοδο 300 lei (=60 ευρω)και απο εκει και περα ο,τι φας και ο,τι πιεις σε premium τιμες, άλλα μαγαζια ειχαν open bar με περιπου 100 ευρω, άλλα ειχαν ελαχιστη καταναλωση 120 ευρω ανα ατομο και τα περισσοτερα μπαρ της παλιας πολης ειχαν είσοδο το μινιμουμ 150 lei (30-35 ευρω). Και όλα αυτα σε μαγαζια που τις προηγουμενες μερες οι τιμες ηταν 3-4 ευρω το ποτο και δεν πληρωνες πουθενα για εισοδο.

Δηλαδη στα ιδια μερη οι υπηρεσιες μονο για την μερα της Πρωτοχρονιας ηταν σε σχεδον 10πλασια τιμη σε σχεση με ολες τις υπολοιπες μερες του χρονου. Ε δεν το λες και λογικο.

Για να το συγκρινουμε ειναι σαν να πληρωνεις για φαγητο 4 ατομων 1000 ευρω το 15Αυγουστο σε μια ψαροταβερνα της Ελλαδος, οταν την προηγουμενη μερα εφαγες με 100..
Παλι καλα που ταν μεγαλα club ανοικτα γιατι τα Χριστουγεννα ολα τα μεγαλα club και εστιατορια ηταν κλειστα!με το ζορι βρηκαμε 2 εστιατορια εμεις!προφανως και πρωτοχρονια οπου και να πας ειναι αδικαιολογητα ακριβα,αλλα για να επιλεγεις να πας εκεινη την περιοδο σημαινει οτι εισαι διατεθιμενος να τα δωσεις αλλιως δε πας καπου!και εδω αθηνα τα club πρωτοχρονια ειχαν το μπουκαλι ποτο 150ε,ενω πριν 2 μερες στο διναν 60ε...αλλα σ αυτο δε φταινε αυτοι,αλλα εμεις που ως πελατες στηριζουμε αυτη την τακτικη! ;)
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.112
Μηνύματα
880.671
Μέλη
38.838
Νεότερο μέλος
Crimson_gr

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom