Ρουμανία Πρωτοχρονιά στη Ρουμανία!!

Christos1968

Member
Μηνύματα
144
Likes
54
Παιδιά να πάρουμε τα πραγματα απο την αρχη γιατί θα " πηδηχχχθώ απο το παράθυρο!!!!! Γιατί ολοι μου γραφετε ότι το ΒΟΥΚΟΥΡΕΣΤΙ ΕΙΝΑΙ ΦΘΗΝΟ????????? Εγω μίλησα για το BRASOV, BRASOV , BRASOV,
Ελεος τι δεν καταλαβαίνεται?????? θα με σκάσετε πια!!!!! Θα παρακαλούσα καποιον που εχει παει στο brasov πρωτορονια, να με διαψεύσει!! Και μη μου πει κανείς γia airbnb!!! ΝΑ συγκρινουμε ομοια πραγματα. Μην βαφτίζουμε τις ταβερνες gourmet!! Να ξερουμε τι λεμε και τι γραφουμε. Αν κανουμε κριτική για την κριτική χωρίς να καταθέτουμε την προσωπική μας εμπειρία κι όχι ότι ακούσαμε ή διαβασαμε απο αλλους δεν θα βοηθήσουμε τον αναγνώστη να βγάλει ασφαλες συμπερασμα.
Τελειωνοντας:
Το ξερουμε επισης ότι τα χριστούγεννα ειναι η περίοδος όπου οι τιμές ειναι τσιμπιμένες!!
Το ερώτημα ειναι ,με τα ιδια χρήματα που επιλεγεις να πας΄:
α) Brasov?
b)Arachova?
c) Zurich ?
Χίλια Συγνώμη για την ένταση , αλλα θα το πω ξανά. Η Ρουμανία ειναι καλά για business . Η φορολογια ειναι 1% επι του τζίρου της επιχειρησης. Ομως οποιος νομίζει ότι ηταν όπως παλιά όπου με ενα καλσόν εβγαζες γκόμενα , για να μην το πω πιο χοντρα, ειναι σε αλλο πλανήτη.
 

maria91

Member
Μηνύματα
2.070
Likes
1.941
Θεσσαλονίκη Βουκουρέστι δεν το λες ότι διασχίζεις και τα μισά Βαλκάνια...
Απο Θεσ/νικη αν πηγες και οδικως παλι πανακριβα τα πληρωσες!τωρα που τελειωσαν οι γιορτες πχ και αν κλεισεις απο τωρα για αποκριες με πρακτορειο το δινει 144ε 3μερο και με πρωινο!
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.552
Likes
12.363
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ν. Αμερική
Παιδιά να πάρουμε τα πραγματα απο την αρχη γιατί θα " πηδηχχχθώ απο το παράθυρο!!!!! Γιατί ολοι μου γραφετε ότι το ΒΟΥΚΟΥΡΕΣΤΙ ΕΙΝΑΙ ΦΘΗΝΟ????????? Εγω μίλησα για το BRASOV, BRASOV , BRASOV,
Ελεος τι δεν καταλαβαίνεται?????? θα με σκάσετε πια!!!!! Θα παρακαλούσα καποιον που εχει παει στο brasov πρωτορονια, να με διαψεύσει!! Και μη μου πει κανείς γia airbnb!!! ΝΑ συγκρινουμε ομοια πραγματα. Μην βαφτίζουμε τις ταβερνες gourmet!! Να ξερουμε τι λεμε και τι γραφουμε. Αν κανουμε κριτική για την κριτική χωρίς να καταθέτουμε την προσωπική μας εμπειρία κι όχι ότι ακούσαμε ή διαβασαμε απο αλλους δεν θα βοηθήσουμε τον αναγνώστη να βγάλει ασφαλες συμπερασμα.
Τελειωνοντας:
Το ξερουμε επισης ότι τα χριστούγεννα ειναι η περίοδος όπου οι τιμές ειναι τσιμπιμένες!!
Το ερώτημα ειναι ,με τα ιδια χρήματα που επιλεγεις να πας΄:
α) Brasov?
b)Arachova?
c) Zurich ?
Χίλια Συγνώμη για την ένταση , αλλα θα το πω ξανά. Η Ρουμανία ειναι καλά για business . Η φορολογια ειναι 1% επι του τζίρου της επιχειρησης. Ομως οποιος νομίζει ότι ηταν όπως παλιά όπου με ενα καλσόν εβγαζες γκόμενα , για να μην το πω πιο χοντρα, ειναι σε αλλο πλανήτη.
Μην εξάπτεστε. Τα μέλη προφανώς έχουν το δικαίωμα να παραθέτουν τις δικιές τους εμπειρίες από πόλεις της Ρουμανία, είτε πρόκειται για το Βουκουρέστι είτε για το Μπρασοβ. Ο τίτλος του θέματος είναι "Πρωτοχρονιά στη Ρουμανία" άλλωστε.
 

maria91

Member
Μηνύματα
2.070
Likes
1.941
Παιδιά να πάρουμε τα πραγματα απο την αρχη γιατί θα " πηδηχχχθώ απο το παράθυρο!!!!! Γιατί ολοι μου γραφετε ότι το ΒΟΥΚΟΥΡΕΣΤΙ ΕΙΝΑΙ ΦΘΗΝΟ????????? Εγω μίλησα για το BRASOV, BRASOV , BRASOV,
Ελεος τι δεν καταλαβαίνεται?????? θα με σκάσετε πια!!!!! Θα παρακαλούσα καποιον που εχει παει στο brasov πρωτορονια, να με διαψεύσει!! Και μη μου πει κανείς γia airbnb!!! ΝΑ συγκρινουμε ομοια πραγματα. Μην βαφτίζουμε τις ταβερνες gourmet!! Να ξερουμε τι λεμε και τι γραφουμε. Αν κανουμε κριτική για την κριτική χωρίς να καταθέτουμε την προσωπική μας εμπειρία κι όχι ότι ακούσαμε ή διαβασαμε απο αλλους δεν θα βοηθήσουμε τον αναγνώστη να βγάλει ασφαλες συμπερασμα.
Τελειωνοντας:
Το ξερουμε επισης ότι τα χριστούγεννα ειναι η περίοδος όπου οι τιμές ειναι τσιμπιμένες!!
Το ερώτημα ειναι ,με τα ιδια χρήματα που επιλεγεις να πας΄:
α) Brasov?
b)Arachova?
c) Zurich ?
Χίλια Συγνώμη για την ένταση , αλλα θα το πω ξανά. Η Ρουμανία ειναι καλά για business . Η φορολογια ειναι 1% επι του τζίρου της επιχειρησης. Ομως οποιος νομίζει ότι ηταν όπως παλιά όπου με ενα καλσόν εβγαζες γκόμενα , για να μην το πω πιο χοντρα, ειναι σε αλλο πλανήτη.
Το 18lounge ή το carucubere ή το εστιατοριο σε 5στερο ξενοδοχειο εσυ τα βλεπεις ταβερνες???απο ποια πολη εισαι που τα θεωρεις μη κοσμικα???και στην αρχη του γραψιματος σου λες γενικα για ρουμανια και μετα για Μπρασοβ!οπως επισης και στον τιτλο σου!αλλαξε το λοιπον και γραψε Μπρασοβ ετσι ωστε να μην σου λεμε για Βουκουρεστι..και το ξαναπαμε ΟΠΟΥ ΚΑΙ ΝΑ ΠΑΣ ΓΙΟΡΤΕΣ ΘΑ ΠΛΗΡΩΣΕΙΣ ΑΚΡΙΒΑ!!get over it λοιπον και την αλλη φορα να γραφεις σωστα τοπικ!
 

Elena2508

Member
Μηνύματα
1.079
Likes
3.596
Επόμενο Ταξίδι
??
Ονειρεμένο Ταξίδι
N. Υόρκη
@Christos1968 ..αν θες ανεσεις και εισαι και οικογενεια και λιγα χαλασες!αν ηθελες πιο οικονομικα υπαρχει κ η λυση του σπιτιου!.....
....οσο αφορα το ξενοδοχειο αν ηθελες κατι πιο οικονομικο ας εκλεινες σε διαμερισμα μεσω airbnb(5 βραδια 135ε)και θα σας βολευε και παραπανω!οποτε πιστευω με το να σου λεμε τοσοι ανθρωποι οτι ειναι φθηνα,τοτε ισχυει!
................και αυτο που λεμε σε τοσα μυνηματα ειναι οτι αν πατε μεσα στις γιορτες σε φθηνη χωρα για να χαλασετε 200ε το ατομο ε δε θα γινει,καλυτερα καθηστε σπιτια σας..

.....αν διαλεξεις καλο εστιατοριο ή εστιατοριο σε ξενοδοχειο το χρυσοπληρωνεις,οπως Βουκουρεστι οπως και παντου..μην συγκρινετε τελειως ανομοια πραγματα(δεν εχω κατι με τα κρασομαγαζα αντιθετως τα προτιμαω)....

Με σχόλια του τύπου "ας εκλεινες σε διαμερισμα μεσω airbnb" ή "καλυτερα καθηστε σπιτια σας" και μην πάτε να χρυσοπληρώσετε τη διαμονή και το φαγητό στη Ρουμανία δεν βοηθάς τη συζήτηση και τα συμπεράσματα αυτής!
Ο @Christos1968 και ο @orestcrete κατέθεσαν μια ταξιδιωτική εμπειρία από Πρωτοχρονιά στο Brasov και στο Βουκουρέστι αντίστοιχα και μας λένε ότι οι τιμές ήταν δυνανάλογα υψηλές σε σχέση με τα μεγέθη της χώρας και το μέσο κόστος ζωής.
Εσύ έχεις μια καλύτερη και πιο φθηνή εμπειρία από Χριστούγεννα στο Βουκουρέστι που ίσως τελικά να είναι πιο συμφέρουσα επιλογή.
Κάνεις συγκρίσεις τιμών και καταλήγεις ότι και στην Ελλάδα πληρώνουμε ανάλογα ποσά την παραμονή των Χριστουγέννων ή της Πρωτοχρονιάς και μόνο σε "κρασομάγαζα" δεν υπάρχει διαφορετική χρέωση αυτές τις μέρες....
Λοιπόν να σε ενημερώσω ότι τα περισσότερα καλά εστιατόρια στο κέντρο της Θεσσαλονίκης και όχι τα συνοικιακά μικρά ταβερνάκια λειτουργούσαν αυτές τις 2 μέρες με κανονικές τιμές καταλόγου χωρίς "table d'hote menu" και τα ρεβεγιόν με ζωντανή μουσική σε πεντάστερα ξενοδοχεία ξεκινούσαν από 60 € και έφταναν τα 140 € το άτομο χωρίς κρασί. Αυτές τις τιμές θα πλήρωνε ο οποιοσδήποτε τουρίστας βρισκόταν τις γιορτινές μέρες στην πόλη.
Επίσης, κανένα μπαρ δεν διπλασίασε ή δεκαπλασίασε τις τιμές του εκείνες τις μέρες, όπως έγινε στη Ρουμανία. Ίσως σε κάποιο μπουζουκομάγαζο ή στa τοπ club να υπήρχε αυξημένη τιμή φιάλης (που δεν γνωρίζω ποια ήταν).

Αφενός λοιπόν δεν συγκρίνουμε το τριήμερο της Αποκριάς ή του Αγίου Πνεύματος στο Βουκουρέστι με το τετραήμερο των Χριστουγέννων ή της Πρωτοχρονιάς και αφετέρου όταν κάποιος σου λέει ότι έχει ξαναπάει στη Ρουμανία και έχει άποψη του κόστους ζωής και καταγγέλλει μόνο τις εξωφρενικές τιμές του Brasov, δεν του λέμε ότι καλύτερα θα ήταν να καθήσει σπίτι του ή την επόμενη φορά να επιλέξει να μείνει σε airbnb!
Ο καθένας κάνει τις επιλογές του ανάλογα με την τσέπη του ή την ματαιοδοξία του. Δεν μπορεί όμως να πληρώνει το ρεβεγιόν ή το γεύμα σε Ρουμάνικο εστιατόριο την πρωτοχρονιά σε τιμές Ζυρίχης!!
 
Last edited:
Μηνύματα
1.990
Likes
6.322
Ο καθένας κάνει τις επιλογές του ανάλογα με την τσέπη του ή την ματαιοδοξία του. Δεν μπορεί όμως να πληρώνει το ρεβεγιόν ή το γεύμα σε Ρουμάνικο εστιατόριο την πρωτοχρονιά σε τιμές Ζυρίχης!!
Ας πω κι εγώ την άποψή μου. Συμφωνώ σε όλα τα προηγούμενα που λες, εκτός από αυτό. :) Μπορεί και παραμπορεί, και θα μπορούσε και στο χωριό μου. Αν υπάρχουν άνθρωποι διατεθειμένοι να πληρώσουν αυτά τα λεφτά, θα τα πάρει μια χαρά. Αν οι άνθρωποι αυτοί δεν ήταν διατεθειμένοι, αλλά την πάτησαν, πάλι μια χαρά θα τα πάρει. Αν πάλι δεν υπήρχε λαός εκεί για γιορτές, πιθανόν να μην ήταν τέτοιες οι τιμές. Έτσι υποθέτω εγώ με το μυαλό μου, αφού ο νόμος της προσφοράς και ζήτησης συνήθως ισχύει.
Και στη Ζυρίχη που λες, με μου λέει κάτι. Γιατί να πληρώνω ακριβά εκεί; Εφόσον είναι, δεν πάω. Αν πάω και πληρώσω, το κάνω με γνώση του πιασίματος του πωπού μου. :)
Παράδειγμα: Στην Ισλανδία που πήγαμε, τα εστιατόρια ήταν γενικά ακριβά, πολύ ακριβά για τα δεδομένα μας. Επέλεξα να έχω φαγητό μαζί μου στο αυτοκίνητο, να μαγειρέψουμε σε ένα διαμέρισμα που μείναμε, να φάμε κάτι πιο πρόχειρο. Αν επέλεγα να φάω, το σίγουρο είναι ότι δε θα έλεγα "Γιατί να το πληρώσω ακριβά εκεί, στη Νέα Υόρκη θα ήταν καλύτερα". Στο θέμα μας, αν ΕΓΩ πήγαινα για γιορτές στο Μπρασόβ, και σε οποιοδήποτε Μπρασόβ, και οι τιμές ήταν αυτές που αναφέρονται, θα έτρωγα street food, θα φώνιζα από σούπερ μάρκετ, κάτι θα έκανα. Άλλος θα πλήρωνε, και καλά θα έκανε αφού το ήθελε, όπως ο αγαπητός συνταξιδιώτης παραπάνω. Όλα επιλογές είναι, και το λέω με καλή έννοια. ;)
Θα μπορούσε και το παρεάκι που ήταν στο Σουδάν αυτές τις μέρες, να χρυσοπληρώσει κάτι που δεν άξιζε τόσο, αν υπήρχε κι άλλος λαός που το ζητούσε, και ήταν διατεθειμένος να τα σκάσει. Όσο και να μη μας αρέσει, ισχύει.
 

Elena2508

Member
Μηνύματα
1.079
Likes
3.596
Επόμενο Ταξίδι
??
Ονειρεμένο Ταξίδι
N. Υόρκη
Ας πω κι εγώ την άποψή μου. Συμφωνώ σε όλα τα προηγούμενα που λες, εκτός από αυτό. :) Μπορεί και παραμπορεί, και θα μπορούσε και στο χωριό μου. Αν υπάρχουν άνθρωποι διατεθειμένοι να πληρώσουν αυτά τα λεφτά, θα τα πάρει μια χαρά. Αν οι άνθρωποι αυτοί δεν ήταν διατεθειμένοι, αλλά την πάτησαν, πάλι μια χαρά θα τα πάρει. Αν πάλι δεν υπήρχε λαός εκεί για γιορτές, πιθανόν να μην ήταν τέτοιες οι τιμές. Έτσι υποθέτω εγώ με το μυαλό μου, αφού ο νόμος της προσφοράς και ζήτησης συνήθως ισχύει.
Και στη Ζυρίχη που λες, με μου λέει κάτι. Γιατί να πληρώνω ακριβά εκεί; Εφόσον είναι, δεν πάω. Αν πάω και πληρώσω, το κάνω με γνώση του πιασίματος του πωπού μου. :)
Παράδειγμα: Στην Ισλανδία που πήγαμε, τα εστιατόρια ήταν γενικά ακριβά, πολύ ακριβά για τα δεδομένα μας. Επέλεξα να έχω φαγητό μαζί μου στο αυτοκίνητο, να μαγειρέψουμε σε ένα διαμέρισμα που μείναμε, να φάμε κάτι πιο πρόχειρο. Αν επέλεγα να φάω, το σίγουρο είναι ότι δε θα έλεγα "Γιατί να το πληρώσω ακριβά εκεί, στη Νέα Υόρκη θα ήταν καλύτερα". Στο θέμα μας, αν ΕΓΩ πήγαινα για γιορτές στο Μπρασόβ, και σε οποιοδήποτε Μπρασόβ, και οι τιμές ήταν αυτές που αναφέρονται, θα έτρωγα street food, θα φώνιζα από σούπερ μάρκετ, κάτι θα έκανα. Άλλος θα πλήρωνε, και καλά θα έκανε αφού το ήθελε, όπως ο αγαπητός συνταξιδιώτης παραπάνω. Όλα επιλογές είναι, και το λέω με καλή έννοια. ;)
Θα μπορούσε και το παρεάκι που ήταν στο Σουδάν αυτές τις μέρες, να χρυσοπληρώσει κάτι που δεν άξιζε τόσο, αν υπήρχε κι άλλος λαός που το ζητούσε, και ήταν διατεθειμένος να τα σκάσει. Όσο και να μη μας αρέσει, ισχύει.
Συμφωνούμε σε όλα! Το "δεν μπορεί" θα ήταν πιο ορθό να γραφτεί ότι δεν μου φαίνεται λογικό και αναλογικό με το ΑΕΠ της χώρας και το μέσο κόστος ζωής εκεί να εκτινάσσεται το κόστος διαμονής και σίτισης σε μια χώρα, όπως η Ρουμανία, τις ημέρες της Πρωτοχρονιάς.
Η Ρουμανία ή η Βουλγαρία συγκαταλέγονται στους φθηνούς προορισμούς για τις υπόλοιπες μέρες του χρόνου και σίγουρα δε θα είναι ευχάριστη έκπληξη σε κάποιον που την επιλέγει για Πρωτοχρονιά να κληθεί να πληρώσει αυτές τις τιμές που αναφέρθηκαν.
Εγώ πάντως, μετά από όλα αυτά τα δεδομένα δε θα επέλεγα έναν φθηνό προορισμό να τον χρυσοπληρώσω...
 

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.075
Likes
20.111
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γη του Πυρός
Ο καθένας κάνει τις επιλογές του ανάλογα με την τσέπη του ή την ματαιοδοξία του. Δεν μπορεί όμως να πληρώνει το ρεβεγιόν ή το γεύμα σε Ρουμάνικο εστιατόριο την πρωτοχρονιά σε τιμές Ζυρίχης!!
Οι Ρουμάνοι δεν έχουν "ξυπνήσει" ακόμα....όταν ξυπνήσουν λοιπόν, την Ρουμανία θα την κοιτάμε όλοι μας με το κιάλι όλο το χρόνο! Τα Καρπάθια δεν έχουν να ζηλέψουν και πολλά απο τις Άλπεις...ουε και αλίμονο όταν "ξυπνήσουν" οι Ρουμάνοι....ήδη γίνονται πολλά έργα υποδομής στη χώρα!
@Elena2508 πολύ ωραία όλα αυτά που παραθέτεις, αλλά καλό είναι, όταν ξεκινάμε να ταξιδέψουμε σε μία χώρα να ξέρουμε και την ιστορία αυτής της χώρας....ας σκεφτούμε λίγο ποια μπορεί να είναι η ψυχοσύνθεση των Ρουμάνων! Πόσοι απο εμάς δίνουμε σημασία στο πως ζεί ο κάθε λαός της εκάστοτε χώρας που επισκεπτόμαστε; Εδώ λοιπόν κολλάει η ματαιοδοξία που αναφέρεις!
 

Christos1968

Member
Μηνύματα
144
Likes
54
Το 18lounge ή το carucubere ή το εστιατοριο σε 5στερο ξενοδοχειο εσυ τα βλεπεις ταβερνες???απο ποια πολη εισαι που τα θεωρεις μη κοσμικα???και στην αρχη του γραψιματος σου λες γενικα για ρουμανια και μετα για Μπρασοβ!οπως επισης και στον τιτλο σου!αλλαξε το λοιπον και γραψε Μπρασοβ ετσι ωστε να μην σου λεμε για Βουκουρεστι..και το ξαναπαμε ΟΠΟΥ ΚΑΙ ΝΑ ΠΑΣ ΓΙΟΡΤΕΣ ΘΑ ΠΛΗΡΩΣΕΙΣ ΑΚΡΙΒΑ!!get over it λοιπον και την αλλη φορα να γραφεις σωστα τοπικ!
Ο τίτλος λέει Πρωτοχρονιά στην Ρουμανία. Στον πρόλογο γράφω ποτέ την Πρωτοχρονιά στα Καρπάθια και εξηγώ το γιατί καταθέτοντας την εμπειρία που έζησα. Τίποτε περισσότερο, τίποτε λιγότερο.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.108
Μηνύματα
880.494
Μέλη
38.836
Νεότερο μέλος
ipagou

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom