Ηνωμένο Βασίλειο Πρωτοχρονιά του 2010 στο Λονδίνο!!

mio gps

Member
Μηνύματα
1.174
Likes
180
Επόμενο Ταξίδι
Νέα Υόρκη
Central Line και Bond Street για να περιμένω τον Ν. και τη σύζυγο του να έρθουν από το θέατρο.
Το χιόνι πέφτει πολύ πυκνό, οπότε μπαίνoυμε στα Selfridges για να προστατευτούμε και κατευθείαν στο υπόγειο.
«κλείνουμε κύριε σε 10’», μου λέει ευγενέστατα η υπεύθυνη.
«προλαβαίνουμε να πιούμε ένα καφέ», της λέω χαμογελώντας .
Στέλνω sms του Ν. ο οποίος σε μισή ώρα έφτασε.
Εν τω μεταξύ ρίχνω μια ματιά στα ηλεκτρονικά του καταστήματος που ήταν τσιμπημένα.
Δεν πρέπει να μην αναφερθούμε στο ταξιδιωτικό πρακτορείο που βρίσκεται εκεί, με απίθανες τιμές σε ξενοδοχεία ανά τον κόσμο, όπως είχα την ευκαιρία να διαπιστώσω στο πρόγραμμα του 2010 το οποίο έφερα και στην Ελλάδα.
Το έργο δεν άρεσε στον Ν. σε σχέση με το φάντασμα της όπερας και τα απίστευτα σκηνικά, που είχε δει προ τριετίας.
Φεύγουμε για ξενοδοχείο εν μέσω χιονόπτωσης με τους δρόμους γύρω να γλιστρούν επικίνδυνα από το πάγο.
Οι επόμενες ώρες μας βρίσκουν στο σαλόνι να συζητούμε αν θάχουμε πρόβλημα αύριο, ημέρα που οι δύο από τις τρεις οικογένειες είχαν αναχώρηση για Ελλάδα.

6/1/2010 Ημέρα 6η
Έχω ξυπνήσει και κοιτώντας από το παράθυρο τα βλέπω όλα κατάλευκα.
Σκέφτομαι ότι ,είναι προηγμένη χώρα, δεν θα έχουμε πρόβλημα.
Φτιάχνουμε αργότερα τις βαλίτσες και 900 κατεβαίνουμε για πρωινό.
Μου λένε στη reception ότι έχουν αναβληθεί όλες οι πτήσεις στο Gatwick και πιθανόν να κλείσει και το Heathrow.
Αποφασίζω ότι πρέπει να πάμε στο Gatwick.
Οι δρόμοι γυαλί. Φτάνουμε στο μετρό προκειμένου να μεταβούμε στο Foulham ώστε να επιβιβαστούμε στο easy bus για το Α/Δ.
Η γνωστή μου στο σταθμό μου λέει ότι ο δρόμος είναι κλειστός, δε θα μπορέσω να φτάσω στο Α/Δ.
«θα πάω» της λέω.
Μου κλείνει με το χέρι της τα χείλη μου, λέγοντας μου «σσσστττ!!!, δεν είσαι στην Ελλάδα, δεν τα ξέρεις καλά τα πράγματα».
«άκουσε με», συνεχίζει.
«θα πάρεις έξω από το σταθμό το bus No39, το οποίο κάνει τέρμα στο Clapham Junction. Από εκεί περνούν τρεις γραμμές τραίνου για Gatwick. Μόνο έτσι θα φτάσεις».
Η αποφασιστικότητα του βλέμματος της με έπεισε.
Παίρνουμε το 39 και σε 25’ είμαστε στο σιδηροδρομικό του Clapham Junction.
Ειστιτήρια (10ευρώ τα δύο άτομα-τα παιδιά δε πληρώνουν) και σε λίγο φτάνει το Gatwick Express.
ai46.tinypic.com_2r4ptzc.jpg


ai48.tinypic.com_5bwbvc.jpg


ai49.tinypic.com_2ufg112.jpg


ai45.tinypic.com_ipqiaq.jpg

Σε 20’ είμαστε στο South Terminal του Α/Δ.
Η κατάσταση που αντικρίζουμε χαοτική. Λαοθάλασσα που δεν μπορεί να πετάξει από τη Τρίτη το βράδυ. Τα γκισέ των εταιρειών κλειστά τα περισσότερα.
Ψάχνω να βρω την Easy η οποία έχει 3 γκισέ ανοιχτά και καμιά δεκαριά υπαλλήλους να ενημερώνουν ότι δεν υπάρχει πρόβλεψη για το πότε θα απογειωθεί α/φ.
Παράλληλα μοίραζαν ένα φυλλάδιο με οδηγίες που καλύτερα να μη τις χαρακτηρίσω δημόσια.
Φτάνει η σειρά μου στο γκισέ και μου λέει ο υπάλληλος που κυριολεκτικά βαριόταν να αναπνεύσει.
α. μπορώ να σας βάλω να πετάξετε τη Κυριακή το μεσημέρι.
β. πηγαίνετε στα γκισέ της sky break για να σας βρουν άλλη πτήση για Ελλάδα.
γ. υπάρχει γκισέ επιφορτισμένο να σας κλείσει ξενοδοχείο στη περιοχή του Α/Δ.
«Αν φύγω με άλλη εταιρεία τα λεφτά μου θα τα πάρω από εσάς?»
«ναι , ακόμα και αν κάνετε κράτηση για Κυριακή και δε πετάξετε με εμάς μπορείτε να τα πάρετε από Ελλάδα».
Ωραία, λέω.
Πηγαίνω στα γκισέ των επιλογών (β)&(γ) και βλέπω, η αναμονή να ξεπερνά τα 50m.
Στα γκισέ της Easy βλέπω ένα πλήρωμα, πηγαίνω στο χειριστή και του λέω κάποιες κωδικές λέξεις .Πιάσαμε κουβέντα και μου λέει ότι δεν πρόκειται τίποτα να πετάξει σήμερα και αυτός θα έφευγε για το σπίτι του.
Οπότε σίγουρος πλέον, παίρνω τη reception στο ξενοδοχείο και επιβεβαιώνω την option της κράτησης.
Πριν φύγουμε από το Α/Δ, αναζητώ ένα PC(το pda δεν το είχα πάρει στο ταξίδι και το psp ήταν με άδεια μπαταρία).
Ουρές στο internet corner του Α/Δ στον 1ο όροφο.
Βλέπω ένα νεαρό ζευγάρι Έλληνες οι οποίοι ήταν από τη Τρίτη εκεί, το hostel που έμεναν τους ζητούσε πολλά χρήματα και θα έμεναν εκεί μέχρι τη Παρασκευή.
«…και η γυναίκα» του λέω? τόσες μέρες?
Μου είπε κάτι για κάψουλες των τεσσάρων ωρών που δεν πολυκατάλαβα.
Τους ευχήθηκα καλό κουράγιο και… εκδοτήρια Gatwick Express.
Ακολουθώντας την αντίστροφη διαδρομή φτάνω στο ξενοδοχείο γύρω στις 1600.
«έχουμε σοβαρό πρόβλημα?» με ρωτάει ο μικρός.
«τα προβλήματα αγόρι μου είναι για να τα λύνουμε»του λέω.
Η σοβαρή έλλειψη του ξενοδοχείου ήταν ότι δεν είχε internet corner.
Τα δωμάτια είχαν έτοιμες τις usb ,αλλά έπρεπε να έχεις το δικό σου τερματικό.
Τηλέφωνο Ελλάδα στη κουνιάδα μου, βρες μου πτήση για Ελλάδα.
Βρίσκω με Swiss στις 200 λίρες. Συνέχισε της λέω… μέσω του pamediakopes Ολυμπιακή στις 105 λίρες για Παρασκευή απόγευμα μου λέει.
«κλείστα» της λέω.
Δε μας κάνει κέφι για τίποτα. Τα παιδιά κατεβαίνουν κάτω για φαγητό(..ναι επιτέλους έληξε η ποινή μου, μας έδωσαν δωμάτιο σε όροφο…) και εγώ περιμένω τον Ν. να γυρίσει(επέστρεφε Ελλάδα την επόμενη με Ολυμπιακή από Gatwick).
Μου λέει στο τηλέφωνο να πάμε για κινέζικο στη Chinatown, αλλά του λέω δε κάνω κέφι, ίσως καμιά βόλτα αργά το βράδυ.
Παίρνω τη σύζυγο και με μικρά μικρά βήματα λόγω του πάγου ,περνάμε την Putney Bridge όπου αμέσως αριστερά ήταν ένα ελληνικό εστιατόριο, για να δειπνήσουμε.
Γύρω στις 2200 έρχεται ο Ν. μέσα στη χαρά και άρχισε τα πειράγματα….
Πάμε να πιούμε του λέω…
Περιέργως είχε κόσμο στα μαγαζιά ,κάτσαμε σε μια pub απέναντι από το σιδηροδρομικό σταθμό του Putney, είχε έρθει και η σύζυγος του και το πείραγμα συνεχιζόταν…
Όμως δεν υπολόγισε τον θυμόσοφο λαό όταν έλεγε
ΠΙΣΩ ΕΧΕΙ Η ΑΧΛΑΔΑ ΤΗΝ ΟΥΡΑ!!!!

ΣΥΝΕΧΙΖΕΤΑΙ…
 

eva kas

Member
Μηνύματα
961
Likes
225
Επόμενο Ταξίδι
οσο πιο μακρια γινεται!
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ανταρκτικη + Αρκτικη
πανω στο καλο μας εκοψες!!!αντε αντε!
 

renata

Member
Μηνύματα
5.540
Likes
1.950
Επόμενο Ταξίδι
Νεπάλ
Μio το ταξίδι σου το παρακολουθώ!
έχεις ταλέντο το ξέρεις????
 

mio gps

Member
Μηνύματα
1.174
Likes
180
Επόμενο Ταξίδι
Νέα Υόρκη
7/1/2010 Ημέρα 7η

Τυπικό το ξύπνημα της ημέρας και 900 στην αίθουσα πρωινού. Ο Ν. έχει φύγει για Gatwick δεδομένου ότι επιστρέφει Ελλάδα με την Ολυμπιακή των 1100.
1000 είμαστε στο σταθμό, travelcards ανά χείρας και Northern Line Charing Cross Tube Station. Δύο οι επιλογές μου. Επίσκεψη στην Εθνική Πινακοθήκη, ή Εθνική Πινακοθήκη Πορτρέτων.
Εμείς είχαμε επισκεφτεί την Εθνική Πινακοθήκη ήδη τρεις φορές αλλά η φίλοι μας ήταν η πρώτη επίσκεψη στο Λονδίνο, οπότε επιλέγω τη πρώτη.
Αφού βγαίνουν οι κλασσικές φωτογραφίες στην Trafalgar Square
ai49.tinypic.com_33c7j1l.jpg

και στο άγαλμα του Νέλσωνα,
ai46.tinypic.com_o8h341.jpg

μπαίνουμε στο κτίριο με τους ανεκτίμητης αξίας πίνακες.
Μπροστά από το βλέμμα μας παρελάζουν Rembrandt, Van dyke, Mone, Picasso, Van Gong, Serra…..
Όλα τα έργα, με την καθαρότητα και διαύγεια χρωμάτων και παραστάσεων όπως όριζαν οι τεχνοτροπίες της εποχής.
Μετά από ξενάγηση αρκετής ώρας , ένας καφές σε μια από τις καφετέριες της έκθεσης όπου έρχεται και η παρέα μας .
Βγαίνουμε από το κτίριο και πεζή κατηφορίζουμε την Whitehall θαυμάζοντας τα ωραία κτίρια.
ai50.tinypic.com_2h4ht6w.jpg


ai49.tinypic.com_2s17kmw.jpg

Μια μικρή στάση στους έφιππους στρατιώτες με τις παραδοσιακές στολές των Ναπολεόντειων πολέμων, και δεξιά στα κτίρια της Φρουράς των Ανακτόρων.
Το τέλος της Whitehall μας βρίσκει στο σταθμό Westminster, οπότε Central line και Shepherd’s Bush Tube Station .
Η εικόνα που παρουσιάζει το συγκεκριμένο δυτικό προάστιο του Λονδίνου είναι ….ΚΑΤΑΛΕΥΚΗ.!!
Σκοπός μας το Westfield, το μεγαλύτερο Εμπορικό Κέντρο της Ευρώπης.
Τα πεζοδρόμια είναι «γυαλί» από το παγετό.
Αριστερή κατεύθυνση και στα 100m o νέος σταθμός του μετρό Wood Lane o οποίος κατασκευάστηκε για να καλύψει τις ανάγκες του εμπορικού κέντρου.
Πιθανόν θα ανήκει στο υπέργειο δίκτυο, γιατί εγώ δεν τον βρήκα ως επιλογή στη «κόκκινη» γραμμή.
Μπροστά μας πλέον εμφανίζεται η σιλουέτα του 150000μ2 οικοδομήματος.
Μπαίνοντας μέσα, δεν ξέρω από να ξεκινήσω. Αποφασίζω να κάνω κύκλο κάθε όροφο και να προχωρώ.
ai49.tinypic.com_14tm3h5.jpg

Οι τιμές πολύ καλές και δε χρειάζεται ποδαρόδρομος μέσα στο κρύο…
ai48.tinypic.com_2mdjn1v.jpg

Μια σημαντική διαφορά από τα Harrods είναι το ότι αυτοί σε θέλουν να μείνεις μέσα, όσο περισσότερο μπορείς….Τι εννοώ, στα Harrods έμεινα μέσα μια ώρα γιατί δεν υπάρχει κανένα σημείο να καθίσεις πλην της καφετέριας. Ένα σημείο που βρήκα στον 1ο όροφο, είχαν βάλει κάτι καλαίσθητα μεν,…καρφιά δε, και δεν είναι τώρα στα γεράματα να αποκτήσουμε κουσούρια…:haha::haha:
ai50.tinypic.com_24ffjvl.jpg

Αντιθέτως στο Westfield, ανεξαρτήτως των καφεστιατορίων, παντού υπάρχουν σαλόνια με καναπέδες και πολυθρόνες για μια μικρή ανάσα. Εστιατόρια, καφετέριες έχασα το μέτρημα .
ai49.tinypic.com_2eyxfl3.jpg

ai50.tinypic.com_2z3nqs4.jpg

Μείναμε αρκετές ώρες μέσα, άλλωστε δεν κουράζεσαι και η ώρα κυλάει ευχάριστα.
ai47.tinypic.com_34sl7ap.jpg

Και κάποια στιγμή απογευματάκι, πέφτει το τηλέφωνο…., ο Ν.!!!!
-έλα
-είμαι Gatwick και πάω στο ξενοδοχείο..
-ρε σκυλί του πολέμου, ακόμα εδώ είσαι???:lol:
-άσε, έγινε το check in, παραδώσαμε βαλίτσες αλλά το α/φ έχει μείνει Βρυξέλλες..:(
-σώπα ρε, έπαθες τέτοια ήττα…άντε ξενοδοχείο, κάνε γαργάρες:):) και ραντεβού στο Circus για φαγητό στο Princi.
-ok!!:mad:
Κλείνω το τηλέφωνο και …σκάω στα γέλια!!!:haha::haha:
Η παρέα που ήμασταν μαζί έχουν φάει σε ένα Ιταλικό εστιατόριο, οπότε αποφασίζουν να γυρίσουν στο ξενοδοχείο.
Εμείς Picadilly Line και Picadilly Circus Tube Station.
Από μια γωνία ξεπροβάλλει ο Ν. με το γνωστό πελώριο γεμάτο ενοχές… χαμόγελο. :D
Η γνωστή διαδρομή και το Princi overload…
Σιγά- σιγά βολευτήκαμε όλοι, μου εξήγησε δε τα του Gatwick…κανείς δεν τους ενημέρωσε για το τι συμβαίνει και το σημαντικότερο δεν δόθηκε λύση από τους αρμόδιους.
Οι υπάλληλοι μιας εταιρείας που είχαν ως αποστολή το check in για λογαριασμό πολλών εταιρειών, δεν μπορούσαν να δώσουν λύση. Το πρόβλημα δεν ήταν ο καιρός αλλά κάποια τεχνική βλάβη στις Βρυξέλλες.
Τελικά μίλησε με Ελλάδα και μετεφέρθη στη βραδυνή πτήση της επομένης από Heathrow.
Φεύγουμε από το Princi και περνάμε μπροστά από ένα sussi εστιατόριο, όπου τα τραπέζια ήταν εκατέρωθεν μιας βιτρίνας, με τα μικρά πιατάκια να κυλίονται πάνω σε μια ολισθαίνουσα βάση και ο πελάτης διάλεγε ότι ήθελε.
Δεξιά Soxo, Picadilly Circus, παίρνουμε την Coventry Street και δεξιά στην Whitecomp με κατεύθυνση την Trafalgar. Τελευταία μας βραδινή βόλτα στο Λονδίνο
Το σιντριβάνι στην Trafalgar παγωμένο, ενώ η κίνηση στους δρόμους ελάχιστη.
ai47.tinypic.com_1hf9g8.jpg

Το περπάτημα …λαμβάνει τέλος και είσοδος στη Charing Cross Tube Station για επιστροφή στο ξενοδοχείο.
Η βραδιά θα κλείσει με την κλασσική μας «…pub…ό..τσαρκα» για τις τελευταίες μας μπύρες ..τουλάχιστον για φέτος, στη πρωτεύουσα της Γηραιάς Αλβιώνος.


8/1/2010 Ημέρα 8η

Το πρωινό της Παρασκευής μας βρίσκει στο εστιατόριο, και τη σύζυγο να μιλάει με τις ώρες με τη δουλειά της στη Ελλάδα, ενώ εγώ με ένα απλό sms την προηγουμένη το ταχτοποίησα… Αθάνατο Δημόσιο, σκέφτηκα δε σε αλλάζω με τίποτα!!!:)
Κατά τις 1100 ξεκινάμε για το Α/Δ, Picadilly Line και Terminal 4(δυστυχώς!!).
Το check in δεν έχει ανοίξει ακόμα, οπότε καθόμαστε για καφέ σε ένα πολύ όμορφο καφέ εστιατόριο.
Γύρω στις 1400 ανοίγει το check in και η όμορφη υπάλληλος της Alitalia ολοκληρώνει τη διαδικασία τάχιστα. Περνάμε τον έλεγχο- κλασσικά παπούτσια ζώνες κλπ και αρχίζει η βόλτα στα καταστήματα αφορολογήτων.
Τελευταία ψώνια…και πώς τα κατάφεραν με άφησαν με λίγες πέννες …:roll:
GATE 19 και τα υπέροχα χαμόγελα των Ελληνίδων αεροσυνοδών μου επιβεβαιώνουν ότι σε λίγες ώρες θα αναπνέω το οξυγόνο της Ελλαδάρας μας!!!
Το Α-320 ολοκαίνουργιο. με χωροταξική διάταξη των καθισμάτων που δείχνει ότι η … «Μr MIG» σέβεται το πελάτη.
Περιμένω το όνομα του κυβερνήτη. μήπως είναι ένας από τους επτά συμμαθητές μου(όχι τελικά..) και με καθυστέρηση μισής ώρας λόγω air traffic απογειωνόμαστε…
Τρισήμιση ώρες η διάρκεια του ταξιδιού και οι αεροσυνοδοί δεν έκατσαν ούτε λεπτό.
Συνεχώς αναψυκτικά μέχρι και την ώρα που κατεβαίναμε επί του Β-1.
Το φαγητό εξαιρετικό, καθαρά μεσογειακό φροντισμένο από τον Σεφ Κο Κουρέμπα της Olympic Catering, συνοδευόταν με υπέροχο κόκκινο κρασί Νεμέας.
Η προσγείωση στο Ελ. Βενιζέλος μας βρήκε οπωσδήποτε κουρασμένους. αλλά και γεμάτους ψυχικά, από συναισθήματα και παραστάσεις που είναι και το ζητούμενο!!

Το αυτοκίνητο μας περιμένει υπομονετικά, δεν αργούν οι κύλινδροι το γνώριμο γουργουρητό τους και πορεία για Πελοπόννησο, ενώ η φωνή της Lady Gaga μου τραγουδάει…Bad romance…..


ΚΑΛΗ ΧΡΟΝΙΑ ΜΕ ΥΓΕΙΑ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
:clap::clap::clap::clap::clap::clap::clap::clap:
:clap::clap::clap::clap::clap::clap::clap::clap:
:clap::clap::clap:
 

eva kas

Member
Μηνύματα
961
Likes
225
Επόμενο Ταξίδι
οσο πιο μακρια γινεται!
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ανταρκτικη + Αρκτικη
αντε και στο επομενο ταξιδι σας με το καλο!!!
και με λιγοτερα προβληματα!
 

renata

Member
Μηνύματα
5.540
Likes
1.950
Επόμενο Ταξίδι
Νεπάλ
Mio συγχαρητήρια για το οδοιπορικό σας στο πανέμορφο Λονδίνο..
πήραμε και εμείς μιά τζούρα ευρώπης.τι να πώ ρε παιδί μου μεγάλη ταλαιπωρία με τα χιόνια, τις ακυρώσεις ,τα μαγαζιά,τον κόσμο,αλλα εσύ γουστάρεις έ???
την lady gaga που την είχες???:D
 

XRISTOS71

Member
Μηνύματα
3.388
Likes
1.498
μπράβο mio έστω και με προβλήματα το ευχαριστηθήκατε δεόντος πιστέυω

το princi του δωσατε και καταλαβε !!!!
το ασιατικό με την κυκλική ταινία σχεδόν δίπλα το χαζέψαμε και εμεις αλλά μόνο απο την βιτρίνα ...
δεν υπαρχει θεμα να φάω σούσι και τα παρελκόμενα τους .


να ρωτησω γιατι εως τωρα δεν μου τυχει προσωπικά ...την extra διανυκτερευση και τα εισητηρια της ΟΑ ειναι παντελόνι λεφτά δικά σας η τα πληρώνει η easy jet ???

αντε και του χρόνου σε ισόγειο δωματιο :bleh::bleh:
 

mio gps

Member
Μηνύματα
1.174
Likes
180
Επόμενο Ταξίδι
Νέα Υόρκη
χρησταρα ,ωραιο το ανεκδοτο με τη γαλαντομια της easy:bleh:, (2 οι διανικτερευσεις)
ουτε εγω θα φαω ποτε ωμο ψαρι....
ρενακι...φροντισε ο "σφαιρα"...:)
ευα και σε σενα καλα ταξιδια...
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.114
Μηνύματα
880.689
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom