Μαρόκο Πρόγραμμα για Μαρόκο

North66

Member
Μηνύματα
4.297
Likes
5.032
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γροιλανδία
Το Ραμπάτ γιατί το βγάζετε απ' το πρόγραμμα; Και πολλά αξιοθέατα έχει και υπέροχη θέα στον Ατλαντικό και ωραία περαντζάδα στο ποτάμι και ωραία καφέ και μαγαζιά δυτικού τύπου αν σας κουράσει το μαροκινό-αραβικό στυλ στις υπόλοιπες πόλεις.
 

Tracer

Member
Μηνύματα
64
Likes
108
Επόμενο Ταξίδι
Νορβηγία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Βολιβία Χιλή Αργεντινή
Το Ραμπάτ γιατί το βγάζετε απ' το πρόγραμμα; Και πολλά αξιοθέατα έχει και υπέροχη θέα στον Ατλαντικό και ωραία περαντζάδα στο ποτάμι και ωραία καφέ και μαγαζιά δυτικού τύπου αν σας κουράσει το μαροκινό-αραβικό στυλ στις υπόλοιπες πόλεις.
Τώρα πάει.. Την επόμενη φορά.
 

Tracer

Member
Μηνύματα
64
Likes
108
Επόμενο Ταξίδι
Νορβηγία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Βολιβία Χιλή Αργεντινή
Καλησπέρα. Θα πάω τον Φεβρουάριο και εγώ για 8 μέρες. Ποιο πρακτορείο έκλεισες για το τουρ σου ?
Καλησπέρα. Θα πάω τον Φεβρουάριο και εγώ για 8 μέρες. Ποιο πρακτορείο έκλεισες για το τουρ σου ?
Καλησπέρα, γυρίσαμε από το Μαρόκο και έχω πληροφορίες για την εκδρομή στην έρημο. Εμείς πήγαμε 3ήμερη από Μαρακές Μερζουγκα και Φες και πληρώσαμε 120. Ήμασταν 9 άτομα στο μινι bus και απ ότι κατάλαβα όλοι είχαμε κλείσει από διαφορετικά πρακτορεία και σε διαφορετική τιμή. Μια κοπέλα πλήρωσε 85 με τη μόνη διαφορά ότι δεν είχε πριβε αντισκηνο στο καμπ. Επίσης αυτή το έκλεισε από εκεί 2 μέρες πριν την εκδρομή ενώ εμείς τουλάχιστον ένα μήνα νωρίτερα μέσω whatsup. Ρίξε μια ματιά στο great travel και στο red city tours. Είχαμε πολύ καλούς οδηγούς και ξεναγούς. Το ξενοδοχείο το πρώτο βράδυ ήταν απλά οκ, πληρώσαμε έξτρα για το air-condition, το δείπνο και το πρωινό επίσης οκ. Η διαμονή στην έρημο επίσης βασική. Καλά θα ήταν να πάρεις μαζί σου sleeping bag αν και υπάρχουν κουβέρτες. Μια τουαλέτα για όλο το καμπ αλλά παρεμπιπτόντως καθαρή. Το δείπνο και το πρωινο καλό αλλά όχι άφθονο. Ήταν η πρώτη μου φορά στην έρημο και είμαι ενθουσιασμένη. Όλη η διαδρομή αξίζει! Οτιδήποτε άλλο χρειαστείς ρώτησε με.
IMG-20191124-WA0000.jpg
 

vickokka

Member
Μηνύματα
1.235
Likes
1.931
Ονειρεμένο Ταξίδι
παντου
Καλησπέρα. Θα πάω τον Φεβρουάριο και εγώ για 8 μέρες. Ποιο πρακτορείο έκλεισες για το τουρ σου ?
Καλημέρα,γύρισα πριν 20 μέρες από το Μαροκο και έχω αρχισει να γράφω ιστορία εδώ,θα την βρεις εύκολα να πάρεις ιδέες.
Εμεις νοικιάσαμε αυτοκίνητο και πήγαμε 4 νύχτες αυτή την εκδρομή που κάνουν σε 2-3 μέρες αλλά αν δε θέλεις καλύτερα να κλείσεις σε ένα καλό γκρουπ.
Αποψη μου,αν πας μια φορά στη ζωή σου να ειναι κάτι καλό.
Το καμπ να ειναι με καλε σκηνές με θέρμανση φυσικά,έχει πολυ κρυο το χειμώνα στην έρημο,πως θα ζεσταθείτε,πως θα κάνετε μπανιο?
Τα πολυ οικονομικά πακέτα δεν είναι καλα ,το φαγητό είναι λίγο,και γενικώς ο,τι πληρώνεις παίρνεις.
Αν θέλεις καλύτερα να μεινεις σε κάτι πιο οικονομικό στο Μαρακες και στην έρημο να έχεις κάποιες ανέσεις.
 

billstamaniac

Member
Μηνύματα
71
Likes
86
Καλησπέρα να ρωτήσω έχε πάει κανείς μονοημρη σε καταρράκτες οζουντ κ κοιλάδα άτλας αξίζουν αν ναι με ποιο πρακτορείο πήγατε;
 

Tomikala

Member
Μηνύματα
20
Likes
56
Καλησπέρα, γυρίσαμε από το Μαρόκο και έχω πληροφορίες για την εκδρομή στην έρημο. Εμείς πήγαμε 3ήμερη από Μαρακές Μερζουγκα και Φες και πληρώσαμε 120. Ήμασταν 9 άτομα στο μινι bus και απ ότι κατάλαβα όλοι είχαμε κλείσει από διαφορετικά πρακτορεία και σε διαφορετική τιμή. Μια κοπέλα πλήρωσε 85 με τη μόνη διαφορά ότι δεν είχε πριβε αντισκηνο στο καμπ. Επίσης αυτή το έκλεισε από εκεί 2 μέρες πριν την εκδρομή ενώ εμείς τουλάχιστον ένα μήνα νωρίτερα μέσω whatsup. Ρίξε μια ματιά στο great travel και στο red city tours. Είχαμε πολύ καλούς οδηγούς και ξεναγούς. Το ξενοδοχείο το πρώτο βράδυ ήταν απλά οκ, πληρώσαμε έξτρα για το air-condition, το δείπνο και το πρωινό επίσης οκ. Η διαμονή στην έρημο επίσης βασική. Καλά θα ήταν να πάρεις μαζί σου sleeping bag αν και υπάρχουν κουβέρτες. Μια τουαλέτα για όλο το καμπ αλλά παρεμπιπτόντως καθαρή. Το δείπνο και το πρωινο καλό αλλά όχι άφθονο. Ήταν η πρώτη μου φορά στην έρημο και είμαι ενθουσιασμένη. Όλη η διαδρομή αξίζει! Οτιδήποτε άλλο χρειαστείς ρώτησε με. View attachment 286930
Ευχαριστω πολυ για τις προτασεις και την περιγραφη!! Θα κοιταξω οτι προτεινεις. Μεσα απο τον ενθουσιασμο σ περιμενω κ εγω πιο πολυ !
 

Tomikala

Member
Μηνύματα
20
Likes
56
Καλημέρα,γύρισα πριν 20 μέρες από το Μαροκο και έχω αρχισει να γράφω ιστορία εδώ,θα την βρεις εύκολα να πάρεις ιδέες.
Εμεις νοικιάσαμε αυτοκίνητο και πήγαμε 4 νύχτες αυτή την εκδρομή που κάνουν σε 2-3 μέρες αλλά αν δε θέλεις καλύτερα να κλείσεις σε ένα καλό γκρουπ.
Αποψη μου,αν πας μια φορά στη ζωή σου να ειναι κάτι καλό.
Το καμπ να ειναι με καλε σκηνές με θέρμανση φυσικά,έχει πολυ κρυο το χειμώνα στην έρημο,πως θα ζεσταθείτε,πως θα κάνετε μπανιο?
Τα πολυ οικονομικά πακέτα δεν είναι καλα ,το φαγητό είναι λίγο,και γενικώς ο,τι πληρώνεις παίρνεις.
Αν θέλεις καλύτερα να μεινεις σε κάτι πιο οικονομικό στο Μαρακες και στην έρημο να έχεις κάποιες ανέσεις.
Εχω διαβασει ηδη τα πρωτα μερη της ιστοριας. Τελεια κ πολυ κατατοπιστικη ! Ευχαριστω για τις προτασεις. Μαλλον εχεις δικιο. Αξιζει να ριξεις τις τιμες στο μαρακες για να απολαυσεις την ερημο.
 

Tracer

Member
Μηνύματα
64
Likes
108
Επόμενο Ταξίδι
Νορβηγία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Βολιβία Χιλή Αργεντινή
Ευχαριστω πολυ για τις προτασεις και την περιγραφη!! Θα κοιταξω οτι προτεινεις. Μεσα απο τον ενθουσιασμο σ περιμενω κ εγω πιο πολυ !
Ετοιμάσου για κρύο στην έρημο.. Καλό ταξίδι!
 

Dimdaf

New Member
Μηνύματα
2
Likes
0
Καλησπέρα σας!
Σκεφτόμαστε να πάμε ταξίδι του μέλιτος στο Μαροκο.
Δυστυχώς δεν έχουμε πολλές μέρες.
Μπορούμε να πάμε απο 31/08 έως 5 η 6/09.
Αρχικά γνωρίζετε αν το κλίμα ειναι καλό εκείνη την περίοδο η αν ειναι η ανυπόφορη η ζέστη τοτε ;
Τα μέρη που θα θέλαμε να επισκεφτούμε ειναι : Μαρακές , Σεφσαουεν , έρημο και ίσως και Εσσαουιρα.
Πιστεύετε θα προλάβουμε ;
Καθε πρόταση για το προγράμμα καλοδεχούμενη.
Ευχαριστώ εξ των προτέρων
 

marstay

Member
Μηνύματα
143
Likes
223
Επόμενο Ταξίδι
Ακυρώθηκε!
Ονειρεμένο Ταξίδι
Μαδαγασκάρη
Καλησπέρα σας!
Σκεφτόμαστε να πάμε ταξίδι του μέλιτος στο Μαροκο.
Δυστυχώς δεν έχουμε πολλές μέρες.
Μπορούμε να πάμε απο 31/08 έως 5 η 6/09.
Αρχικά γνωρίζετε αν το κλίμα ειναι καλό εκείνη την περίοδο η αν ειναι η ανυπόφορη η ζέστη τοτε ;
Τα μέρη που θα θέλαμε να επισκεφτούμε ειναι : Μαρακές , Σεφσαουεν , έρημο και ίσως και Εσσαουιρα.
Πιστεύετε θα προλάβουμε ;
Καθε πρόταση για το προγράμμα καλοδεχούμενη.
Ευχαριστώ εξ των προτέρων
Καταρχάς συγχαρητήρια! Τώρα όσον αφορά το ταξίδι, έχω πάει δύο φορές Μαρόκο και η μία ήταν αύγουστο. Στην Ουαρζαζάτ που θα περάσεις για να πας έρημο είχε 50 βαθμούς, κυριολεκτικά. Έρημο πήγα την 2η φορά. Για τις υπόλοιπες πόλεις έχει πολύ ζέστη αλλά για εμένα παλεύεται και όσο πιο κοντά στη θάλασσα τόσο καλύτερα. Οι μέρες είναι λίγες και οι αποστάσεις δεν είναι και μικρές. Σκέψου στη καλύτερη 2 μέρες Μαρακές από εκεί πρέπει να πας μερζούγκα που γενικα είναι μακριά (εμείς είχαμε βάλει και ενδιάμεση διανυκτέρευση, αλλά άστο αυτό προς το παρόν.) 1 διανυκτέρευση έρημο. Απο εκεί για να πας Τσεφσαουέν είναι πάρα πολύ μακριά θα πας μέσω Φες και θα κοιμηθείς στη Φες. οπότε 1 διανυκτέρευση Φες και την επόμενη φεύγεις για Τσεφτσουέν εκεί να μη μείνεις 2 μέρες? ε να μείνεις κρίμα είναι. Και τέλος από που πετάς? Θα πρέπει να ξαναγυρίσεις. Αυτά και είναι πάρα πολύ σφιχτο το πρόγραμμα. Γι να το ελαφρύνω λίγο θα έβαζα ενδιάμεση διανυκτέρευση μεταξύ Μαρακες και μερζούγκα +1 λοιπόν και άλλη μία ή δύο στη Φες +2 λοιπόν. Άρα έχουμε χοντρικά 8 διανυκτερεύσεις χωρίς την Εσσαουίρα φυσικά. Διάβασε καμία ιστορία, ψάξε λίγο της αποστάσεις, δες πως θα κινηθείς και ξαναμιλάμε ότι θέλεις στείλε. Αλλιώς αφήνεις τη Τσεφτσαουέν που είναι πολύυυ μακρια και τότε κάτι γίνεται. όπως και να χει είναι τέλεια χώρα θα περάσεις φανταστικά!
 

themischar

Member
Μηνύματα
483
Likes
4.518
Επόμενο Ταξίδι
Έλα (μου) ντε
Καλησπέρα σας!
Σκεφτόμαστε να πάμε ταξίδι του μέλιτος στο Μαροκο.
Δυστυχώς δεν έχουμε πολλές μέρες.
Μπορούμε να πάμε απο 31/08 έως 5 η 6/09.
Αρχικά γνωρίζετε αν το κλίμα ειναι καλό εκείνη την περίοδο η αν ειναι η ανυπόφορη η ζέστη τοτε ;
Τα μέρη που θα θέλαμε να επισκεφτούμε ειναι : Μαρακές , Σεφσαουεν , έρημο και ίσως και Εσσαουιρα.
Πιστεύετε θα προλάβουμε ;
Καθε πρόταση για το προγράμμα καλοδεχούμενη.
Ευχαριστώ εξ των προτέρων
Πολλά πολλά συγχαρητήρια για το γάμο σας.
Η απάντηση από @marstay σου έδωσε, ήδη, ένα στίγμα. Οι 5-6 μέρες δε φτάνουν για όλα τα μέρη που αναφέρεις και θα πρέπει να κάνεις επιλογή βγάζοντας αρκετά.
Ο καιρός γενικά θα'ναι καλός δηλ. υποφερτός.
Αν λοιπόν θα χρησιμοποιήσεις το ίδιο μέρος άφιξη - αναχώριση π.χ το Μαρακές, τότε μπορείς να κάνεις :
- Το Μαρακές - Φες - Μαρακες ή
- Το Μαρακές - Merzouga (έρημος) - Μαρακές
Εξάλλου γαμήλιο ταξίδι είναι, δε γίνεται να είσαστε και στους δρόμους ολημερίς !
Επίσης, είναι κατατοπιστικό να ρίξεις μια ματιά και στα προηγούμενα post εδώ και προπαντός δες στο χάρτη τα μέρη που θα ήθελες & τις αποστάσεις τους γιατί οι αποστάσεις μπορεί να μην είναι μεγάλες αλλά θέλουν χρόνο αφού δε βοηθά το οδικό δίκτυο.
Στειλε πμ για ό,τι άλλο, ενδεχομένως, θα ήθελες.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.113
Μηνύματα
880.680
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom