Μαρόκο Πρόγραμμα για Μαρόκο

Hayate

Member
Μηνύματα
838
Likes
5.105
Επόμενο Ταξίδι
Oπου δεν κανονιζουμε..
Ονειρεμένο Ταξίδι
Hokkaido χειμωνα
Είχα χρησιμοποιήσει το igomorocco.com απο Μαρακες-Quarzarate-Ibn Ben Haidou-Merzouga(2 βραδυα σε group δλδ) και επελεξα να με αφήσουν Fez οπου συνεχισα..Quarzarate δεν ξερω αλλα Ben Haidou μετραει.. Το πρακτορείο εντάξει μου φάνηκε. Και ενας φιλος που το χρησιμοποιησε πρόσφατα έμεινε ικανοποιημένος..
 

Kyriakao

Member
Μηνύματα
237
Likes
1.231
Επόμενο Ταξίδι
Συνεχώς αυτο ψάχνω!
Ονειρεμένο Ταξίδι
ματσου πιτσου,περου
Σχετικά με το B λογικά θα είναι αρκετά πιο ξεκούραστο από άποψη οδήγησης, θα αλλάζατε κάτι στο πρόγραμμα? πχ αντί για Casablanca θα μένατε Rabat?
Μην τυχόν αφήσεις έξω το Ραμπάτ για την Καζαμπλανκα.. Γνώμη μού. Οι μετακινήσεις ανάμεσα σε αυτές τις πόλεις γίνονται πολύ εύκολα και με τρένα.
 
D

Delmem38110

Guest
Στην έρημο θα μείνεις σε σκηνή πάνω στην άμμο και δίπλα στην καμήλα που θα σε πάει. Τι luxury ζητάς εκεί?
View attachment 385003
σε πληρώνουν να φανταστώ για να τους τιμήσεις με την παρουσία σου σε αυτό το κοινόβιο στη μέση της ερήμου..
 

Kyriakao

Member
Μηνύματα
237
Likes
1.231
Επόμενο Ταξίδι
Συνεχώς αυτο ψάχνω!
Ονειρεμένο Ταξίδι
ματσου πιτσου,περου
Επίσης έχει κλείσει κάνεις online εισητηρίο για τρένο στο Μαρόκο; Θέλουμε να πάμε απο Marrakesh στη Rabat, βρήκα αυτό εδώ https://www.oncf-voyages.ma αλλα δεν ξέρω κατά πόσο είναι safe

Ευχαριστώ!
Εκανα 3 δρομολόγια με τρενο τον Νοεμβριο , καθώς και την συγκεκριμένη διαδρομή! δεν έκλεισα κανένα απο πριν. Επι τόπου θα βρεις εύκολα. Αν πάλι θέλεις να κλείσεις, αυτό είναι το επίσημο σαητ οποτε γιατί να μην είναι ασφαλες?
 

taver

Member
Μηνύματα
12.468
Likes
28.827
Ονειρεμένο Ταξίδι
Iles Kerguelen
Επίσης έχει κλείσει κάνεις online εισητηρίο για τρένο στο Μαρόκο; Θέλουμε να πάμε απο Marrakesh στη Rabat, βρήκα αυτό εδώ https://www.oncf-voyages.ma αλλα δεν ξέρω κατά πόσο είναι safe

Ευχαριστώ!
Ναι, έχω κλείσει 2 φορές, μια χαρά safe είναι και σύχρονο. Last minute κρατήσεις όλες (έκλεινα τα εισιτήρια μπαίνοντας στο σταθμό, για να αποφύγω ουρές και χάρτινα εισιτήρια...). Υπάρχει και app για το κινητό.
 

tripakias

Member
Μηνύματα
7.988
Likes
12.051
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ονειρεμένο Ταξίδι
Εκεί

soudianos

Member
Μηνύματα
3.695
Likes
6.289
Ονειρεμένο Ταξίδι
Βερακρούζ

Polly

Member
Μηνύματα
62
Likes
58
Ονειρεμένο Ταξίδι
Θιβέτ/ Γουατεμάλα
Καλησπερα σε ολους.

Θα ταξιδέψουμε στο Μαρόκο σε 2 εβδομάδες. Αυτό είναι ένα ταξίδι της τελευταίας στιγμής, μόλις κλείσαμε πτήσεις. Έχουμε ξανα επισκεφτει το Μαρόκο (Μαρακές και Εσαουίρα) σχεδόν πριν από 20 χρόνια. Αυτή τη φορά, πετάμε στην Ouarzazate, καθώς βρηκαμε πολυ φθηνες πτήσεις και θα έχουμε 11 ολόκληρες ημέρες Ταξιδεύουμε με την κόρη μας (6 χρονων), και ετσι θα θέλαμε να περάσουμε μερικές ημέρες στην θαλασσα.. Σκεφτόμαστε μερικές μέρες στην περιοχή κοντά στο Ouarzazate ακολουθωντας την οδο των χιλιων Κασμπά/Ζαγόρα/ Μερζουγκα και απο εκει στους αμμολοφους για διανυκτερευση. Ισως να ξαναεπισκεφτουμε το Μαρακές και μετά λίγες μέρες στο Agadir. Έχω επίγνωση των αποστασεων - μαλλον θα χρησιμοποιησουμε μεσα μαζικής μεταφοράς, και εχω βγαλει αυτο το προγραμμα.

Ημέρα 1 - Άφιξη στο Ouarzazate (8.30 π.μ.).
2η μέρα- Οδός των Χιλίων Κάσμπα/έρημος
3η μέρα- Οδός των Χιλίων Κάσμπα/έρημος
4η μέρα- Οδός των Χιλίων Κάσμπα/έρημος
5η μέρα – Προς Μαρακές
6η μέρα - Μαρακές
7η μέρα - Μαρακές
Ημέρα 8- Προς Αγκαντίρ, άφιξη το μεσημέρι.
Ημέρα 9 - Αγκαντίρ
Ημέρα 10- Αγκαντίρ
Ημέρα 11- Αγκαντιρ αναχωρηση το πρωι- Ouarzazate (με CMT)
Ημέρα 12- Αναχώρηση (11 π.μ.).

Ερωτήσεις:

1. Οποιαδήποτε συμβουλή ή πρόταση θα εκτιμηθεί πολύ συγκεκριμενα για τις 3/4 μερες στο πρωτο κομματι του ταξιδιου.

2. Για την εκδρομή προς ερημο. Να κατευθυνθούμε προς την Ζαγορα και μετα Erg Chigaga ή Μερζουγκα και απο εκει Erg Chebbi; Έχω διαβάσει ότι το Erg Chigaga είναι λιγότερο τουριστικό που θα το προτιμουσαμε αλλα μαλλον θα πρεπει αν χασουμε την διαδρομη προς Μερζουγκα τοτε και να παμς προς την Ζαγορα. .

2. Πιστεύετε ότι το Μαρακές είναι εφικτό ή καλυτερα να πάμε σε άλλη περιοχή;

3. Για το Agadir, ξερω ειναι τουριστικο αλλα θελλουμε θαλασσα/παραλια αν και θα ειναι κρυα η θαλασσα. Εκτος και αν εχετε να προτείνετε κάποια άλλη παραθαλάσσια περιοχή; Στην Εσαουιρα εχουμε παει μας αρεσε πολυ, αλλα δεν υπαρχει συνδεση με το Ouarzazate οποτε την εχουμε απορρίψει.

Ευχαριστώ!
 

vickokka

Member
Μηνύματα
1.235
Likes
1.931
Ονειρεμένο Ταξίδι
παντου
Καλησπερα σε ολους.

Θα ταξιδέψουμε στο Μαρόκο σε 2 εβδομάδες. Αυτό είναι ένα ταξίδι της τελευταίας στιγμής, μόλις κλείσαμε πτήσεις. Έχουμε ξανα επισκεφτει το Μαρόκο (Μαρακές και Εσαουίρα) σχεδόν πριν από 20 χρόνια. Αυτή τη φορά, πετάμε στην Ouarzazate, καθώς βρηκαμε πολυ φθηνες πτήσεις και θα έχουμε 11 ολόκληρες ημέρες Ταξιδεύουμε με την κόρη μας (6 χρονων), και ετσι θα θέλαμε να περάσουμε μερικές ημέρες στην θαλασσα.. Σκεφτόμαστε μερικές μέρες στην περιοχή κοντά στο Ouarzazate ακολουθωντας την οδο των χιλιων Κασμπά/Ζαγόρα/ Μερζουγκα και απο εκει στους αμμολοφους για διανυκτερευση. Ισως να ξαναεπισκεφτουμε το Μαρακές και μετά λίγες μέρες στο Agadir. Έχω επίγνωση των αποστασεων - μαλλον θα χρησιμοποιησουμε μεσα μαζικής μεταφοράς, και εχω βγαλει αυτο το προγραμμα.

Ημέρα 1 - Άφιξη στο Ouarzazate (8.30 π.μ.).
2η μέρα- Οδός των Χιλίων Κάσμπα/έρημος
3η μέρα- Οδός των Χιλίων Κάσμπα/έρημος
4η μέρα- Οδός των Χιλίων Κάσμπα/έρημος
5η μέρα – Προς Μαρακές
6η μέρα - Μαρακές
7η μέρα - Μαρακές
Ημέρα 8- Προς Αγκαντίρ, άφιξη το μεσημέρι.
Ημέρα 9 - Αγκαντίρ
Ημέρα 10- Αγκαντίρ
Ημέρα 11- Αγκαντιρ αναχωρηση το πρωι- Ouarzazate (με CMT)
Ημέρα 12- Αναχώρηση (11 π.μ.).

Ερωτήσεις:

1. Οποιαδήποτε συμβουλή ή πρόταση θα εκτιμηθεί πολύ συγκεκριμενα για τις 3/4 μερες στο πρωτο κομματι του ταξιδιου.

2. Για την εκδρομή προς ερημο. Να κατευθυνθούμε προς την Ζαγορα και μετα Erg Chigaga ή Μερζουγκα και απο εκει Erg Chebbi; Έχω διαβάσει ότι το Erg Chigaga είναι λιγότερο τουριστικό που θα το προτιμουσαμε αλλα μαλλον θα πρεπει αν χασουμε την διαδρομη προς Μερζουγκα τοτε και να παμς προς την Ζαγορα. .

2. Πιστεύετε ότι το Μαρακές είναι εφικτό ή καλυτερα να πάμε σε άλλη περιοχή;

3. Για το Agadir, ξερω ειναι τουριστικο αλλα θελλουμε θαλασσα/παραλια αν και θα ειναι κρυα η θαλασσα. Εκτος και αν εχετε να προτείνετε κάποια άλλη παραθαλάσσια περιοχή; Στην Εσαουιρα εχουμε παει μας αρεσε πολυ, αλλα δεν υπαρχει συνδεση με το Ouarzazate οποτε την εχουμε απορρίψει.

Ευχαριστώ!
Με το καλό!! Εγώ προτείνω να νοικιάσατε αυτοκίνητο είναι νια χαρά διαδρομή την έχουμε κάνει! Μαρακές Ουαρζαζατε Κασμπες φαράγγια Μερζουγκα κ πίσω Μαρακές.
Δεν έχω πάει παραθαλάσσια για να σου πω άποψη για αυτά τα μέρη όμως
 

Polly

Member
Μηνύματα
62
Likes
58
Ονειρεμένο Ταξίδι
Θιβέτ/ Γουατεμάλα
Με το καλό!! Εγώ προτείνω να νοικιάσατε αυτοκίνητο είναι νια χαρά διαδρομή την έχουμε κάνει! Μαρακές Ουαρζαζατε Κασμπες φαράγγια Μερζουγκα κ πίσω Μαρακές.
Δεν έχω πάει παραθαλάσσια για να σου πω άποψη για αυτά τα μέρη όμως
Ευχαριστω! Ο οδηγος μας δυστυχως εχει ενα προβλημα στον αγκωνα του οποτε θελει να αποφυγει τις πολλες ωρες οδηγηση. Σε 2 εβδομαδες ισως ειναι οκ βεβαια αλλα προς το παρον κανω πλανο με βαση αυτο.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.112
Μηνύματα
880.661
Μέλη
38.838
Νεότερο μέλος
Crimson_gr

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom