Γαλλία Πρόγραμμα για Παρίσι

xenos

Member
Μηνύματα
2.414
Likes
804
Επόμενο Ταξίδι
Ν.Α Ασια
Ταξίδι-Όνειρο
Bανουατου/Tαιλανδη
λέω εδώ θα το παιξω ελληνίδα!!:rolleyes:
κολαω στο ξεκούδουνο μπροστά στην ουρά..μια ιαπωνέζα με κοιτούσε δολοφονικα ολη την ώρα..ο xenos ντρεπόταν και δεν πλησίασε ..μετα ήρθε..
Περιμενα ομως να επεμβω σε περιπτωση ελληνογιαπωνεζικης συρραξης.
 

latina

Member
Μηνύματα
1.414
Likes
298
Επόμενο Ταξίδι
??
Ταξίδι-Όνειρο
κούβα και ινδία
δεν καταλαβαινω που υπαρχει διαφωνια..γνωμες λενε οι μεν γνωμες και οι δε..:roll:
κεγω πιστευω πως αν δεν παθεις δεν θα μαθεις..και συγχωρω σε ολους (στον εαυτο μου πρωτο και καλυτερο) τα "τουριστιλικια" οταν επισκεπτονται πρωτη φορα ενα μερος..
λοιπον, εγω, που κυνηγαω παντα την θεα μιας πολης απο ψηλα (βιτσια ειναι αυτα), ανεβηκα στον πυργο την πρωτη μου φορα στο παρισι..και ναι οκ, δεν επεσα ξερη με το θεαμα, αλλα δεν εμεινα και ασυγκινητη..αντιθετως, ενθουσιαστηκα με την θεα απο την αψιδα του θριαμβου..και στην δευτερη επισκεψη μου στην πολη, που ειχα ελαχιστο χρονο στην διαθεση μου, ξανανεβηκα μονο στην αψιδα..:cool:
παντως, ομολογω πως οποιος και να μου ελεγε να μην ανεβω στον πυργο την πρωτη φορα, εννοειται πως δεν θα με επειθε..

οσο για την eurodisney τοτε που χα παει ειχα περασει υπεροχα..αλλα ημουν και καποια χρονια μικροτερη..
 

taver

Member
Μηνύματα
12.487
Likes
28.953
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Τώρα αν πω ότι έχω ανέβει στον πύργο 2 φορές και τον θεωρώ αξιόλογο μνημείο-σταθμό της βιομηχανικής & κατασκευαστικής ιστορίας της ανθρωπότητας, πόσο δούλεμα κινδυνεύω να φάω?
(ΟΚ, έπαιξαν και οι φωτογραφίες που θα τράβαγα το ρόλο τους)...
 

latina

Member
Μηνύματα
1.414
Likes
298
Επόμενο Ταξίδι
??
Ταξίδι-Όνειρο
κούβα και ινδία
Τώρα αν πω ότι έχω ανέβει στον πύργο 2 φορές και τον θεωρώ αξιόλογο μνημείο-σταθμό της βιομηχανικής & κατασκευαστικής ιστορίας της ανθρωπότητας, πόσο δούλεμα κινδυνεύω να φάω?
(ΟΚ, έπαιξαν και οι φωτογραφίες που θα τράβαγα το ρόλο τους)...
δουλεμα?προς θεου!εχε το θαρρος της γνωμης σου taver!!μην φοβασαι κανεναν!:clap:
 

Traveller

Member
Μηνύματα
3.935
Likes
3.921
Διαφωνώ. Θα πάει κάποιος Παρίσι και δε θα ανέβει να δει τη θέα από ψηλά? Δεν ξανανέβηκες γιατί αυτό που είδες δε σου άρεσε? Ήταν ακριβό το εισιτήριο? Δεν αξίζει να το κάνεις σε σχέση με τι? Γιατί η βόλτα στα γραφικά στενά είναι must do ενώ η θέα μιας γραφικής πόλης από ψηλά δεν είναι? Καλά ειδικά για τους χομπίστες φωτογραφίας (που συνήθως τυγχάνουν να είναι και όσοι έχουν λόξα με τα ταξίδια) νομίζω ότι θα ανέβαιναν μόνο και μόνο για αυτό. Για να πείσεις κάποιον θα πρέπει να του πεις και δυο-τρία επιχειρήματα (ακόμα και αν μιλάς σε κάποιον άνω των 15χρονών).
Tι επιχειρήματα να χρησιμοποιήσω... το μέρος απλά δεν είναι κάτι το φοβερό και το ανεπανάληπτο για να περιμένεις μια ώρα τουλάχιστον στην ουρά... είναι ο ορισμός του tourist trap... έχω πάει στο Παρίσι πάρα πολλές φορές... σε όλες πήγα στο Μαρέ και σε όλες το δειλινό έκανα την βόλτα μου στο cite... πιστεύω να σου λέει κάτι αυτό... αυτό με την φωτογραφία μου ακούγεται σαν ανέκδοτο...όσοι θέλουν να φωτογραφίσουν το Παρίσι από ψηλά πιστεψέ με μπορούν να πάνε και σε άλλα μέρη να το κάνουν...



Το ότι θα φάει <<κάποιος τις ζαρτιέρες του>> δεν είναι επιχείρημα. Δέχομαι (με δυσκολία βέβαια) ότι είναι υπερβολή-αστείο για να το αποφύγει κάποιος αλλά πιστεύω ότι χρειάζεται να πεις κάτι παραπάνω. Ο άνθρωπος για εμένα ήταν ξεκάθαρος. ΄Όσες μέρες και να διέθετε θα πρόσθετε μια επιπλέον για να το κάνει. 5 έχει σκοπό, αυτός θα το έκανε 6, 6 έχει σκοπό αυτός θα το έκανε 7 και πάει λέγοντας. Τώρα δε θα κάτσω να συγκρίνω την Αφροδίτη της Μήλου με το τραινάκι του Μίκυ! Αλλά αν το πάρκο ως πάρκο αξίζει. Τι να κάνουμε τώρα, πήγαν και την έφτιαξαν δίπλα από το Παρίσι....να μην πάμε ποτέ επειδή το Παρίσι είναι ασυγκρίτως πιο ωραίο??? Η γνώμη μου είναι ότι για κάποιον που του αρέσουν αυτά, η eurodisney είναι μια πολύ καλή εμπειρία (επαναλαμβάνω αυτό το λέω εφόσον είναι ίδια με την Disneyland της Αμερικής ).
Κι εδώ δεν θα πω πολλά... όποιος έχει κουκούτσι μυαλό καταλαβαίνει ότι ξεπερνάει τα όρια του γελοίου το να πηγαίνει πρώτη φορά στο Παρίσι και να έχει σκοπό του να σπαταλήσει μια μέρα στη Eurodisney...
 

Traveller

Member
Μηνύματα
3.935
Likes
3.921
Τώρα αν πω ότι έχω ανέβει στον πύργο 2 φορές και τον θεωρώ αξιόλογο μνημείο-σταθμό της βιομηχανικής & κατασκευαστικής ιστορίας της ανθρωπότητας, πόσο δούλεμα κινδυνεύω να φάω?
(ΟΚ, έπαιξαν και οι φωτογραφίες που θα τράβαγα το ρόλο τους)...
Μέγιστε taver το μόνο δούλεμα που θα φας είναι αυτό για την Γερμανία...
Συμφωνώ απόλυτα μαζί σου κι εγώ το θεωρώ αξιόλογο μνημείο και μάλιστα μου αρέσει πάρα πολύ... σχεδόν πάντα φτάνω μέχρι την βάση του και το φωτογραφίζω... όντως είναι υπέροχος, αλλά ως εκει... η μαγεία του χάνεται όταν σκαρφαλώνεις επάνω του...
 

Defkalion

Administrator
Μηνύματα
11.400
Likes
17.206
Ταξίδι-Όνειρο
Αλάσκα
Παιδιά η κουβέντα σας είναι ενδιαφέρουσα αλλά νομίζω ότι όλες οι πλευρές κατέθεσαν παραπάνω από μια φορά τις απόψεις τους. Δεν βγαίνει τίποτα με το να ξαναγράφουμε 5 φορές τα ίδια πράγματα. :)
 

anny

Member
Μηνύματα
3.423
Likes
1.791
Επόμενο Ταξίδι
Ιστρια
Ταξίδι-Όνειρο
γύρος του κόσμου
Στο Παρίσι πήγαμε πριν λίγους μήνες. Οι μέρες λίγες και το πρόγραμμα φτιαγμένο έτσι ώστε ούτε να πήξουμε, αλλά ούτε να μη δούμε ή να ξεπετάξουμε αρκετά από τα "must".

Ο πύργος από λίγο μακρύτερα και κυρίως από κοντά, εντυπωσιακός.
Η εικόνα που είχα στο μυαλό μου πριν πάω, ήταν "εντάξει μωρέ, ένα μάτσο σίδερα είναι". Όμως δεν ήταν καθόλου έτσι. Ήταν απίστευτα εντυπωσιακός. Δεν ανεβήκαμε επάνω. Ήταν προαποφασισμένο. Δύο οι λόγοι. Βαριόμαστε απίστευτα να περιμένουμε στις ουρές και επιπλέον, το έτερον ήμισυ έχει ένα θέμα με τα ύψη.
Δε με χάλασε καθόλου που δεν ανέβηκα. Πέρασα όμως αρκετή ώρα, λίγο πρίν νυχτώσει περιμένοντας την "μπλε ώρα" απέναντι στο Τροκαντερό με την καλύτερη θέα. Τον ίδιο τον πύργο.

Στη Eurodisney θα πήγαινα αν είχα περισσότερες ημέρες. Στις 4 γεμάτες που είχα, ούτε που μου πέρασε από το μυαλό.

Προτιμήσαμε τις ατελείωτες βόλτες στο ποτάμι, τις γειτονιές και τα μικρά εστιατόρια. Ανάμεσά τους χώρεσαν δύο μουσεία, η Μονμάρτη, μερικά ακόμα αξιοθέατα "must", οι γέφυρες και μερικά ακόμα.

Αν θέλετε μια ωραία εικόνα μέρους του Παρισιού από ψηλά, ανεβείτε στην ταράτσα του Institut du Monde Arabe. Είναι η μόνη εντελώς δωρεάν θέα, στην πόλη που για τα πάντα πληρώνεις.
 

taver

Member
Μηνύματα
12.487
Likes
28.953
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Αν θέλετε μια ωραία εικόνα μέρους του Παρισιού από ψηλά, ανεβείτε στην ταράτσα του Institut du Monde Arabe. Είναι η μόνη εντελώς δωρεάν θέα, στην πόλη που για τα πάντα πληρώνεις.
Και από τα σκαλιά του Sacre Coeur έχει εντελώς δωρεάν θέα, όπως και από ένα μικρό ύψωμα μέσα στο Jardin des Plantes (πιο περιορισμένη).
Η καλύτερη, όμως, αν και όχι δωρεάν/ελεύθερη, είναι από τα ψηλά κτίρια στο Montparnasse (π.χ. Tour Montparnasse, κεντρικά Credit Agricole κλπ).
 

anny

Member
Μηνύματα
3.423
Likes
1.791
Επόμενο Ταξίδι
Ιστρια
Ταξίδι-Όνειρο
γύρος του κόσμου
Και από τα σκαλιά του Sacre Coeur έχει εντελώς δωρεάν θέα, όπως και από ένα μικρό ύψωμα μέσα στο Jardin des Plantes (πιο περιορισμένη).
Η καλύτερη, όμως, αν και όχι δωρεάν/ελεύθερη, είναι από τα ψηλά κτίρια στο Montparnasse (π.χ. Tour Montparnasse, κεντρικά Credit Agricole κλπ).
Τη θέα από τη Sacre Couer τη δοκιμάσαμε. Πολύ ωραία. Το Montparnasse ήταν στο πρόγραμμα, αλλά τελικά δεν πήγαμε.

Το Institut du Monde Arabe ήταν σχεδόν δίπλα μας και η πίσω πλευρά Notre Dame ...από τις καλύτερες εικόνες. Είτε από χαμηλά, είτε από ψηλά.
 

happiness

Member
Μηνύματα
235
Likes
146
Επόμενο Ταξίδι
...τελικά δεν άργησε :)
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία, Κούβα
Οκ. Επιχειρήματα γιατί να πας εδώ και όχι εκεί:

1ον. Απαντάς στο βασικό ερώτημα: Γιατί ταξιδεύεις;
happiness: Γιατί θέλω να δω πως είναι οι χώρες και οι ανθρώποι έξω από την Ελλάδα. Να δω πως είναι οι πεδιάδες, τα βουνά και οι πόλεις τους. Να δω πως ζούνε, τόσο οι τωρινοί τους κάτοικοι, όσο και οι παλιότεροι.
Μετάφραση: Θα πάω και θα προσπαθήσω να ζήσω ότι ζουν ή ζήσαν οι κάτοικοι αυτού του τόπου. Για το 2ο θα με βοηθήσουν τα μουσεία και τα μνημεία ιστορικής σημασίας. Για το 1ο θα με βοηθήσουν οι πολλές βόλτες, η τοπική κουζίνα, οι πολιτιστικές εκδηλώσεις, η τοπική διασκέδαση. Γι αυτό δεν θα πάω στην disneyland, διότι αυτή είναι ένα κατασκεύασμα που δεν δημιουργήθηκε για τις ανάγκες της ζωής των Παριζιάνων (ή των Γάλλων). Δεν αποτελεί μέρος της καθημερινότητάς τους. Δεν αποτελεί μέρος της διασκέδασής τους. Γι αυτό θα πάω κάτω από τον Άιφελ, γιατί μπορεί να δημιουργήθηκε και αυτός πέρα και έξω από τις ανάγκες της Παριζιάνικης ζωής, αλλά αποτελεί πλέον σημείο ραντεβού ακόμη και για τους Γάλλους. Δεν θα τρελαθώ να ανέβω απάνω του (ή σε οποιοδήποτε άλλο κατασκεύασμα) διότι απ' αρχής ιστορίας, του ανθρώπου του αρέσει πάντα η θέα από ψηλά, αλλά την αναζητεί περισσότερο στα φυσικά υψώματα, παρά στα κατασκευασμένα. Εάν ήταν να δω θέα από πραγματικά ψηλά, θα ήθελα να την δω από εκεί που δεν μπορεί να μου την προσφέρει ένας λόφος, όπως πχ από αερόστατο.

Good enough?
 

black mamba

Member
Μηνύματα
297
Likes
84
Επόμενο Ταξίδι
Αθήνα (!!!)
Ταξίδι-Όνειρο
ΗΠΑ
Εντάξει ρε παιδιά.Είναι θέμα προσωπικού γούστου, ενδιαφερόντων και προτεραιοτήτων. Πήγα στη Disneyland και το καταδιασκέδασα! Είδα από κάτω τον Πύργο και ήμουν Οκ χωρίς να ανεβώ! Δεν έκανα βαρκάδα στο Σηκουάνα και δε μου έλειψε!
Όταν ξαναπάω θα ξαναπάω οπωσδήποτε στη χαρά του παιδιού και αν τύχει θα ανέβω στον Eiffel. Αλλά δε διανοούμαι ότι δε θα ξαναπερπατήσω στο Μarais, στο St Germain-St Michelle , στη Monmartre, ότι δε θα ξαναεπισκεφτώ το Orsay και ότι δε θα ξαναφάω θαλασσινά.

Όμως περί ορέξεως κολοκυθόπιτα!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.184
Μηνύματα
883.298
Μέλη
38.894
Νεότερο μέλος
mikesf

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom