Γαλλία Πρόγραμμα για Παρίσι

dmdoc

Member
Μηνύματα
1.413
Likes
899
Σόρυ δε σε έπιασα, τι εννοείς εφικτότατη? εφικτότατο να δεις τι? 50 εκθέματα σε μια μέρα? φυσικά. Αλλά μάλλον δεν εννοείς αυτό (?)

Βερσαλλίες-Λούβρο συνδυασμός εννοώ...με σημείωση:Βερσαλλίες χωρίς κήπους...και Λούβρο "personal top"
 
Μηνύματα
4.099
Likes
1.797
Επόμενο Ταξίδι
Αμερικη
Ταξίδι-Όνειρο
Wuthering Heights
Psss ειχα μια συζητηση και εδω τεινει να γινει το μεσανατολικο!
Φιλε , μην ακους κανενα μας . Ο καθενας εδω εχει την λοξα του!!
Κανε οτι τραβηξει η ψυχη σου....
(Αλλα Λουβρο και Βερσαλλιες.... τσου):haha:
Καλου κακου παρε και ενα βιβλιο απο το σουβενιρ shop μετα για να δεις τι εχασες
by the way, ξαναλεω το Λουβρο ειναι καλο, εχει αριστουργηματα, αλλα εμενα η καρδια μου εχει μεινει στο Ορσε..... Το σκεφτομαι καθε μερα.., γιατρε θα ζησω? (Οπως λεει και ενας γνωστος μου!!:D:D
 

taver

Member
Μηνύματα
12.477
Likes
28.937
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Βερσαλλίες-Λούβρο συνδυασμός εννοώ...με σημείωση:Βερσαλλίες χωρίς κήπους...και Λούβρο "personal top"
Βερσαλίες χωρίς κήπους? !!!! Θα μπορούσα άνετα να δω κήπους χωρίς Βερσαλίες, αλλά το ανάποδο ποτέ των ποτών!!!
 

dmdoc

Member
Μηνύματα
1.413
Likes
899
Βερσαλίες χωρίς κήπους? !!!! Θα μπορούσα άνετα να δω κήπους χωρίς Βερσαλίες, αλλά το ανάποδο ποτέ των ποτών!!!
Καμία αντίρρηση,αλλά αν δεν στο επιτρέπει ο καιρός;
Στο πρώτο ταξίδι,και ιδίως σε τόσο "πλούσιες" πόλεις,κάτι δεν πρέπει να μείνει απ'έξω;Εσύ taver,πόσα παρισινά ταξίδια χρειάστηκες για να αποκρυσταλλώσεις αυτή την άποψη;να ερχόμαστε και λίγο στην θέση των άλλων που πάνε πρώτη φορά.
 

dmdoc

Member
Μηνύματα
1.413
Likes
899
Psss ειχα μια συζητηση και εδω τεινει να γινει το μεσανατολικο!
Φιλε , μην ακους κανενα μας . Ο καθενας εδω εχει την λοξα του!!
Κανε οτι τραβηξει η ψυχη σου....
(Αλλα Λουβρο και Βερσαλλιες.... τσου):haha:
Καλου κακου παρε και ενα βιβλιο απο το σουβενιρ shop μετα για να δεις τι εχασες
by the way, ξαναλεω το Λουβρο ειναι καλο, εχει αριστουργηματα, αλλα εμενα η καρδια μου εχει μεινει στο Ορσε..... Το σκεφτομαι καθε μερα.., γιατρε θα ζησω? (Οπως λεει και ενας γνωστος μου!!:D:D
Γιατί με τόση ευκολία αφορίζεις πράγματα που μπορεί να έχουν κάνει άλλοι;
Προσπάθησες και δεν τα κατάφερες;
Κ όσο για το souvenir shop,μπορεί να παραγγείλει και online,δεν χρειάζεται καν να πάει Παρίσι
 

taver

Member
Μηνύματα
12.477
Likes
28.937
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Καμία αντίρρηση,αλλά αν δεν στο επιτρέπει ο καιρός;
Στο πρώτο ταξίδι,και ιδίως σε τόσο "πλούσιες" πόλεις,κάτι δεν πρέπει να μείνει απ'έξω;Εσύ taver,πόσα παρισινά ταξίδια χρειάστηκες για να αποκρυσταλλώσεις αυτή την άποψη;να ερχόμαστε και λίγο στην θέση των άλλων που πάνε πρώτη φορά.
Ασφαλώς και κάτι πρέπει να μείνει απ' έξω σε 6 ημέρες. ΟΛΑ τα μουσεία, π.χ. μπορούν να περιμένουν. Και όλα τα αξιοθέατα τύπου Πύργου Άιφελ, που περιμένεις με τις ώρες να μπεις μέσα.
Η πρώτη φορά στο Παρίσι, αν έχεις μόνο τόσες μέρες, πρέπει να είναι ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΑ βόλτες σε δρόμους, πλατείες, ποτάμια, κανάλια κλπ, στάσεις σε Παρισινά καφέ, και γκουρμέ φαγητό. Όχι το πρόγραμμα του πουλμανάτου τουρίστα, 2 ώρες Βερσαλίες, 2 Λούβρο, 2 Pont Neuf (λες και είναι το σούπερ αξιοθέατο μια γέφυρα μόνη της, και δεν είναι π.χ. η Pont Alexandre III) και τελειώσαμε.
 
Μηνύματα
4.099
Likes
1.797
Επόμενο Ταξίδι
Αμερικη
Ταξίδι-Όνειρο
Wuthering Heights
Γιατί με τόση ευκολία αφορίζεις πράγματα που μπορεί να έχουν κάνει άλλοι;
Προσπάθησες και δεν τα κατάφερες;
Κ όσο για το souvenir shop,μπορεί να παραγγείλει και online,δεν χρειάζεται καν να πάει Παρίσι
Τι αφοριζω?? Βαριες κουβεντες γραφεις νυχτιατικα!!
Εσυ τι νομιζεις εγω δεν τα εχω κανει τα τουριστιλικια?? Η μηπως σου φαινομαι για καμια ιντελεκτουελα που καθεται με τις ωρες στα μουσεια??? Εκτιμω παρα πολυ την τεχνη (οσο τιποτε αλλο στο κοσμο), εχει τυχει να εχω κανει τραγικα λαθη να εχω κλειστει σε μουσεια σε 2, 3 πολεις και να εχω χασει την "μυρωδια" της .
Επαναλαβα καποια στιγμη τα ταξιδια για να μπορεσω να εχω ολοκληρωμενη αποψη, αλλα παντα σκεφτομαι οτι αν ειχα ακουσει τις συμβουλες καποιων θα εκανα πιο ευκολη την περιηγηση μου και την διαμονη μου
 

dmdoc

Member
Μηνύματα
1.413
Likes
899
Ασφαλώς και κάτι πρέπει να μείνει απ' έξω σε 6 ημέρες. ΟΛΑ τα μουσεία, π.χ. μπορούν να περιμένουν. Και όλα τα αξιοθέατα τύπου Πύργου Άιφελ, που περιμένεις με τις ώρες να μπεις μέσα.
Η πρώτη φορά στο Παρίσι, αν έχεις μόνο τόσες μέρες, πρέπει να είναι ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΑ βόλτες σε δρόμους, πλατείες, ποτάμια, κανάλια κλπ, στάσεις σε Παρισινά καφέ, και γκουρμέ φαγητό. Όχι το πρόγραμμα του πουλμανάτου τουρίστα, 2 ώρες Βερσαλίες, 2 Λούβρο, 2 Pont Neuf (λες και είναι το σούπερ αξιοθέατο μια γέφυρα μόνη της, και δεν είναι π.χ. η Pont Alexandre III) και τελειώσαμε.

Και ξανά καμία αντίρρηση.Μόνο που ο φίλος για την πρώτη του φορά-όπως άλλωστε και πάρα πολλοί άλλοι-προτιμά αυτά για τα οποία έχει ακούσει τα περισσότερα.Και αντί να κάνει το ταξιδάκι του πουλμανάτο,προσπαθεί να το οργανώσει με τα ΔΙΚΑ ΤΟΥ δεδομένα.Αντί να τον συμβουλεύουμε-όπως μόνο εσύ έκανες-να αφιερώσει και λίγο χρόνο αλλού,τον πλακώνουμε στους αφορισμούς και τα αξιώματα.Θα πάει,θα πάρει μια πρώτη γεύση και ύστερα και ο ίδιος θα επιστρέψει ζητώντας πληροφορίες για off-road βόλτες.Αυτή είναι η φυσιολογική εξέλιξη των πραγμάτων.Εσύ την πρώτη σου φορά Παρίσι,τι είδες;
 

dmdoc

Member
Μηνύματα
1.413
Likes
899
Τι αφοριζω?? Βαριες κουβεντες γραφεις νυχτιατικα!!
Εσυ τι νομιζεις εγω δεν τα εχω κανει τα τουριστιλικια?? Η μηπως σου φαινομαι για καμια ιντελεκτουελα που καθεται με τις ωρες στα μουσεια??? Εκτιμω παρα πολυ την τεχνη (οσο τιποτε αλλο στο κοσμο), εχει τυχει να εχω κανει τραγικα λαθη να εχω κλειστει σε μουσεια σε 2, 3 πολεις και να εχω χασει την "μυρωδια" της .
Επαναλαβα καποια στιγμη τα ταξιδια για να μπορεσω να εχω ολοκληρωμενη αποψη, αλλα παντα σκεφτομαι οτι αν ειχα ακουσει τις συμβουλες καποιων θα εκανα πιο ευκολη την περιηγηση μου και την διαμονη μου

Δεν μου φαίνεσαι τίποτα,γιατί δεν σε ξέρω...
Η συμβουλή κάποιου είναι αποδεκτή,ο αφορισμός όχι.Επειδή λοιπόν κατάφερα να χωρέσω Βερσαλλίες-Λούβρο,ανήκω στα τουριστιλίκια;Στο 1ο μου post,ανέφερα οτι παρεπιπτόντως είναι εφικτό...Μπορεί να ενδιαφέρει τον φίλο,για το πως έγινε.
Οι προτάσεις που σε διευκολύνουν στην περιήγηση και την διαμονή είναι άλλο πράγμα...
 
Μηνύματα
4.099
Likes
1.797
Επόμενο Ταξίδι
Αμερικη
Ταξίδι-Όνειρο
Wuthering Heights
Ωραια το λυσαμε και αυτο... Αντε γιατι παλι σε σοσιαλ μετατραπηκε αλλο ενα θρεντ..
Παμε παλι με το προγραμμα..:clap:
 

perictione

Member
Μηνύματα
66
Likes
82
Επόμενο Ταξίδι
Ελλάδα σου΄ρχομαι (25/08)
Ταξίδι-Όνειρο
Αλάσκα
Το πρόγραμμα σου σε γενικές γραμμές είναι μια χαρά. Για να τα δεις βέβαια όλα αυτά θα έχει αρκετό τρέξιμο. Πάντα είναι καλό να έχουμε ένα πλάνο αλλά στην πράξη, όπως θα δεις και εσύ, δε θα μπορείς να τα κάνεις όλα βάσει σχεδίου. Το τι προλαβαίνει να δει ο καθένας σε κάποιο ταξίδι έχει να κάνει και με το πως καταμερίζει το χρόνο του. Εγώ πχ ξυπνώ σαν τη τρελή από τα άγρια χαράματα και προσπαθώ να δω και να κάνω όσα πιο πολλά μπορώ. Σε άλλους πάλι αρέσουν οι πιο αργοί ρυθμοί. Με αυτό λοιπόν το δεδομένο, τη φορά που ήμουν στο Παρίσι έμεινα όσες μέρες σχεδιάζεις να μείνεις και εσύ και είδα όλα όσα αναφέρεις, πήγα σε περισσότερα μουσεία και στα μέρη που μου άρεσαν περισσότερο τα επισκέφτηκα 2-3 φορές (εννοώ περιοχές).

Όσο αφορά το μουσείου του Λούβρου είναι όντως τεράστιο. Όπως ήδη έχει αναφερθεί, για να πεις ότι τα είδες όλα μια μέρα δεν είναι σίγουρα αρκετή. Εγώ, επειδή ήθελα να δω συγκεκριμένα εκθέματα, μπαίνοντας πήρα τους χάρτες των μουσείων και πήγα κατευθείαν σε αυτά που ήθελα να δω και έτσι κέρδισα πραγματικά πολύ χρόνο. Κάτι που με ενόχλησε πολύ πάντως είναι ότι η περιγραφή των εκθεμάτων γίνετε μόνο στα γαλλικά! Το θεωρώ απαράδεκτο για τέτοιου βεληνεκούς μουσεία! Για τις Βερσαλίες συμφώνω και εγώ ότι θέλουν αρκετό χρόνο. Μη ξεχνάς ότι πέρα από το ανάκτορο αξίζει να περιπλανηθείτε και στους όμορφους του κήπους.

Ας περάσουμε στα αξιοθέατα τώρα:

1) Αξίζει να επισκεφθείς τη Sainte-Chapelle. Είναι πολύ κοντά με την Παναγιά των Παρισίων. Εκκλησία γοτθικής αρχιτεκτονικής και αυτή με πραγματικά υπέροχα βιτρό. Ειδικά αν καταφέρετε και βρεθείτε ηλιόλουστη μέρα τα χρώματα που θα φωτίζουν την εκκλησιά θα σας μαγέψουν (θα σου πάρει μια ώρα το πολύ από την 4η σου μέρα).

2) Ένα από τα εντυπωσιακότερα κτίρια της πόλης είναι το δημαρχείο της. Μια βόλτα απ’έξω είναι υποχρεωτική

3) Σε πολύ κοντινή απόσταση από το δημαρχείο βρίσκεται η υπέροχη πλατεία des Vosges. Εκεί μπορείτε να επισκεφθείτε και την κατοικία του Βίκτωρ Ουγκώ. Αν έχεις πάρει και την κάρτα για τα μουσεία όπως λες τότε η τιμή του εισιτηρίου τόσο της Sainte-Chapelle, όσο και της οικείας θα εμπεριέχεται στη κάρτα. (το 2 και 3 είναι μια ωραία βόλτα που μπορεί να χωρέσει και αυτή στην 4η σου μέρα)

4) Μια από τις πιο γραφικές περιοχές του Παρισιού είναι τα στενά της Μονμάρτης. Αφιερώστε χρόνο σε αυτή τη περιοχή για να τη χαρείτε. (πιστεύω ότι χωράει πιο καλά στη 1η μέρα παρά στην 3η)

5) Επίσης κάποιος πρότεινε και το CanalSaintMartin. Εγώ αυτό θα το έβαζα τελευταίο στη λίστα μου (ειδικά εάν επισκέπτεσαι το Παρίσι για πρώτη φορά). Εδώ υπάρχει ένα ολόκληρο μαγευτικό ποτάμι να χαρείς , τι παραπάνω μπορεί να σου δώσει ένα κανάλι? Εμένα πάντως αυτή η περιοχή δε μου άρεσε συν το ότι βρίσκεται μακρυά από άλλα αξιοθέατα και σου τρώει χρόνο.

6) Εurodisney δεν έχω πάει αλλά έχω επισκεφθεί τη Disneyland στο LosAngeles. 24 χρονών τότε και χωρίς κανένα παιδάκι για συντροφιά. Έχω να ομολογήσω ότι πέρασα μια χαρά.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.166
Μηνύματα
882.737
Μέλη
38.880
Νεότερο μέλος
Adamamdia

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom