Γαλλία Πρόγραμμα για Παρίσι

Dafni

Member
Μηνύματα
984
Likes
598
για έξι μέρες θα πανε ,δεν πειράζει αν δεν πάνε παντου....ηδη το προγραμμα είναι πολύ φορτωμένο...συμφωνω ομως και γω ότι η τριτη μερα δεν έχει ρεαλιστικό σχεδιασμο....οι βερσαλλιες θα σας παρουν ωωωωωρες οσο γρήγορα και να τις δειτε(+η μετακινηση)και το μουσειο Orsay αν και δεν είναι τεραστιο θέλει λιγο χρονο....για μαρε και σαν ζεμεν επισης συμφωνω με τον ταβερ...ειναι κριμα να μην βολταρετε εκει....να πιειτε τον καφέ σας ,να φάτε το βραδακι ισως καπου στο σαν ζερμεν σε ένα από τα καφέ-εστιατορια ....αφου ειστε ζευγάρι και δεν έχετε παιδακι μαζι σας ,θα σας προτεινα να μην πατε eurodisney....προσωπικά γουστα είναι αυτά βέβαια και αν το θέλετε,να πάτε,αλλά εγώ δεν θα αφιερωνα μια μέρα στην eurodisney ακομα και αν είχα στη διαθεση μου περισσοτερες από 6 μερες....
 

pasxen

Member
Μηνύματα
24
Likes
12
Επόμενο Ταξίδι
ΡΩΜΗ - ΜΟΝΑΚΟ
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΕΑ ΥΟΡΚΗ
Τότε μάλλον θα βάλω την Μονμάρτη και τα στενα της.... για το απόγευμα της 3ης μέρας.
Τώρα για όλα τα μουσεία που αναφέρεις και 20 μέρες να καθόμουν δεν θα πήγαινα και αυτα που θα πάω αρκετά είναι. Άλλη νοοτροπία. Περι κουλτούρας...
Εγω θεωρώ αδιανόητο να πας κάπου και να μην δεις κατι που ούτε έχεις φανταστει πως είναι στην χώρα που μένεις - Eurodisney. Ας χαρούμε και εμεις 1 μέρα. Για αυτο έκανα το ταξίδι απο 5 σε 6 μέρες.
Τώρα για τα υπόλοιπα αν είναι κάτι και αξίζει και είναι σε κοντινή απόσταση απο αυτα που θα επισκευτώ μπορεί και να πάω.
Βέβαια ας αφήσω και κάτι για την επόμενη φορά.....:clap:


Η ημέρα 3 δε βγαίνει απολύτως με τίποτα....

Saint-Chapelle, Orangerie, Μουσείο Rodin ή Pere Lachaise βλέπω δε θα πάτε. Βόλτες στη Marais, στο St-Germain de Pres, στη Montparnasse, Canal St-Martain, στα στενά της Μοντμάρτης και στo Ile St-Louis δε θα κάνετε. St-Denis ούτε για πλάκα. Για Quai Branly ούτε να το συζητάμε.
Αλλά για τη Eurodisney προλαβαίνετε. Περί ορέξεως....
 

Traveller

Member
Μηνύματα
3.935
Likes
3.921
Εγω θεωρώ αδιανόητο να πας κάπου και να μην δεις κατι που ούτε έχεις φανταστει πως είναι στην χώρα που μένεις - Eurodisney.
Κι εγώ θεωρώ αδιανόητο κάποιος που είναι πάνω από 15 ετών να πάει στο Παρίσι για 6 μέρες και την μια να την αφιερώσει στη μέγιστη βλακεία της Eurodisney...

Κάνε ότι θέλεις, αλλά μην μας το διαφημίζεις και για φυσιολογικό γιατί θα σκίσω τις ζαρτιέρες μου...
 

dmdoc

Member
Μηνύματα
1.413
Likes
899
Πληροφοριακά,Βερσαλλίες και Λούβρο χωράνε σε μια μέρα.
Προυπόθεση είναι να καθορίσεις τί θέλεις να δείς στο 2ο.Με καλή οργάνωση,θα μπορέσεις να δεις τις προσωπικές σου επιλογές και έτσι να κερδίσεις μια μέρα για να κάνεις κάτι από αυτά που σου λέει ο taver.
Το Λούβρο έιναι τόσο τεράστιο που δεν φτάνει ούτε όλο σου το ταξίδι για να το περπατήσεις.Κάνε τις επιλογές σου,για να πάρεις μια γεύση,γιατί είναι ΑΤΕΛΕΙΩΤΟ...
Όσο για disneyland...άμα θέλεις να πας...να πας για να διαμορφώσεις άποψη...και ας μην είσαι 15 χρονών...και άσε τους άλλους να σκίζουν ζαρτιέρες...
 

Defkalion

Administrator
Μηνύματα
11.400
Likes
17.206
Ταξίδι-Όνειρο
Αλάσκα
Βερσαλλίες και Λούβρο κι'εγώ πιστεύω δε γίνονται σε 1 μέρα θα τα φτύσεις.

Disneyland ψηφίζω με χίλια, περνάω υπέροχα κάθε φορά που πηγαίνω. Αλλά είναι και γνωστό ότι παλιμπαιδίζω τρομερά. :bleh: Αν νομίζεις ότι κάτι τέτοιο σου ταιριάζει, να πας.
 
Μηνύματα
4.099
Likes
1.797
Επόμενο Ταξίδι
Αμερικη
Ταξίδι-Όνειρο
Wuthering Heights
Αν θες να τρεξεις σπριντ το Λουβρο , τοτε καντο μαζι με τις Βερσαλλιες
Αλλα τα εκθεματα πρεπει να τα βλεπουμε , να τα κατανοουμε οχι να περναμε απο διπλα τους σαν τον flash Gordon
 

Defkalion

Administrator
Μηνύματα
11.400
Likes
17.206
Ταξίδι-Όνειρο
Αλάσκα
Συμφωνώ με την από πάνω. :D

Δηλαδή όλα μπορείς να τα κάνεις σε 1 μέρα, αλλά το θέμα είναι να έχει νόημα, και όχι να πας για να λες ότι πήγα Λούβρο. Εγώ λέω άσε κάποια πράγματα για την επόμενη φορά και δώσε περίσσιο χρόνο σε λιγότερα να τα ευχαριστηθείς χωρίς τρεχάλα. :)
 

dmdoc

Member
Μηνύματα
1.413
Likes
899
Δεν καταλαβαίνω κάτι...flash gordon γίνεσαι άμα δεις 50 ενδιαφέροντα για ΣΕΝΑ εκθέματα;Γιατί μη μου πείτε οτι εσάς σας ενδιέφεραν ΟΛΑ!!!
Αλήθεια,το έχετε δει όλο;και αν ναι,σε πόσο χρόνο;...για να ξέρουμε και γιατί μιλάμε...
 

Defkalion

Administrator
Μηνύματα
11.400
Likes
17.206
Ταξίδι-Όνειρο
Αλάσκα
Μα όχι φυσικά. Σε καμία περίπτωση. Αλλά αν θες να δεις 50 συγκεκριμένα εκθέματα, δε πρέπει να αφιερώσεις κάποιο χρόνο να τα δεις? εγώ σε αυτό διαφωνώ. Αν με ενδιαφέρουν 50 εκθέματα ας πούμε, σημαίνει ότι θα περάσω χρόνο μπροστά τους, θα τα δω, θα διαβάσω κάτι ενδιαφέρον που θα έχω μαζί μου, θα ακούσω το tour στο αυτί. Δε θα περάσω από μπροστά, θα βγάλω μια αναμνηστική φωτό και θα προχωρήσω. :)
 

taver

Member
Μηνύματα
12.487
Likes
28.955
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Δεν καταλαβαίνω κάτι...flash gordon γίνεσαι άμα δεις 50 ενδιαφέροντα για ΣΕΝΑ εκθέματα;Γιατί μη μου πείτε οτι εσάς σας ενδιέφεραν ΟΛΑ!!!
Αλήθεια,το έχετε δει όλο;και αν ναι,σε πόσο χρόνο;...για να ξέρουμε και γιατί μιλάμε...
Και μόνο για να μετακινηθείς από το ένα έκθεμα στο άλλο σε 50 σημεία στο Λούβρο θες 3 ώρες.
 

dmdoc

Member
Μηνύματα
1.413
Likes
899
Μα όχι φυσικά. Σε καμία περίπτωση. Αλλά αν θες να δεις 50 συγκεκριμένα εκθέματα, δε πρέπει να αφιερώσεις κάποιο χρόνο να τα δεις? εγώ σε αυτό διαφωνώ. Αν με ενδιαφέρουν 50 εκθέματα ας πούμε, σημαίνει ότι θα περάσω χρόνο μπροστά τους, θα τα δω, θα διαβάσω κάτι ενδιαφέρον που θα έχω μαζί μου, θα ακούσω το tour στο αυτί. Δε θα περάσω από μπροστά, θα βγάλω μια αναμνηστική φωτό και θα προχωρήσω. :)
Με καλή προετοιμασία,μια πρώτη μίνι επίσκεψη,που καλύπτει τα ενδιαφέροντά σου...ναι,είναι εφικτότατη.Και με όσο χρόνο θες να αφιερώσεις,να θαυμάσεις και να αποκρυπτογραφήσεις τις επιλογές σου
 

Defkalion

Administrator
Μηνύματα
11.400
Likes
17.206
Ταξίδι-Όνειρο
Αλάσκα
Σόρυ δε σε έπιασα, τι εννοείς εφικτότατη? εφικτότατο να δεις τι? 50 εκθέματα σε μια μέρα? φυσικά. Αλλά μάλλον δεν εννοείς αυτό (?)
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.184
Μηνύματα
883.378
Μέλη
38.895
Νεότερο μέλος
tsala

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom