Γαλλία Πρόγραμμα για Παρίσι

Traveller

Member
Μηνύματα
3.935
Likes
3.921
Έχουμε κάνα καλο μαγαζι με καλή κουζίνα πχ γαλλικη (να δοκιμάσουμε και την γαλλική), κοντα στο ξενοδοχείο που να είναι σε λογικές τιμές.
Όταν λες λογικές τιμές με το μπαρδόν τι εννοείς? Ένα σαραντάρι το κεφάλι είναι λογικό για σένα? Αν ναι να το ομολογίσω αν όχι δεν το μαρτυράω...
 

Dafni

Member
Μηνύματα
984
Likes
598
Όταν λες λογικές τιμές με το μπαρδόν τι εννοείς? Ένα σαραντάρι το κεφάλι είναι λογικό για σένα? Αν ναι να το ομολογίσω αν όχι δεν το μαρτυράω...

μια φορά έφαγα .....ήταν παραμονή πρωτοχρονιάς και το μενου που προτεινε το εστιατόριο ήταν 50 ευρω το άτομο....δεν ξέρω αν έχεις βρεθει παραμονή πρωτοχρονιάς στο παρισι αλλα το τι τιμές είδα και άκουσα δεν περιγράφεται....και μάλιστα σε κάτι μαγαζιά που ουτε τσαμπα δε πήγαινα...για αυτο και το κατοσταρικο για δυο άτομα(+τα ποτα φυσικά΄) για χαρα μου φανηκε λογω της ημέρας....υποθετω ότι σε άλλες περιοδους το μενου ανα ατομο θα είναι γύρω στα 25-30 ευρω(δική μου βέβαια αυθαιρετη εκτιμηση...) πάτνως το φουά γκρα (πολύ καλο το συγκεκριμένο)με τα καραμελωμένα κρεμυδια και τις φρυγανισμένες φετες ψωμι ,καθως και την πάπια με σάλτσα κάτι που δε θυμαμαι(η ερση θα ξέρει σιγουρα) ήταν φοβερά...και το desert αρκετά καλο...πάντως γράψτο αυτο που λες ....εγώ δεν εχω κονέ για να παιρνω μιζες απο τα ξενοδοχεια και απο τα εστιατορια οπως μερικοι μερικοι:haha:οποτε δεν έχω κανενα προβλημα.....εξάλλου καλη γαλλική κουζινα ζήτησε η κοπελα σε λογικές τιμες,οχι κάτι οικονομικο....(ήμαρτον ,που καταντησα!!!να μιλάω για καλη γαλλική κουζινα ...θα με αποπεμψουν οι Ιταλοφιλοι)
 

pasxen

Member
Μηνύματα
24
Likes
12
Επόμενο Ταξίδι
ΡΩΜΗ - ΜΟΝΑΚΟ
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΕΑ ΥΟΡΚΗ
Ευχαριστώ πολυ για τις συμβουλές σας.
Αλλα μην μου αλλάζετε και το φύλο. Αγοράκι είμαι....
40 το άτομο για κάπου με καλή γαλλική κουζίνα θεωρώ ότι είναι καλά.
Μια που πάμε ας την πληρώσουμε...
 

taver

Member
Μηνύματα
12.490
Likes
29.004
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Αν θές κάτι οικονομικό (οκ, δεν είναι η ειδικότης μου) και σου αρέσει η κουζίνα από τα Νοτιοδυτικά της χώρας (Πάπιες, Cassoulet κλπ), τότε προτείνω μια μικρή αλυσίδα (10 καταστήματα στο Παρίσι) ονόματι Chez Papa. (Chez Papa, restaurant cuisine du sud-ouest ? Paris). Όσο καλή μπορεί να γίνει μια αλυσίδα με τοπικό φαγητό...
 

renata

Member
Μηνύματα
5.540
Likes
1.951
Επόμενο Ταξίδι
Νεπάλ
Αυτο το φουά γκρα μην το ξαναπείτε ...
αν δείτε σε τί βασανιστήρια υποβάλλουν τις χήνες δεν θα ξαναφάτε ποτέ σας ...
ειπαμε γκουρμοσύνη αλλα να μην κλαίς κιόλας..
 

happiness

Member
Μηνύματα
235
Likes
146
Επόμενο Ταξίδι
...τελικά δεν άργησε :)
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία, Κούβα
Αυτο το φουά γκρα μην το ξαναπείτε ...
αν δείτε σε τί βασανιστήρια υποβάλλουν τις χήνες δεν θα ξαναφάτε ποτέ σας ...
ειπαμε γκουρμοσύνη αλλα να μην κλαίς κιόλας..
ισχύει :) έχω "πέσει" πάνω στην πληροφορία αυτή εδώ και πολλά χρόνια. όχι ότι μου άρεσε τότε βέβαια...
 

kabamarou

Member
Μηνύματα
1.437
Likes
2.207
pasxen θα πάω και εγώ στο Παρίσι 5 μέρες σαν και εσένα και την 6η θα φύγω.Με τι σκεπτικό έβαλες τελευταία μέρα Disneyland;Εγώ σκέφτομαι να την βάλω πιο μπροστά γιατί δεν θέλω η τελευταία ανάμνηση μου να είναι από εκεί αλλά από το ίδιο το Παρίσι.



Γνωρίζει κανείς αλήθεια αν τις Παρασκευές τον Σεπτέμβριο έχει πολύ κόσμο στην Disneyland;

Γιατί φτάνω Πέμπτη μεσημέρι.Για κόσμο το Σ/Κ δεν το συζητάμε.Δευτέρα δεν θέλω να πάω για τον λόγο που προανέφερα και Τρίτη φεύγω.
 

nenena

Member
Μηνύματα
979
Likes
154
Επόμενο Ταξίδι
αναζητείται
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη
Ωραία, Πέμπτη, δεν μπορείς, Δευτέρα δεν θές, Τρίτη φεύγεις, άρα έχει δεν έχει κόσμο θα πας ή Παρασκευή, ή Σάββατό, ή Κυριακή! Και ναι θα έχει κόσμο.
 

black mamba

Member
Μηνύματα
297
Likes
84
Επόμενο Ταξίδι
Αθήνα (!!!)
Ταξίδι-Όνειρο
ΗΠΑ
Γνωρίζει κανείς αλήθεια αν τις Παρασκευές τον Σεπτέμβριο έχει πολύ κόσμο στην Disneyland;
Παρασκευή σαφώς καλύτερα από Σ/Κ. Αλλά πότε ακριβώς πας? Γιατί έτυχα Σάββατο 18 Αυγούστου και ήταν μια χαρά. Περί fast pass γνωρίζεις φαντάζομαι. Μην περιμένεις τζάμπα.
 

kabamarou

Member
Μηνύματα
1.437
Likes
2.207
Σχεδιάζω να πάω Παρασκευή 24 Σεπτεμβρίου.Fast pass εννοείς να βγάλω εισιτήριο μέσω internet οπότε έτσι δεν θα χρειάζεται να περιμένω στην ουρά;



Τώρα είδα και τις ώρες που λειτουργεί η Disneyland τον Σεπτέμβριο από την σελίδα της .
http://international.news.disneylandparis.com/calendar/index.xhtml
Από τις 13 Σεπτεμβρίου και μετά ανοίγει 10:00 το πρωί και κλίνει στις 18:00 το απόγευμα.Δεν έχει βγει πρόγραμμα για όλο τον Σεπτέμβρη βέβαια αλλά δεν νομίζω να αυξήσουν τις ώρες.Πολύ λίγες ώρες για να δω και τα 2 πάρκα και δεν σκοπεύω με τίποτα να φάω και 2η μέρα εκεί αλλά έστω και αυτές τις λίγες ώρες θα πάω και υπάρχει και μια μικρή πιθανότητα να πάω και την Δευτέρα μιας και το απόγευμα θέλω δεν θέλω μένει ελεύθερο και θα μπορώ να πάρω μια τελευταία εικόνα από Παρίσι.
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.215
Μηνύματα
883.832
Μέλη
38.904
Νεότερο μέλος
pstrougaris@yahoo

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom