Γαλλία Πρόγραμμα για Παρίσι

Pel

Member
Μηνύματα
752
Likes
3.810
Ταξίδι-Όνειρο
Και πού δεν θέλω;
Αντί να μπείτε στην Όπερα Γκαρνιέ κατά τη διάρκεια της ημέρας με εισιτήριο ή/και ξενάγηση, δείτε μήπως κλείσετε βραδυνή παράσταση. Και πριν ή μετά απέναντι καφέ στο Café de la Paix.
Σε εκείνο το κενό που θα σας μείνει μέσα στη μέρα μπορεί να μπει κάτι άλλο πχ το μουσείο Ορσέ, το οποίο το θεωρώ εκπληκτικό και δεν είναι και πολύ μεγάλο (κανένα δίωρο νομίζω είναι οκ).

Το ξενοδοχείο πού είναι και υπολογίζετε βόλτα στα πέριξ του;
 

VasilisTravel

Member
Μηνύματα
30
Likes
34
Αντί να μπείτε στην Όπερα Γκαρνιέ κατά τη διάρκεια της ημέρας με εισιτήριο ή/και ξενάγηση, δείτε μήπως κλείσετε βραδυνή παράσταση. Και πριν ή μετά απέναντι καφέ στο Café de la Paix.
Σε εκείνο το κενό που θα σας μείνει μέσα στη μέρα μπορεί να μπει κάτι άλλο πχ το μουσείο Ορσέ, το οποίο το θεωρώ εκπληκτικό και δεν είναι και πολύ μεγάλο (κανένα δίωρο νομίζω είναι οκ).

Το ξενοδοχείο πού είναι και υπολογίζετε βόλτα στα πέριξ του;
Δεν ξέρω εάν θα μπω μέσα στην Όπερα, μάλλον θα την δούμε από έξω.

Επειδή έχω διαβάσει από εδώ ότι το μουσείο Ορσέ, είναι πολύ ωραίο και αξίζει μια επίσκεψη, για αυτό προσπαθώ να δω που να το βάλω και αυτό στο πρόγραμμά μου!

Το ξενοδοχείο που θα μείνω είναι το Timhotel Odessa Montparnasse και όταν λέω βόλτα, εννοώ να καθίσουμε να φάμε τίποτα και να περπατήσουμε λίγο εκεί τριγύρω, μην φανταστείτε τίποτα το ιδιαίτερο. Η πτήση μας φτάνει στις 10:55πμ στο Charles De Gaulle, επομένως φαντάζομαι 13.00 - 13.30 θα είμαστε στο ξενοδοχείο.

Ευχαριστώ όλους για το ενδιαφέρον και τον χρόνο σας!
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.599
Likes
12.420
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ν. Αμερική
Καλημέρα σας,

στις 19/09 θα είμαι στο Παρίσι για 5 ημέρες και έχω βγάλει το παρακάτω πρόγραμμα διαβάζοντας πάρα πολύ από εδώ μέσα και βρίσκοντας πολύυυυ υλικό και ευχαριστώ πάρα πολύ για όλη αυτή η πληροφορία που υπάρχει!!

Το ξενοδοχείο που θα μείνω είναι δίπλα στον Πύργο του Μονπαρνάς

1η ημέρα ΑΘΗΝΑ – ΠΑΡΙΣΙ (Δευτέρα 10:55πμ στο Charles De Gaulle)
Τακτοποίηση στο ξενοδοχείο και μια χαλαρή βόλτα στα πέριξ του
Ξεκούραση κανένα 2ώρο στο ξενοδοχείο
Τροκαντερό - Πύργος του Άιφελ (δεν θα ανέβω πάνω) - Πάρκο Σαμπ ντε Μαπ
Βόλτα δίπλα στον Σηκουάνα και επιστροφή στο ξενοδοχείο

2η ημέρα ΠΑΡΙΣΙ
Παναγία των Παρισίων και μετά δίπλα στην Sainte-Chapelle
Περπατητό μέχρι τους κήπους του Λουξεμβούργου και δίπλα στο Πάνθεον
Επιστροφή και ξεκούραση κανένα 2ώρο στο ξενοδοχείο
Το απόγευμα Αψίδα του Θριάμβου και περπατητό μέχρι την Πλατεία Κονκόρντ

3η ημέρα ΠΑΡΙΣΙ
Στις 11 έχω κλείσει εισητήριο για Λούβρο
Επιστροφή και ξεκούραση κανένα 2ώρο στο ξενοδοχείο
Το απόγευμα Μονμάρτη

4η ημέρα ΠΑΡΙΣΙ
Όλη την ημέρα στην DISNEYLAND

5η ημέρα ΠΑΡΙΣΙ - ΑΘΗΝΑ (Παρασκευή 20:40μμ Charles De Gaulle)
Οπερά Γκαρνιέ και μετά Galeries Lafayette
Επιστροφή στο ξενοδοχείο και αναχώρηση για την βραδινή μας πτήση

Θέλω να βάλω κάπου και το Μουσείο Ορσέ αλλά δεν ξέρω που..... Ίσως στην 2η ημέρα;

Θα βγάλω την κάρτα Navigo για τις μεταφορές μου.

Παρακαλώ οποιαδήποτε συμβουλή/ιδέα/πρόταση θα ήταν καλοδεχούμενη!

Ευχαριστώ,
Βασίλης.
Καλησπέρα.
Για να κάνεις "χώρο" στο πρόγραμμά σου προτείνω τη βόλτα στην Αψίδα του Θριάμβου να τη βάλεις μαζί με τον πύργο του Αιφελ. Είναι πολύ κοντά.
Τη δεύτερη μέρα χωράει του μουσείο του Ορσέ. Εφόσον σας ενδιαφέρει να το επισκεφθείτε (για εμένα καλύτερα να επισκεφθεί κανείς αυτό παρά το Λούβρο αν οι μέρες είναι λίγες) είναι από τη μεριά των αξιοθέατων που αναφέρεις.
Επίσης πρέπει να εντάξετε και το Marais στην επίσκεψή σας.
Μια ιδέα για την τελευταία μέρα είναι να κάνετε επανάληψη, δηλαδή ξανά επίσκεψη κάπου που σας άρεσε. Η όπερα και οι Galeries Lafayette για μένα άνετα παραλείπονται.
 

mourohavlos

Member
Μηνύματα
2.428
Likes
4.412
Δεν έχω δει καθόλου Marais στο πρόγραμμα.
Συμφωνώ με @katkats για Όπερα και Lafayette.
Το πρόγραμμα σου δείχνει αρκετά "χαλαρό", εκτός αν συμπεριλαμβάνει περπάτημα/βόλτες στους δρόμους και τις γειτονιές πέριξ των σημείων ενδιαφέροντος που αναφέρεις
 

Pel

Member
Μηνύματα
752
Likes
3.810
Ταξίδι-Όνειρο
Και πού δεν θέλω;
Όπερα και Galeries Lafayette, ακόμα κι αν δεν θες να τις παραλείψεις τελείως, δεν χρειάζονται ολόκληρη μέρα αφού πετάτε αργά το απόγευμα. Γι' αυτό και νόμιζα ότι σκοπεύετε να μπείτε. Εκτός αν έχετε σκοπό να μείνετε ώρες μέσα στις Galeries Lafayette.
Πάντως για ψώνια υπάρχουν άλλα μέρη πολύ καλύτερα και με καλύτερες τιμές, πχ σε μαγαζάκια επί της St Germain. Αυτή θα είναι μια ωραία βόλτα που θα άρεσε και στη σύζυγο. Πιάνετε τη λεωφόρο St Germain από την αρχή της (περίπου στο μουσείο Ορσέ) και την περπατάτε όλη μέχρι εκεί που τελειώνει (περίπου Pont Sully). Εκπληκτική βόλτα και πραγματικό Παρίσι, με μαγαζιά, φούρνους, κόσμο κτλ.

Ο πύργος Montparnasse έχει ωραία θέα σε όλο το Παρίσι από την ταράτσα του. Και σε άλλα σημεία έχει ταράτσες με θέα αλλά αυτήν του Montparnasse δεν την ξέρουν πολλοί και γι' αυτό δεν έχει τόσο κόσμο.

Συμφωνώ ότι λείπει το Marais. Επίσης, μια βολτούλα στο μικρό νησί (κόλλα το εκεί που θα πάτε στο μεγάλο νησί).
 
Last edited:

VasilisTravel

Member
Μηνύματα
30
Likes
34
Καλησπέρα.
Για να κάνεις "χώρο" στο πρόγραμμά σου προτείνω τη βόλτα στην Αψίδα του Θριάμβου να τη βάλεις μαζί με τον πύργο του Αιφελ. Είναι πολύ κοντά.
Τη δεύτερη μέρα χωράει του μουσείο του Ορσέ. Εφόσον σας ενδιαφέρει να το επισκεφθείτε (για εμένα καλύτερα να επισκεφθεί κανείς αυτό παρά το Λούβρο αν οι μέρες είναι λίγες) είναι από τη μεριά των αξιοθέατων που αναφέρεις.
Επίσης πρέπει να εντάξετε και το Marais στην επίσκεψή σας.
Μια ιδέα για την τελευταία μέρα είναι να κάνετε επανάληψη, δηλαδή ξανά επίσκεψη κάπου που σας άρεσε. Η όπερα και οι Galeries Lafayette για μένα άνετα παραλείπονται.
Όταν λέτε ότι είναι κοντά ο Πύργος του Άιφελ από την Αψίδα του Θριάμβου, εννοείται με την συγκοινωνία; Γιατί με τα πόδια είδα ότι είναι σχεδόν 30 λεπτά

Όσον αφορά για το Marais, που από ότι είδα και ο @mourohavlos το ανέφερε, τι εννοείται; Βόλτα στους δρόμους ή κάτι πιο συγκεκριμένο;

Εκτός από την τελευταία ημέρα, που είναι όντως χαλαρή, ποια άλλη ημέρα πιστεύετε ότι είναι χαλαρή και χωράει επιπλέον πράγματα; Βέβαια, επίτηδες την έχω στο πολύ χαλαρό, γιατί όπως έγραψα και προηγούμενως, γενικά αγχώνομαι με την επιστροφή μην χάσω το αεροπλάνο και προτιμώ να είμαι 2 ώρες τουλάχιστον πριν την πτήση μου. Λογικά επειδή δεν έχω ταξιδιωτική εμπειρία, να με πιάνει και αυτό το άγχος...

Ευχαριστώ,
Βασίλης.
 

Pel

Member
Μηνύματα
752
Likes
3.810
Ταξίδι-Όνειρο
Και πού δεν θέλω;
Για το Παρίσι 30 λεπτά δεν είναι μακριά. Εκεί περπατάς εύκολα χωρίς να καταλάβεις πώς περνάει η ώρα, επειδή έχει πολλά τριγύρω να δεις. Δεν είναι Αθήνα να περπατήσεις από Πανόρμου Κολωνάκι και να βαρεθείς τη ζωή σου.
 

mourohavlos

Member
Μηνύματα
2.428
Likes
4.412
Όταν λέτε ότι είναι κοντά ο Πύργος του Άιφελ από την Αψίδα του Θριάμβου, εννοείται με την συγκοινωνία; Γιατί με τα πόδια είδα ότι είναι σχεδόν 30 λεπτά

Όσον αφορά για το Marais, που από ότι είδα και ο @mourohavlos το ανέφερε, τι εννοείται; Βόλτα στους δρόμους ή κάτι πιο συγκεκριμένο;

Εκτός από την τελευταία ημέρα, που είναι όντως χαλαρή, ποια άλλη ημέρα πιστεύετε ότι είναι χαλαρή και χωράει επιπλέον πράγματα; Βέβαια, επίτηδες την έχω στο πολύ χαλαρό, γιατί όπως έγραψα και προηγούμενως, γενικά αγχώνομαι με την επιστροφή μην χάσω το αεροπλάνο και προτιμώ να είμαι 2 ώρες τουλάχιστον πριν την πτήση μου. Λογικά επειδή δεν έχω ταξιδιωτική εμπειρία, να με πιάνει και αυτό το άγχος...

Ευχαριστώ,
Βασίλης.
To Marais κατά βάση για βόλτα (έχει και ενδιαφέροντα μουσεία βέβαια, αλλά δεν έχετε πολλές μέρες). Είναι η μποέμ/πολύχρωμη (από πολλές απόψεις) συνοικία της πόλης, θα δεις συν τοις άλλοις όμορφα κτίρια, γκαλερί, εναλλακτικά καφέ, καλλιτέχνες, Εβραίους κλπ. κλπ. Key points: Rue des Rosiers και πέριξ, Place des Vosges.
 

VasilisTravel

Member
Μηνύματα
30
Likes
34
Θα δω εκτενέστερα όλα αυτά που αναφέρετε, μιας και φαίνονται όλα ενδιαφέροντα, για να μπορέσω να εντάξω επιπλέον πράγματα. Μάλλον θα αλλάξω την τελευταία ημέρα που την έχω ψιλό άδεια από ότι καταλαβαίνω.

Ειλικρινά ευχαριστώ πάρα πολύ για το χρόνο και τις απαντήσεις σας!

Ευχαριστώ,
Βασίλης.
 

Pel

Member
Μηνύματα
752
Likes
3.810
Ταξίδι-Όνειρο
Και πού δεν θέλω;
Επίσης θεωρώ ότι στο μουσείο του Λούβρου όλη μέρα θα σας πιάσει το κεφάλι σας, εκτός αν είναι καμιά μέρα που κάνει κατακλυσμό ή χιονίζει. Δεν βλέπεται όλο αυτό το μουσείο με μια φορά, θα πρότεινα στοχευμένα αυτά που σας ενδιαφέρουν σε συγκεκριμένο αριθμό ωρών.

Εξάλλου, υπέροχα τα μουσεία του Παρισιού, αλλά κατά τη γνώμη μου το Παρίσι είναι έξω από τα μουσεία του. πχ η βόλτα στη λεωφόρο St Germain ή στο Marais είναι κατά τη γνώμη μου πιο "Παρίσι". Αλλά βέβαια γούστα είναι αυτά.
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.599
Likes
12.420
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ν. Αμερική
Όταν λέτε ότι είναι κοντά ο Πύργος του Άιφελ από την Αψίδα του Θριάμβου, εννοείται με την συγκοινωνία; Γιατί με τα πόδια είδα ότι είναι σχεδόν 30 λεπτά
Τόσο το βγάζει; Είναι μια ωραία μισάωρη βόλτα λοιπόν και βόλτα στο Σικουάνα μπορείτε να κάνετε και να πάτε και πιο μακριά. Στο Παρίσι δεν θα μπορείτε να σταματήσετε να περπατάτε.

Όσον αφορά για το Marais, που από ότι είδα και ο @mourohavlos το ανέφερε, τι εννοείται; Βόλτα στους δρόμους ή κάτι πιο συγκεκριμένο;
Για βόλτα το προτείνω. Περίπου από το δημαρχείο, μέχρι το Pompidou και μέχρι την Place de Vosges.

Την τελευταία μέρα δεν χρειάζεται να την φορτώσετε όντως. Μπορείτε να κάνετε εκείνη την ημέρα τη βόλτα στο Marais.
 

Señor_Nada

Member
Μηνύματα
1.538
Likes
8.501
Ταξίδι-Όνειρο
Άβυσσος
Για Marais συμφωνώ κι εγώ. Αξίζει βόλτα, έχει μπόλικα πράγματα. Η πλατεία Place de Vosges είναι κάτι το διαφορετικό και για μένα η ωραιότερη πλατεία της πόλης. Εκεί είναι και το σπίτι του Hugo το οποίο έχει ελεύθερη είσοδο αν θέλετε να το επισκεφθείτε.

Επίσης αξίζει βόλτα στη Saint-Germain-des-Prés με τα ιστορικά καφέ (και Montparnasse που θα είστε έχει ιστορικά καφέ).

Ο χρόνος σας είναι όντως περιορισμένος. Αν η disneyland έχει μπει στο πλάνο λόγω παιδιών σεβαστό, διαφορετικά είναι κρίμα να αφιερώσετε χρόνο και χρήμα σε ένα λουνα παρκ και όχι στην ίδια την πόλη.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.167
Μηνύματα
882.728
Μέλη
38.879
Νεότερο μέλος
fanisfanisfanis

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom