Γαλλία Πρόγραμμα για Παρίσι

AERAS

Member
Μηνύματα
772
Likes
1.122
Καλησπέρα σε όλο τον κοσμο,

Ετοιμάζω και εγω με τη σειρα μου ενα ταξιδι στο Παρίσι, εχω διαβάσει αρκετα εδω στο φορουμ & θα διαβάσω σιγουρα μεχρι να ερθει η ωρα και ολα τα υπόλοιπα ώστε να παμε οσο το δυνατόν Προετοιμασμένοι κ διαβασμένοι.
Αρχικά να πω οτι συζητούσα ενα ταξιδι στο Παρισι με την κοπελα μου κανα 2χρονο τωρα, αλλα λιγο τα περι κοβιντ , λιγο οτι δεν βρέθηκε κοινός χρονος κ χρήμα μας πηγε πισω.. Λεγαμε οτι οταν ερθει η ωρα θα το οργανώσουμε για φθινόπωρο τύπου Σεπτέμβρη- Νοέμβρη ή άνοιξη Απρίλη- Ιούνη που νομίζω οτι ειναι καλυτερα λόγω πιο φυσιολογικών θερμοκρασιών ώστε να βγουν οσο το δυνατόν πιο απροβλημάτιστα οι “παριζιάνικες βολτες”..
Αρχικά σκεφτόμουν 7 βράδια Παρίσι & μετα με τρενο Βρυξέλλες με μια μερα διαμονής στην πρωτεύουσα του βελγιου άπαξ κ εχουμε και γνωστούς εκει, 2 βραδιές μετα στο μπρυζ κ επιστροφή Ελλάδα.. αλλα με τα πραγματα που θα ηθελα να δουμε στο Παρίσι , ρωτώντας πάντα και γνωστούς που εχουν παει & διαβάζοντας και εδω εσας, κατέληξα στα 10 βράδια Παρίσι και να βγει τελείως εκτός το κονσεπτ “Βέλγιο”..
Η περίοδος που έκλεισα εισιτήρια ειναι για 23Απρίλη-3 Μαη (ναι το ξερω ειναι 7μηνες μεχρι τοτε αλλα τα εκανα κρατηση απο τωρα γιατι προορίζονται για έκπληξη-δωρο επετείου που εχουμε σε λίγες ημέρες) , όποτε μεχρι τοτε υπάρχει Άπλετος χρονος για να οργανωθούν σωστα τα πάντα..
Να πω οτι απο μουσεία κλπ θα κοιτάξουμε να παμε στα βασικά (Λούβρο, βερσαλλιες) αλλα δεν ειναι και το φορτε μας , περισσότερο ειμαστε του να παμε να βολταρουμε να δουμε την πολη με τα αξιοθέατα της και να χωρέσουμε σε αυτές τις 10 βραδιές μια
Μερα στο χωριό του Αστερίξ κ 2 ημέρες στη Ντίσνεϊλαντ , όπου σκέφτομαι να βαλω τις 2 τελευταίες ημέρες του ταξιδιου (διαμονή σε ξενοδοχείο εξω απο τη Ντίσνεϊλαντ) και να φύγουμε μετα απο εκει για αεροδρόμιο και αναχώρηση για Ελλάδα..
Ενα προγραμμα στο περίπου που εχω βγάλει απο τωρα (κυριωσ για να δω ποσα προλαβαίνω σε 10 μερες) ειναι το παρακατω:

23/4 Κυριακή:
Άφιξη στο αεροδρόμιο στις 10:00πμ (δεν εχω βάλει κατι πρώτη μερα άπαξ κ δε ξερω τι ωρα θα βολευτούμε στα ξενοδοχεια κλπ)

24/4 Δευτέρα:
  • Τροκαντερό - Πύργος Άιφελ
  • Αψίδα του Θριάμβου
  • Λεωφόρο των Ηλύσιων πεδίων
  • Galeries Lafayette
25/4 Τρίτη:
  • Παναγία των Παρισίων
  • Μουσείο Λούβρου
  • Πύργος της Μονπαρνας
26/4 Τετάρτη:
  • Μονμάρτη
  • Moulin Rouge
27/4 Πέμπτη:
  • Βερσαλλίες
28/4 Παρασκευή:
  • Πάρκο Αστερίξ
  • Κρουαζιέρα Σηκουάνα
29/4 Σάββατο:

30/4 Κυριακή:

  • (Εχω δει οτι παιζει η ομάδα της πολης παρι σεν Ζερμέν εντός έδρας και ως ποδοσφαιρόφιλος , θα το επιδιώξω στο να παρεβρεθω στο γηπεδο για την εμπειρία)
1/5 Δευτέρα:
  • Disneyland
2/5 Τρίτη:
  • Disneyland
3/5 Τετάρτη:
Αναχώρηση για Ελλάδα

-Οπως θα δείτε το σκ επειδη εχω διαβάσει οτι γινεται λιγο πανικουλης δεν εχω προγραμματισμένο Τπτ, το εχω αφήσει ανοιχτό για σουλατσα κ βολτες σε οτι προκύψει & ολα τα αξιοθέατα/μουσεία κλπ τα υπολογίζω για καθημερινές ημέρες
-Καθε μερα υπολογίζω καποια ωρα για βολτες δεξιά αριστερά και χαλαρωση/φαγητό σε οτι μας κανει κλικ γιαυτο κ εχω ετσι τοσο «άπλα» το προγραμμα
1/5 disneyland δεν ξέρω αν είναι καλή ιδέα από την άποψη ότι είναι αργία και θα έχει παραπάνω κόσμο. Για 2 μέρες στα πάρκα συμφέρει να μείνεις την μια βραδιά σε ξενοδοχείο της disneyland (στα 10 λεπτά με τα πόδια). Εκτός της τιμής που συνολικά δεν διαφέρει, μεγάλο όφελος είναι η δυνατότητα που σου δίνει να μπεις μια ώρα νωρίτερα από όλους στο πάρκο. Το κάναμε πριν μερικές μέρες και ήταν οι καλύτερες στιγμές ... δεν είχε ουρές και επιλέξαμε να κάνουμε τις attraction που έχουν μεγάλη αναμονή όταν γεμίζει το πάρκο, επίσης βγάζεις φωτό σε ωραίες γωνιές που αργότερα θα έχουν πολύ κόσμο. Αν μείνεις στο ξενοδοχείο θα έχεις επίσης πρόσβαση και στα δυο πάρκα και τις δυο μέρες. Θέλει μελέτη οι ώρες αναμονής στις attraction, κατέβασε την εφαρμογή με τις αναμονές λίγες μέρες πριν και τσέκαρε ποιες σε ενδιαφέρουν και ποιες ώρες της μέρας είναι πιο χαλαρά. Τέλος για την disney αν θέλεις φωτό από τα τρενάκια και καλές φωτό από ήρωες και με φόντο το πάρκο αγόρασε το photopass,για δυο μέρες αξίζει.
Πρώτη μέρα αφού φτάνεται στις 10 το πολύ στις 12:00 άντε 13:00( αν χαθείτε!!!) θα είστε στο hotel.Βάλε κάτι όπως Άιφελ-Τροκαντερό , αν θέλετε να ανεβείτε και πάνω, να φεύγει μια υποχρέωση . Θα ξαναπάτε άλλωστε σίγουρα.
Εγώ θα έβαζα πάντως disneyland Πέμπτη -Παρασκευή αποφεύγοντας αργία στο πάρκο, θα πήγαινα εκεί με μια μικρή χειραποσκευή με τα πράγματα μιας μέρας και μετά θα επέστρεφα στο βασικό ξενοδοχείο μου. Έτσι την τελευταία βραδιά θα είσαι Παρίσι , ταιριάζει καλύτερα τότε μια αποχαιρετιστήρια επίσκεψη στον πύργο Μονπαρνας,
 

VasilisTravel

Member
Μηνύματα
30
Likes
34
Καλημέρα σε όλους,

γύρισα εχτές το βράδυ και ευτυχώς ο καιρός ήταν μια χαρά, χωρίς καθόλου βροχές.

Όσον αφορά το πρόγραμμα, όλα εξελίχθηκαν μια χαρά και σύμφωνα με το πλάνο που είχα.

Ευχαριστώ σε όλους για τον χρόνο σας!
 

Pel

Member
Μηνύματα
752
Likes
3.810
Ταξίδι-Όνειρο
Και πού δεν θέλω;
Από περιέργεια, τελικά τι έκανες ή δεν έκανες ή ήταν ή δεν ήταν εύστοχο από τα σχόλια που διάβασες εδώ μέσα;
 

VasilisTravel

Member
Μηνύματα
30
Likes
34
Από περιέργεια, τελικά τι έκανες ή δεν έκανες ή ήταν ή δεν ήταν εύστοχο από τα σχόλια που διάβασες εδώ μέσα;
Έκανα όσα αναφέρω στο πρόγραμμα όπου το έβγαλα διαβάζοντας από εδώ μέσα!
Απλώς έκανα τράμπα την 2η με την 4η ημέρα, δηλαδή πήγα Disneyland στην 2η ημέρα.
Στο μόνο που δεν πήγα εντέλει ήταν στο Μουσείο Ορσέ γιατί δεν πρόλαβα. Ίσως την επόμενη φορά :)

Ευχαριστώ,
Βασίλης.
 

lachris11

Member
Μηνύματα
29
Likes
19
Επόμενο Ταξίδι
ρώμη
Ταξίδι-Όνειρο
ιαπωνία
Όποιος θα είναι στο Παρίσι 5 με 9 Οκτωβρίου θα υπάρχει η Γιορτή του Τρύγου στην Μονμάρτη με διάφορες εκδηλώσεις. Από 7/10 θα έχει και περίπτερα γευσιγνωσίας με κρασιά από διάφορους αμπελουργούς και τρόφιμα. Την τελευταία μέρα συνήθως έχει και show με πυροτεχνήματα μπροστά από την εκκλησία της Ιερής Καρδιάς, αλλά δεν γνωρίζω τι ώρα είναι.

Το site με όλα τα δρώμενα είναι αυτό
Le programme off - Fête des vendanges de Montmartre
 

Señor_Nada

Member
Μηνύματα
1.538
Likes
8.504
Ταξίδι-Όνειρο
Άβυσσος
Όποιος θα είναι στο Παρίσι 5 με 9 Οκτωβρίου θα υπάρχει η Γιορτή του Τρύγου στην Μονμάρτη με διάφορες εκδηλώσεις. Από 7/10 θα έχει και περίπτερα γευσιγνωσίας με κρασιά από διάφορους αμπελουργούς και τρόφιμα. Την τελευταία μέρα συνήθως έχει και show με πυροτεχνήματα μπροστά από την εκκλησία της Ιερής Καρδιάς, αλλά δεν γνωρίζω τι ώρα είναι.

Το site με όλα τα δρώμενα είναι αυτό
Le programme off - Fête des vendanges de Montmartre
Έχει και ενδιαφέρον θέμα φέτος, την ισότητα. Τα περισσότερα δρώμενα θα είναι σχετικά με αυτήν.

Είμαι άσχετος από κρασιά, αλλά Γάλλοι που είναι σχετικοί μου έχουν πει ότι το 2015 ήταν από τις καλύτερες χρονιές για τα γαλλικά κρασιά.
 

Chrysa249

Member
Μηνύματα
12
Likes
3
θα φτάσουμε όπως υπολογίζω γύρω στις 8 το βράδυ στο porte maillot. Προλαβαίνουμε να ανέβουμε στον Πύργο του Άιφελ ? Ή προτείνετε κάτι πιο χαλαρό?
φευγουμε Δευτέρα απόγευμα. Θα μπορούσατε να μου προτείνετε ένα πρόγραμμα που να συμπεριλαμβάνει Πύργο του Άιφελ, Λούβρο, Βερσαλλιες, cafe de Flores και Κρουαζιέρα στον Σηκουάνα ? Ή και ό,τι άλλο θα ήταν ωραίο να δουμε. άλλο Ευχαριστώ εκ των προτέρων
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.021
Likes
12.110
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
θα φτάσουμε όπως υπολογίζω γύρω στις 8 το βράδυ στο porte maillot. Προλαβαίνουμε να ανέβουμε στον Πύργο του Άιφελ ? Ή προτείνετε κάτι πιο χαλαρό?
φευγουμε Δευτέρα απόγευμα. Θα μπορούσατε να μου προτείνετε ένα πρόγραμμα που να συμπεριλαμβάνει Πύργο του Άιφελ, Λούβρο, Βερσαλλιες, cafe de Flores και Κρουαζιέρα στον Σηκουάνα ? Ή και ό,τι άλλο θα ήταν ωραίο να δουμε. άλλο Ευχαριστώ εκ των προτέρων
Δεν νομίζω να προλαβαίνετε τον πύργο την Παρασκευή. Που θα μένετε;

Σάββατο: Place Vendome, Madeleine, Opera Garnier, Palais Royal, Louvre, Jardin des Tuileries, Place de la Concorde, Champs Elysees, Arc de Triomphe, Trocadero, Tour Eiffel, croisiere sur la Seine.
Κυριακή: Versailles, Ile de la Cite (Notre Dame), Saint Germain des Pres (Cafe de Flore), Jardin du Luxembourg, Pantheon, vie nocturne a Quartier Latin ou Le Marais
Δευτερα: Montmartre (Sacre Coeur, Place du Tertre)
 
Last edited:

Viaggi

Member
Μηνύματα
1.248
Likes
7.002
θα φτάσουμε όπως υπολογίζω γύρω στις 8 το βράδυ στο porte maillot. Προλαβαίνουμε να ανέβουμε στον Πύργο του Άιφελ ? Ή προτείνετε κάτι πιο χαλαρό?
φευγουμε Δευτέρα απόγευμα. Θα μπορούσατε να μου προτείνετε ένα πρόγραμμα που να συμπεριλαμβάνει Πύργο του Άιφελ, Λούβρο, Βερσαλλιες, cafe de Flores και Κρουαζιέρα στον Σηκουάνα ? Ή και ό,τι άλλο θα ήταν ωραίο να δουμε. άλλο Ευχαριστώ εκ των προτέρων
Παρασκευή: Όπως αναφέρθηκε (μάλλον) δεν προλαβαίνετε Άιφελ, ίσως κρουαζιέρα.
Σάββατο: Λούβρο, Άιφελ και κρουαζιέρα
Κυριακή: Βερσαλλίες και αργά το απόγευμα Μονμάρτη, (ίσως) και Μουλέν Ρουζ
Δευτέρα: Παναγία των Παρισίων, Cafe de Flores και Αψίδα Θριάμβου
 
Last edited:

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.169
Μηνύματα
882.807
Μέλη
38.883
Νεότερο μέλος
ayahuasca97

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom