Ιταλία Πρόγραμμα για βόρεια Ιταλία

taver

Member
Μηνύματα
12.468
Likes
28.827
Ονειρεμένο Ταξίδι
Iles Kerguelen
Να ρωτήσω κι εγώ μια και άνοιξε σχετικό θέμα, από Μπολόνια πού πάει κανείς με 2-3 μέρες στη διάθεσή του, έχοντας αυτοκίνητο; Πλην Φλωρεντίας, αυτή είναι μόνη της άλλο ταξίδι.

Άρα, για να παραφράσω τον τίτλο, πού πάει κανείς μετά τη Μπολόνια;
Μάλλον όχι στο Maranello για ψώνια, δε σε κόβω για τέτοια... :) Ε, μείνε στην Emilia-Romana, Είτε Parma είτε Modena, είτε προς San Marino και Rimini. Ή στη Ravenna για τα περίφημα ψηφιδωτά.
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.622
Likes
50.274
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού τότε, τώρα, πάντα
Να ρωτήσω κι εγώ μια και άνοιξε σχετικό θέμα, από Μπολόνια πού πάει κανείς με 2-3 μέρες στη διάθεσή του, έχοντας αυτοκίνητο; Πλην Φλωρεντίας, αυτή είναι μόνη της άλλο ταξίδι.

Άρα, για να παραφράσω τον τίτλο, πού πάει κανείς μετά τη Μπολόνια;
Modena, Ferrara, Ravenna. και χωρίς αυτοκίνητο.
 
D

Delmem38110

Guest
Μην σου πω ψεμματα δεν εχω παει,αλλα επειδη το εψαχνα παρα πολυ να κλεισω ,μου εχουν πει οτι μια απο τις κοντινοτερες εκδρομες απο Μπολονια ειναι η Parma.Ειναι ομορφη και σαν πολη αλλα κυριως φημιζεται για την γαστρονομικη της κουλτουρα,τα αλλαντικα και φυσικα αυθεντικη πολη του γνωστου τυριου parmeggiano regiano.
επίσης για την υγρασία και την ομίχλη.
 
D

Delmem38110

Guest
Να ρωτήσω κι εγώ μια και άνοιξε σχετικό θέμα, από Μπολόνια πού πάει κανείς με 2-3 μέρες στη διάθεσή του, έχοντας αυτοκίνητο; Πλην Φλωρεντίας, αυτή είναι μόνη της άλλο ταξίδι.

Άρα, για να παραφράσω τον τίτλο, πού πάει κανείς μετά τη Μπολόνια;
αν πας αργά την άνοιξη η καλοκαίρι η αρχές φθινοπώρου πάνε προς σέστρι λεβάντε στη λιγούρια.
η εναλλακτικά κάνεις το γύρο της γκαρντας με διαμονή ίσως ρίβα.
 
D

Delmem38110

Guest
Θα πάμε τέλος Ιουνίου-αρχές Ιουλίου και είτε θα νοικιάσουμε είτε θα έχουμε φίλο μας με αυτοκίνητο.
εμένα μου αρέσει τρομερά εκείνη η περιοχή για πολλούς λόγους.
θα μπορούσατε να περάσετε όλες τις μέρες εκεί αν σας αρέσει η φύση.
με βάση τη Βερόνα και το αυτοκίνητο σας θα μπορούσατε να εξερευνήσετε όλη τη λίμνη που θέλει οπωσδήποτε μια ολόκληρη μέρα. θα κάνετε κύκλο από σιρμιονε ντεζεντσανο σαλο ρίβα και πάει λέγοντας.
άλλη μια μέρα θέλει η γκαρνταλαντ με τα παιδιά σας και πολύ υπομονή... και η επόμενη ξεκούραση στην πόλη
αν σας αρέσει η φύση μπορείτε να δείτε όλη την κοιλάδα του ποταμού αδίγη με στάσεις σε όλη τη διαδρομή να κατεβείτε στο τρεντο να διανυκτερεύσετε στο μπολζανο αν θέλετε πάτε και στο ινσμπουργκ.
να δείτε τους δολομίτες να επισκεφτείτε δυο μέρες την Βενετία και στην επιστροφή σταματάτε βιτζενζα.
η Πάδοβα είναι αρκετά μεγαλύτερη θέλει ίσως περισσότερο χρόνο.
η περιοχή από μόνη της (βενετο, τρεντινο άλτο αντιτζε) είναι μοναδική, οι μέρες που έχετε στη διάθεση σας λίγες.
 

stavdi

Member
Μηνύματα
11
Likes
3
Επόμενο Ταξίδι
ΜΙΛΑΝΟ
Kαλησπερα stavdi,
2 βραδια ειναι ιδανικα για Βερονα ειναι μικρη πολη σε μια ολοκληρη μερα τα εχεις δει ολα.Αν κατσεις μια μερα παραπανω κοιτα μονοημερη Παντοβα ή λιμνη Γκαρντα που αποτελουν ιδανικες εκδρομες απο Βερονα.
Βενετια οποσδηποτε με διαμονη τουλαχιστον 2 νυχτες αν οχι 3 που θα λεγα ιδανικο.Μην την κανεις μονοημερη σκοτωνεις την πολη και η πραγματικη μαγεια ειναι το βραδυ με τα σοκακια .
Οποτε πας Βερονα,πηγαινεις Βενετια και απο εκει τρενο για Μιλανο 3 ωρες ειναι.

Μιλανο θες τουλαχιστον 2 ολοκληρες μερες για τα βασικα duomo,brera,σκαλα Μιλανο ,kastro sforza και ψωνια.Και μια μερα αφιερωσετε την στο Κομο Βαρενα,Μπελατζιο μην μεινεις στην πολη του Κομο μονο .

Το ταξιδι σου θα ειναι βορεια Ιταλια.

Ασε την Πιζα ειναι μακρυα αστο για την επομενη φορα σε αλλο ταξιδι σου συνδυαζεται με Τοσκανη,Φλωρεντια
Κάπως έτσι το βλέπω τελικά. Βερόνα θα μείνω σίγουρα 2 βράδια ίσως και 3 (έχει αγώνες η κόρη μου και γι'αυτό πάμε). Βενετία εγώ έχω πάει άλλες 2 φορές και την λατρεύω οπότε σίγουρα 2 βράδια άρα μένουν και 2 βράδια για Μιλάνο. Για Πίζα ναι είναι μακριά και θα πάμε μόνο σε περίπτωση που είμαστε με αυτοκίνητο φίλων από Ρώμη οπότε να καταλήξουμε και να πετάξουμε για Ελλάδα από εκεί.
 

alma

Member
Μηνύματα
3.717
Likes
15.010
Σαν Μαρινο πας από Ρίμινι με λεωφορείο ; Το έχει κάνει κανείς πρόσφατα να μας πει αν βολέυουν τα δρομολόγια για ημερήσια; Το Ρίμινι αξίζει για 1-2 βράδυα;
 

vasoste

New Member
Μηνύματα
2
Likes
6
Επόμενο Ταξίδι
Ιταλία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Βιετναμ, Αμερική, Ιρλανδί
Καλησπέρα σας, Θα ήθελα την βοήθεια σας. Εκλεισα να ταξιδέψω οικογενειακώς 4 άτομα. (8 και 13 ετών.) στην Μπολόνια Αυγουστο, είναι 5 νύχτες και θα νοικιάσουμε αυτοκίνητο. Μπορείτε να με βοηθήσετε στο πλάνο μου που θα πάω και τι θα δω. πώς θα χωρίσω τις διανυκτερεύσεις και που. Τι αξίζει να δω. Γενικά ότι πληροφορία έχετε καλοδεχούμενη.
Σας ευχαριστώ πολυ!!!
 

Artyom

Member
Μηνύματα
6
Likes
0
Καλησπέρα σε ολους! Πρώτη φορά θα πάμε Ιταλία , έβγαλα ενα πλανο με τα διάφορα ωραία που διάβασα εδώ μέσα, αλλα θα
ήθελα κα την γνώμη σας, τα ξέρετε καλύτερα!
Άφιξη Μπολόνια Σάββατο 8/4 16.30, αμέσως τρένο για Πάντοβα με διαμονή.
Κυριακή λίγο Πάντοβα και μετα Βενετία. Για διαμονή είναι λίγο ανεβασμένες η τιμές στη Βενετία την Κυριακή και
δεν έχουμε καταλήξει αν θα μείνουμε Παντοβα η Βενετιά την Κυριακή.
Δευτέρα Βενετία ολη μερα με διαμονή.
Τρίτη Μπολόνια με διαμονή και αναχώρηση την Τέταρτη 12/4 το πρωί 8.30.
Πως σας φαίνεται το πλανο, εσείς που έχετε πάει στα μέρη αυτά, βγαίνει η θα ταλαιπωρηθούμε μήπως να κανο κάποια αλλαγή?
Οποιοδήποτε tip ευπρόσδεκτο!!!
Ευχαριστώ!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.109
Μηνύματα
880.612
Μέλη
38.837
Νεότερο μέλος
koliswa

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom