Ιταλία Πρόγραμμα για βόρεια Ιταλία

vasiad

Member
Μηνύματα
9
Likes
3
καλησπέρα σας,
Θα ηθελα την γνώμη σας. Αυγουστος με 2 παιδια (8,14χρ.) έκλεισα 5 νύχτες Ιταλία. Αεροδρόμιο Μπολόνιας. Αποφάσισα, όπως με συμβούλεψατε να πέρνω τρένο.
Εκλεισα 2 νύχτες Μπολόνια, μετά 1 νύχτα Βενετία (2 γεμάτες ημέρες θα μείνω) και στην συνέχεια έχω 2 ακόμα νύχτες.
Να πάω Βερόνα; , Βισένζα ; , Πάντοβα; λίμνη; ή να κατηφορίσω για Cinque terre; είναι μακριά απο εκεί με τρένο, μήπως θα γίνεται χαμός τον Αυγουστο;
 

paefstra

Member
Μηνύματα
12.920
Likes
40.749
Ειναι μακρια τα 5 χωρια ΚΑΙ θα γινεται χαμος τον Αυγουστο.
Βερονα η Παδοβα ειναι μια χαρα, αν πετατε πισω απο Μπολονια.
 

vasiad

Member
Μηνύματα
9
Likes
3
Ειναι μακρια τα 5 χωρια ΚΑΙ θα γινεται χαμος τον Αυγουστο.
Βερονα η Παδοβα ειναι μια χαρα, αν πετατε πισω απο Μπολονια.
σευχαριστω πολυ! βερόνα ; η Πάδοβα ; Βερόνα είναι μεγαλύτερη και όμορφη. Πάδοβα ; αξίζει; τι να επιλέξω λες;
 

paefstra

Member
Μηνύματα
12.920
Likes
40.749
σευχαριστω πολυ! βερόνα ; η Πάδοβα ; Βερόνα είναι μεγαλύτερη και όμορφη. Πάδοβα ; αξίζει; τι να επιλέξω λες;
Εγω εχω παει Βερονα. Για 1,5 μερα ειναι οκ. Στον δρομο πανω μπορειτε να δειτε και την Παδοβα γιατι ειναι μολις 30 λεπτα απο Βενετια.
 

athxaidsarid

Member
Μηνύματα
8
Likes
1
Καλημέρα σας! Λόγω θεμάτων υγείας αποφασίσαμε να κλείσουμε τελευταία στιγμή το ταξίδι μας. Φτάνουμε στο Μπέργκαμο Μ.Πέμπτη στις 23:00. Επειδή βλέπω ότι δεν βολεύει η συγκοινωνία εκείνη την ώρα για Μιλάνο σκεφτόμαστε να μείνουμε το βράδυ στο Μπέργκαμο, να κάνουμε μια βόλτα Μ.Παρασκευή και να μείνουμε Μιλάνο μέχρι Δευτέρα που αναχωρούμε. Έχετε κάποια συμβουλή-πρόταση για τη διαμονή στο Μπέργκαμο;
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.088
Likes
44.917
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Peru, Japan, Iceland
Έχετε κάποια συμβουλή-πρόταση για τη διαμονή στο Μπέργκαμο;
Είναι μια μικρή πόλη όπου με το λεωφορείο μπορείς να φτάσεις παντού σε 10-15 λεπτά. Μπορείς να μείνεις είτε κοντά στην παλιά πόλη (città alta) για να είσαι κοντά για τη βόλτα σου, είτε στη νέα πόλη για να είσαι κοντά στον σιδηροδρομικό σταθμό προκειμένου να πάρεις το τρένο για Μιλάνο, είτε ακόμα αν δε βρεις κάτι αξιόλογο στην πόλη, στο orilo del siro που ναι κοντά στο αεροδρόμιο και βολεύει κατά την άφιξη. Το πρωί παίρνεις λεωφορείο και βλέπεις την πόλη όσο θέλεις, και μετά επιστρέφεις αεροδρόμιο και φεύγεις απο εκεί Μιλάνο, έχει συνεχώς δρομολόγια.
 

antoulini

Member
Μηνύματα
29
Likes
11
Επόμενο Ταξίδι
αγιοι τοποι
Ονειρεμένο Ταξίδι
θιβετ
Καλημέρα φίλοι μου.1/6 ταξιδεύουμε για Μπέργκαμο με προορισμό τη Φλωρεντία 2 ημέρες μετά Μπολονια 2 ημέρες (θέλουμε να επιστρέψουμε και τη Βερόνα)και τέλος Μπέργκαμο 2 ημέρες για να επιστρέψουμε. Θέλω τη βοήθειά σας για τα τρένα που θα πάρουμε και πως θα εκμεταλευτουμε το χρόνο να δούμε όσο περισσότερα αξιοθέατα. Όποιος-α μπορεί ας με βοηθήσει από την εμπειρία του. Ευχαριστώ πολύ
 

apostolosgl

Member
Μηνύματα
63
Likes
135
Καλημέρα φίλοι μου.1/6 ταξιδεύουμε για Μπέργκαμο με προορισμό τη Φλωρεντία 2 ημέρες μετά Μπολονια 2 ημέρες (θέλουμε να επιστρέψουμε και τη Βερόνα)και τέλος Μπέργκαμο 2 ημέρες για να επιστρέψουμε. Θέλω τη βοήθειά σας για τα τρένα που θα πάρουμε και πως θα εκμεταλευτουμε το χρόνο να δούμε όσο περισσότερα αξιοθέατα. Όποιος-α μπορεί ας με βοηθήσει από την εμπειρία του. Ευχαριστώ πολύ
Δες εδώ για πληροφορίες Ιταλία - Μπολόνια- Τοσκάνη με παιδί! δεν θα σε καλύψει πλήρως αλλά θα πάρειςμία εικόνα
 

Andreas92

Member
Μηνύματα
41
Likes
20
Καλησπέρα σε όλους, έχουμε υπάρχουν 5 διανυκτερεύσεις με άφιξη και αναχώρηση από Βενετία.

Καθώς ψάχνοντας και ρωτώντας μάλλον 5 μέρες είναι πολλές για Βενετία, σκεφτομαι όταν φτάσουμε (πρωί) να φύγουμε προς αλλού για 2-3 μέρες και να γυρίσουμε να δούμε Βενετία μέχρι την αναχώρηση.

Η αρχική (και απλή) σκέψη είναι να πάρουμε τρένο και να κάτσουμε 2 νύχτες Φλωρεντία και να πάμε μετά 3 μέρες Βενετία.

Υπάρχει κάποια ένσταση/ιδέα σε αυτό;

Άλλη σκέψη είναι 2 Φλωρεντία 1 κάποια μικρή πόλη ενδιάμεσα(στο χάρτη) 2 Βενετία
 

domino

Member
Μηνύματα
289
Likes
269
Καλησπέρα σε όλους, έχουμε υπάρχουν 5 διανυκτερεύσεις με άφιξη και αναχώρηση από Βενετία.

Καθώς ψάχνοντας και ρωτώντας μάλλον 5 μέρες είναι πολλές για Βενετία, σκεφτομαι όταν φτάσουμε (πρωί) να φύγουμε προς αλλού για 2-3 μέρες και να γυρίσουμε να δούμε Βενετία μέχρι την αναχώρηση.

Η αρχική (και απλή) σκέψη είναι να πάρουμε τρένο και να κάτσουμε 2 νύχτες Φλωρεντία και να πάμε μετά 3 μέρες Βενετία.

Υπάρχει κάποια ένσταση/ιδέα σε αυτό;

Άλλη σκέψη είναι 2 Φλωρεντία 1 κάποια μικρή πόλη ενδιάμεσα(στο χάρτη) 2 Βενετία

ποιες ςχεις δει απο τις μικρες κοντινες ?
 

thanos75

Member
Μηνύματα
1.355
Likes
3.395
Επόμενο Ταξίδι
μάλλον Παρίσι
Ονειρεμένο Ταξίδι
Καλιφόρνια-Χαβάη
Καλησπέρα σε όλους, έχουμε υπάρχουν 5 διανυκτερεύσεις με άφιξη και αναχώρηση από Βενετία.

Καθώς ψάχνοντας και ρωτώντας μάλλον 5 μέρες είναι πολλές για Βενετία, σκεφτομαι όταν φτάσουμε (πρωί) να φύγουμε προς αλλού για 2-3 μέρες και να γυρίσουμε να δούμε Βενετία μέχρι την αναχώρηση.

Η αρχική (και απλή) σκέψη είναι να πάρουμε τρένο και να κάτσουμε 2 νύχτες Φλωρεντία και να πάμε μετά 3 μέρες Βενετία.

Υπάρχει κάποια ένσταση/ιδέα σε αυτό;

Άλλη σκέψη είναι 2 Φλωρεντία 1 κάποια μικρή πόλη ενδιάμεσα(στο χάρτη) 2 Βενετία
3 ημέρες Βενετία και 2 ημέρες Βερόνα, που είναι και κούκλα και κοντά στη Βενετία, ώστε να πάρετε άνετα αεροπλάνο επιστροφής, πώς σου φαίνεται? Προσωπικά θα στο πρότεινα ανεπιφύλακτα.
Φλωρεντία που λες και μετά πάλι επιστροφή αεροδρόμιο Βενετίας, μου ακούγεται τρελή ταλαιπωρία
 

Andreas92

Member
Μηνύματα
41
Likes
20
ποιες ςχεις δει απο τις μικρες κοντινες ?
αν εννοεις ποιες εχω επισκεφθει, καμια. Αν εννοεις ποιες εχω δει σαν υποψηφιες, βλεποντας τον χαρτη θα ελεγα, Βερονα, Παντοβα, Τρεβιζο ?


3 ημέρες Βενετία και 2 ημέρες Βερόνα, που είναι και κούκλα και κοντά στη Βενετία, ώστε να πάρετε άνετα αεροπλάνο επιστροφής, πώς σου φαίνεται? Προσωπικά θα στο πρότεινα ανεπιφύλακτα.
Φλωρεντία που λες και μετά πάλι επιστροφή αεροδρόμιο Βενετίας, μου ακούγεται τρελή ταλαιπωρία
Για αυτο ειπα το ακριβως αντιθετο, φτανοντας να φυγουμε κατευθειαν Φλωρεντια απο το αεροδρομιο και να παμε τις 3 τελευταιες μερες Βενετια που να ειμαστε και κοντα στο αεροδρομιο. Ετσι και αλλιως φτανουμε αρκετα πρωι (~9,30πμ) την ημερα της αφιξης οποτε θεωρητικα μεχρι τις 1-2μμ θα εχουμε φτασει Φλωρεντια. Υπολογιζω ~3 ωρες με τρενο Βενετια - Φλωρεντια, σωστα?
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.108
Μηνύματα
880.505
Μέλη
38.836
Νεότερο μέλος
ipagou

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom