Ιταλία Πρόγραμμα για βόρεια Ιταλία

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.141
Likes
20.431
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ταξίδι-Όνειρο
Γη του Πυρός
εχω ένα κώλυμμα και την ημέρα της επιστροφής θέλω πάντα να ειμαι κοντά στο αεροδρόμιο γι αυτό έβαλα πρώτα Βερόνα και τελευταίο το Μιλάνο.
Και εγώ το ίδιο κόλλημα έχω, αλλά έγραψες οτι η αναχώρηση θα γίνει απο Βερόνα...

Αν φτάσετε Μιλάνο και αναχωρήσετε απο εκεί, τότε νοικιάζετε όχημα μόλις φτάσετε και πάτε Κόμο. Μετά βρείτε διαμονή κάπου νότια της Λίμνης Γκάρντα για όλη την περιοχή εκεί μαζί με τη Βερόνα και επιστροφή Μιλάνο, αφήνετε πρώτα το αυτοκίνητο και μετά βλέπετε το Μιλάνο
 
Last edited:

Sof Guru

Member
Μηνύματα
222
Likes
1.266
Επόμενο Ταξίδι
Πάργα-Πηγές Αχέροντα
Ταξίδι-Όνειρο
Ισλανδία, Αργεντινή
Καλημέρα και Καλή Χρονιά σε όλους-ες!
Συζητάμε με 2-3 φίλες για μια 4ήμερη απόδραση στην Ιταλία. Οι πτήσεις που βλέπουμε είναι από Θεσσαλονίκη για Τρεβιζό 2/3 έως 6/3 , αρκετά οικονομικές στα 50 ευρώ.
Αρχικά , λέμε να πάμε από Τρεβιζό απευθείας Βερόνα ή Πάντοβα (πείτε τη γνώμη σας για το ποια να επιλέξουμε ) για μια διανυκτέρευση και μετά να πάρουμε τρένο ή λεωφορείο για Μπολόνια. Ο άλλος ενδοιασμός είναι εδώ. Να μείνουμε 2 μέρες Μπολόνια και 1 Βενετία ή το αντίστροφο ; Κοιτάζοντας τις τιμές τρένων και λεωφορείων βλέπω ότι οι επιλογές είναι πολλές , οι αποστάσεις κοντινές και οι τιμές σε αρκετές περιπτώσεις χαμηλές. Άρα μένει η απόφαση για το πως θα χωρίσουμε τις 4 διανυκτερεύσεις μας.
Να αναφέρω ότι έχω ξανά επισκεφτεί κάποιες από τις προαναφερθείσες πόλεις αλλά επειδή η παρέα μου όχι δεν έχω κάποιο θέμα να ξαναπάω. Κάθε συμβουλή ευπρόσδεκτη.
 

thanos75

Member
Μηνύματα
1.370
Likes
3.426
Επόμενο Ταξίδι
μάλλον Παρίσι
Ταξίδι-Όνειρο
Καλιφόρνια-Χαβάη
Θα προτιμούσα τη Βερόνα από την Πάντοβα για 1 βράδυ διαμονή (προσωπικά δεν με χαλάει και για παραπάνω). Η πόλη είναι πολύ όμορφη και έχει και αξιοθέατα, και επιπλέον πολύ ωραία αγορά σε περίπτωση που σε ενδιαφέρει κάτι τέτοιο. Μπολόνια, δεν έχω πάει, αλλά σε περίπτωση που δεν έχεις πάει Βενετία ποτέ, μη τολμήσεις και δεν πας..... ;)
 
Last edited:

alexandra80

Member
Μηνύματα
300
Likes
1.577
Επόμενο Ταξίδι
Λιγουρία-Τοσκάνη
Ταξίδι-Όνειρο
Περού-Βολιβία-Άνδεις
Καλημέρα και Καλή Χρονιά σε όλους-ες!
Συζητάμε με 2-3 φίλες για μια 4ήμερη απόδραση στην Ιταλία. Οι πτήσεις που βλέπουμε είναι από Θεσσαλονίκη για Τρεβιζό 2/3 έως 6/3 , αρκετά οικονομικές στα 50 ευρώ.
Αρχικά , λέμε να πάμε από Τρεβιζό απευθείας Βερόνα ή Πάντοβα (πείτε τη γνώμη σας για το ποια να επιλέξουμε ) για μια διανυκτέρευση και μετά να πάρουμε τρένο ή λεωφορείο για Μπολόνια. Ο άλλος ενδοιασμός είναι εδώ. Να μείνουμε 2 μέρες Μπολόνια και 1 Βενετία ή το αντίστροφο ; Κοιτάζοντας τις τιμές τρένων και λεωφορείων βλέπω ότι οι επιλογές είναι πολλές , οι αποστάσεις κοντινές και οι τιμές σε αρκετές περιπτώσεις χαμηλές. Άρα μένει η απόφαση για το πως θα χωρίσουμε τις 4 διανυκτερεύσεις μας.
Να αναφέρω ότι έχω ξανά επισκεφτεί κάποιες από τις προαναφερθείσες πόλεις αλλά επειδή η παρέα μου όχι δεν έχω κάποιο θέμα να ξαναπάω. Κάθε συμβουλή ευπρόσδεκτη.
Κατά τη γνώμη μου η Βερόνα είναι υπέροχη και την προτιμώ για διαμονή. Τον Απρίλιο έκανα παραπλήσιο ταξίδι,οπότε θα πρότεινα 2 ή 3 διανυκτερεύσεις στη Βερόνα,με ημερήσιες σε Σιρμιόνε και Πάντοβα(κάντε προκράτηση για το παρεκκλήσι Scrovegni,διαφορετικά δεν θα μπορέσετε να δείτε τις τοιχογραφίες του Τζότο)και μία διανυκτέρευση στη Βενετία,στην οποία εμείς αφιερώσαμε 2 μέρες. Οπότε θα παρέλειπα την Μπολόνια.
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.094
Likes
45.320
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Peru, Japan, Iceland
Κοιτάζοντας τις τιμές τρένων και λεωφορείων βλέπω ότι οι επιλογές είναι πολλές , οι αποστάσεις κοντινές και οι τιμές σε αρκετές περιπτώσεις χαμηλές. Άρα μένει η απόφαση για το πως θα χωρίσουμε τις 4 διανυκτερεύσεις μας.
Να αναφέρω ότι έχω ξανά επισκεφτεί κάποιες από τις προαναφερθείσες πόλεις αλλά επειδή η παρέα μου όχι δεν έχω κάποιο θέμα να ξαναπάω. Κάθε συμβουλή ευπρόσδεκτη.
Σίγουρα 1 βράδυ Βενετία (ειδικά αν δε την έχουν δει κάποιοι) και μετά Βερόνα όπως είπαν και οι υπόλοιποι. Μπορείτε ακόμα να προσγειωθείτε Τρεβίζο και να φύγετε από Μπέργκαμο σ' ένα τέτοιο σενάριο.
 

Sof Guru

Member
Μηνύματα
222
Likes
1.266
Επόμενο Ταξίδι
Πάργα-Πηγές Αχέροντα
Ταξίδι-Όνειρο
Ισλανδία, Αργεντινή
Σας ευχαριστώ για τις προτάσεις σας . Θα επανέλθω με το οριστικό πρόγραμμα μετά από συζήτηση με την υπόλοιπη παρέα.
 

Nicolas

Member
Μηνύματα
192
Likes
442
Επόμενο Ταξίδι
......
Ταξίδι-Όνειρο
Καραϊβική
Καλή χρονιά και σε σένα.Για τέσσερις διανυκτερεύσεις όλες αυτές οι πόλεις που αναφέρεις έχουν λίγο τρέξιμο, θα πάρετε μια καλή γεύση βέβαια αλλά αν δεν έχετε πρόβλημα με άφθονο περπάτημα τότε θα πρότεινα τις πρώτες δύο στην Βερόνα με ημερίσια στην Πάντοβα όπως προαναφέρθηκε, μια στην Μπολόνια λόγω φαγητού και φοιτητόκοσμου καλό είναι να έχει μια πρώτη γνωριμία η παρέα και τέλος Βενετία για να φύγετε από εκεί Τρεβίζο.
 

Triplover

Member
Μηνύματα
1.187
Likes
4.046
Καλημέρα και Καλή Χρονιά σε όλους-ες!
Συζητάμε με 2-3 φίλες για μια 4ήμερη απόδραση στην Ιταλία. Οι πτήσεις που βλέπουμε είναι από Θεσσαλονίκη για Τρεβιζό 2/3 έως 6/3 , αρκετά οικονομικές στα 50 ευρώ.
Αρχικά , λέμε να πάμε από Τρεβιζό απευθείας Βερόνα ή Πάντοβα (πείτε τη γνώμη σας για το ποια να επιλέξουμε ) για μια διανυκτέρευση και μετά να πάρουμε τρένο ή λεωφορείο για Μπολόνια. Ο άλλος ενδοιασμός είναι εδώ. Να μείνουμε 2 μέρες Μπολόνια και 1 Βενετία ή το αντίστροφο ; Κοιτάζοντας τις τιμές τρένων και λεωφορείων βλέπω ότι οι επιλογές είναι πολλές , οι αποστάσεις κοντινές και οι τιμές σε αρκετές περιπτώσεις χαμηλές. Άρα μένει η απόφαση για το πως θα χωρίσουμε τις 4 διανυκτερεύσεις μας.
Να αναφέρω ότι έχω ξανά επισκεφτεί κάποιες από τις προαναφερθείσες πόλεις αλλά επειδή η παρέα μου όχι δεν έχω κάποιο θέμα να ξαναπάω. Κάθε συμβουλή ευπρόσδεκτη.
Αν καταλαβαίνω καλά σε 4 ημερες θέλετε να χωρεσετε Βερόνα, Βενετία και Μπολόνια. Γούστα είναι θα μου πείτε, αλλά αυτό μου μοιάζει περισσότερο με γέμισμα κουκκιδων στο χάρτη. Βεβαιαι μπορεί να θέλετε να κάνετε ένα πέρασμα από αυτά τα μέρη, μιας και τα έχετε επισκεφτεί όλα και όλες.
Εγώ θα έλεγα να συνυπολογίσετε τις καθαρές ημέρες του ταξιδιού και τη μικρή διάρκεια της ημέρας με φως και να αφήσετε για άλλη φορά τη Μπολόνια. Πέρσι έκανα παρόμοιο ταξίδι, στο οποίο έμεινα 3 βράδια, 3 μέρες στη Βενετία, και λίγες ώρες στο Τρεβιζο.
Για τη Βενετία, μπορώ να σας πω μετά βεβαιότητας ότι είναι έγκλημα να περάσετε για μια μέρα μόνο.
 

Sof Guru

Member
Μηνύματα
222
Likes
1.266
Επόμενο Ταξίδι
Πάργα-Πηγές Αχέροντα
Ταξίδι-Όνειρο
Ισλανδία, Αργεντινή
Καλή χρονιά και σε σένα.Για τέσσερις διανυκτερεύσεις όλες αυτές οι πόλεις που αναφέρεις έχουν λίγο τρέξιμο, θα πάρετε μια καλή γεύση βέβαια αλλά αν δεν έχετε πρόβλημα με άφθονο περπάτημα τότε θα πρότεινα τις πρώτες δύο στην Βερόνα με ημερίσια στην Πάντοβα όπως προαναφέρθηκε, μια στην Μπολόνια λόγω φαγητού και φοιτητόκοσμου καλό είναι να έχει μια πρώτη γνωριμία η παρέα και τέλος Βενετία για να φύγετε από εκεί Τρεβίζο.
Το τρέξιμο δεν είναι κάτι που μας ενοχλεί , χωρίς βέβαια αυτό να σημαίνει πως θα είμαστε με τους σάκους στην πλάτη όλη μέρα. Το ταξίδι γίνεται κυρίως για τη Μπολόνια. Άρα , σίγουρα θα μείνουμε 1 ή 2 μέρες εκεί. Και όπως καλά έγραψες μάλλον θα κάνουμε και μια ημερήσια στην Πάντοβα. Στη Βενετία σίγουρα θα γίνει η διανυκτέρευση πριν την πτήση. Ευχαριστώ πολύ, θα μάθετε νέα μόλις επιστρέψουμε.
Αν καταλαβαίνω καλά σε 4 ημερες θέλετε να χωρεσετε Βερόνα, Βενετία και Μπολόνια. Γούστα είναι θα μου πείτε, αλλά αυτό μου μοιάζει περισσότερο με γέμισμα κουκκιδων στο χάρτη. Βεβαιαι μπορεί να θέλετε να κάνετε ένα πέρασμα από αυτά τα μέρη, μιας και τα έχετε επισκεφτεί όλα και όλες.
Εγώ θα έλεγα να συνυπολογίσετε τις καθαρές ημέρες του ταξιδιού και τη μικρή διάρκεια της ημέρας με φως και να αφήσετε για άλλη φορά τη Μπολόνια. Πέρσι έκανα παρόμοιο ταξίδι, στο οποίο έμεινα 3 βράδια, 3 μέρες στη Βενετία, και λίγες ώρες στο Τρεβιζο.
Για τη Βενετία, μπορώ να σας πω μετά βεβαιότητας ότι είναι έγκλημα να περάσετε για μια μέρα μόνο.
Αυτό που είπες είναι κυρίως ένα πέρασμα για μια βόλτα στην πόλη σε όσους δεν έχουν ξαναπάει. Μιλάω για τις πόλεις Βενετία, Πάντοβα και Βερόνα που κάποιοι έχουν πάει σε άλλα ταξίδια αλλά κάποιοι όχι. Και το Τρεβιζό σαν προορισμός εμένα δεν με χαλάει από τα λίγα που είδα. Αλλά δεν ταξιδεύω μόνη , οπότε θα δούμε. Το καλό και κακό με την περιοχή αυτή είναι το γεγονός ότι έχει τόσα ωραία σημεία και τόσο κοντινές αποστάσεις που χάνεσαι στον προγραμματισμό.
 

tatooine

Member
Μηνύματα
1.444
Likes
5.267
Και το Τρεβιζό σαν προορισμός εμένα δεν με χαλάει από τα λίγα που είδα.
Καλή επιλογή. Αν βρείτε κάνα μέρος να προσφέρει ραδίκι στα κάρβουνα μπείτε. Είναι σήμα κατατεθέν της περιοχής. Μπορεί να σας αρέσει μπορεί όχι. Radicchio trevigiano ai ferri. Συνήθως σερβίρετε άπλα με λεμόνι και λάδι αγνό, συνοδεύει κρέατα.
radicchio alla piastra
 

thanos75

Member
Μηνύματα
1.370
Likes
3.426
Επόμενο Ταξίδι
μάλλον Παρίσι
Ταξίδι-Όνειρο
Καλιφόρνια-Χαβάη
Στην ευρύτερη περιοχή θυμάμαι παιζει πολύ σαν σπεσιαλιτέ και το κρέας του αλόγου- ειδικά κοκκινιστό σε λεπτές φέτες. Θα είμαι ειλικρινής δεν το δοκίμασα, αλλά θυμάμαι σε ένα εστιατόριο στη Βερόνα μου είχε "σπάσει" τη μύτη όταν το έφεραν σε ένα διπλανό τραπέζι (είχα ρωτήσει εννοείται διακριτικά το σερβιτόρο τι πιάτο είναι αυτό που τρώνε οι "διπλανοί" μας, και μου απάντησε"σφιλάτσι ντι καβάλο")
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.191
Μηνύματα
883.466
Μέλη
38.897
Νεότερο μέλος
Ρεκομπα

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom