Ιταλία Πρόγραμμα για βόρεια Ιταλία

Marlin

Member
Μηνύματα
171
Likes
197
Επόμενο Ταξίδι
Κροατία, Δαλματικές ακτές
Ταξίδι-Όνειρο
Κένυα
Σ'ευχαριστώ κατ'αρχάς babaduma,
Πολύ ωραία ιδέα, θα την προτείνω στην παρέα αν και δε ξέρω αν θα συμφωνήσει. Εγώ που έχω πάει Μιλάνο προτιμώ αυτή την εκδοχή πάντως.
 

Marlin

Member
Μηνύματα
171
Likes
197
Επόμενο Ταξίδι
Κροατία, Δαλματικές ακτές
Ταξίδι-Όνειρο
Κένυα
Μήπως κάνεις κάποιο λάθος? Η Βερόνα είναι μόλις 116 χλμ. από το Μπέργκαμο - σχεδόν τα μισά από τη Τζένοβα.
Και η Genova 203. Ναι, δικό μου το λάθος έβαζα σαν αφετηρία το Μιλάνο. ;)
Δεν είναι πάντως μακριά για ημερήσια εκδρομή..
 

chrisbd

Member
Μηνύματα
2.675
Likes
16.428
να πάτε να δείτε και να διαν/σετε στη Λα Σπέτσια που είναι πολύ γραφική και όμορφη.

Είναι πράγματι τόσο γραφική και όμορφη όσο λένε;;; Βρέθηκα μια φορά Τορίνο και σε ένα καφέ ρώτησα μια παρέα Ιταλούς που θα δώ την πιο όμορφη, γραφική και παλιά πόλη και μου απάντησαν Λα Σπέτζια....Αλλά δεν κατάφερα τελικά να πάω..:(
 
Μηνύματα
46
Likes
8
Επόμενο Ταξίδι
Ελλάδα
Ταξίδι-Όνειρο
Ασία παντού
Γεια χαρά. Εκλεισα εισιτήρια από Αραξο για Μιλάνο στις 25 έως 28 Μαίου. Σκέφτομαι να μείνω Μπέργκαμο σαν έδρα και να κινηθώ εκεί γύρω είτε με λεωφορείο είτε με τρένο. Μιλάνο λέω να το δω σαν ημερήσια εκδρομή.Δεν είμαι σίγουρος για το αν πρέπει να μείνω Μπέργκαμο ή Μιλάνο. Εχετε κάποια πρόταση? Ευχαριστώ.
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.367
Likes
9.290
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
GEORGE KARALIS said:
Γεια χαρά. Εκλεισα εισιτήρια από Αραξο για Μιλάνο στις 25 έως 28 Μαίου. Σκέφτομαι να μείνω Μπέργκαμο σαν έδρα και να κινηθώ εκεί γύρω είτε με λεωφορείο είτε με τρένο. Μιλάνο λέω να το δω σαν ημερήσια εκδρομή.Δεν είμαι σίγουρος για το αν πρέπει να μείνω Μπέργκαμο ή Μιλάνο. Εχετε κάποια πρόταση? Ευχαριστώ.
Κι εγω περιπου τοτε παω. Αρκετο φορουμ θα εχει στο Μιλανο..ολοι για τη sapi παμε...
Σκεψου την εκδοχη να μεινεις Κομο. Καλη εποχη και κοντα στο Μιλανο.
 

babaduma

Member
Μηνύματα
5.052
Likes
7.801
Επόμενο Ταξίδι
terra incognita
Ταξίδι-Όνειρο
α του Κενταύρου
Είναι πράγματι τόσο γραφική και όμορφη όσο λένε;;; Βρέθηκα μια φορά Τορίνο και σε ένα καφέ ρώτησα μια παρέα Ιταλούς που θα δώ την πιο όμορφη, γραφική και παλιά πόλη και μου απάντησαν Λα Σπέτζια....Αλλά δεν κατάφερα τελικά να πάω..:(
Εμένα μου άρεσε πολύ, ε, αν το λένε και οι Ιταλοί... :)

Είχα βρεθεί με φίλους Ιταλούς, κάναμε Πρωτοχρονιά στο σπίτι ενός εκεί (σπίτι... λέμε τώρα, κάστρο ήταν! - τέλος πάντων) και είτε με μάτι θολό, είτε με μάτι γλαρό η πόλη κούκλα ήταν! :D
 

Venia

Member
Μηνύματα
242
Likes
57
Επόμενο Ταξίδι
?????
Ταξίδι-Όνειρο
Βόρειος Πόλος
Καλησπέρα,

Καθώς ξεκίνησαν οι πτήσεις της Ryanair από Άραξο, λέμε να οργανώσουμε 1 εξόρμηση στη Βόρεια Ιταλία. Το δέλεαρ για μας είναι κυρίως το γεγονός ότι μένουμε στην Πάτρα κι έτσι γλυτώνουμε τη μετάβαση στην Αθήνα.

Το ταξίδι θα είναι για 5 μέρες (4 βράδια). Φτάνουμε στο Μπέργκαμο τη Δευτέρα κατά τις 4 κι αναχωρούμε την Παρασκευή (δε γνωρίζω ώρα επειδή δε βγάλαμε ακόμα τα εισιτήρια.)

Έχω κάνει 1 πολύ πρόχειρο πρόγραμμα βασιζόμενη σε χιλιομετρικές αποστάσεις και πριν το συζητήσω με την παρέα μου, θα ήθελα να του ρίξει κάποιος 1 ματιά και να κάνει διορθώσεις (ή και πλήρη αναδιάρθρωση...) Μη με πάρετε με τις πέτρες γιατί επαναλαμβάνω ότι το πρόγραμμα είναι εντελώς πρόχειρο! Να σημειωθεί ότι δε μας πειράζει αν θα είναι κουραστικό- δεν πάμε εκεί για ξεκούραση αλλά για να δούμε όσα περισσότερα προλάβουμε. Εννοείται ότι θα νοικιάσουμε αυτοκίνητο κι ότι ευτυχώς και οι 5 μας είμαστε του πρωινού ξυπνήματος και της εξερεύνησης μέχρι τελικής πτώσεως!

Έχουμε και λέμε λοιπόν:

Πρώτη μέρα: Άφιξη στο Μπέργκαμο. Βόλτα και διανυκτέρευση εκεί.


Δεύτερη μέρα: Νωρίς το πρωί, μικρή βόλτα στην πόλη και μετά, σύντομη περιήγηση σε Como και Bellagio. Το βραδάκι, αναχώρηση για Μιλάνο.
Βόλτα στο Μιλάνο και ύπνος.

Τρίτη μέρα
: Το πρωί σύντομη βόλτα στο Μιλάνο κι αναχώρηση για Βενετία. Βόλτα κι ύπνος εκεί.

Τέταρτη μέρα: Βόλτα στη Βενετία κι αναχώρηση για Verona. Βόλτα και διανυκτέρευση εκεί.

Τελευταία μέρα : Μικρή βόλτα κι αναχώρηση για αεροδρόμιο Μπέργκαμο.

Υ.Γ: Προτείνετε να αλλάξω κάποια από τα παραπάνω με το Λουγκάνο, τη Φλωρεντία ή την Πίζα?
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.205
Μηνύματα
883.764
Μέλη
38.903
Νεότερο μέλος
Akis2002

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom