Ιταλία Πρόγραμμα για βόρεια Ιταλία

evalou

Member
Μηνύματα
10
Likes
2
Καλησπέρα παιδιά,
Ζαχαρώνω κάτι εισιτήρια μέσα Μαϊου για μπέργκαμο με επιστροφή απο μπολόνια. 8 ημέρες συνολικά. Πως θα μου προτείνατε να τις μοίραζα; Δεν είμαι ιδιαίτερη φαν του Μιλάνου, προτιμώ πιο παραδοσιακά-αυθεντικά μέρη.
Φλωρεντία την έχω στανταράκι στο πλάνο, από εκεί και πέρα ψάχνομαι. Αλλά είναι τόσες πολλές οι ομορφιές που δεν ξέρω τι να πρωτοκοιτάξω.

Οποιαδήποτε συμβουλή καλοδεχούμενη.
 

makisg

Member
Μηνύματα
4.712
Likes
14.779
Επόμενο Ταξίδι
Βενετία,Λουμπλιάνα,Μπλέντ
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νησιά Φίτζι
Καλησπέρα παιδιά,
Ζαχαρώνω κάτι εισιτήρια μέσα Μαϊου για μπέργκαμο με επιστροφή απο μπολόνια. 8 ημέρες συνολικά. Πως θα μου προτείνατε να τις μοίραζα; Δεν είμαι ιδιαίτερη φαν του Μιλάνου, προτιμώ πιο παραδοσιακά-αυθεντικά μέρη.
Φλωρεντία την έχω στανταράκι στο πλάνο, από εκεί και πέρα ψάχνομαι. Αλλά είναι τόσες πολλές οι ομορφιές που δεν ξέρω τι να πρωτοκοιτάξω.

Οποιαδήποτε συμβουλή καλοδεχούμενη.
Με τί μέσο θα γίνονται οι μετακινήσεις??
Τις παραπάνω προτάσεις που κάνουν οι άλλοι τις διάβασες??
 

snik38

New Member
Μηνύματα
4
Likes
5
Καλησπέρα παιδία, μετά απο σχεδόν 2 χρόνια απουσίας απο τα ταξίδια έκλεισα σήμερα 1 εβδομάδα για Μιλάνο (Μπέργκαμο) 14-21/10 με την κοπέλα μου. Η αλήθεια είναι πως δεν ξερω πως θα είναι τα πράγματα μέχρι τον Οκτώβριο, απο ότι είδα τα περισσότερα ξενοδοχεία/δωμάτια έχουν δωρεάν ακύρωση οπότε αν δυσκολέψει η κατάσταση με τον Covid θα χάσουμε μόνο τα αεροπορικά.

Έχουμε επισκεφτει Ρώμη και Βενετία και σκέφτομαι για αυτό το ταξίδι να εστιάσουμε κυρίως στις λίμνες και να κάνουμε μια διαδρομή Μπέργκαμο, Λίμνη κόμο, γύρω χωριά και Λουγκάνο μιας και μου αρέσει περισσότερο η φύση. Η αλήθεια είναι πως το μπάτζετ είναι λίγο περιορισμένο οπότε σαν μια πρώτη ιδέα είναι να μείνουμε Λέκκο τις περισσότερες ημέρες και τις τελευταίες 2-3 ημέρες να μείνουμε Μπέργκαμο και ίσως να κάνουμε και μια μονοήμερη Μιλάνο; Η αλήθεια είναι βέβαια ότι προτιμούμε να δούμε γραφικά χωριουδάκια και φύση παρά μουσεία και εκκλησίες για αυτό το Μιλάνο είναι με ερωτηματικό.

Ήθελα να ρωτήσω
1) Αν το αυτοκίνητο είναι απαραίτητο για να δούμε τη Λίμνη Κόμο (μιας και δεν έχουμε πιστωτική και από ότι διάβασα αυτό είναι πρόβλημα για την ενοικίαση)
2) Σκέφτομαι να διαθέσω 4 διανυκτερεύσεις στο Λέκκο για να γυρίσουμε λίμνη Κόμο και μια μονοήμερη Λουγκάνο και 3 στο Μπέργκαμο με ίσως μια μονοήμερη Μιλάνο. Να κάνω κάποια αλλαγή;

Σας ευχαριστώ προκαταβολικά για τις προτάσεις σας.
 

gm90

New Member
Μηνύματα
1
Likes
0
Καλησπέρα παιδιά.

Σκεφτόμαστε να πάμε 5 μέρες βόρεια Ιταλία( δεν έχουμε ξαναπάει) με επιβίβαση και αναχώρηση το αεροδρόμιο του Μιλάνο.
Λέμε να επισκεφτούμε λίμνη Κόμο( μάλλον για μονοήμερη), 2 μέρες Μιλάνο και 2 μέρες Βερόνα.
Θα ήθελα να ρωτήσω τα έξης:
-Αμάξι αξίζει να νοικιάσουμε αμάξι ή να αρκεστουμε στα τραίνα?
-Έχετε να προτείνετε κάποια εναλλακτική διαδρομή με βάση την δικιά σας εμπειρία?
 

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.075
Likes
20.112
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γη του Πυρός
Καλησπέρα παιδιά.

Σκεφτόμαστε να πάμε 5 μέρες βόρεια Ιταλία( δεν έχουμε ξαναπάει) με επιβίβαση και αναχώρηση το αεροδρόμιο του Μιλάνο.
Λέμε να επισκεφτούμε λίμνη Κόμο( μάλλον για μονοήμερη), 2 μέρες Μιλάνο και 2 μέρες Βερόνα.
Θα ήθελα να ρωτήσω τα έξης:
-Αμάξι αξίζει να νοικιάσουμε αμάξι ή να αρκεστουμε στα τραίνα?
-Έχετε να προτείνετε κάποια εναλλακτική διαδρομή με βάση την δικιά σας εμπειρία?
Καλησπέρα. Αν θέλετε να δείτε τις συγκεκριμένες πόλεις μόνο, δεν αξίζει να νοικιάσετε αυτοκίνητο! Η μετάβαση με τρένο είναι η καλύτερη επιλογή. Με το αυτοκίνητο θα πληρώνετε πάρκινγκ χωρίς λόγο μόνο και μόνο για μεταβείτε απο τη μία πόλη στην άλλη....το αυτοκίνητο είναι άχρηστο μέσα στις πόλεις.
 

Katerinaboby

Member
Μηνύματα
88
Likes
77
Επόμενο Ταξίδι
Νορβηγία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ιαπωνία, Νότια Αμερική,
Γεια σας κι από μένα. Έχω κλείσει 18-21 Νοεμβρίου ταξίδι στο Μιλάνο. Μιλάνο πάω για πρώτη φορά. Θέλω να πω στους ειδήμονες της παρέας το πλάνο μου και οι συμβουλές τους θα είναι πολύτιμες. Φτάνω Πέμπτη, 4 το απόγευμα Μπέργκαμο. Σκοπεύω να αφιερώσουμε το βραδάκι και ολόκληρη την Παρασκευή στο Μιλάνο και το Σάββατο να πάμε ημερήσια Λουγκάνο. Κυριακή στις 3 αναχώρηση από Μαλπένσα. Αυτοκίνητο όχι. Θα χρησιμοποιούμε ΜΜΜ και τρένο για Λουγκάνο. Πως ακούγεται?
 

makisg

Member
Μηνύματα
4.712
Likes
14.779
Επόμενο Ταξίδι
Βενετία,Λουμπλιάνα,Μπλέντ
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νησιά Φίτζι
Γεια σας κι από μένα. Έχω κλείσει 18-21 Νοεμβρίου ταξίδι στο Μιλάνο. Μιλάνο πάω για πρώτη φορά. Θέλω να πω στους ειδήμονες της παρέας το πλάνο μου και οι συμβουλές τους θα είναι πολύτιμες. Φτάνω Πέμπτη, 4 το απόγευμα Μπέργκαμο. Σκοπεύω να αφιερώσουμε το βραδάκι και ολόκληρη την Παρασκευή στο Μιλάνο και το Σάββατο να πάμε ημερήσια Λουγκάνο. Κυριακή στις 3 αναχώρηση από Μαλπένσα. Αυτοκίνητο όχι. Θα χρησιμοποιούμε ΜΜΜ και τρένο για Λουγκάνο. Πως ακούγεται?
Μια χαρά ακούγεται ;)
 

FOTEINI77

Member
Μηνύματα
7
Likes
0
Καλησπέρα! Είμαι νέο μέλος και θελω να ρωτήσω προτάσεις για Ιταλία. Εβγαλα μόλις εισιτήρια για Μιλάνο και θέλω να ρωτήσω εκδρομούλες. Δε θελουμε να μείνουμε εκεί . Προς Βερόνα, Βενετία ή Τοσκάνη ??? Συνολικά είναι 5 μέρες.
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.088
Likes
44.919
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Peru, Japan, Iceland

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.075
Likes
20.112
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γη του Πυρός
Καλησπέρα! Είμαι νέο μέλος και θελω να ρωτήσω προτάσεις για Ιταλία. Εβγαλα μόλις εισιτήρια για Μιλάνο και θέλω να ρωτήσω εκδρομούλες. Δε θελουμε να μείνουμε εκεί . Προς Βερόνα, Βενετία ή Τοσκάνη ??? Συνολικά είναι 5 μέρες.
Καλησπέρα και καλώς ήρθες! Τι εποχή θα πάτε; Όταν λες οτι δεν θέλετε να μείνετε "εκεί" εννοείς στο Μιλάνο ή στα σημεία/πόλεις που θα μεταβείτε; Με τι θα μετακινείστε; Ποια είναι τα ενδιαφέροντα σας; Αν θες δώσε κάποιες παραπάνω πληροφορίες για να μπορούμε να κάνουμε πιο συγκεκριμένες προτάσεις και διάβασε τα νήματα που σου επισύναψε ο @psilos3 καθώς και γενικά τα νήματα με πληροφορίες για Ιταλία Ευρώπη . Υπάρχει πολύ υλικό για αυτά που ρωτάς και για οποιαδήποτε απορία περαιτέρω υπάρχει πολύς κόσμος που μπορεί να λύσει τυχόν απορίες.
 

FOTEINI77

Member
Μηνύματα
7
Likes
0
Καλησπέρα και καλώς ήρθες! Τι εποχή θα πάτε; Όταν λες οτι δεν θέλετε να μείνετε "εκεί" εννοείς στο Μιλάνο ή στα σημεία/πόλεις που θα μεταβείτε; Με τι θα μετακινείστε; Ποια είναι τα ενδιαφέροντα σας; Αν θες δώσε κάποιες παραπάνω πληροφορίες για να μπορούμε να κάνουμε πιο συγκεκριμένες προτάσεις και διάβασε τα νήματα που σου επισύναψε ο @psilos3 καθώς και γενικά τα νήματα με πληροφορίες για Ιταλία Ευρώπη . Υπάρχει πολύ υλικό για αυτά που ρωτάς και για οποιαδήποτε απορία περαιτέρω υπάρχει πολύς κόσμος που μπορεί να λύσει τυχόν απορίες.
Καλημέρα σε όλους! Θα πάμε τέλος Απριλίου και με ο "εκεί" εννοώ Μιλάνο, γιατί όσοι φίλοι έχουν πάει δεν τους άρεσε ιδιαίτερα..Έχουμε σκεφτεί να πάμε Τοσκάνη, αλλά δεν ξέρω αν είναι μακριά από Μιλάνο..Να ενοικιάσουμε αυτοκίνητο, να μείνουμε Φλωρεντία 2,3 βράδια και να γυρίσουμε...Επίσης θα ήθελα να ρωτήσω αν αξίζει να μείνεις Μπολόνια?
 

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.075
Likes
20.112
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γη του Πυρός
Καλημέρα σε όλους! Θα πάμε τέλος Απριλίου και με ο "εκεί" εννοώ Μιλάνο, γιατί όσοι φίλοι έχουν πάει δεν τους άρεσε ιδιαίτερα..Έχουμε σκεφτεί να πάμε Τοσκάνη, αλλά δεν ξέρω αν είναι μακριά από Μιλάνο..Να ενοικιάσουμε αυτοκίνητο, να μείνουμε Φλωρεντία 2,3 βράδια και να γυρίσουμε...Επίσης θα ήθελα να ρωτήσω αν αξίζει να μείνεις Μπολόνια?
Η άνοιξη είναι η καλύτερη εποχή για να κάνεις βόλτες στην Ιταλία! Αφού δεν θέλετε να μείνετε Μιλάνο μπορείτε να νοικιάσετε αυτοκίνητο και να κάνετε τουρ σε κάποιες απο τις λίμνες! Αν πάτε Γκάρντα μπορείτε να βάλετε στο πρόγραμμα σας και τη Βερόνα που ανέφερες αρχικά. Επίσης, αν είστε της πεζοπορίας, είναι ιδανική εποχή για να πάτε τσίνκουε τέρε και να κάνετε τις πεζοπορίες απο χωριό σε χωριό!

Για Τοσκάνη είναι ωραία εποχή να κάνετε οινοτουρισμό στην επαρχία της! Δεν θα διάλεγα για βάση μία μεγάλη πόλη όπως η Φλωρεντία, αλλά θα άλλαζα ανα μία ή δύο μέρες κατάλυμα στην επαρχία για να δω περισσότερα απο την επαρχία της! Αν πάλι θέλετε να δείτε πόλεις όπως η Φλωρεντία ή η Βενετία εγώ θα αφιέρωνα 4 μέρες για τη κάθε μία σίγουρα, αλλά αυτό εξαρτάται απο τα ενδιαφέροντα του καθενός....Για τη Μπολόνια που ρωτάς, δεν έχω πάει, αλλά όταν πάω σίγουρα θα μείνω!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.108
Μηνύματα
880.561
Μέλη
38.837
Νεότερο μέλος
koliswa

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom