Ιταλία Πρόγραμμα για βόρεια Ιταλία

Nick78

New Member
Μηνύματα
1
Likes
0
Καλησπερα σας και καλως σας βρηκα!

Εχω ηδη διαβασει αρκετα χρησιμα πραγματα για την βορειο Ιταλια στο forum.Προκειται να ταξιδεψω οικογενειακως μετα συζυγου και 2 τεκνων στην προεφηβεια,στα μεσα Αυγουστου στην Ιταλια.

Οι προς εκμεταλλευση ωφελιμες ημερες ειναι απο το πρωι της 16ης Αυγουστου οπου θα βρισκομαστε στο Μιλανο,μεχρι το πρωι της 24ης Αυγουστου οπου αναχωρουμε απο Βενετια.

Εχουμε κλεισει μονο τα αεροπορικα μας εισιτηρια και τιποτα αλλο!

Η αρχικη μου σκεψη ειναι να ακολουθησουμε την διαδρομη Μιλανο (2-3 ημερες),μεταβαση με τρενο στην Φλωρεντια (2-3 ημερες),ισως καποια σταση για καμια ημερα στην Μπολονια και μετα παλι συνεχεια με τρενο στην Βενετια για κανα δυο ημερες.

Δεν ξερω εαν αυτο θα ειναι κουραστικο ή εαν θα πρεπει να επιλεξουμε να παμε σε λιγοτερες πολεις π.χ αντι για 3-4 σε 2,παντως τις διαδρομες των τρενων ετσι οπως το σκεφτομαι αυτη τη στιγμη δεν τις βρισκω ιδιαιτερα μεγαλες και απαιτητικες.Και αν δεν κανω λαθος,η Ιταλια εχει πολυ καλο δικτυο τρενων.

Ποια ειναι η γνωμη των πιο εμπειρων απο Ιταλια;Βγαινει το προγραμμα ή θα πρεπει να γινουν τροποποιησεις;

Ευχαριστω!
 

Kyriakao

Member
Μηνύματα
239
Likes
1.275
Επόμενο Ταξίδι
Συνεχώς αυτο ψάχνω!
Ταξίδι-Όνειρο
ματσου πιτσου,περου
8 ημερες θα μπορουσες ανετα να γεμισεις μονο με Μιλανο και Βενετια. Μην το απλωσεις τοσο πολυ γιατι ειναι και δυσκολη περιοδος ειστε και οικογενεια οποτε θα ειναι πιο δυσκολες οι μετακινησεις. Η Φλωρενια ειναι μακρια και συνδυαζετε πιο ευκολα με Ρωμη. Να αφιερωσεις τουλαχιστον 3 μερες στο μιλανο με ημερησια και στο Κομο Αν θελεις ισως χωραει να πας και μεχρι Μπολονια με τρενο για 1-2 μερες και τις υπολοιπες Βενετια. Το να μην εχεις κλεισει κλεισει τιποτε αλλο για μεσα Αυγουστου δεν ειναι οτι σοφοτερο γιατι μιλαμε για περιοδο μεγαλης αιχμης και δεν ξερεις τι θα εχει διαθεσιμο και σε τι τιμες.
 

panlek30

Member
Μηνύματα
1.545
Likes
3.988
Επόμενο Ταξίδι
Κωνσταντινούπολη
Ταξίδι-Όνειρο
Περού - Βολιβία
Καλησπερα σας και καλως σας βρηκα!

Εχω ηδη διαβασει αρκετα χρησιμα πραγματα για την βορειο Ιταλια στο forum.Προκειται να ταξιδεψω οικογενειακως μετα συζυγου και 2 τεκνων στην προεφηβεια,στα μεσα Αυγουστου στην Ιταλια.

Οι προς εκμεταλλευση ωφελιμες ημερες ειναι απο το πρωι της 16ης Αυγουστου οπου θα βρισκομαστε στο Μιλανο,μεχρι το πρωι της 24ης Αυγουστου οπου αναχωρουμε απο Βενετια.

Εχουμε κλεισει μονο τα αεροπορικα μας εισιτηρια και τιποτα αλλο!

Η αρχικη μου σκεψη ειναι να ακολουθησουμε την διαδρομη Μιλανο (2-3 ημερες),μεταβαση με τρενο στην Φλωρεντια (2-3 ημερες),ισως καποια σταση για καμια ημερα στην Μπολονια και μετα παλι συνεχεια με τρενο στην Βενετια για κανα δυο ημερες.

Δεν ξερω εαν αυτο θα ειναι κουραστικο ή εαν θα πρεπει να επιλεξουμε να παμε σε λιγοτερες πολεις π.χ αντι για 3-4 σε 2,παντως τις διαδρομες των τρενων ετσι οπως το σκεφτομαι αυτη τη στιγμη δεν τις βρισκω ιδιαιτερα μεγαλες και απαιτητικες.Και αν δεν κανω λαθος,η Ιταλια εχει πολυ καλο δικτυο τρενων.

Ποια ειναι η γνωμη των πιο εμπειρων απο Ιταλια;Βγαινει το προγραμμα ή θα πρεπει να γινουν τροποποιησεις;

Ευχαριστω!
Θα παρέλειπα τη Μπολόνια. Δεν έχεις τόσες μέρες. Η πρότασή μου είναι 2 Μιλάνο, 3 Φλωρεντία και 3 Βενετία.
Αν θες να δεις οποιαδήποτε και Μπολόνια, μείνε μόνο 1 βράδυ Μιλάνο και βάλτο Μπολόνια (προσωπικά δεν θα το έκανα).
 

dammys

Member
Μηνύματα
377
Likes
692
Μιλάνο 15 αυγούστου νομίζω ότι θα βρεις πολλά μαγαζιά κλειστά και γενικά πιστεύω θα βρεις ξενοδοχεία στην περιοχή του σιδηροδρομικού σταθμού..κλείσε πρώτα να είσαι σίγουρος και μετά κάνε ημερήσιες εκδρομές κόμο-λουγκάνο ...
 

thanos75

Member
Μηνύματα
1.364
Likes
3.406
Επόμενο Ταξίδι
μάλλον Παρίσι
Ταξίδι-Όνειρο
Καλιφόρνια-Χαβάη
Επίσης με ανησυχεί πολύ που εάν κατάλαβα καλά δεν έχεις κλείσει ακομα διαμονή στη Βενετία. Πιστέψε δεν είναι καθόλου εύκολη πολη και ειδικά τη συγκεκριμένη περίοδο. Βρεθηκα πριν λίγο καιρό και έμεινα για 3 βράδια και πίστεψέ με στις αρχές Απριλίου που είχα αρχίσει να προγραμματίζω το ταξίδι, δυσκολεύτηκα αρκετά να βρω αξιοπρεπές οικονομικό κατάλυμα στην κυρίως πόλη (εκτός κι αν έμενα mestre η marghere, που δεν θα στο πρότεινα, γιατί πολύ απλά δε είναι Βενετία). Μην το αμελεις άλλο, ειδικά αφού είστε οικογένεια. Επίσης για να μη σου βγει εξωφρενικά κουραστικό, καλύτερα θα σε συμβούλευα να μοιράσεις τη διαμονή σε 2 πόλεις και βάλε από κάθε πόλη κάποια μονοήμερη. Π.χ μπορείς να μείνεις 4 βράδια στο Μιλάνο κ να το συνδυάσεις με μονοήμερη ενδεχομένως σε Κόμο, η Μπέργκαμο, η Τορίνο, και άλλα 3/4 στη Βενετία και να κάνεις κάποια μονοήμερη ενδεχομένως σε Βερόνα η Τεργέστη
 

domino

Member
Μηνύματα
291
Likes
272
Μιλάνο η Μπέργκαμο πετάς;

Από Βενετία η Τρεβιζο φεύγεις;

Έχεις οδηγήσει / νοικιάσει ξανά στο εξωτερικό;

Τι προϋπολογισμό έχεις ;

Σκοπεύεις να το πας χαλαρά η θέλεις να δεις όσο περισσότερα μπορείς ;

Έχετε ξαναταξιδεύσει αλλάζοντας κάθε δυο μέρες κατάλυμα;
 

vaggelakos

Member
Μηνύματα
209
Likes
34
Επόμενο Ταξίδι
salzburg?!
Καλησπέρα σε όλους τους χρήστες του φόρουμ.
Έχω κλείσει εισιτήρια για Μπέργκαμο με την οικογένειά μου (2 παιδιά ηλικίας 12-14) αναχώρηση 8/4 (φτάνουμε 11.15 πρωί) και επιστροφή 13/4 αναχώρηση από Μπέργκαμο 16.15).
8/4 (1 διανυκτέρευση) φτάνουμε, πάμε Μιλάνο (μπορεί να κλείσω και san siro εισιτήρια αγώνα που έχει για τα αγόρια μου)
9/4 πρωινό και φύγαμε για Βενετία (1 διανυκτέρευση)
10/4 πρωινο και φύγαμε για Άγιο Μαρίνο (1 διανυκτέρευση)
11/4 πρωινό και φύγαμε για Τοσκάνη και (2 διανυκτερεύσεις)
Προοπτική για μια επιδερμική επίσκεψη σε Φλωρεντία, Σιένα,Σαν τζιμιτζιανο)
13/4 επιστροφή από Τοσκάνη Μπέργκαμο.
Εφικτό?
Περιμένω προτάσεις
 

vickokka

Member
Μηνύματα
1.235
Likes
1.931
Ταξίδι-Όνειρο
παντου
Καλησπέρα σε όλους τους χρήστες του φόρουμ.
Έχω κλείσει εισιτήρια για Μπέργκαμο με την οικογένειά μου (2 παιδιά ηλικίας 12-14) αναχώρηση 8/4 (φτάνουμε 11.15 πρωί) και επιστροφή 13/4 αναχώρηση από Μπέργκαμο 16.15).
8/4 (1 διανυκτέρευση) φτάνουμε, πάμε Μιλάνο (μπορεί να κλείσω και san siro εισιτήρια αγώνα που έχει για τα αγόρια μου)
9/4 πρωινό και φύγαμε για Βενετία (1 διανυκτέρευση)
10/4 πρωινο και φύγαμε για Άγιο Μαρίνο (1 διανυκτέρευση)
11/4 πρωινό και φύγαμε για Τοσκάνη και (2 διανυκτερεύσεις)
Προοπτική για μια επιδερμική επίσκεψη σε Φλωρεντία, Σιένα,Σαν τζιμιτζιανο)
13/4 επιστροφή από Τοσκάνη Μπέργκαμο.
Εφικτό?
Περιμένω προτάσεις
Eφικτό αν γίνεις Βέγγος!!! Συγγνωμη αλλα τι θα ευχαριστηθείτε με τόσο τρέξιμο????
Η Ιταλία εκεί είναι δε φεύγει και θα πάτε στο καθολικό Πάσχα θα γίνεται της μουρλής στις autostrate. Θα δείτε πόλεις όπως Μιλάνο Βενετια Φλωρεντία 1 μέρα? δε θα δείτε τίποτα, ανάμεσα σε πάρκινγλ, μετρό για να πάτε κέντρο, κλπ τι θα ευχαριστηθείτε βρε παιδιά? Για μένα όχι, ειναι εφικτό αν σε κυνηγάνε κ τρέχεις αλλιως όχι. Περιοριστείτε σε μια περιφέρεια ή δείτε 2 μεγάλες πόλεις Μιλανο- Bergamo, Βενετία κ Βερόνα που είναι σε μια ευθεία. Η Τπσκάνη θέλει μια βδομαδα μόνη της.....
 

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.110
Likes
20.335
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ταξίδι-Όνειρο
Γη του Πυρός
Προοπτική για μια επιδερμική επίσκεψη σε Φλωρεντία, Σιένα,Σαν τζιμιτζιανο)
Καλησπέρα. Επιδερμική επίσκεψη θα κάνετε σε όλα και όχι μόνο στη Τοσκάνη, εκτός αν έχετε ξανά πάει Βενετία, Μιλάνο κτλ.
Τα παιδιά σας τι ηλικία έχουν αν επιτρέπεται;

Edit: Τη γράφετε την ηλικία και δεν το πρόσεξα. Πάλι καλά δεν είναι κάτω των 10 ετών
 
Last edited:

panlek30

Member
Μηνύματα
1.545
Likes
3.988
Επόμενο Ταξίδι
Κωνσταντινούπολη
Ταξίδι-Όνειρο
Περού - Βολιβία
Καλησπέρα σε όλους τους χρήστες του φόρουμ.
Έχω κλείσει εισιτήρια για Μπέργκαμο με την οικογένειά μου (2 παιδιά ηλικίας 12-14) αναχώρηση 8/4 (φτάνουμε 11.15 πρωί) και επιστροφή 13/4 αναχώρηση από Μπέργκαμο 16.15).
8/4 (1 διανυκτέρευση) φτάνουμε, πάμε Μιλάνο (μπορεί να κλείσω και san siro εισιτήρια αγώνα που έχει για τα αγόρια μου)
9/4 πρωινό και φύγαμε για Βενετία (1 διανυκτέρευση)
10/4 πρωινο και φύγαμε για Άγιο Μαρίνο (1 διανυκτέρευση)
11/4 πρωινό και φύγαμε για Τοσκάνη και (2 διανυκτερεύσεις)
Προοπτική για μια επιδερμική επίσκεψη σε Φλωρεντία, Σιένα,Σαν τζιμιτζιανο)
13/4 επιστροφή από Τοσκάνη Μπέργκαμο.
Εφικτό?
Περιμένω προτάσεις
Καλησπέρα! Ούτε να το σκεφτείς. Μοιάζει με πρόγραμμα πρακτορείου που απλά στριμώχνουν 500 πράγματα σε 5 μέρες απλά για να τα κάνουν ελκυστικά. Στην ουσία όμως δε βλέπεις τίποτα. 5 μέρες έχεις στην ουσία.
Θα περιορίζομουν σε Μπέργκαμο, Σιρμιονε (όμορφο χωριό στη λίμνη Γκάρντα) και Βενετία. Επειδή έχεις παιδάκια θα μπορούσατε να πάτε και στη Gardaland.
Και αυτα πολλά είναι άλλα τέλος πάντων. Τα περί Τοσκάνης είναι αστείο.
 

vaggelakos

Member
Μηνύματα
209
Likes
34
Επόμενο Ταξίδι
salzburg?!
Καλησπέρα. Επιδερμική επίσκεψη θα κάνετε σε όλα και όχι μόνο στη Τοσκάνη, εκτός αν έχετε ξανά πάει Βενετία, Μιλάνο κτλ.
Τα παιδιά σας τι ηλικία έχουν αν επιτρέπεται;
Οι ηλικίες είναι 12 και 14.
Συμφωνώ για το επιδερμική σε όλες δε λέω όχι.
Με την γυναίκα μου και το μεγάλο μου γιο όταν ήταν 8 μηνών κάναμε ταξίδι Μπέργκαμο Μιλάνο λίμνη Κόμο. Και μετά από τρεις μήνες ξαναπήγαμε Ιταλία στην Βενετία. Ήταν 11-12 μηνών. Εννοείται δε θυμάται. Ύστερα από τόσα χρόνια ξανά πάμε προς τα κει. Οπότε θέλουμε να τους δείξουμε τη Βενετία λίγο χοντροκομμένα. Να περπατήσουμε από το πρωί μέχρι το βράδυ. Και μετά προσωπικά αποθημενα τα υπόλοιπα μέρη Σιένα, σαν τζιμιτζιανο. Γνωρίζω ότι δε μπορώ να τα απολαύσουμε στο σημείο που αξίζει. Ούτε θα έχω την δυνατότητα να πάω σε μουσεία κτλ. Εκτός αν υπάρξει εξαίρεση....
Καταλαβαίνω το σκεπτικό σας.
Και Ρώμη πχ έχω πάει 2 φορές αλλά σίγουρα θα υπάρχει μέρος που δεν πήγα. Είτε είναι ένα διάσημο πχ καφέ ή οτιδήποτε άλλο (μουσεία και αρχαιολογικοί χώροι τους καλυψα)
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.161
Μηνύματα
882.480
Μέλη
38.878
Νεότερο μέλος
pennykk

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom