Ιταλία Πρόγραμμα για βόρεια Ιταλία

thanos75

Member
Μηνύματα
1.370
Likes
3.426
Επόμενο Ταξίδι
μάλλον Παρίσι
Ταξίδι-Όνειρο
Καλιφόρνια-Χαβάη
Παιδιά καλημέρα! Το τελικό μας πρόγραμμα μετά και από τις δικές σας προτάσεις καθορίστηκε.
Ημερομηνίες ταξιδιού 2-6/3/23 . 2-5 διαμονή στη Βερόνα και 5-6 διαμονή στην Βενετία.
Στη διάρκεια της τριήμερης διαμονής μας στη Βερόνα θα επισκεφτούμε τη λίμνη Γκάρντα την μία από τις 3 ημέρες. Επίσης , κατά της διαδρομή μας από το Τρεβιζό για Βερόνα θα κάνουμε μία στάση για καφέ την Πάντοβα. Πιστεύω ότι ήταν το δυνατότερο ξεκούραστο πλάνο χωρίς εναλλαγές πολλών μέσων και καταλυμάτων.
Οντως μου φαίνεται μια χαρά το πρόγραμμα. Για το Σιρμιόνε υπάρχει λεωφορείο από τη Βερόνα απευθείας. Η αφετηρία των λεωφορείων είναι σε ένα πλάτωμα απέναντι σχεδόν από το σιδηροδρομικό σταθμό. Πιστεύω θα είναι όμορφα αρχές Μαρτίου και πιο εύκολα περπατήσιμο το χωριό (το Σιρμιόνε δηλαδή), χωρίς ορδές τουριστών. Εξάλλου πέρα από τοπίο της λίμνης και το ίδιο το χωριό είναι πολύ όμορφο και με αξιοθέατα (αρχαίες ρωμαικές επαύλεις, κάστρο, κλπ). Στις 5 Μαρτίου κάντε πάντως όσο γίνεται νωρίτερα checkout ώστε να έχετε μισή μέρα ακόμα στη Βενετία, πέρα από την 6η Μαρτίου, για να την απολαύσετε. Ούτως ή άλλως πάντως είμαι βέβαιος ότι κάποια στιγμή θα ξαναεπίστρέψετε Βενετία
 

Sof Guru

Member
Μηνύματα
222
Likes
1.266
Επόμενο Ταξίδι
Πάργα-Πηγές Αχέροντα
Ταξίδι-Όνειρο
Ισλανδία, Αργεντινή
Η στάση στην Πάδοβα αξίζει θα σας πάρει αρκετές ώρες.
Αν δεν έχετε αυτοκίνητο η εμπειρία της γκαρντας μειώνετε κατά 99%.
Περιοριστείτε στο Σιρμιόνε (οπωσδήποτε) και στο Ντεζεντζάνο χωρίς αυτοκίνητο. Δεν γνωρίζω πως είναι το σύστημα με ΜΜΜ έκτος πόλης δεν έχω πάρει ποτέ.
Εάν νοικιάσετε, προσοχή τους χώρους πάρκινγκ, γράφουν. Και προσοχή στα όρια ταχύτητας.
Αν έχετε αυτοκίνητο και ξεκινήσετε πολύ νωρίς το πρωί μπορείτε να τη δείτε όλη και να σταματήσετε οπού σας καπνίσει Ρίβα, Σαλό και πάει λέγοντας. Θα κάνετε τον κύκλο όπως σας βολεύει.
Στην Πάντοβα θα μείνουμε περίπου 5 ώρες . Φρέσκια πληροφορία γιατί μόλις έκλεισα όλες τις βασικές μας διαδρομές με τρένο. Στη λίμνη όπως μας προ τρέψατε υπολογίζουμε να πάμε μόνο Σιρμιόνε και Πεσκιέρα ντελ Γκάρντα. Τα ΜΜΜ από Βερόνα μου δείχνουν τρένο από την πόλη με προορισμό το Μιλάνο και στάση ακριβώς Πεσκιέρα ντελ Γκάρντα ( 15 λεπτά) και από εκεί υπάρχει λεωφορείο απευθείας για Σιρμιόνε ( 30 λεπτά) .

Οντως μου φαίνεται μια χαρά το πρόγραμμα. Για το Σιρμιόνε υπάρχει λεωφορείο από τη Βερόνα απευθείας. Η αφετηρία των λεωφορείων είναι σε ένα πλάτωμα απέναντι σχεδόν από το σιδηροδρομικό σταθμό. Πιστεύω θα είναι όμορφα αρχές Μαρτίου και πιο εύκολα περπατήσιμο το χωριό (το Σιρμιόνε δηλαδή), χωρίς ορδές τουριστών. Εξάλλου πέρα από τοπίο της λίμνης και το ίδιο το χωριό είναι πολύ όμορφο και με αξιοθέατα (αρχαίες ρωμαικές επαύλεις, κάστρο, κλπ). Στις 5 Μαρτίου κάντε πάντως όσο γίνεται νωρίτερα checkout ώστε να έχετε μισή μέρα ακόμα στη Βενετία, πέρα από την 6η Μαρτίου, για να την απολαύσετε. Ούτως ή άλλως πάντως είμαι βέβαιος ότι κάποια στιγμή θα ξαναεπίστρέψετε Βενετία
Όντως αν μας βοηθήσει και λίγο ο καιρός πιστεύω θα έχουμε μια πολλή ωραία και γεμάτη μέρα με κεντρικό σημείο τη λίμνη. Όσο για το check out αυτό ακριβώς σκοπεύουμε να κάνουμε, να φύγουμε νωρίς από Βερόνα έτσι ώστε να έχουμε λίγες ώρες παραπάνω στη Βενετία. Θέλω επίσης να αναφέρω ότι μείναμε ιδιαίτερα έκπληκτες από τις τιμές των διαμερισμάτων στη Βερόνα. Για 3 διανυκτερεύσεις σε ένα άνετο διαμέρισμα η συνολική τιμή με δωρεάν ακύρωση φυσικά , είναι 406 ευρώ/ 6 άτομα. Στη Βενετία αντίστοιχα κλείσαμε το Meininger στο Μέστρε για άμεση αναχώρηση για το αεροδρόμιο με τιμή 140 ευρώ / 6 άτομα για τη μία διανυκτέρευση μας. Συνολικά αεροπορικά και διαμονή 142 ευρώ / άτομο .
 

tatooine

Member
Μηνύματα
1.444
Likes
5.267
Στην Πάντοβα θα μείνουμε περίπου 5 ώρες . Φρέσκια πληροφορία γιατί μόλις έκλεισα όλες τις βασικές μας διαδρομές με τρένο. Στη λίμνη όπως μας προ τρέψατε υπολογίζουμε να πάμε μόνο Σιρμιόνε και Πεσκιέρα ντελ Γκάρντα. Τα ΜΜΜ από Βερόνα μου δείχνουν τρένο από την πόλη με προορισμό το Μιλάνο και στάση ακριβώς Πεσκιέρα ντελ Γκάρντα ( 15 λεπτά) και από εκεί υπάρχει λεωφορείο απευθείας για Σιρμιόνε ( 30 λεπτά) .
Η επιστροφή σίγουρα μπορεί να γίνει από Ντεζεντσανο, είναι 15 λεπτά πιο εκεί το πολύ, με λεωφορείο που πρέπει να υπάρχει και έχει επίσης σταθμό που σταματάνε όλα τα τρένα. Αν μπορείτε πάτε, αν όχι καλή είναι και η πεσκιερα.
Από ότι είδα έχε κάθε ώρα.
κκκ.png
 
Last edited:

Sof Guru

Member
Μηνύματα
222
Likes
1.266
Επόμενο Ταξίδι
Πάργα-Πηγές Αχέροντα
Ταξίδι-Όνειρο
Ισλανδία, Αργεντινή
Η επιστροφή σίγουρα μπορεί να γίνει από Ντεζεντσανο, είναι 15 λεπτά πιο εκεί το πολύ, με λεωφορείο που πρέπει να υπάρχει και έχει επίσης σταθμό που σταματάνε όλα τα τρένα. Αν μπορείτε πάτε, αν όχι καλή είναι και η πεσκιερα.
Από ότι είδα έχε κάθε ώρα.
View attachment 451448
Ναι είναι όντως πολύ κοντά , το είδα και εγώ . Σημειώνεται και αυτή η πρόταση θα το βάλουμε στο πλάνο . Ευχαριστώ .
 

kouki

New Member
Μηνύματα
2
Likes
0
Καλημέρα σε όλη την κοινότητα. Εχω κλείσει αεροπορικά για Μιλάνο, 28 ΑΠΡ - 2 ΜΑΙ. 'Εχω ξαναπάει Μιλάνο, Kόμο, Γένοβα,Βενετία και θα ήθελα πληροφορίες για την υπόλοιπη Βόρεια Ιταλία (Βερόνα, GARDA, Μπολόνια).
 

fenia42

Member
Μηνύματα
3.880
Likes
14.422
Επόμενο Ταξίδι
Азербайджан
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία,Σβάλμπαρντ
Η Βερόνα είναι πολύ όμορφη πόλη, είτε για αυθημερόν είτε ως βάση. Είχαμε μείνει εκεί πριν 2-3 χρόνια και νοικιάσαμε αυτοκίνητο για το γύρο της λίμνης Garda. Είναι πραγματικά πολύ όμορφη εκδρομή αλλά καλό είναι να μη την κάνετε σκ γιατί έχει πολύ κόσμο.
Επισης από Βερόνα έχουμε πάει στο ιταλικό Τιρόλο για αλλαγή παραστάσεων!
Τελος, το Γενάρη βρεθήκαμε στο Μπέργκαμο κι από εκεί μέσα σε μισή ώρα στο Σαν Πελλεγκρίνο που διαθέτει ένα από τα ωραιότερα σπα της Ευρώπης, αν όχι το ομορφότερο. Οι τιμές είναι λίγο τσουχτερές αλλά αξίζει 100%. Θα είναι μια εμπειρία που θα θυμάστε.
9E882EF6-C54B-4676-8BD8-B2D327E8275E.jpeg

(το σπα από μέσα)
 

coco_

Member
Μηνύματα
1.325
Likes
1.801
Επόμενο Ταξίδι
on the beach!
Ταξίδι-Όνειρο
Guatemala
Θα ήθελα τις προτάσεις σας!
Έχω κλεισει εισιτηρια για Bergamo μέσα Μαη, 4 διανυκτερευσεις. Θα νοικιάσουμε αυτοκίνητο κ σκοπος είναι την μια μερα να την περάσουμε στην gardaland με την κορη μας. Εχουμε παει Μιλανο-Μπεργκαμο-Κομο. Ψαχνομαι τωρα τι θα μπορουσαμε να κανουμε τις υπολοιπες μερες κ που αξιζει να μεινουμε?
Καμια ιδεα?
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.030
Likes
41.021
Θα ήθελα τις προτάσεις σας!
Έχω κλεισει εισιτηρια για Bergamo μέσα Μαη, 4 διανυκτερευσεις. Θα νοικιάσουμε αυτοκίνητο κ σκοπος είναι την μια μερα να την περάσουμε στην gardaland με την κορη μας. Εχουμε παει Μιλανο-Μπεργκαμο-Κομο. Ψαχνομαι τωρα τι θα μπορουσαμε να κανουμε τις υπολοιπες μερες κ που αξιζει να μεινουμε?
Καμια ιδεα?
Αφου πορευεστε ανατολικα, διαμονη στην Παντοβα που ειναι οικονομικη για να δειτε ημερησια τη Βενετια ειτε διαμονη στη Βενετια αν το σηκωνετε.
 

coco_

Member
Μηνύματα
1.325
Likes
1.801
Επόμενο Ταξίδι
on the beach!
Ταξίδι-Όνειρο
Guatemala

paefstra

Member
Μηνύματα
13.030
Likes
41.021
Σκεφτομουν κ εγω ημερησια στην Βενετια. Προλαβαινεις να δεις κατι?
Ναι, ενα απο τα ταξιδια μου εκει ηταν για 2 μερες μια διανυκτερευση απο το ενα πρωι ως το αλλο απογευμα και ειδαμε αρκετα. Απλα δεν βαζεις κανενα μουσειο.
 

connosp

Member
Μηνύματα
390
Likes
828
Θα ήθελα τις προτάσεις σας!
Έχω κλεισει εισιτηρια για Bergamo μέσα Μαη, 4 διανυκτερευσεις. Θα νοικιάσουμε αυτοκίνητο κ σκοπος είναι την μια μερα να την περάσουμε στην gardaland με την κορη μας. Εχουμε παει Μιλανο-Μπεργκαμο-Κομο. Ψαχνομαι τωρα τι θα μπορουσαμε να κανουμε τις υπολοιπες μερες κ που αξιζει να μεινουμε?
Καμια ιδεα?
Για Βενετία σε προτείνω το παρακάτω, είναι και δωρεάν και από θέα.......!!!!!!!
https://www.dfs.com/it/venice/service/rooftop-terrace
 

Attachments


Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.195
Μηνύματα
883.523
Μέλη
38.899
Νεότερο μέλος
RDESPOINA

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom