Aegean Airlines Πρόγραμμα τακτικών επιβατών Miles + Bonus

pan82

Member
Μηνύματα
627
Likes
779
Το κρυφο που δεν ειναι κρυφο ειναι οτι εχεις 2 πτησεις και ευχησου να μην εχουν ολονυκτιο stop over και φορους στο θεο.
Μάλλον δε το εξήγησα καλά, μιλάμε πάντα με aegean για την ίδια απευθείας πτήση και με τους ίδιους φόρους. Βγάζει δύο επιλογές να κλείσεις ή golight/flexi/business και economy star alliance και business απλά στη συγκεκριμένη διαδρομή λόγω μακρινής απόστασης τα μίλια με star alliance είναι αρκετά λιγότερα γι αυτό ρωτάω αν αλλάζει κάτι αφού φόροι και βαλίτσα είναι τα ίδια ενώ τα μίλια λιγότερα
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.030
Likes
41.018
Επειδη ειναι ενα απο τα μακρινα ταξιδια της aegean πραγματι κανει νοημα. Ισως καλυτερα να μιλησεις με την ιδια την Aegean. Θα με ενδιεφερε κι εμενα η απαντηση, αν μπορεις ενημερωσε μας.
 

pan82

Member
Μηνύματα
627
Likes
779
Επειδη ειναι ενα απο τα μακρινα ταξιδια της aegean πραγματι κανει νοημα. Ισως καλυτερα να μιλησεις με την ιδια την Aegean. Θα με ενδιεφερε κι εμενα η απαντηση, αν μπορεις ενημερωσε μας.
Μίλησα και με Aegean και μου είπαν ότι κανονικά δε γίνεται αυτό και ότι σε αυτούς δε βγάζει την επιλογή μέσω star alliance όταν έχει απευθείας πτηση με aegean ίσως είναι λάθος του συστήματος αλλά αν βγάλω μου είπε ότι οι ίδιοι όροι ισχύουν κανονικά και για ακυρώσεις και για όλα με μόνο αλλαγή ότι δε μπορώ να ακυρώσω ένα σκέλος της διαδρομής μόνο αν θελήσω και να κρατήσω το άλλο θα πρέπει να ακυρωθεί όλο.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.030
Likes
41.018
Πραγματικα πολυ λιγες διαθεσιμοτητες σε award στην Aegean το καλοκαιρι σε παρα πολλα δρομολογια. Σε ελαχιστες περιπτωσεις βρισκεις να κλεισεις στον ιδιο προορισμο με μιλια και μεταβαση και επιστροφη. Προφανως δινει διαθεσιμοτητες εκει που τα εισιτηρια εχουν ηδη χαμηλη τιμη λογω μικροτερης ζητησης.
Καταφερα να ολοκληρωσω ως τωρα 2 ταξιδια, αλλο ενα ταξιδι ειναι μισο περιμενοντας διαθεσιμοτητα για να το ολοκληρωσω, γενικα ολα φετος μετ' εμποδιων, σε καμια περιπτωση δεν βρηκα πηγαινε ελα με Aegean. Πολλες διαθεσιμοτητες με Star Alliance αλλα κι εκει θελει προσοχη στους φορους. Πρωτη φορα δυσκολευτηκα τοσο πολυ.
 

taxidiara

Member
Μηνύματα
1.075
Likes
2.491
Επόμενο Ταξίδι
??
Ταξίδι-Όνειρο
ΓΥΡΟΣ Η.Π.Α.
Πραγματικα πολυ λιγες διαθεσιμοτητες σε award στην Aegean το καλοκαιρι σε παρα πολλα δρομολογια. Σε ελαχιστες περιπτωσεις βρισκεις να κλεισεις στον ιδιο προορισμο με μιλια και μεταβαση και επιστροφη. Προφανως δινει διαθεσιμοτητες εκει που τα εισιτηρια εχουν ηδη χαμηλη τιμη λογω μικροτερης ζητησης.
Καταφερα να ολοκληρωσω ως τωρα 2 ταξιδια, αλλο ενα ταξιδι ειναι μισο περιμενοντας διαθεσιμοτητα για να το ολοκληρωσω, γενικα ολα φετος μετ' εμποδιων, σε καμια περιπτωση δεν βρηκα πηγαινε ελα με Aegean. Πολλες διαθεσιμοτητες με Star Alliance αλλα κι εκει θελει προσοχη στους φορους. Πρωτη φορα δυσκολευτηκα τοσο πολυ.
Συμφωνώ. Δε ξέρω τι γίνεται... Εγώ έκλεισα μεν για το καλοκαίρι, αλλά αν χρειαστεί να αλλάξω ημερομηνίες εφόσον είναι νωρίς ακόμα δε ξέρω αν θα βρω... Κ μιλάμε για Παρίσι με καθημερινά δρομολόγια, όχι κανένα εποχιακό προορισμό να μην έχει πολλή διαθεσιμότητα... Μέσα στο Σεπτέμβρη δηλαδή έκλεισα με Aegean πήγαινε έλα κ τώρα που κοιτάω δεν έχει τίποτα για Ιούλιο-Αύγουστο... Κοίταγα και για Ιούνιο Ρώμη-Αθήνα κ πάλι δεν έχει τίποτα για μετά τα μέσα Ιούνη... Ευελπιστώ να βγουν αργότερα διαθεσιμότητες

Σχετικό/Άσχετο: Ήτανε η LOT στη Συμμαχία? Ή τώρα μπήκε? Δεν την είχα προσέξει πριν και τώρα που κοίταγα για Παρίσι είδα επιστροφή μέσω Βαρσοβίας
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.030
Likes
41.018
Kαλα, που να δεις διαθεσιμοτητες απο Λονδινο μεσω Οσλο, Κοπεγχαγης και Στοκχολμης με σταση overnight στο αεροδρομιο που κι εκει πρεπει να τρεξεις γιατι παιζει να βρεις μονο για ενα ατομο, οχι για δυο. Αναγκαστηκα να κλεισω μεσω Βαρσοβιας που βρηκα 2 διαθεσιμα και οχι Star alliance για να μην κοιμηθουμε στο αεροδρομιο.

Σχετικό/Άσχετο: Ήτανε η LOT στη Συμμαχία? Ή τώρα μπήκε? Δεν την είχα προσέξει πριν και τώρα που κοίταγα για Παρίσι είδα επιστροφή μέσω Βαρσοβίας
Ηταν. Γενικα η Βαρσοβια δεν ειναι κακη συνδεση. Αν θες να βαλεις διανυκτερευση (εγω ηθελα 2 διανυκτερευσεις στον ενδιαμεσο προορισμο) ειναι της προκοπης αφου η Αegean αναχωρει για Αθηνα απογευμα μερα παρα μερα. Και συνδεεται με αρκετους Ευρωπαικους προορισμους.
Παντως τα overnight της Star Alliance απο Λονδινο δεν βολευαν καθολου, μονο ταλαιπωρια στα αεροδρομια.
 
Last edited by a moderator:

North66

Member
Μηνύματα
4.303
Likes
5.039
Επόμενο Ταξίδι
Γεωργία
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία
Όσο κλείνετε awards τόσο νωρίς τόσο θα ανεβαίνουν στο θεό οι τιμές των κανονικών εισιτηρίων και θα μειώνονται οι θέσεις awards τις επόμενες χρονιές. Δεν είναι χαζή η εταιρεία να τις δεσμεύουν πολλές θέσεις awards ένα χρόνο πριν σε δημοφιλή δρομολόγια που μπορεί να τα πουλήσει σε πολλαπλάσιες τιμές αργότερα.
 

taxidiara

Member
Μηνύματα
1.075
Likes
2.491
Επόμενο Ταξίδι
??
Ταξίδι-Όνειρο
ΓΥΡΟΣ Η.Π.Α.
:haha::haha: Α εμείς φταίμε δηλαδή! Το ακούς @paefstra ?? Να ποιος μας γκαντεμιάζει :bleh:
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.030
Likes
41.018
Όσο κλείνετε awards τόσο νωρίς τόσο θα ανεβαίνουν στο θεό οι τιμές των κανονικών εισιτηρίων και θα μειώνονται οι θέσεις awards τις επόμενες χρονιές. Δεν είναι χαζή η εταιρεία να τις δεσμεύουν πολλές θέσεις awards ένα χρόνο πριν σε δημοφιλή δρομολόγια που μπορεί να τα πουλήσει σε πολλαπλάσιες τιμές αργότερα.
Τα award ειχαν περιορισμους ετσι κι αλλιως οι οποιοι δεν τηρουνταν ευλαβικα ως τωρα, γι αυτο και εκλεινα πασχαλιατικα και αυγουστιατικα εισιτηρια. Ειναι στη διακριτικη τους ευχερεια να τους τηρησουν ειτε οχι. Φετος φαινεται οτι τους τηρουν και μαλιστα με επεκταση και τον Ιουλιο.
Απλα σχολιαζουμε, δεν κανουν κατι που δεν ειναι κατανοητο. Και ψαχνουμε τροπο να παρακαμψουμε τη δυσκολια.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.030
Likes
41.018
:haha::haha: Α εμείς φταίμε δηλαδή! Το ακούς @paefstra ?? Να ποιος μας γκαντεμιάζει :bleh:
Μη μασας, εκτος απο τζαμπατζουδες ειμαστε και εφευρετικες. Ως τωρα καταφερα να εξαργυρωσω στις πιο αντιξοες ημερομηνιες και με πολυ χαμηλους φορους.
Αν κλεισεις Star Alliance, κλεισε νωρις παντως και αν αλλαξεις γνωμη ακυρωνεις. Εκλεισα ενα δρομολογιο και ειδα οτι τελειωσαν οι διαθεσιμοτητες στα δικα μου εισιτηρια αμεσως. Δεν λεω οτι ειναι ο κανονας, αλλα επειδη η δευτερη πτηση ηταν με Aegean, παλι επιβεβαιωθηκα οτι ειναι δυσευρετα τα καλοκαιρινα.

Εν τω μεταξυ οσο συζηταμε ολοκληρωσα και το τριτο ταξιδι Αυγουστο, που μου' βγαλε την ψυχη :haha:.
 
Last edited:

kitsos!

Member
Μηνύματα
356
Likes
1.448
Επόμενο Ταξίδι
αζορες
Ταξίδι-Όνειρο
περου
Υπάρχει κανείς που μπορεί να βοηθήσει??
Θέλω να κλεισω εισιτήριο SKG-GRU κ είμαι ανάμεσα σε δύο επιλογες αλλά δε ξέρω με ποιο από τα δύο εισιτήρια θα πάρω περισσότερα μίλια..

Να στείλω αναλυτικά τις δύο πτήσεις?? Ξέρει κανείς να το τσεκαρει??
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.666
Likes
50.513
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Υπάρχει κανείς που μπορεί να βοηθήσει??
Θέλω να κλεισω εισιτήριο SKG-GRU κ είμαι ανάμεσα σε δύο επιλογες αλλά δε ξέρω με ποιο από τα δύο εισιτήρια θα πάρω περισσότερα μίλια..

Να στείλω αναλυτικά τις δύο πτήσεις?? Ξέρει κανείς να το τσεκαρει??
Τι ρωτάς, βάλτα να δούμε.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.191
Μηνύματα
883.461
Μέλη
38.897
Νεότερο μέλος
Ρεκομπα

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom