Aegean Airlines Πρόγραμμα τακτικών επιβατών Miles + Bonus

Hayate

Member
Μηνύματα
841
Likes
5.114
Επόμενο Ταξίδι
Oπου δεν κανονιζουμε..
Ταξίδι-Όνειρο
Hokkaido χειμωνα
Να κανω μια ερώτηση γιατί παντοτε ημουν σβαρνιαρης με αυτά...Λοιπόν. Κλείνεις ενα εισιτήριο με επιστροφη. Στο πήγαινε η Κατηγορία Ναύλου εμφανιζεται economy L ενώ στο γυρνα economy W ενω πρακτικα ειναι η ιδια θεση στο αεροπλανο, ιδιο σκαφος, με τα ιδια δικαιώματα αποσκευών κτλ.. Η απορία μου είναι γιατί γινεται ο διαχωρισμός.. Το καταλαβα όταν ειδα ότι δεν δικαιουμαι μιλια κλάσης L ενω για το γυρισμό οκ τα πηρα μετα απο αιτημα μου..
 
D

Delmem38110

Guest
Να κανω μια ερώτηση γιατί παντοτε ημουν σβαρνιαρης με αυτά...Λοιπόν. Κλείνεις ενα εισιτήριο με επιστροφη. Στο πήγαινε η Κατηγορία Ναύλου εμφανιζεται economy L ενώ στο γυρνα economy W ενω πρακτικα ειναι η ιδια θεση στο αεροπλανο, ιδιο σκαφος, με τα ιδια δικαιώματα αποσκευών κτλ.. Η απορία μου είναι γιατί γινεται ο διαχωρισμός.. Το καταλαβα όταν ειδα ότι δεν δικαιουμαι μιλια κλάσης L ενω για το γυρισμό οκ τα πηρα μετα απο αιτημα μου..
copy/paste

Airlines want to get the most they can for each seat while also aiming for a full flight, so ticket prices fall within particular fare classes or buckets to help control inventory and how many tickets can be sold at a particular price.
 

orestcrete

Member
Μηνύματα
2.606
Likes
9.861
Επόμενο Ταξίδι
Iceland
Ταξίδι-Όνειρο
New Zealand
Να κανω μια ερώτηση γιατί παντοτε ημουν σβαρνιαρης με αυτά...Λοιπόν. Κλείνεις ενα εισιτήριο με επιστροφη. Στο πήγαινε η Κατηγορία Ναύλου εμφανιζεται economy L ενώ στο γυρνα economy W ενω πρακτικα ειναι η ιδια θεση στο αεροπλανο, ιδιο σκαφος, με τα ιδια δικαιώματα αποσκευών κτλ.. Η απορία μου είναι γιατί γινεται ο διαχωρισμός.. Το καταλαβα όταν ειδα ότι δεν δικαιουμαι μιλια κλάσης L ενω για το γυρισμό οκ τα πηρα μετα απο αιτημα μου..

Γιατί αρκετές φορές οι αεροπορικές σε round trip εισιτήρια, το εισιτήριο επιστροφής στο δίνει σαν "προσφορά", επομένως είναι χαμηλότερη η αξία του ναύλου, άρα και λιγότερα τα μίλια.
 

vanda

Member
Μηνύματα
888
Likes
4.269
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Βιετνάμ και Αργεντινή
Καλά νέα! Παρατείνανε τη silver βαθμίδα μου για 6 μήνες. Ευτυχώς γιατί δεν είχα προλάβει να χρησιμοποιήσω σχεδόν τίποτα από τα κουπόνια μου λόγω πανδημίας.:)
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.663
Likes
50.503
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Καλά νέα! Παρατείνανε τη silver βαθμίδα μου για 6 μήνες. Ευτυχώς γιατί δεν είχα προλάβει να χρησιμοποιήσω σχεδόν τίποτα από τα κουπόνια μου λόγω πανδημίας.:)
Εμένα ξαφνικά μου ζητάει 3κ μίλια λιγότερα για να διατηρήσω τη βαθμίδα από χτες αυτό. Στρεηντζ θινγκς χαπεν.
 

drDorothy

Member
Μηνύματα
120
Likes
1.027
Εγώ είχα πιάσει τα μίλια για το silver που ανανεώθηκε πριν μερικές μέρες. Χρειαζόμουν περίπου 10.000 μίλια για gold ως το Μάιο έλεγε πριν μερικές μέρες. Τώρα χρειάζομαι 10.000 ως τον Αύγουστο, που σημαίνει ότι μπορεί και να τα πιάσω πρώτη φορά στα χρονικά.

Δεν καταλαβαίνω τι κάνουν ακριβώς, παρόλα αυτά είναι ευπρόσδεκτο :).
 

taver

Member
Μηνύματα
12.487
Likes
28.954
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Γιατί αρκετές φορές οι αεροπορικές σε round trip εισιτήρια, το εισιτήριο επιστροφής στο δίνει σαν "προσφορά", επομένως είναι χαμηλότερη η αξία του ναύλου, άρα και λιγότερα τα μίλια.
Όχι. ειναι απλα δυο διαφορετικες τιμες. Στο παραδειγμα, το εισιτήριο επιστροφής (W) είναι ακριβότερο από το πήγαινε (L).
 

orestcrete

Member
Μηνύματα
2.606
Likes
9.861
Επόμενο Ταξίδι
Iceland
Ταξίδι-Όνειρο
New Zealand
Όχι. ειναι απλα δυο διαφορετικες τιμες. Στο παραδειγμα, το εισιτήριο επιστροφής (W) είναι ακριβότερο από το πήγαινε (L).
Στα εισιτήρια εντός της ηπείρου ,ναι. Είτε κλείσεις one way είτε both ways, η τιμή δεν αλλάζει σε κάθε εισιτήριο. Σε overseas ταξίδια όμως η τιμή του one way με το round trip είναι τελείως διαφορετική. Και συνήθως η πτήση της επιστροφής είναι αυτή που δίνει και τα λιγότερα μίλια (ή και καθόλου).
 
D

Delmem38110

Guest
Καλά νέα! Παρατείνανε τη silver βαθμίδα μου για 6 μήνες. Ευτυχώς γιατί δεν είχα προλάβει να χρησιμοποιήσω σχεδόν τίποτα από τα κουπόνια μου λόγω πανδημίας.:)
θα σε στεναχωρήσω, (εκτός και αν το αλλάξανε και αυτό)
τα κουπόνια έχουν ημερομηνία λήξης ακριβώς ένα χρόνο μετά την έκδοση τους και την αναβάθμιση σου από μπλου σε σιλβερ.
δεν ακολουθούν την παράταση της βαθμίδας.

Εμένα ξαφνικά μου ζητάει 3κ μίλια λιγότερα για να διατηρήσω τη βαθμίδα από χτες αυτό. Στρεηντζ θινγκς χαπεν.
να τα δώσεις.

Εγώ είχα πιάσει τα μίλια για το silver που ανανεώθηκε πριν μερικές μέρες. Χρειαζόμουν περίπου 10.000 μίλια για gold ως το Μάιο έλεγε πριν μερικές μέρες. Τώρα χρειάζομαι 10.000 ως τον Αύγουστο, που σημαίνει ότι μπορεί και να τα πιάσω πρώτη φορά στα χρονικά.

Δεν καταλαβαίνω τι κάνουν ακριβώς, παρόλα αυτά είναι ευπρόσδεκτο :).
κάνουν μπόνους δωρεάν παράταση της βαθμίδας λόγω της κατάστασης.
εδώ και δυο χρόνια το κάνουν.
μπορεί και να είναι και η τελευταία.
 

taver

Member
Μηνύματα
12.487
Likes
28.954
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Στα εισιτήρια εντός της ηπείρου ,ναι. Είτε κλείσεις one way είτε both ways, η τιμή δεν αλλάζει σε κάθε εισιτήριο. Σε overseas ταξίδια όμως η τιμή του one way με το round trip είναι τελείως διαφορετική. Και συνήθως η πτήση της επιστροφής είναι αυτή που δίνει και τα λιγότερα μίλια (ή και καθόλου).
Δεν εχει σχεση, δεν υπαρχει έκπτωση. Απλώς οταν το εισιτήριο είναι one way, τα φτηνα booking classes δεν είναι διαθέσιμα (σε καμμία από τις δυο κατευθύνσεις) και κλεινεις αναγκαστικά από τα ακριβότερα.
 

mourohavlos

Member
Μηνύματα
2.429
Likes
4.414
θα σε στεναχωρήσω, (εκτός και αν το αλλάξανε και αυτό)
τα κουπόνια έχουν ημερομηνία λήξης ακριβώς ένα χρόνο μετά την έκδοση τους και την αναβάθμιση σου από μπλου σε σιλβερ.
δεν ακολουθούν την παράταση της βαθμίδας.
Στην προηγούμενη παράταση βαθμίδας είχε παραταθεί και η ημερομηνία των κουπονιών (σε μένα τουλάχιστον).
 

orestcrete

Member
Μηνύματα
2.606
Likes
9.861
Επόμενο Ταξίδι
Iceland
Ταξίδι-Όνειρο
New Zealand
Δεν εχει σχεση, δεν υπαρχει έκπτωση. Απλώς οταν το εισιτήριο είναι one way, τα φτηνα booking classes δεν είναι διαθέσιμα (σε καμμία από τις δυο κατευθύνσεις) και κλεινεις αναγκαστικά από τα ακριβότερα.
Λέμε το ίδιο πράγμα με άλλα λόγια. Εσύ το βλέπεις από την μεριά των διαθέσιμων εισιτηρίων, εγώ το βλέπω από την μεριά του αγοραστή. Για τον τελικό χρήστη όταν βλέπει το one-way 500 ευρώ και το r/t 650, αυτή/ος το βλέπει σαν πιο φθηνή επιλογή το r/t, όχι για το εάν είναι Y ή M το εισιτήριο.

Είτε λοιπόν μιλάμε για διαθεσιμότητα σε κατηγορία εισιτηρίων αναλόγως εάν ψάχνεις one-way ή r/t είτε μιλάμε για τιμή, το αποτέλεσμα είναι ότι σε overseas ταξίδια το εισιτήριο επιστροφής πάντα θα είναι πιο φθηνό από το εισιτήριο αναχώρησης και άρα θα δίνει λιγότερα μίλια.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.184
Μηνύματα
883.300
Μέλη
38.894
Νεότερο μέλος
mikesf

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom