Aegean Airlines Πρόγραμμα τακτικών επιβατών Miles + Bonus

mourohavlos

Member
Μηνύματα
2.424
Likes
4.409
Κατά τύχη είδα μία νέα συνεργασία της Aegean με την Accor που ισχύει από σήμερα 24.10.2019.

  1. 2.000 Le Club AccorHotels πόντοι = 1000 Miles+Bonus μίλια.

  1. 2.000 Miles+Bonus μίλια εξαργύρωσης = 500 Le Club AccorHotels πόντοι.
Κεφάλαιο 134 στους όρους του miles and bonus:
https://el.aegeanair.com/oroi-kai-gnostopoiiseis/milesbonus-terms-and-conditions/
 

taver

Member
Μηνύματα
12.468
Likes
28.827
Ονειρεμένο Ταξίδι
Iles Kerguelen
Κατά τύχη είδα μία νέα συνεργασία της Aegean με την Accor που ισχύει από σήμερα 24.10.2019.

  1. 2.000 Le Club AccorHotels πόντοι = 1000 Miles+Bonus μίλια.

  1. 2.000 Miles+Bonus μίλια εξαργύρωσης = 500 Le Club AccorHotels πόντοι.
Κεφάλαιο 134 στους όρους του miles and bonus:
https://el.aegeanair.com/oroi-kai-gnostopoiiseis/milesbonus-terms-and-conditions/
Αίσχος. 2000 Le Club πόντοι δίνουν έκπτωση €40 στα ξενοδοχεία της Accor (έτσι σκέτοι χωρίς να χρειάζεται τίποτε άλλο, χωρίς αστερίσκους, φόρους και ειδικούς όρους). Είναι σα να αγοράζεις 1000 μίλια για €40. Η Aegean στο site της τα πουλάει για €25... Από την άλλη, με 8.000 μίλια αγοράζεις 2000 πόντους δηλαδή €40 ευρώ. Δηλαδή σε κάθε 1000 μίλια που ξοδεύεις παίρνεις αξία €5. Δεν το λες και ιδιαίτερα συμφέρον...
 
Last edited:

paefstra

Member
Μηνύματα
12.934
Likes
40.783
Από την άλλη, με 8.000 μίλια αγοράζεις 2000 πόντους δηλαδή €40 ευρώ. Δηλαδή σε κάθε 1000 μίλια που ξοδεύεις παίρνεις αξία €5. Δεν το λες και συμφέρον...
Σημειωτεον για να μαζεψεις 8000 μιλια με μια πιστωτικη πρεπει να την χρεωσεις σε μεγαλους συνεργατες 1000 ευρω για να παρεις επιστροφη στην Accor 40!!
Αν απο την αλλη χρεωσεις στην hotels.com 1000 ευρω για διαμονη παιρνεις επιστροφη σε διαμονη το 10%, δηλαδη 100 ευρω!
Και επιπλεον θα παρεις και 2000 μιλια απο τη χρεωση της καρτας.
Ε, νταξει, απο τις συνεργασιες που δεν αξιζουν τον κοπο με τιποτα.
 

adiaforos

Member
Μηνύματα
1.049
Likes
1.589
Αίσχος. 2000 Le Club πόντοι δίνουν έκπτωση €40 στα ξενοδοχεία της Accor (έτσι σκέτοι χωρίς να χρειάζεται τίποτε άλλο, χωρίς αστερίσκους, φόρους και ειδικούς όρους). Είναι σα να αγοράζεις 1000 μίλια για €40. Η Aegean στο site της τα πουλάει για €25... Από την άλλη, με 8.000 μίλια αγοράζεις 2000 πόντους δηλαδή €40 ευρώ. Δηλαδή σε κάθε 1000 μίλια που ξοδεύεις παίρνεις αξία €5. Δεν το λες και ιδιαίτερα συμφέρον...
Καλά, σίγουρα δεν είναι καλή προσφορά αν έχεις πληρώσει πόντο κι ευρώ, αλλά με καμιά προωθητική ενέργεια που δίνει έξτρα πόντους le club μπορεί να συμφέρει. 5€ για 1000 μίλια συμφωνώ πως δεν είναι ιδιαίτερα συμφέρον, από την άλλη είναι η στάνταρ τιμή π.χ. για αγορές στα duty free, για την αγορά πρόσθετων υπηρεσιών στην Aegean, κ.ο.κ. Βέβαια, τα έχουμε ξαναπεί, value for money εξαργύρωση γίνεται μόνο σε πτήσεις. Πάντως, σε αντίστοιχες τιμές είναι οι le club πόντοι και στα προγράμματα μιλίων των άλλων εταιρειών και δεν υπάρχει λόγος να λείπει η Aegean από τη λίστα.
Σημειωτεον για να μαζεψεις 8000 μιλια με μια πιστωτικη πρεπει να την χρεωσεις σε μεγαλους συνεργατες 1000 ευρω για να παρεις επιστροφη στην Accor 40!!
Αν απο την αλλη χρεωσεις στην hotels.com 1000 ευρω για διαμονη παιρνεις επιστροφη σε διαμονη το 10%, δηλαδη 100 ευρω!
Και επιπλεον θα παρεις και 2000 μιλια απο τη χρεωση της καρτας.
Ε, νταξει, απο τις συνεργασιες που δεν αξιζουν τον κοπο με τιποτα.
Χρήση της κάθε προσφοράς θα κάνεις όταν σε συμφέρει. Η πρόσφατη προσφορά των accorhotels με 25% έκπτωση και το πρωινό δώρο υπήρχε μόνο στην ιστοσελίδα τους (π.χ.πρόσφατη κράτησή μου 290€ αντί της τιμής 390€+ σε booking & hotels). Οπότε, με δύο ή τρεις κρατήσεις ανά έτος, μαζί με τις προωθητικές ενέργειες (συνήθως 1000 πόντους bonus για διαμονή σε συγκεκριμένους προορισμούς, αν σου κάτσει), μαζεύονται το χρόνο οι 2000 πόντοι, τους οποίους όμως συμφέρει να πάρεις έκπτωση 40€ σε επόμενη διαμονή, παρά να μετατρέψεις σε 1000 μίλια στην Aegean. Από την άλλη, οι le club πόντοι λήγουν σε ένα έτος οπότε, αν δεν κάτσει διαμονή στην αλυσίδα, γιατί να τους χάσεις αντί να τους μετατρέψεις σε 1000 μίλια; (Έχεις πάρει και τους bonus πόντους από τις κρατήσεις).
Εν κατακλείδι: Είναι μια συνεργασία που σε κάποιους μπορεί να φανεί χρήσιμη. Δεν χρειάζεται να τα αφορίζουμε όλα.
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.355
Likes
9.276
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
1.Οπότε, με δύο ή τρεις κρατήσεις ανά έτος, μαζί με τις προωθητικές ενέργειες (συνήθως 1000 πόντους bonus για διαμονή σε συγκεκριμένους προορισμούς, αν σου κάτσει), μαζεύονται το χρόνο οι 2000 πόντοι,
2. Από την άλλη, οι le club πόντοι λήγουν σε ένα έτος οπότε, αν δεν κάτσει διαμονή στην αλυσίδα, γιατί να τους χάσεις αντί να τους μετατρέψεις σε 1000 μίλια; (Έχεις πάρει και τους bonus πόντους από τις κρατήσεις).
3. Εν κατακλείδι: Είναι μια συνεργασία που σε κάποιους μπορεί να φανεί χρήσιμη. .
1. Περσυ με 3 κρατησεις εδινε 6000..
2. Ληγουν μονο αν δεν κανεις κρατηση..
3. Σωστα. Δεν πηρα χαμπαρι τη ληξη κ εχασα τους ποντους. Κ να το ειχα παρει ομως παλι δεν θα εκλεινα, δεν ειμαι φαν της αλυσιδας οποτε η μετατροπη σε μιλια θα ηταν ιδανικη.
 

taver

Member
Μηνύματα
12.468
Likes
28.827
Ονειρεμένο Ταξίδι
Iles Kerguelen
Καλά, σίγουρα δεν είναι καλή προσφορά αν έχεις πληρώσει πόντο κι ευρώ, αλλά με καμιά προωθητική ενέργεια που δίνει έξτρα πόντους le club μπορεί να συμφέρει.
E? Είσαι στο σημείο που έχεις ήδη μαζέψει τους πόντους Le Club και ψάχνεις να δεις τι θα τους κάνεις. Τι σημασία έχουν οι προωθητικές ενέργειες που σου τους δώσανε;

5€ για 1000 μίλια συμφωνώ πως δεν είναι ιδιαίτερα συμφέρον, από την άλλη είναι η στάνταρ τιμή π.χ. για αγορές στα duty free, για την αγορά πρόσθετων υπηρεσιών στην Aegean, κ.ο.κ. Βέβαια, τα έχουμε ξαναπεί, value for money εξαργύρωση γίνεται μόνο σε πτήσεις. Πάντως, σε αντίστοιχες τιμές είναι οι le club πόντοι και στα προγράμματα μιλίων των άλλων εταιρειών και δεν υπάρχει λόγος να λείπει η Aegean από τη λίστα.
Εγώ μαζεύω δεκάδες χιλιάδες πόντους κάθε χρόνο (ή έστω τις καλές χρονιές). Μέχρι πριν κάποια χρόνια, μετέτρεπα τους πόντους μου σε μίλια Miles & More (Lufthansa κλπ). Το rate όμως ήταν σαφώς καλύτερο (2:1, αλλά με εγγυημένα 500 μίλα ανά διανυκτέρευση σε Sofitel & Pullman, ανά δυο διανυκτερεύσεις σε Mercure και Novotel ή ανά 4 διανυκτερεύσεις σε Ibis). Και βέβαια, ένα μίλι Lufthansa αξίζει παραπάνω από ένα μίλι Aegean. Μόλις έφτασα τα μίλια που χρειαζόμουν για την τελευταία εξαργύρωση που ήθελα από το Miles & More, το έκοψα κι αυτό.

Χρήση της κάθε προσφοράς θα κάνεις όταν σε συμφέρει. Η πρόσφατη προσφορά των accorhotels με 25% έκπτωση και το πρωινό δώρο υπήρχε μόνο στην ιστοσελίδα τους (π.χ.πρόσφατη κράτησή μου 290€ αντί της τιμής 390€+ σε booking & hotels). Οπότε, με δύο ή τρεις κρατήσεις ανά έτος, μαζί με τις προωθητικές ενέργειες (συνήθως 1000 πόντους bonus για διαμονή σε συγκεκριμένους προορισμούς, αν σου κάτσει), μαζεύονται το χρόνο οι 2000 πόντοι, τους οποίους όμως συμφέρει να πάρεις έκπτωση 40€ σε επόμενη διαμονή, παρά να μετατρέψεις σε 1000 μίλια στην Aegean. Από την άλλη, οι le club πόντοι λήγουν σε ένα έτος οπότε, αν δεν κάτσει διαμονή στην αλυσίδα, γιατί να τους χάσεις αντί να τους μετατρέψεις σε 1000 μίλια; (Έχεις πάρει και τους bonus πόντους από τις κρατήσεις).
Το μπερδεύεις χωρίς λόγο. Έχω ήδη μαζέψει τους πόντους επειδή για κάποιο οποιοδήποτε λόγο έμεινα στην αλυσίδα, όχι μόνο μία αλλά αρκετές φορές (με μια φορά δε φτάνει, δεν έχω δει ακόμα προσφορά που να δίνει τόσους πόντους με μία μόνο διαμονή). Ξέρω ότι κάποτε θα ξαναμείνω σ' αυτούς και θα μπορέσω να τους χρησιμοποιήσω, και φυσικά ότι οι πόντοι δε λήγουν (παραμόνο αν δε μείνεις καθόλου στην αλυσίδα για ένα χρόνο ολόκληρο). Τι λόγο έχω για να διανοηθώ καν να τους κάνω μίλια Aegean? Μου είναι φθηνότερο να αγοράσω τα 1000 μίλια αν μου λείπουν... Άσε που υπάρχει και το Alpha bonus.

Εν κατακλείδι: Είναι μια συνεργασία που σε κάποιους μπορεί να φανεί χρήσιμη. Δεν χρειάζεται να τα αφορίζουμε όλα.
Δεν τα αφορίζουμε όλα. "Αφορίζουμε" αυτά που πρέπει. Ως τώρα, η μόνες περιπτώσεις που έχω σκεφτεί να είναι χρήσιμη η μετατροπή πόντων σε μίλια είναι για αυτούς που προσπαθούν να εγκαταλείψουν το πρόργραμμα, και για αυτούς που για κάποιο λόγο τους πληρώνουν άλλοι τα ξενοδοχεία αλλά ταυτόχρονα χρειάζονται να μαζεύουν οι ίδιοι μίλια (επειδή τα αεροπορικά ξέρω γω δεν τους τα πληρώνουν).

3. Σωστα. Δεν πηρα χαμπαρι τη ληξη κ εχασα τους ποντους. Κ να το ειχα παρει ομως παλι δεν θα εκλεινα, δεν ειμαι φαν της αλυσιδας οποτε η μετατροπη σε μιλια θα ηταν ιδανικη.
Εμεινες τόσες φορές ώστε να μαζέψεις το μινιμουμ πόντων για μετατροπή αλλά δεν είσαι φαν της αλυσίδας;
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.355
Likes
9.276
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Εμεινες τόσες φορές ώστε να μαζέψεις το μινιμουμ πόντων για μετατροπή αλλά δεν είσαι φαν της αλυσίδας;
ειπα κατι τετοιο, οτι ειχα το μινιμουμ ποντων? εδωσα ενα παραδειγμα οτι οι ποντοι χανονταν χωρις καμια μετατροπη. αν ειχα το κινητρο της μετατροπης θα εκλεινα το μινιμουμ για να μη ληξουν. ισως στο μελλον να μαζευα κ το μινιμουμ για τη μετατροπη. δεν ειμαι φαν της αλυσιδας αλλα μερικες φορες μενω "υποχρεωτικα"..
 

adiaforos

Member
Μηνύματα
1.049
Likes
1.589
E? Είσαι στο σημείο που έχεις ήδη μαζέψει τους πόντους Le Club και ψάχνεις να δεις τι θα τους κάνεις. Τι σημασία έχουν οι προωθητικές ενέργειες που σου τους δώσανε;
Μα δεν έγραψα κάτι διαφορετικό, αυτό που εννοώ είναι ότι είναι αναμενόμενο να προσφέρει στα 8.000 μίλια 2000 le club πόντους, δηλαδή 40€, αφού είναι σε αντιστοιχία με τις λοιπές προσφορές της εταιρείας που ανέφερα. Το αντίστροφο είπα ότι θα μπορούσε να σου φανεί χρήσιμο, να μετατρέψεις le club πόντους σε μίλια. Πόσο μάλλον αν σε έχεις αποκτήσει le club πόντους έξτρα, με προσφορά. Αν συμφέρει να εξαργυρώσεις τους le club πόντους (που γενικά συμφέρει), εννοείται ότι θα προτιμήσεις το 40άρι.
Το μπερδεύεις χωρίς λόγο. Έχω ήδη μαζέψει τους πόντους επειδή για κάποιο οποιοδήποτε λόγο έμεινα στην αλυσίδα, όχι μόνο μία αλλά αρκετές φορές (με μια φορά δε φτάνει, δεν έχω δει ακόμα προσφορά που να δίνει τόσους πόντους με μία μόνο διαμονή). Ξέρω ότι κάποτε θα ξαναμείνω σ' αυτούς και θα μπορέσω να τους χρησιμοποιήσω, και φυσικά ότι οι πόντοι δε λήγουν (παραμόνο αν δε μείνεις καθόλου στην αλυσίδα για ένα χρόνο ολόκληρο). Τι λόγο έχω για να διανοηθώ καν να τους κάνω μίλια Aegean? Μου είναι φθηνότερο να αγοράσω τα 1000 μίλια αν μου λείπουν...
Αυτό ακριβώς: Να μην μείνεις στην αλυσίδα για ένα χρόνο. Προφανώς κάνεις πολλά περισσότερα ταξίδια από εμένα, αλλά εγώ για εμένα μιλάω κι έχει τύχει αυτό, είτε γιατί βρήκα αλλού καλύτερη τιμή, είτε γιατί δεν βόλευαν τα ξενοδοχεία στον προορισμό. Και η εναλλακτική που προσφέρει η Aegean εμένα μου είναι χρήσιμη, απ' το να χάσω τους πόντους.
Δεν τα αφορίζουμε όλα. "Αφορίζουμε" αυτά που πρέπει. Ως τώρα, η μόνες περιπτώσεις που έχω σκεφτεί να είναι χρήσιμη η μετατροπή πόντων σε μίλια είναι για αυτούς που προσπαθούν να εγκαταλείψουν το πρόργραμμα, και για αυτούς που για κάποιο λόγο τους πληρώνουν άλλοι τα ξενοδοχεία αλλά ταυτόχρονα χρειάζονται να μαζεύουν οι ίδιοι μίλια (επειδή τα αεροπορικά ξέρω γω δεν τους τα πληρώνουν).
Δεν αναφερόμουν σε εσένα αν προσέξεις στην παράθεση, αλλά στην τελευταία πρότασή της : «Ε, νταξει, απο τις συνεργασιες που δεν αξιζουν τον κοπο με τιποτα». Για κάποιους αξίζουν, περισσότερο ή λιγότερο.
 

Thanos92

Member
Μηνύματα
1.961
Likes
6.412
Επόμενο Ταξίδι
Βαλτική
Τα μίλια που έχω μετατρέψει από το Bonus της Alpha Bank και έχω μαζέψει από την Aegean Visa Bonus, μπορούν να γίνουν εξαργύρωση μόνο εντός Ευρώπης?

EDIT: Το βρήκα!
 
Last edited:

erodios

Member
Μηνύματα
77
Likes
196
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού
Γνωρίζει κανείς/καμμιά αν τα μίλια εξαργύρωσης που έχω από τον λογαριασμό together στη silver βαθμίδα, χάνονται όταν χάσω τη βαθμίδα μου; Δηλαδή μήπως σε αυτήν την περίπτωση ο καθένας μπορεί να χρησιμοποιήσει τα μίλια του μόνο ξεχωριστά;
 

fotast

Member
Μηνύματα
9.336
Likes
14.199
Γνωρίζει κανείς/καμμιά αν τα μίλια εξαργύρωσης που έχω από τον λογαριασμό together στη silver βαθμίδα, χάνονται όταν χάσω τη βαθμίδα μου; Δηλαδή μήπως σε αυτήν την περίπτωση ο καθένας μπορεί να χρησιμοποιήσει τα μίλια του μόνο ξεχωριστά;
Τα μίλια δεν χάνονται.Αν δεν ανανεωθεί η silver βαθμίδα τότε τα μίλια τα κρατάει ο επικεφαλής του λογαριασμού together.Και τα άλλα μέλη αρχίζουν από την αρχή.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.115
Μηνύματα
880.703
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom